Czy aby doświadczyć lub zaobserwować efekty szczególnej teorii względności w postaci dylatacji czasu lub relatywistycznego skrócenia długości, ruch jednego obiektu musi się odbywać w ustalonej płaszczyźnie względem drugiego (czyli np. musi być w kierunku prostopadłym lub równoległym), czy liczy się sam fakt ruchu bez względu na kierunek?…
Czy jeżeli na ciało będzie działać jedna siła o stałej wartości, to ciało to będzie stale przyspieszać w nieskończoność i w efekcie jego prędkość również będzie zbiegać do nieskończoności?…
Dlaczego nigdy nie mówi się o tym, że w samym środku ciała niebieskiego typu planeta czy gwiazda, grawitacja jest prawie równa zeru („prawie” ze względu na minimalne odchylenia od idealnego rozkładu masy w kuli). Ale jednak bardzo mała, a więc także ciśnienie bardzo małe. A to powinno mieć np. takie…
Byłem przekonany, że ruch obrotowy Ziemi wokół osi, a w konsekwencji siła odśrodkowa, jest przyczyną powstawania pływów morskich, przy określonych warunkach – np. koniunkcja Ziemi i Księżyca. Rozumiałem to tak: jeśli występowała koniunkcja tych ciał, to od strony „księżycowej” łączna siła była sumą siły odśrodkowej Ziemi i większej siły przyciągania…
W fizyce kwantowej funkcjonuje pojęcie kolapsu funkcji falowej. Chyba już standardowy przykład kota Schrödingera mówi nam o kolapsie w skali makroskopowej. Czy fizyka kwantowa badała coś takiego jak prędkość kolapsu? Gdyby kolaps miał występować również w skalach „kosmicznych”, czy jego prędkość byłaby ograniczona prędkością światła?…
Dlaczego w wzorze Newtona dotyczącym powszechnej grawitacji siła F zależy od iloczynu mas ciał przyciągających się? Jedno ciało oddziaływuje na drugie siłą $F_1=m_1 a_1$ a drugie ciało $F_2= m_2a_2$, oczywiście zgodnie z tym, że akcja jest równa reakcji. Zrozumiałe jest, że siła ta jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości –…
W sumie mam dwa pytania, ale z podobnego zagadnienia. 1) Co się dzieje z nadmiarowymi ładunkami w chmurach? Ładunek elektryczny pojawia się, bo dwie masy powietrza ocierają się (a w nich drobinki wody), przez co górna warstwa zyskuje ładunek, załóżmy +A, a dolna -A. Gdyby wyładowania przebiegały między chmurami, to…
Skąd w meteorologii wzięło się sformułowanie „temperatura odczuwalna”? Ciekawi mnie też jakim cudem istnieją nawet wzory do tego, wszakże różni ludzie różnie odczuwają temperatury.
Czy oprócz produkcji CO$_2$ człowiek wpływa na zmiany klimatu? Konkretnie, jaki jest wpływ ogrzewania/chłodzenia budynków (klimatyzator też grzeje), które działają jak radiatory, oraz łącznej powierzchni obiektów czarnych jak drogi czy dachy, które łatwo się nagrzewają? Nie słyszałem o takich rozważaniach, ale słyszałem o wpływie topnienia lodowców i zmniejszającej się powierzchni…
Jestem hodowcą gołębi i zastanawia mnie jak one wracają do domu. Podobno odnajdują się za pomocą pola magnetycznego Ziemi. Czy mogę zbudować coś prostego, tak aby gołębie będące w pobliżu były przyciągane do gołębnika?…
Czy na Księżycu zachodzą jakieś procesy tektoniczne? I czy we wnętrzu Księżyca mają miejsce jakiekolwiek zjawiska dynamiczne, czy to jest po prostu zimna kulka materii?…
Nie ma głupich pytań, a więc. Na Ziemi znajduje się skończona liczba atomów – co jednak gdy ktoś/coś się rodzi? Np. człowiek. Wiadomo, że nabiera on masy, rośnie itd., i jest zbudowany z atomów. Skąd się biorą atomy „na człowieka”? Jest „tworzony” z tych obecnych atomów na Ziemi? Tylko teoretycznie…
Dlaczego niebo jest bardzo niebieskie nawet na bardzo wysokiej górze, mimo że już tam jest mało powietrza (tak że trudno się tam oddycha)? Mówię o Kilimanjaro, byłam tam i niebo na takiej wysokości nie jest ciemne, a tak samo niebieskie jak na dole, gdzie atmosfera jest gęsta.
