W ramach projektu „Zapytaj fizyka” organizujemy serię wykładów popularnonaukowych, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. Wykłady te odbywają się mniej więcej raz na miesiąc na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Pasteura 5, sala 0.03).
mRNA jako narzędzie walki z koronawirusem i nie tylko
dr hab. Joanna Kowalska
Odnośnik do transmisji wykładu jest tutaj.
Joanna Kowalska posiada stopień doktora nauk fizycznych oraz doktora habilitowanego nauk chemicznych. Na co dzień pracuje w Zakładzie Biofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zespół prowadzi interdyscyplinarne badania z pogranicza chemii, biologii i biofizyki, związane z nukleotydami i kwasami nukleinowymi, nakierowane na zrozumienie ich funkcji biologicznych, tworzenie innowacyjnych narzędzi molekularnych, oraz poszukiwanie nowych rozwiązań terapeutycznych. Jednym z ważnych nurtów badań, w które angażuje się Joanna Kowalska, jest opracowywanie chemicznych metod modyfikacji matrycowych RNA (mRNA) w celu zwiększenia potencjału terapeutycznego tych cząsteczek.
Joanna Kowalska jest autorką ponad 70 artykułów naukowych i zgłoszeń patentowych oraz laureatką wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Między innymi została nominowana do ścisłego finału European Inventor Award 2018. Jest także współzałożycielką Explorna Therapeutics – spółki spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, której celem jest opracowanie nowych terapii na bazie mRNA.
Wykład organizowany jest w ramach projektu Fizyka-Pasja-Społeczeństwo.