W ramach projektu „Zapytaj fizyka” organizujemy serię wykładów popularnonaukowych, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. Wykłady te odbywają się mniej więcej raz na miesiąc na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Pasteura 5, sala 0.03).
Abstrakcja w nauce i sztuce
Prof. Maciej Lewenstein & Spontaneous Chamber Music
Maciej Lewenstein jest profesorem w Instytucie Nauk Fotonicznych (ICFO) w Barcelonie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego doktorat uzyskał na uniwersytecie w Essen, następnie pracował m.in. na Uniwersytecie Harvarda, Centrum Badań Jądrowych (CEA) w Saclay, oraz uniwersytecie w Hanowerze.
Prof. Lewenstein prowadzi badania dotyczące optyki kwantowej, fizyki statystycznej, informacji kwantowej. Jest autorem ok. 600 publikacji naukowych, wypromował ponad 30 doktorów. Dwukrotnie zdobył niezwykle prestiżowy europejski ERC Advanced Grant. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, Europejskiej Akademii Nauk, Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego. Otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Za działalność naukową otrzymał też wiele innych wyróżnień, m.in. nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Maciej Lewenstein jest też wybitnym znawcą i pasjonatem jazzu i muzyki współczesnej – w szczególności jest autorem przewodnika po polskich nagraniach jazzowych „Polish Jazz Recordings and Beyond”.
„Spontaneous Chamber Music” to muzyczny projekt, którego celem jest spontaniczne stwarzanie muzyki kameralnej. Tworzą go Patryk Zakrocki, grający na altówce, mbirze elektrycznej i oscylatorach, oraz Marcin Olak, gitarzysta. Muzycy grywają w duecie, ale chętnie zapraszają do współpracy innych artystów. Na debiutanckim albumie Spontanous do zespołu dołączył Mikołaj Miki Wielecki, znakomity perkusjonista i improwizator. Na drugim albumie zagrał Agustí Fernández, kataloński pianista, jeden z najważniejszych twórców nurtu free impro.
Muzycy mają za sobą różne doświadczenia: występowali na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce (i kilku na świecie), grali z orkiestrami symfonicznymi. Komponowali i wykonywali muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Prowadzili warsztaty i lekcje mistrzowskie. Wykonywali utwory kompozytorów współczesnych i muzykę dawną. Prowadzili zespoły i pracowali jako muzycy sesyjni. Łączy ich wrażliwość i chęć wspólnego szukania nowych dźwięków.