Jaką polaryzację światła absorbuje filtr w okularach przeciwsłonecznych?

Pyta Karolina

Dlaczego filtr polaryzacyjny w okularach przeciwsłonecznych zawsze jest ustawiony tak, by absorbował promienie spolaryzowane poziomo? Na jednej ze stron internetowych znalazłam informację, że to dlatego, że promień spolaryzowany poziomo daje wrażenie oślepiającego błysku (spolaryzowany pionowo natomiast daje normalny obraz), na innej stronie natomiast znalazłam informację, że promień Słońca padający na powierzchnię wody odbija się jako spolaryzowany tak jak równoległa do niego płaszczyzna (tafla wody) i dlatego jest spolaryzowany poziomo. Co wtedy z promieniem spolaryzowanym przez odbicie od okien budynków? I czy w ogóle któraś z tych stron ma racje?

Odpowiada Piotr Wasylczyk

Okulary polaryzacyjne są tak zbudowane, by przede wszystkim odcinać światło słoneczne odbite od poziomej powierzchni wody czy śniegu. Takie światło ma polaryzację poziomą właśnie. Naturalnie takie okulary nie chronią przed światłem odbitym np. od pionowych szyb okien.

Pierwsze wyjaśnienie („oślepiający błysk”) nie ma uzasadnienia – nasze oczy nie rozróżniają obrazów wytworzonych przez światło o różnej polaryzacji.