Byłem przekonany, że ruch obrotowy Ziemi wokół osi, a w konsekwencji siła odśrodkowa, jest przyczyną powstawania pływów morskich, przy określonych warunkach – np. koniunkcja Ziemi i Księżyca. Rozumiałem to tak: jeśli występowała koniunkcja tych ciał, to od strony „księżycowej” łączna siła była sumą siły odśrodkowej Ziemi i większej siły przyciągania…
Dlaczego, po odkryciu spontanicznego tworzenia się cząstek w próżni (nazwanych wirtualnymi) nie uznano, że próżnia ma niezerową masę? Przecież to doskonale tłumaczyłoby obserwowanie niektóre działania „ciemnej materii”. Nawet jakby powstawały tylko na króciutką chwilę, to ogrom tej pustej przestrzeni powinien dawać mierzalne oddziaływania, np. w postaci poruszania się galaktyk „w…
Czy tzw. boska proporcja występuje w Układzie Słonecznym, np. w odległościach między planetami względem siebie i Słońca? Czy występuje ona również w odległościach między galaktykami?…
Jaka teoria wyjaśnia dokładnie oddziaływania grawitacyjne lub elektromagnetyczne poprzez wymianę bozonów ? Jaki konkretnie czynnik lub argument w tym procesie wymiany wywołuje efekt przyciągania lub odpychania, a którego brak nie wywoływałby tego efektu? Czy istnieje teoria relacji pomiędzy oddziaływaniami, czy jej jeszcze nie ma?…
Jaki aparat matematyczny jest niezbędny do zrozumienia ogólnej teorii względności? Chodzi mi o niezbędne pojęcia, zwłaszcza z zakresu analizy matematycznej i topologii.
Każda galaktyka obraca się wokół własnego jądra (czarnej dziury). Czy wszystkie galaktyki razem wzięte obracają się wokół jakiegoś nieznanego „centrum”?…
Czy nie jest tak, że aby jakiś przedmiot się poruszał (wykonywał tzw. pracę) potrzebuje dostarczania energii? Zatem dlaczego w przestrzeni kosmicznej Ziemia „bez dodawania jej energii” stale wykonuje pracę krążąc wokół Słońca i wokół samej siebie (swojej osi)? Nawet brak „tarcia” tego nie „usprawiedliwia”! Dlaczego też, podobnie, jeżeli jakiemuś przedmiotowi…
Dlaczego w wzorze Newtona dotyczącym powszechnej grawitacji siła F zależy od iloczynu mas ciał przyciągających się? Jedno ciało oddziaływuje na drugie siłą $F_1=m_1 a_1$ a drugie ciało $F_2= m_2a_2$, oczywiście zgodnie z tym, że akcja jest równa reakcji. Zrozumiałe jest, że siła ta jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości –…
Od dłuższego czasu bezskutecznie szukam danych pomiarowych ziemskiego przyspieszenia grawitacyjnego, mierzonego na dużych głębokościach pod powierzchnią. Kopalnie w RPA 4km, odwierty geologiczne nawet 12km, głębie oceaniczne. Chodzi mi o zestawienie danych z powierzchni i z dużej głębokości w tym samym miejscu. Jeżeli Uniwersytet Warszawski nie ma takich danych, to może…
Czy orbita naszego Układu Słonecznego względem środka galaktyki jest elipsą? Jeśli tak, to jakie są implikacje zmiany odległości od centrum na przestrzeni pełnego obiegu?…
Horyzont czarnej dziury określamy jako sferę o promieniu powiedzmy kilku kilometrów (szacowaną z zewnątrz czarnej dziury). Jednocześnie przyjmujemy, że materia w czarnej dziurze zapada się do punktu, a samo „wnętrze” czarnej dziury nie posiada znanej nam geometrii (czyli nie ma rozmiarów w naszym rozumieniu). Czy nie należy z tego wnioskować,…
