Dlaczego elektrony mają „najniższy stan energii” w stanie podstawowym atomu? Innymi słowy, dlaczego orbita n=1 jest nieprzekraczalna dla elektronu mimo przyciągania elektrostatycznego między protonem a elektronem?…
Co się dzieje z gwiazdami o masach rzędu 10-20 mas naszego Słońca kiedy kończy się ich nuklearne paliwo? Wszędzie, zarówno w polskim jak i angielskim internecie, można przeczytać, że jeżeli początkowa masa gwiazdy wynosi 8-10 mas naszego Słońca, to po jej śmierci w supernowej pozostanie gwiazda neutronowa o masie od…
Jestem wychowawcą w przedszkolu i dzieci ostatnim czasem są bardzo zainteresowane pojęciami związanymi z wojną. Najbardziej ciekawi je na czym polega bomba atomowa. Dlaczego po wybuchu pojawia się „grzyb”. Dlaczego bomba atomowa jest taka niebezpieczna. Proszę o pomoc, bo sama nie wiem i nie wiem jak im to wytłumaczyć, a…
Trafiłem na ten artykuł: https://www.dailymail.co.uk/news/article-10671373/Chernobyl-disaster-fears-Norway-tells-citizens-dust-Cold-War-bunkers.html Pytanie odnosi się do pierwszego fragmentu. Czy jest możliwe, aby wojskowi przez pracę w „Czerwonym Lesie” w strefie Czarnobyla, kopiąc okopy, jeżdżąc ciężkim sprzętem, itp., otrzymali objawy będące następstwem napromieniowania? Wydaje mi się, że jest to nieprawdopodobne. Pomiary w tym miejscu wykazują znaczne promieniowanie, lecz…
Czy istnieje możliwość, by 2 różne (lub takie same) atomy pierwiastka ścisnąć (ale nie zderzyć) z soba tak, by powstał jeden... lub no właśnie... co w sumie wtedy się stanie, jeśli wgnieciemy jeden atom w drugi?…
Pracuję w firmie produkującej opakowania do żywności. W opakowaniach tych bardzo ważna rolę odgrywa mikrobiologia. Wiem, że w Europie stosuje się sterylizację poprzez „ionizng radiation”. Czy w Polsce też jest to wykonywane? Czy mogę się czegoś dowiedzieć o tym procesie? Jaki jest w nim używany rodzaj promieniowania, jaka moc?…
Ostatnio zainteresowałem się tematyką odzysku metali ziem rzadkich z wypalonego paliwa jądrowego. Uran i niemal każdy pierwiastek rozszczepialny rozszczepia się do izotopów pierwiastków znajdujących się właśnie w tej okolicy. Produktami rozszczepienia są pierwiastki takie jak ruten, rod, etc. Część z nich jest stabilna, a część promieniotwórcza, jednak zazwyczaj czas ich…
Chciałbym zapytać o gadolin-160. 1. Dlaczego ten izotop uznawany jest za nietrwały, skoro nie zaobserwowano do tej pory rozpadu jego jądra? 2. Na podstawie jakich przesłanek oszacowany został teoretyczny czas półrozpadu na ponad 10^21lat? Zakładam, że budowa jądra Gd-160 nie spełnia jakichś kryteriów stabilności. Czy rzeczywiście takie kryteria istnieją? I…
Dlaczego jon H+ uznaje się za proton? Na zajęciach z biologii jon wodoru uznaje się za proton i odwrotnie, ale właściwe dlaczego? Przecież wodór bez elektronu staję się zlepkiem protonów i neutronów, a nie samych protonów, więc skąd taka zależność?…
Czytałem ostatnio, że hel jest jednym z droższych pierwiastków na świecie i że jego zasoby powoli się wyczerpują. Hel jest też produktem wielu reakcji jądrowych, chociażby rozpadu alfa lub reakcji syntezy jądrowej (np. proces trzy alfa). Część z tych procesów możemy przeprowadzić w warunkach laboratoryjnych. Czy zatem możliwa jest produkcja…
Czy ze względu na efekty teorii względności czas połowicznego rozpadu radioaktywnych jąder atomowych ulega wydłużeniu przy rozpędzaniu ich w akceleratorach?…
Jaki jest kształt jądra atomowego? Czy faktycznie jest to sklejenie kilku kulek (neutronów i protonów), czy może te elementy składowe zlewają się w kulę?…
Dlaczego rad-226 rozpada się akurat do radonu-222 i helu-4, a nie inaczej? Dlaczego jest to akurat rozpad alfa, a nie rozpad innego rodzaju? Czy rad-226 może się rozpaść na inne pierwiastki?…
Czy istnieją jakieś rzetelne badania naukowe potwierdzające lub obalające twierdzenie o terapeutycznym działaniu radonu? Istnieją na świecie (w tym w Polsce) uzdrowiska, gdzie stosuje się kąpiele i inhalacje radonem, które mają rzekomo korzystny wpływ i leczą niemal wszystko.
