Byłem przekonany, że ruch obrotowy Ziemi wokół osi, a w konsekwencji siła odśrodkowa, jest przyczyną powstawania pływów morskich, przy określonych warunkach – np. koniunkcja Ziemi i Księżyca. Rozumiałem to tak: jeśli występowała koniunkcja tych ciał, to od strony „księżycowej” łączna siła była sumą siły odśrodkowej Ziemi i większej siły przyciągania…
Czy jest możliwe, aby nachylenie osi względem ekliptyki planety było cały czas takie samo względem gwiazdy wokół której krąży i niezależne od położenia na orbicie? Przykładowo, przez cały okres obiegu wokół gwiazdy planeta ustawiona jest tak jak Ziemia w dniu przesilenia letniego.
W ostatnich kilku dniach dałem się wciągnąć w dyskusję z wyznawcą teorii płaskiej Ziemi. Czy ktoś jest w stanie wyliczyć następujące wielkości? Jeżeli stoję na pełnym morzu, oczy mam na wysokości 2 m, to horyzont widzę w odległości 5,1 km. I jeśli np. 75 km za linią horyzontu jest drapacz…
Czy nie jest tak, że aby jakiś przedmiot się poruszał (wykonywał tzw. pracę) potrzebuje dostarczania energii? Zatem dlaczego w przestrzeni kosmicznej Ziemia „bez dodawania jej energii” stale wykonuje pracę krążąc wokół Słońca i wokół samej siebie (swojej osi)? Nawet brak „tarcia” tego nie „usprawiedliwia”! Dlaczego też, podobnie, jeżeli jakiemuś przedmiotowi…
Od dłuższego czasu bezskutecznie szukam danych pomiarowych ziemskiego przyspieszenia grawitacyjnego, mierzonego na dużych głębokościach pod powierzchnią. Kopalnie w RPA 4km, odwierty geologiczne nawet 12km, głębie oceaniczne. Chodzi mi o zestawienie danych z powierzchni i z dużej głębokości w tym samym miejscu. Jeżeli Uniwersytet Warszawski nie ma takich danych, to może…
W sumie mam dwa pytania, ale z podobnego zagadnienia. 1) Co się dzieje z nadmiarowymi ładunkami w chmurach? Ładunek elektryczny pojawia się, bo dwie masy powietrza ocierają się (a w nich drobinki wody), przez co górna warstwa zyskuje ładunek, załóżmy +A, a dolna -A. Gdyby wyładowania przebiegały między chmurami, to…
Czy naładowany elektrycznie obiekt krążący po orbicie emituje promieniowanie elektromagnetyczne? Np. czy naładowana elektrycznie Ziemia krążąca wokół Słońca zaczęłaby emitować promieniowanie synchrotronowe? Ruch po orbicie to ruch przyspieszony, więc przyspieszające ładunki elektryczne powinny świecić. Dobrze myślę?…
Czy są gdzieś prowadzone badania wpływu zawirowań i wytwarzanych spalin samolotów pasażerskich na wysokości 10-12 km na zmianę kierunku, wielkości, jak i przemieszczania się z jednych wysokości na drugie wiatrów wiejących w atmosferze? I czy ma to wpływ na zmiany siły i kierunku wiatrów wiejących przy powierzchni Ziemi? Czy samoloty…
Czy oprócz produkcji CO$_2$ człowiek wpływa na zmiany klimatu? Konkretnie, jaki jest wpływ ogrzewania/chłodzenia budynków (klimatyzator też grzeje), które działają jak radiatory, oraz łącznej powierzchni obiektów czarnych jak drogi czy dachy, które łatwo się nagrzewają? Nie słyszałem o takich rozważaniach, ale słyszałem o wpływie topnienia lodowców i zmniejszającej się powierzchni…
Co dzieje się z zanieczyszczeniami pozostawionymi przez samoloty na wysokości od 8-12 km nad Ziemią i jaki jest ich rozkład w przestrzeni? Cząsteczki o ciężarze właściwym większym niż powietrze poruszają się zgodnie z prądem powietrza na tej wysokości oraz w kierunku Ziemi. Jeżeli nad punktem A Ziemi przelatuje codziennie np.
Jestem hodowcą gołębi i zastanawia mnie jak one wracają do domu. Podobno odnajdują się za pomocą pola magnetycznego Ziemi. Czy mogę zbudować coś prostego, tak aby gołębie będące w pobliżu były przyciągane do gołębnika?…
Wiem, że w próżni dźwięk się nie rozprzestrzenia, ponieważ nie ma tam żadnych cząsteczek; ale chciałbym się dowiedzieć jak ta sprawa ma się na stacjach kosmicznych itp., oraz skąd różne cząsteczki umożliwiające rozprzestrzenianie się dźwięku pojawiły się na Ziemi?…
Nie ma głupich pytań, a więc. Na Ziemi znajduje się skończona liczba atomów – co jednak gdy ktoś/coś się rodzi? Np. człowiek. Wiadomo, że nabiera on masy, rośnie itd., i jest zbudowany z atomów. Skąd się biorą atomy „na człowieka”? Jest „tworzony” z tych obecnych atomów na Ziemi? Tylko teoretycznie…
Dlaczego niebo jest bardzo niebieskie nawet na bardzo wysokiej górze, mimo że już tam jest mało powietrza (tak że trudno się tam oddycha)? Mówię o Kilimanjaro, byłam tam i niebo na takiej wysokości nie jest ciemne, a tak samo niebieskie jak na dole, gdzie atmosfera jest gęsta.