Czy w związku ze zmianą energii fali elektromagnetycznej przy zmianie potencjału grawitacyjnego (eksperyment Pound-Rebeka), ilość fal wysłanych z satelity zwiększy się po dotarciu na ziemię? Grawitacyjne zwiększenie częstotliwości (mierzone na powierzchni Ziemi) fali wysyłanej z satelity geostacjonarnego: 1+Z=5,9e-10. Przesunięcie dopplerowskie zmniejszające częstotliwość (mierzone na powierzchni ziemi) fali wysyłanej z satelity…
Oglądałem ostatnio świetny wykład o czasie i sposobach jego mierzenia. Ale zaintrygowało mnie coś innego. Z jaką dokładnością można mierzyć czas? Czy z nieskończoną, czy też jest jakaś niepodzielna jednostka czasu, której nie można już zmniejszyć?…
Mam pytanie odnośnie eksperymentu Arthura Eddingtona, który potwierdził teorię Einsteina. Chodziło w nim o obserwację gwiazdy za Słońcem w trakcie zaćmienia i zarejestrowanie soczewkowania. Pytanie: czy jakiekolwiek obserwatorium na świecie powtórzyło te obserwacje i czy można zobaczyć wyniki?…
Jeżeli fala elektromagnetyczna to zaburzenie pola elektromagnetycznego rozchodzące się w przestrzeni, to fala grawitacyjna jest zaburzeniem czasoprzestrzeni rozchodzącym się...? No właśnie? W jakim ośrodku rozchodzi się fala grawitacyjna (zaburzenie czasoprzestrzeni)?…
Jaką masę mają gwiazdy, które się zapadają, tworząc czarne dziury? Czy dowolny obiekt o takiej masywności również by się zapadł i utworzył czarną dziurę?…
Czy w naszym układzie słonecznym zawsze planety będą krążyć z taką samą prędkością i zostaną na tych samych orbitach? Czy planety obiegając słońce w jakiś choć minimalny sposób tracą swoją prędkość lub ja zwiększają, co w bardzo odległej przyszłości spowoduje spadek planety na Słońce lub wydostanie się z naszego Układu…
Czy da się obliczyć różnicę w upływie czasu (jeśli tak to prosiłbym o wzór) i czy taka w ogóle jest, między człowiekiem mieszkającym na najwyższym punkcie na Ziemi, a człowiekiem mieszkającym na najniższym? Zakładając, że oboje żyją po 80 lat, ile można „zyskać/stracić czasu” mieszkając w tych miejscach?…
Skoro z czarnej dziury nie mogą wydostać się fotony, to także fotony promieniowania podczerwonego. Czy to oznacza, że nie tylko gęstość, ale i temperatura osobliwości dąży do nieskończoności, a sama czarna dziura staje się wraz ze wzrostem masy coraz gorętsza pod horyzontem zdarzeń?…
Istnieje hipoteza, z której wynika, że czarne dziury emitują promieniowanie (parowanie Hawkinga). Jeśli okazałaby się prawdziwa, to po pewnym czasie samotna czarna dziura o masie M powinna całkowicie wyparować. Jaki jest konkretnie ten czas?…
Niektóre rozwiązania ogólnej teorii względności zawierają tzw. pętle czasowe (Gödel, Tipler). Jeżeli tak, to oznaczałoby to, że ta teoria narusza fundamentalne zasady fizyki, z których wynika, że na każdej linii świata następuje wzrost entropii. Ale jeżeli taka linia przecina się sama z sobą, to co się dzieje z entropią? Przecież…
Czy (mikro)soczewki grawitacyjne posiadają ogniska, a jeśli tak, to czy w takim ognisku promieniowanie od pobliskich źródeł byłoby skupiane tak bardzo, by mogło stanowić realne niebezpieczeństwo dla przelatujących statków kosmicznych?…
Mam pytanie odnośnie sond Voyager. Czy obecnie lecą one po „wielkiej” orbicie np. Słońca, czy może lecą – w dużym uproszczeniu – po linii prostej względem Słońca w stronę innego układu słonecznego?…
Ogólna teoria względności przewiduje grawitacyjną dylatację czasu. W jaki sposób wykorzystuje to system GPS, tym samym dowodząc poprawności tej teorii?…