Zgodnie z odpowiedzią na jedno z pytań, wraz z głębokością np. w kopalni, temperatura skał rośnie. A jak to wygląda w przypadku jaskiń naturalnych? Czy można się spodziewać, że speleolodzy zagłębiając się w jaskinie będą odczuwać coraz większą temperaturę?…
Co by się stało, gdyby obrót Ziemi wokół własnej osi trwał kilka miesięcy? Dzień i noc trwałyby wtedy kilka miesięcy, ale jak jeszcze wpłynęłoby to na pogodę i klimat naszej planety, na pory roku, zwierzęta i ludzi?…
Interferencja: dwie fale się nakładają – następuje wzmocnienie – powstaje fala o energii dwa razy większej; czy to prawda? Dwie fale się nakładają – następuje wygaszenie – fale zanikają; co dzieje się z energią tych fal? Energia znika? Czy to jest jakaś symetria pozwalająca na złamanie praw fizyki? P.S. Elektron…
Jak wiemy cząsteczki gazów drgają, a gdy zmieszany ze sobą dwa rodzaje cząsteczek wymieszaj się one, co jest skutkiem ich chaotycznego przemieszczania się. Moje pytanie jest następujące: skąd pochodzi energia, której efektem jest ów chaotyczny ruch oraz od czego zależy kierunek ruchu? Czy ma to coś wspólnego z oddziaływaniem chmury…
W jednym podręczniku dla technikum możemy znaleźć stwierdzenie: „Warunkiem poruszania się pojazdu jest odpowiednia wartość siły napędowej $F_N$, która musi zrównoważyć wszystkie siły oporów ruchu $F_o$”. Coś tu mi nie pasuje, bo wtedy wypadkowa wszystkich sił działających na pojazd $F=0$, a zgodnie z zasadami dynamiki Newtona, to siła wypadkowa nadaje…
Dlaczego ryby nie zdychają w wyniku uderzenia pioruna w powierzchnię wody? Ryby które są przy powierzchni wody zdychają, a co z resztą? Czy przez ryby (które są zanurzone w wodzie) przepływa prąd? A co z wędkowaniem „na prąd”?…
W odpowiedzi na pytanie z dnia 27.6.2016 prof. Malinowski napisał, że „Na naładowane cząstki wiatru słonecznego dostające się w obszar pola magnetycznego Ziemi działa siła Lorentza. W wyniku jej działania cząstki krążą po spirali wokół linii sił pola”. Nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje. Siła Lorentza powinna działać w kierunku…
Szukając informacji na temat powstawania i zasiewania chmur natrafiłem na pojęcia jąder krystalizacji, zarodków krystalizacji i jąder nukleacji. Czy te terminy oznaczają to samo? Jeśli nie, to jak się do siebie mają? Czy krystalizacja to jedna z możliwych form nukleacji?…
Czy na zimnych planetach węglowych, zawierających znacznie więcej węgla, a mniej krzemu i tlenu, mogą istnieć zbiorniki ciekłego amoniaku (z jego obiegiem w atmosferze), zamiast lodu wodnego? Czy powstały jakieś opracowania, próbujące ustalić jakie warunki mogą panować na powierzchni globów węglowych, gdy tlen jest związany i nie tworzy się woda;…
Czy można by skumulować energię pioruna i ujarzmić ją w podziemnych pokładach węglowych na takiej samej zasadzie jak bateria paluszek, gdzie znajduje się węgiel i kwas?…
Czy prawidłowe jest sformułowanie dotyczące lasera, iż posiada on temperaturę ujemną w skali Kelwina? Na przykład druga zasada termodynamiki mówi, że ze wzrostem energii nieuporządkowanie układu rośnie, a w przypadku lasera jest na odwrót .
Czy człowiek mógłby przebywać w atmosferze Wenus? Wiadomo, że na powierzchni planety człowiek nie mógłby przetrwać ze względu na ekstremalną temperaturę i ciśnienie. Chciałbym jednak zapytać, czy w atmosferze Wenus, w której na wysokości ok. 50-55 km (zgodnie z tabelką i wykresem na angielskiej Wikipedii) przyjmują one wartości w miarę…
Właśnie obejrzałem w telewizji program „Zagadki Wszechświata”, w którym stwierdzono, że dzięki teleskopowi „Kepler” odkryto planetę zbudowaną z gorącego lodu, po dotknięciu którego można spłonąć. Z czego i jak powstaje taki lód? Temperatura, ciśnienie i co jeszcze ma wpływ na jego powstanie?…
Dlaczego kometa ma warkocz pyłowy? Dlaczego cząsteczki pyłu po oderwaniu od komety – mając taką samą prędkość początkową – nie poruszają się wraz z kometą tworząc „obłok”, a nie wydłużony ogon zgodny z grubsza z trajektorią (z grubsza, bo wiatr słoneczny go lekko modyfikuje), jak to ma miejsce w rzeczywistości?…
Ruch obrotowy Ziemi dokoła Słońca zwalnia każdego roku o ułamek sekundy. Czy to oznacza, że jeden rok trwał parę miliardów lat temu dwa, trzy, albo i więcej współczesnych lat? Co w takim razie oznacza wyrażenie „miliard lat temu”? O jakich „latach” wówczas mówimy: współczesnych, uśrednionych, czy też rok w takim…
Czy nazwy warstw geologicznych określił angielski prawnik Charles Lyell, autor książki „Podstawy geologii”? I jaką metodę wykorzystał do ich datowania jako kolumny geologicznej?…
Z czego wynika uczucie chłodu podczas rozpuszczania 100% ksylitolu w jamie ustnej, oraz dojmujące doznanie ciepła, gdy na wilgotnej dłoni znajdzie się proszek do prania (i czasem inne detergenty)?…
Zakładając, że jesteśmy na biegunie północnym, to czy mamy tam ciągle dzień, czy ciągle noc, a może jednak jest do połowy przestrzeni dzień, a z drugiej połowy noc?…