Dlaczego orbity planet krążących w jednym układzie zachowują równowagę między sobą, a planety nie zbliżają się coraz bliżej Słońca? Czy jest jakaś siła która równoważy grawitację?…
W filmie popularno-naukowym jeden z prowadzących stwierdził, iż synteza ciężkich pierwiastków, np. żelaza, ma miejsce między innymi w „eksplozjach” gwiazd pod koniec etapu ich życia, tzw. supernowych. Zakładając, że prowadzący nie wprowadził widza w błąd, czy można przyjąć, iż atomy żelaza lub inne pierwiastki wchodzące w skład tysięcy związków chemicznych…
Czytałem, że w próżni w każdej chwili powstają (i prawie natychmiast znikają) cząstki wirtualne (i to w dużej liczbie) i że jest to proces zachodzący spontanicznie, jako tzw. fluktuacje kwantowe? A czy znana jest (chociażby w przybliżeniu) przeciętna „wydajność” tego procesu, rozumiana jako liczba cząstek na jednostkę objętości i czasu…
Czy prędkość orbitalna Ziemi wokół Słońca ma jakikolwiek wpływ na prędkość obrotową Ziemi (wokół własnej osi), i na odwrót ? Czy prędkość obrotowa jakkolwiek wpływa na prędkość orbitalną?…
Ziemia porusza się wokół Słońca, Słońce porusza się wokół centrum Drogi Mlecznej (w efekcie czego ruch wszystkich planet zaczyna przypominać tak jakby warkocz, wizualizacje są dostępne w internecie), Droga Mleczna porusza się w kierunku Andromedy, lokalna gromada galaktyk porusza się względem innych gromad galaktyk... Jak wyglądałby ruch Ziemi w przestrzeni…
Co w języku astrofizyków oznacza „zapalenie się wodoru w gwiazdach”? Ewentualnie pytanie brzmi: czy może dojść do fuzji, ale fotony nie będą jej produktem, więc nie nastąpi „spalanie wodoru”? Genezą pytania jest fragment z szanowanego, polskiego pisma astronomicznego, w którym, w kontekście „brązowych karłów” pada zdanie: „Ich masa – co…
Czy ogólna teoria względności tłumaczy oscylacje gwiazd i ruch układów podwójnych gwiazd? Czy może do wytłumaczenia ruchu w tych układach wystarczy odnieść się do grawitacji Newtona?…
Voyager 2 został wystrzelony w 1977 roku i od tego czasu nieprzerwanie działa na niego przyciąganie grawitacyjne. Czy wobec tego jego prędkość maleje, a jeśli nie to dlaczego?…
Jaka jest średnia odległość między gwiazdami w naszej galaktyce? Najbliższą nam gwiazdą (nie licząc Słońca) jest Proxima Centauri, oddalona od nas 4 lata świetlne. Hiady z kolei to ok. 300 gwiazdach rozmieszczonych na przestrzeni 80 lat świetlnych. Jak gęsto muszą być rozmieszczone gwiazdy w reszcie galaktyki, żeby potocznie mówiąc ,„mieścić”…
Dlaczego Ziemia nie spada na Słońce? Pył kosmiczny znajdujący się w układzie słonecznym i spadający na naszą planetę (ponoć 3,5 mln ton rocznie), jak również meteoryty zwiększają masę Ziemi. Sądzę, że sprawiają też opór w jej wędrówce wokół naszej gwiazdy. Czy w długim okresie czasu, rzędu milionów lat, nie powodują…
Wiem na jakiej zasadzie działa teleskop zwierciadlany szeroko stosowany w astronomii, jednak nie pojmuję co ze światłem przechodzącym w punkcie połączenia wszystkich promieni walca teleskopu skoro w pewnym punkcie na linii wytworzonej przez punkty wspólne wszystkich promieni umieszczone jest zwierciadło pod kątem 45 stopni. Czy w przypadku dokonywania obserwacji za…
Czy w kosmosie istnieje określenie kierunku północy, południa, wschodu i zachodu? Skoro wszystko się kręci, to jak określić kierunek, w którym porusza się dany obiekt?…
Foton podróżując z odległych rejonów Wszechświata zwiększa swoją długość fali na skutek rozszerzania się samej przestrzeni (przesunięcie ku czerwieni). Jak rozumiem, oznacza to zmniejszenie z czasem i odległością jego energii. Gdzie podziewa się zatem energia, którą traci ten foton?…
Co się dzieje z gwiazdami o masach rzędu 10-20 mas naszego Słońca kiedy kończy się ich nuklearne paliwo? Wszędzie, zarówno w polskim jak i angielskim internecie, można przeczytać, że jeżeli początkowa masa gwiazdy wynosi 8-10 mas naszego Słońca, to po jej śmierci w supernowej pozostanie gwiazda neutronowa o masie od…