Czy ładunek spoczywający w (jednorodnym) polu grawitacyjnym jest źródłem promieniowania elektromagnetycznego? Zgodnie z zasadą równoważności taki ładunek można potraktować jako poruszający się ruchem przyspieszonym (w przestrzeni pozbawionej grawitacji), zatem powinien on "promieniować". Jeśli tak, to co dzieje się z jego energią? Jeśli nie, to co z zasadą równoważności?…
Czy można stwierdzić jaką sprężystość ma czasoprzestrzeń? Czy w ogóle jest to policzalne i mierzalne? Mamy dane z LIGO, znamy masę zderzenia się dwóch czarnych dziur, mamy wartości fal grawitacyjnych, które do nas po miliardzie lat doleciały. Czy zatem na tej podstawie możemy policzyć gęstość ośrodka, w którym te fale…
Jeżeli hipoteza inflacji jest fałszywa (a podobno coraz więcej naukowców odchodzi od tej hipotezy i dane eksperymentalne jej nie potwierdzają) to czy pierwotne fale grawitacyjne niosą informację o tym, co działo się w trakcie Wielkiego Wybuchu (dokładnie w „chwili zero”)?…
Czy gdyby Ziemia posiadała pierścienie planetarne podobne jak u Saturna, to jaki miałoby to wpływ na toczące się na niej życie, oraz czy bardzo utrudniłoby to ustawianie satelitów na orbicie?…
Przyjmijmy hipotetycznie, że mamy bardzo masywną gwiazdę (jak gwiazda neutronowa), a wokół niej niewiele mniej masywny dysk protoplanetarny. Zastanawia mnie w takim przykładzie, czy istnieje możliwość, by materia z tego dysku nie utworzyła zwartego ciała jak planeta ani nie opadła na gwiazdę, a rozciągnęła się przez siły pływowe w coś…
Dlaczego orbity planet wokół gwiazd, albo orbity naturalnych satelitów wokół planet leżą w jednej płaszczyźnie, i ponadto tak jakby nad równikiem, a nie ma przykład wzdłuż któregoś południka?…
Skoro czas w okolicach czarnych dziur dramatycznie spowalnia, to czy obserwator tuż przed horyzontem zdarzeń mógłby w jednej chwili zobaczyć całą historię Wszechświata? (Czas na zewnątrz płynąłby relatywnie szybko z perspektywy tego obserwatora.)…
Czy światło porusza się po linii prostej w czterowymiarowej czasoprzestrzeni jeżeli jest zaginane przez pole grawitacyjne dla obserwatora w trzech wymiarach?…
Czy promieniowanie zaliczane jest do materii barionowej? Jaki procent masy/energii Wszechświata szacunkowo stanowi wszelkiego rodzaju promieniowanie, fale grawitacyjne, itp.?…
W różnego rodzaju materiałach popularno-naukowych, padają stwierdzenia o rozmiarach czarnych dziur, jednak z tego co mi wiadomo, autorzy mają na myśli wielkość jej horyzontu zdarzeń. Czy da się, podobnie jak podaje się na przykład średnicę gwiazdy lub planety, oszacować rozmiar materii wchodzącej w skład czarnej dziury? Czy czarne dziury są…
Podczas zderzenia gwiazd neutronowych powstają pierwiastki ciężkie w ilości 10 tysięcy mas ziemskich. Ile w masach ziemi powstaje np. złota, żelaza, platyny, wolframu i innych pierwiastków?…
Czy pole grawitacyjne, odpowiednio silne, może powodować polaryzację światła przechodzacego? Czy coś wiadomo na ten temat? Jeśli tak, to czy istnieje skręcenie płaszczyzny polaryzacji, gdy światło przechodzi przez pole niejednorodne (centralne)?…
W jaki sposób naukowcy obliczyli, że Księżyc oddala się od naszej planety o 4 cm rocznie? Czy ta wartość jest stała i ile czasu będzie potrzeba aby Księżyc "odleciał" od Ziemi, tzn. przestał być naszym satelitą?…