W ramach projektu „Zapytaj fizyka” organizujemy serię wykładów popularnonaukowych, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. Wykłady te odbywają się mniej więcej raz na miesiąc na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Pasteura 5, sala 0.03).
Widzialna moc niewidzialnej pary wodnej
![dr Krzysztof Karpierz](https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wp-content/uploads//foto-karpierz-2023-21-400x400-c-default.jpeg)
dr Krzysztof Karpierz
Krzysztof Karpierz pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył studia i obronił doktorat. Jest również absolwentem Politechniki Warszawskiej. Po doktoracie odbył staż w Institute for Materials Research w Sendai, w Japonii. Jest fizykiem eksperymentatorem. Dlatego jego kontakty naukowe związane były zawsze z wyjazdami poświęconymi prowadzeniu eksperymentów fizycznych – do instytutu Grenoble High Magnetic Field Laboratory, do Universite de Montpellier, do Regensburg University, a także do polskich instytutów prowadzących badania w zakresie fizyki półprzewodników.
Zainteresowania naukowe dr. Krzysztofa Karpierza były i są skoncentrowane wokół tematyki związanej z fizyką oddziaływania terahercowych fal elektromagnetycznych ze strukturami krystalicznymi półprzewodników. Badania dotyczą wzbudzeń nośników prądu w układach objętościowych oraz w układach o obniżonej wymiarowości jak studnie kwantowe czy kropki kwantowe.
Od wielu lat Krzysztof Karpierz kieruje również Pracownią Pokazów Wykładowych Wydziału Fizyki UW, która jest odpowiedzialna za utrzymywanie w gotowości do użycia licznych zestawów pokazowych – przyrządów, które używane są na co dzień w czasie wykładów z dziedziny fizyki doświadczalnej. W Pracowni jest takich zestawów ponad 2000. Krzysztof Karpierz jest również autorem lub współautorem rozwiązań technicznych i dydaktycznych nowych pokazów fizycznych. Jest członkiem Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki, na forum którego od wielu lat prezentuje razem z zespołem Pracowni nowe pomysły nie tylko samych pokazów, ale również koncepcji dydaktycznych ich przedstawienia słuchaczom wykładów. Konsultant programów popularnonaukowych, uczestnik zdarzeń o charakterze popularyzatorskim fizyki, wykładowca na seminariach dydaktycznych, autor wystąpień popularyzujących fizykę dla otwartej publiczności, współautor, wraz z zespołem Pracowni, pokazów fizycznych przedstawianych przez innych popularyzatorów fizyki z Wydziału Fizyki UW.
Wykład obecny poświęcony jest przedstawieniu i poznaniu właściwości pary wodnej. Zrozumiemy jak powstaje, jakie warunki muszą być spełnione, by ją wykorzystać w technice, i dlaczego para była i jest tak powszechnie wykorzystywana przez cywilizację techniczną ludzkości. Wyjaśnimy też gdzie wokół nas, a przede wszystkim na fotografii z plakatu anonsującego wykład, występuje para wodne i gdzie jest… oczywiście niewidoczna dla naszego oka. Niniejszy wykład, mający miejsce na przełomie roku, nawiązuje także do tradycji doświadczalnych wykładów organizowanych na naszym wydziale w latach powojennych.