Czy w naszym układzie słonecznym zawsze planety będą krążyć z taką samą prędkością i zostaną na tych samych orbitach? Czy planety obiegając słońce w jakiś choć minimalny sposób tracą swoją prędkość lub ja zwiększają, co w bardzo odległej przyszłości spowoduje spadek planety na Słońce lub wydostanie się z naszego Układu…
Zgodnie z odpowiedzią na jedno z pytań, wraz z głębokością np. w kopalni, temperatura skał rośnie. A jak to wygląda w przypadku jaskiń naturalnych? Czy można się spodziewać, że speleolodzy zagłębiając się w jaskinie będą odczuwać coraz większą temperaturę?…
Czy da się obliczyć różnicę w upływie czasu (jeśli tak to prosiłbym o wzór) i czy taka w ogóle jest, między człowiekiem mieszkającym na najwyższym punkcie na Ziemi, a człowiekiem mieszkającym na najniższym? Zakładając, że oboje żyją po 80 lat, ile można „zyskać/stracić czasu” mieszkając w tych miejscach?…
Co by się stało, gdyby obrót Ziemi wokół własnej osi trwał kilka miesięcy? Dzień i noc trwałyby wtedy kilka miesięcy, ale jak jeszcze wpłynęłoby to na pogodę i klimat naszej planety, na pory roku, zwierzęta i ludzi?…
W odpowiedzi na pytanie z dnia 27.6.2016 prof. Malinowski napisał, że „Na naładowane cząstki wiatru słonecznego dostające się w obszar pola magnetycznego Ziemi działa siła Lorentza. W wyniku jej działania cząstki krążą po spirali wokół linii sił pola”. Nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje. Siła Lorentza powinna działać w kierunku…
Księżyc okrążając Ziemię podąża za jej orbitalnym ruchem wokół Słońca – „goni” ją przez część obrotu i „ucieka” w drugiej części tego obrotu. Jak to się dzieje? Czy jest prostsze wyjaśnienie (przybliżenie) niż to, że to problem trzech ciał, jak wiem skądinąd niezwykle trudny i w zasadzie nierozwiązany? Ale Natura…
Czy w każdym kierunku od Ziemi obserwujemy Wszechświat na odległość około 13,8 mld lat świetlnych? Czy to oznacza, że Ziemia nie znajduje się się w żadnym szczególnym miejscu Wszechświata?…
Dlaczego oś ziemska jest nachylona względem ekliptyki? Znalazłam informację o zmianie nachylenia w czasie, o stabilizującym oddziaływaniu Księżyca, dzięki czemu zmiany te nie są tak duże, czytałam także o precesji. Ale skąd wynika samo nachylenia? Czy jest to związane z przyciąganiem Księżyca i Słońca? W jaki sposób to wyjaśnić?…
Jak to możliwe, że pole magnetyczne Ziemi jest wytwarzane przez metaliczne jądro które jest jak rozumiem w stanie płynnym? Przecież metale tracą właściwości ferromagnetyczne pod wpływem wysokiej temperatury.
Skąd się wzięły warstwy skał przykrywające najgłębsze złoża ropy naftowej? Rozumiem, że są to w dużej części szatki obumarłych form życia, ale skąd się niejako wzięła ta materia?…
Ruch obrotowy Ziemi dokoła Słońca zwalnia każdego roku o ułamek sekundy. Czy to oznacza, że jeden rok trwał parę miliardów lat temu dwa, trzy, albo i więcej współczesnych lat? Co w takim razie oznacza wyrażenie „miliard lat temu”? O jakich „latach” wówczas mówimy: współczesnych, uśrednionych, czy też rok w takim…
Czy nazwy warstw geologicznych określił angielski prawnik Charles Lyell, autor książki „Podstawy geologii”? I jaką metodę wykorzystał do ich datowania jako kolumny geologicznej?…
Obserwując nocne niebo i układ gwiazd: dlaczego każdej nocy, bez względu na porę roku, z terenu naszego kraju widzimy te same gwizdy i gwiazdozbiory – Smoka, Wielką Niedźwiedzicę, Małą Niedźwiedzica, Cefeusza, etc.? Przecież latem porą nocną z terenu naszego kraju widzimy całkiem inną stronę nocnego nieba niż zimą, kiedy znajdujemy…
Jak wiadomo Wszechświat ciągle się rozrasta, a co za tym idzie – chłodzi. Czy, a jeśli tak to kiedy uzyska temperaturę zera absolutnego, i co to będzie oznaczało dla naszej planety?…
Jaką moc ma Słońce? Czy przy jego powierzchni moc światła jest większa czy mniejsza w porównaniu z bombą jądrową podczas wybuchu, i czy świeci mocniej czy słabiej od bomby?…