W ramach projektu „Zapytaj fizyka” organizujemy serię wykładów popularnonaukowych, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. Wykłady te odbywają się mniej więcej raz na miesiąc na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Pasteura 5, sala 0.03).

Od kondensatu Bosego-Einsteina do sztucznych sieci neuronowych

Prof. Barbara Piętka

Dr hab. Barbara Piętka jest profesorem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie Joseph Fourier w Grenoble we Francji. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując we Francji, Szwajcarii i Niemczech. Od 2010 roku związana jest z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie założyła i prowadzi zespół badawczy, który koncentruje się na badaniach nad własności nierównowagowych kondensatów Bosego-Einsteina polarytonów ekscytonowych, kwazicząstek złożonych z silnego oddziaływania światła z materią. Prof. Piętka jest współautorką ponad 60 recenzowanych artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych międzynarodowych czasopismach, takich jak Nature Physics, Nature Materials, Physical Review Letters, Science oraz Optica. Prof. Piętka jest także aktywną członkinią zespołów eksperckich i rad naukowych, a jej badania przyczyniły się do nawiązania wielu międzynarodowych współprac, m.in. z grupami badawczymi w Szwajcarii, Francji, Niemczech, Anglii i Włoszech.

Zainteresowania naukowe Barbary Piętki skupiają się na zjawiskach kwantowych w optycznych materiałach nieliniowych. Jej prace koncentrują się na badaniach nad półprzewodnikami, materiałami warstwowymi i perowskitami we wnękach optycznych. Poszukuje efektywnych rozwiązań do przetwarzania informacji w temperaturze pokojowej, szczególnie w kontekście akceleratorów fotonicznych, optycznych sieci neuronowych i nowoczesnych systemów obliczeniowych. Oprócz działalności badawczej aktywnie angażuje się w dydaktykę, prowadząc wykłady i warsztaty, które inspirują do krytycznego myślenia i odkrywania nowych technologii.

Wykład ten jest równocześnie wykładem w ramach Festiwalu Nauki.