W ramach projektu „Zapytaj fizyka” organizujemy serię wykładów popularnonaukowych, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. Wykłady te odbywają się mniej więcej raz na miesiąc na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Pasteura 5, sala 0.03).
Culinary Fluid Mechanics
Prof. Arnold Mathijssen
Arnold Mathijssen zajmuje się biofizyką, fizyką statystyczną, oraz mechaniką płynów. Obecnie jest adiunktem (assistant professor) na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Pensylwańskiego. Doktorat, za który otrzymał nagrodę im. Sama Edwardsa, uzyskał w grupie Julii Yeomans na Uniwersytecie Oksfordzkim w roku 2016. Następnie, wspierany przez interdyscyplinarne stypendium HFSP, przeniósł się do laboratorium Manu Prakasha na Uniwersytecie Stanforda, gdzie w 2019 r. Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne przyznało mu nagrodę Charlesa Kittela. Został zaliczony do grona „30 (osób) poniżej 30 (lat)” przez czasopismo Scientific American. Obecnie jest m.in. organizatorem konferencji CUWiP 2024 dla kobiet studiujących fizykę na studiach licencjackich.
W niniejszym wykładzie omówione zostaną najnowsze osiągnięcia naukowe w kontekście sztuki kulinarnej. Wykład ma strukturę menu, którego degustację rozpoczniemy od fizyki napojów i koktajli, następnie skosztujemy serii dań głównych, a zakończymy finezyjnymi deserami. Dokonamy przeglądu ostatnich odkryć – szczególnie w dziedzinie mechaniki płynów i fizyki materii miękkiej – o dużym znaczeniu dla nauki o żywności. Wiele zjawisk, takich jak efekt cheerios, efekt pierścienia kawowego, efekt orzecha brazylijskiego, efekt Leidenfrosta i efekt Marangoniego, zostanie opisanych i zilustrowanych jadalnymi przykładami. Podczas wykładu zobaczymy, w jaki sposób nauka może ulepszać gastronomię, ale także w jaki sposób żywność może wzbogacać naukę, czyniąc badania bardziej dostępnymi dla wszystkich.