W wysokich temperaturach gluony są w stanie reagować ze sobą tworząc kwarki dziwne (temp. 170 MeV/kB). Czytając w różnych źródłach natknąłem się na to, że materia dziwna miałaby mieć większą stabilność, aniżeli materia zwykła (barionowa) i tym samym przy kontakcie tych dwóch typów materii materia dziwna niejako przemieniałaby zwykłą materię…
Chciałbym się dowiedzieć jaka (w przybliżeniu) siła jest potrzebna aby połączyć dwa jądra wodoru w syntezie jądrowej, i ile ona wynosi w kilogramach (jako jednostkach siły).
Dlaczego dwa neutrony nie mogą się połączyć, tak jak robią to z protonami w jądrach atomów? Jak to wygląda w skali kwarków? W internecie znalazłem tylko wyjaśnienie, że ładunki elektryczne kwarków na to nie pozwalają, ale naprawdę nie wiem jak to miałoby wpłynąć na siły jądrowe. Zresztą kwarki nie łączą…
Czy prawidłowe jest sformułowanie dotyczące lasera, iż posiada on temperaturę ujemną w skali Kelwina? Na przykład druga zasada termodynamiki mówi, że ze wzrostem energii nieuporządkowanie układu rośnie, a w przypadku lasera jest na odwrót .
W jaki sposób policzono liczbę protonów w pierwiastkach chemicznych składających się na tablicę Mendelejewa Przecież jest to wartość nie dająca się zmierzyć fizycznie, a kilkaset lat temu potrafiono się z tym uporać.
Czy wszystkie atomy powstały podczas Wielkiego Wybuchu? Zastanawiam się po prostu czy nasze ciało jest zbudowane z atomów, które mają miliardy lat i „pamiętają” czasy powstania Wszechświata, czy to tak jednak nie działa?…
Co decyduje o rozpadzie promieniotwórczym konkretnego jądra atomowego w próbce np. toru? Czy znane są czynniki przyspieszające lub zwalniające proces i tym samym zmieniające czas połowicznego zaniku?…
Jaką moc ma Słońce? Czy przy jego powierzchni moc światła jest większa czy mniejsza w porównaniu z bombą jądrową podczas wybuchu, i czy świeci mocniej czy słabiej od bomby?…
W Czarnobylu powstaje właśnie spora farma fotowoltaiczna. Czy ogniwa fotowoltaiczne są w stanie absorbować część energii promieniowania występującego w otoczeniu?…
Czy możliwe jest zastosowanie jakiegoś rodzaju rezonansu aby móc rozbić jądro atomowe? Widziałbym to jako komorę w której znajduje się atom, jest on bombardowany jakimś promieniowaniem, które powoduje rezonans tego atomu i jego rozpad. Mam na myśli oczywiście pierwiastki nie radioaktywne, a także zakresy energii o wiele niższe niż miliony…
Czy w związku z wyższym stężeniem radonu w pomieszczeniach piwnicznych przechowywane tam przedmioty, przetwory, etc. są w jakiś sposób szkodliwe dla zdrowia, np. wtórnie napromieniowane? Mam na myśli piwnice w starych, poniemieckich domach, gdzie brak jakiejkolwiek izolacji, bądź tzw. bunkry-piwniczki na ogrodzie, gdzie również chętnie przechowuje się np. warzywa.