Załóżmy, że jesteśmy w stanie zbudować śmigło o rozpiętości 4000km. Gdyby obracało się z prędkością 50 obrotów na minutę, to koniec śmigła poruszałby się z prędkością większą niż prędkość światła. Czy w takim razie to oznacza, że nie da się wytworzyć takiej dużej mocy aby wprawić takie śmigło w ruch?…
1. Jak wiadomo, jednostką czasu jest sekunda, a jednostką przestrzeni metr. Czy zatem istnieje coś takiego jak jednostka czasoprzestrzeni? Jeśli tak, to jak ona jest wyrażona? 2. Nie licząc czarnych dziur, czy są miejsca we Wszechświecie, gdzie jest tylko czasoprzestrzeń, bez śladu materii i bez fal elektromagnetycznych?…
Czy ze względu na efekty teorii względności czas połowicznego rozpadu radioaktywnych jąder atomowych ulega wydłużeniu przy rozpędzaniu ich w akceleratorach?…
Wydarzenia w polu grawitacyjnym zachodzą wolniej, poprzez grawitacyjną dylatację czasu, dla obserwatora znajdującego się w mniejszym polu grawitacyjnym. Czy to samo tyczy się światła? Czy fotony zwalniają w polu grawitacyjnym?…
Używając wskaźnika laserowanego skierowanego na odległą ścianę, ruch świecącej plamki na ścianie może mieć bardzo dużą prędkość przy niewielkich ruchach samego wskaźnika (prędkość liniowa zależy od promienia). Czy przy odpowiednio dużej odległości wskaźnika laserowego od ściany, możliwe jest przekroczenie prędkości światła przez plamkę wskaźnika poruszająca się po hipotetycznej ścianie?…
Mam pytanie odnośnie paradoksu tyczki w stodole. Jeśli według obserwatora stojącego w stodole tyczka skoczka (która w spoczynku ma długość stodoły) poruszającego się z prędkością bliską prędkości światła zmieści się cała w stodole, a według skoczka skróceniu ulegnie stodoła i tyczka się do niej nie zmieści – co zobaczy skoczek…
Jaki aparat matematyczny jest niezbędny do zrozumienia ogólnej teorii względności? Chodzi mi o niezbędne pojęcia, zwłaszcza z zakresu analizy matematycznej i topologii.
Horyzont czarnej dziury określamy jako sferę o promieniu powiedzmy kilku kilometrów (szacowaną z zewnątrz czarnej dziury). Jednocześnie przyjmujemy, że materia w czarnej dziurze zapada się do punktu, a samo „wnętrze” czarnej dziury nie posiada znanej nam geometrii (czyli nie ma rozmiarów w naszym rozumieniu). Czy nie należy z tego wnioskować,…
Czy w związku ze zmianą energii fali elektromagnetycznej przy zmianie potencjału grawitacyjnego (eksperyment Pound-Rebeka), ilość fal wysłanych z satelity zwiększy się po dotarciu na ziemię? Grawitacyjne zwiększenie częstotliwości (mierzone na powierzchni Ziemi) fali wysyłanej z satelity geostacjonarnego: 1+Z=5,9e-10. Przesunięcie dopplerowskie zmniejszające częstotliwość (mierzone na powierzchni ziemi) fali wysyłanej z satelity…
Na podstawie jakiego mierzalnego eksperymentu (poza wożeniem samolotem zegarów i GPS-em) można określić dylatację czasu? Jakiego eksperymentu użył Lorentz by określić i wyprowadzić wzory na dylatację czasu?…
Mam pytanie odnośnie eksperymentu Arthura Eddingtona, który potwierdził teorię Einsteina. Chodziło w nim o obserwację gwiazdy za Słońcem w trakcie zaćmienia i zarejestrowanie soczewkowania. Pytanie: czy jakiekolwiek obserwatorium na świecie powtórzyło te obserwacje i czy można zobaczyć wyniki?…
Jeżeli fala elektromagnetyczna to zaburzenie pola elektromagnetycznego rozchodzące się w przestrzeni, to fala grawitacyjna jest zaburzeniem czasoprzestrzeni rozchodzącym się...? No właśnie? W jakim ośrodku rozchodzi się fala grawitacyjna (zaburzenie czasoprzestrzeni)?…
Jaką masę mają gwiazdy, które się zapadają, tworząc czarne dziury? Czy dowolny obiekt o takiej masywności również by się zapadł i utworzył czarną dziurę?…
Czy da się obliczyć różnicę w upływie czasu (jeśli tak to prosiłbym o wzór) i czy taka w ogóle jest, między człowiekiem mieszkającym na najwyższym punkcie na Ziemi, a człowiekiem mieszkającym na najniższym? Zakładając, że oboje żyją po 80 lat, ile można „zyskać/stracić czasu” mieszkając w tych miejscach?…
