W ramach projektu „Zapytaj fizyka” organizujemy serię wykładów popularnonaukowych, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. Wykłady te odbywają się mniej więcej raz na miesiąc na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Pasteura 5, sala 0.03).
Universe according to neutrinos, Nobel prizes, breakthroughs and future
Prof. Chang Kee Jung
Prof. Chang Kee Jung jest fizykiem cząstek elementarnych, zajmuje się przede wszystkim fizyką neutrin. Studiował w Seulu, doktorat uzyskał na Indiana University w USA, a od 1990 r. pracuje na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Stony Brook w Nowym Jorku.
Od początku swojej kariery naukowej prof. Jung brał udział w licznych eksperymentach akceleratorowych w Stanford (SLAC) oraz w Fermilab. W 1991 roku założył grupę badawczą na Uniwersytecie w Stony Brook, skupioną wokół badań rozpadu protonu oraz fizyki neutrin. Grupa ta zaangażowana była w prace w eksperymencie Super-Kamiokande w Japonii, największym wodnym detektorze promieniowania Czerenkowa na świecie (m.in. dzięki wynikom z Super-Kamiokande w 2015 roku przyznano nagrodę Nobla za odkrycie oscylacji neutrin). W następnych latach prof. Jung angażował prace grupy w kolejnych projektach badających oscylacje neutrin w Japonii: KEK-2-Kamioka oraz Tokai-2-Kamioka. W 2014 roku przystąpił on do eksperymentu Deep Undeground Neutrino Experiment (DUNE), który będzie realizowany w Stanach Zjednoczonych i którego start planowany jest w 2026 r.
Prof. Jung ma zasługi również jako nauczyciel akademicki i popularyzator nauki. Jako wielki fan sportu jest on twórcą nowego przedmiotu na Uniwersytecie w Stony Brook „Fizyka Sportu” – to pierwszy taki przedmiot wykładany na uczelni w USA – a także przedmiotu „Światło, Kolor i Wizja”.
Prof. Jung jest profesorem honorowym (ang. Distingushed Professor) na Uniwersytecie w Stony Brook. W 2016 roku m.in. prof. Jung oraz jego współpracownicy otrzymali prestiżową nagrodę Breakthrough Prize in Fundamental Physics. Ostatnio został on też członkiem stowarzyszenia American Association for the Advancement of Science (AAAS).
Podczas wykładu wiersz Johna Updike’a „Cosmic Gall” przeczytała i zinterpretowała prof. Małgorzta Grzegorzewska (Instytut Anglistyki UW):
Cosmic Gall
Neutrinos, they are very small.
They have no charge and have no mass
And do not interact at all.
The earth is just a silly ball
To them, through which they simply pass,
Like dustmaids down a drafty hall
Or photons through a sheet of glass.
They snub the most exquisite gas,
Ignore the most substantial wall,
Cold-shoulder steel and sounding brass,
Insult the stallion in his stall,
And, scorning barriers of class,
Infiltrate you and me! Like tall
And painless guillotines, they fall
Down through our heads into the grass.
At night, they enter at Nepal
And pierce the lover and his lass
From underneath the bed – you call
It wonderful; I call it crass.
John Updike