Wielokrotnie słyszałem o obliczeniach wykonanych dla obracających i nieobracających się czarnych dziur. Ale skąd wiadomo, czy czarna dziura się obraca? I co tak naprawdę obraca się w czarnej dziurze? Horyzont zdarzeń? Osobliwość wewnątrz? Nie pytam o dysk akrecyjny, bo on się obraca zawsze. Co na zewnątrz horyzontu zdarzeń pokazuje nam,…
Dlaczego mikrofalowe promieniowanie tła wciąż jest obecne w przestrzeni i to od momentu powstania Wszechświata? Czy do tej pory promieniowanie takie nie powinno zostać pochłonięte przez planety, asteroidy, komety i czarne dziury?…
Pytanie dotyczy pomiaru fal grawitacyjnych w interferometrze LIGO. Z jaką dokładnością znana jest długość fali lasera użytego w doświadczeniu? Czy to, z jaką dokładnością znamy długość fali światła, ogranicza dokładność pomiaru skrócenia/wydłużenia jednego z ramion interferometru?…
Mam pytanie odnośnie detekcji fal grawitacyjnych. Jeśli dobrze rozumiem, wykrywa się je za pomocą super dokładnego urządzenia mierzącego zmianę jego długości przez pomiar czasu przelotu światła. Jeśli nastąpi zniekształcenie przestrzeni, to rozumiem, że linia prosta łącząca nadajnik – lustro – odbiornik światła, staje się krzywą (w „starej” przestrzeni). Jednak światło…
W większości popularnonaukowych wykładów podawana jest informacja, że przekroczenie horyzontu zdarzeń supermasywnej czarnej dziury byłoby niezauważalne, w odróżnieniu od horyzontu zdarzeń czarnych dziur o masach gwiazdowych. Natomiast wydaje się, że przekroczenie jakiegokolwiek horyzontu zdarzeń wyglądałoby jak zanurzanie się w czarnej nieprzejrzystej toni. Dodatkowo musiałby temu towarzyszyć „dziwne efekty” wynikające z…
Moje pytanie dotyczy horyzontu supermasywnej czarnej dziury. W książce „Potęga i Piękno – ekstremalne zjawiska w kosmosie” Bryana Gaenslera opisane są przyspieszenia jakie występują na powierzchni różnych ciał niebieskich. Wg autora na powierzchni gwiazdy neutronowej sięgają kilku milionów km/h/s, natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie horyzontu zdarzeń supermasywnej czarnej dziury wynosi „jedynie”…
1. Jak wiadomo, jednostką czasu jest sekunda, a jednostką przestrzeni metr. Czy zatem istnieje coś takiego jak jednostka czasoprzestrzeni? Jeśli tak, to jak ona jest wyrażona? 2. Nie licząc czarnych dziur, czy są miejsca we Wszechświecie, gdzie jest tylko czasoprzestrzeń, bez śladu materii i bez fal elektromagnetycznych?…
Dlaczego nigdy nie mówi się o tym, że w samym środku ciała niebieskiego typu planeta czy gwiazda, grawitacja jest prawie równa zeru („prawie” ze względu na minimalne odchylenia od idealnego rozkładu masy w kuli). Ale jednak bardzo mała, a więc także ciśnienie bardzo małe. A to powinno mieć np. takie…
Czy jest możliwe, aby nachylenie osi względem ekliptyki planety było cały czas takie samo względem gwiazdy wokół której krąży i niezależne od położenia na orbicie? Przykładowo, przez cały okres obiegu wokół gwiazdy planeta ustawiona jest tak jak Ziemia w dniu przesilenia letniego.
Będę wdzięczny za podanie daty koniunkcji Saturna i Jowisza, około roku 7 p.n.e. Czy była to potrójna koniunkcja? Jeśli to możliwe to poproszę o ich daty dzienne.
Czy stwierdzenie, że energia może zostać wyprodukowana jest poprawne fizycznie? Czy nie jest tak, że energia jest zawarta już w świecie w swojej określonej ilości i jedyną rzeczą jaką można z nią zrobić to przetwarzanie jej z jednej formy w drugą?…
Dlaczego, po odkryciu spontanicznego tworzenia się cząstek w próżni (nazwanych wirtualnymi) nie uznano, że próżnia ma niezerową masę? Przecież to doskonale tłumaczyłoby obserwowanie niektóre działania „ciemnej materii”. Nawet jakby powstawały tylko na króciutką chwilę, to ogrom tej pustej przestrzeni powinien dawać mierzalne oddziaływania, np. w postaci poruszania się galaktyk „w…
Czy tzw. boska proporcja występuje w Układzie Słonecznym, np. w odległościach między planetami względem siebie i Słońca? Czy występuje ona również w odległościach między galaktykami?…
Czy powinniśmy obawiać się tego, że próżnia jest metastabilna? Przed swoją śmiercią Stephen Hawking ostrzegał, iż próżnia w każdym momencie może zatracić swoją stabilność i wytworzyć bąbel, który wchłonąłby wszystko na swojej drodze. To faktycznie realne zagrożenie?…