Skoro z czarnej dziury nie mogą wydostać się fotony, to także fotony promieniowania podczerwonego. Czy to oznacza, że nie tylko gęstość, ale i temperatura osobliwości dąży do nieskończoności, a sama czarna dziura staje się wraz ze wzrostem masy coraz gorętsza pod horyzontem zdarzeń?…
Istnieje hipoteza, z której wynika, że czarne dziury emitują promieniowanie (parowanie Hawkinga). Jeśli okazałaby się prawdziwa, to po pewnym czasie samotna czarna dziura o masie M powinna całkowicie wyparować. Jaki jest konkretnie ten czas?…
Niektóre rozwiązania ogólnej teorii względności zawierają tzw. pętle czasowe (Gödel, Tipler). Jeżeli tak, to oznaczałoby to, że ta teoria narusza fundamentalne zasady fizyki, z których wynika, że na każdej linii świata następuje wzrost entropii. Ale jeżeli taka linia przecina się sama z sobą, to co się dzieje z entropią? Przecież…
Jak rozumieć linię świata fotonu (prosta nachylona pod kątem 45 stopni) na diagramach w podręczniku teorii względności? Przecież foton podlega zasadzie nieoznaczoności położenia-pędu, a więc nie może mieć określonego toru ruchu.
Czy (mikro)soczewki grawitacyjne posiadają ogniska, a jeśli tak, to czy w takim ognisku promieniowanie od pobliskich źródeł byłoby skupiane tak bardzo, by mogło stanowić realne niebezpieczeństwo dla przelatujących statków kosmicznych?…
Dla obserwatora znajdującego się na Ziemi foton wyemitowany ze Słońca pokonuje odległość ok. 150 mln km w czasie 8 minut. Ale dla samego fotonu ten czas jest równy zero? A co z odległością?…
Mam pytanie z teorii względności zainspirowane wykładami prof. Krzysztofa Meissnera dotyczącymi czasu i Modelu Standardowego, dostępnymi w serwisie youtube.com. Otóż wiadomo, że fotony czasu nie liczą, nawet jeśli zwolnią z naszego punktu widzenia, gdyż są bezmasowe. Do pomiaru czasu cząstce potrzebna jest masa. Wiadomo również, że istnieją dwa różne mechanizmy…
Sam nie wiem jak zadać pytanie, które mnie nurtuje. Wiem, że gdy coś się obraca ze stałą prędkością, np. płyta adapterowa, to w każdym jej miejscu liczonym od środka ta prędkość jest większa. W pewnym miejscu od środka przy bardzo dużej średnicy płyty dochodziłoby do sytuacji, w której brzeg płyty…
Ogólna teoria względności przewiduje grawitacyjną dylatację czasu. W jaki sposób wykorzystuje to system GPS, tym samym dowodząc poprawności tej teorii?…
Nurtuje mnie jeden problem związany ze światłem (fotonami) i zasadą zachowania energii. Załóżmy, że od idealnego zwierciadła (100% odbicia) użytego jako żagiel słoneczny odbija się określona ilość fotonów (np. 1000). Fotony zmieniają pęd (zwrot) na przeciwny – stąd siła działająca na żagiel, który nabiera prędkości i energii kinetycznej. Tylko: kosztem…
Czy ładunek spoczywający w (jednorodnym) polu grawitacyjnym jest źródłem promieniowania elektromagnetycznego? Zgodnie z zasadą równoważności taki ładunek można potraktować jako poruszający się ruchem przyspieszonym (w przestrzeni pozbawionej grawitacji), zatem powinien on "promieniować". Jeśli tak, to co dzieje się z jego energią? Jeśli nie, to co z zasadą równoważności?…
Czy można stwierdzić jaką sprężystość ma czasoprzestrzeń? Czy w ogóle jest to policzalne i mierzalne? Mamy dane z LIGO, znamy masę zderzenia się dwóch czarnych dziur, mamy wartości fal grawitacyjnych, które do nas po miliardzie lat doleciały. Czy zatem na tej podstawie możemy policzyć gęstość ośrodka, w którym te fale…
W ubiegłym wieku Albert Einstein odkrył i przedstawił najbardziej znany wzór matematyczny na świecie $E=mc^2$, z którego wynika, że dowolną masę możemy zamienić na energię w procesie anihilacji materii. Anihilacji towarzyszy wydzielenie się energii w postaci fotonów. W związku z czym mam następujące pytania: 1) Czy finalnym produktem anihilacji może…
Jeżeli hipoteza inflacji jest fałszywa (a podobno coraz więcej naukowców odchodzi od tej hipotezy i dane eksperymentalne jej nie potwierdzają) to czy pierwotne fale grawitacyjne niosą informację o tym, co działo się w trakcie Wielkiego Wybuchu (dokładnie w „chwili zero”)?…
Skoro czas w okolicach czarnych dziur dramatycznie spowalnia, to czy obserwator tuż przed horyzontem zdarzeń mógłby w jednej chwili zobaczyć całą historię Wszechświata? (Czas na zewnątrz płynąłby relatywnie szybko z perspektywy tego obserwatora.)…
Czy światło porusza się po linii prostej w czterowymiarowej czasoprzestrzeni jeżeli jest zaginane przez pole grawitacyjne dla obserwatora w trzech wymiarach?…
Czy prędkość światła jest różna w zależności od tego, czy światło porusza się w kierunku w którym przestrzeń się rozszerza, czy w kierunku przeciwnym?…
Czy wewnątrz czarnej dziury mogą istnieć inne czarne dziury, itd.? Czy wewnątrz czarnej dziury mogą istnieć galaktyki, gwiazdy, planety, życie? Wyobraźmy sobie czarną dziurę o masie $10^9$ galaktyk. Promień Schwarzschilda takiej czarnej dziury to ok. $10^8$ lat świetlnych. Daje to gęstość materii porównywalną z gęstością w naszej Galaktyce. Można sobie…
Pytanie teoretyczne: czy jeśli posiadałbym rurkę o długości jednego roku świetlnego, owa rurka miałaby mikroskopijną masę, a przy tym jakimś cudem posiadałaby zerową sprężystość, a wokół nie byłoby żadnych obiektów posiadających grawitację, mającą znaczący wpływ na potencjalne wygięcie rurki, to czy gdybym popchnął ową rurkę do kolegi stojącego po drugiej…
Jaki jest sens fizyczny współrzędnych kowariantnych i kontrawariantnych? Często pojawiają się one w literaturze, np. przy tensorze pola elektromagnetycznego, czy przy tensorach metrycznych; która z tych współrzędnych jest tą „rzeczywistą”?…
Czy jeśli światło potrafiłoby pchać, a teoretyczny obiekt posiadający masę "potrafiłby być" pchany przez to światło, to czy uzyskałby prędkość tego światła?…
W różnego rodzaju materiałach popularno-naukowych, padają stwierdzenia o rozmiarach czarnych dziur, jednak z tego co mi wiadomo, autorzy mają na myśli wielkość jej horyzontu zdarzeń. Czy da się, podobnie jak podaje się na przykład średnicę gwiazdy lub planety, oszacować rozmiar materii wchodzącej w skład czarnej dziury? Czy czarne dziury są…
Dlaczego niektórzy teoretycy w ogóle rozważają, czy możliwe jest, aby coś mogło przeżyć "wciągnięcie" przez czarną dziurę – wydaje mi się, że takie rozważania są bezzasadne? Dlaczego im większa jest masa czarnej dziury tym mniejsze siły pływowe horyzontu zdarzeń?…
Asysta grawitacyjna wymaga dokładnych obliczeń i precyzyjnego momentu startu i nadania wyznaczonego początkowego toru lotu. Czy do wykonania tych obliczeń wystarczającą precyzję daje mechanika Newtona, czy też wymagane są obliczenia w oparciu o teorię Einsteina?…
Jakie jest fizyczne znaczenie $r$ w metryce Schwarzschilda? Z tego co wiem, Einstein formułując swoją teorię względności bardzo dbał o to, aby wszystkie używane tam pojęcia miały dobrze określoną interpretację fizyczną (przynajmniej „w zasadzie”). Odległości dawały się zmierzyć sztywnym prętem albo czasem przelotu błysku światła, czasy porównać zegarami, itp. Pojęcia…
Zastanawiam się nad jedną kwestią. Mówi się, że gdy przekroczymy prędkość światła, to zaczniemy cofać się w czasie. Czy mówimy tak tylko dlatego, że światło jest najszybsze we Wszechświecie, czy jest inny powód? Dlaczego światło jest wyznacznikiem tej sytuacji?…
Moje pytanie wiąże się m.in. z odpowiedzią na pytanie „Światło z Wielkiego Wybuchu?”. W odpowiedzi na to pytanie znajdujemy stwierdzenie: „długość fali znacznie się wydłużyła ze względu na rozszerzanie się przestrzeni”. Ja jednak nie rozumiem dlaczego długość fali nie jest po prostu większa za przyczyną efektu Dopplera. Gdybyśmy np. ustawili…