W RHIC wykorzystano jony złota, aby udowodnić teorię Johna Wheelera o wytworzeniu materii ze zderzeń fotonów. Moje pytanie: skąd biorą się fotony otaczające jony złota rozpędzone do prędkości 99.995 prędkości światła i dlaczego się nie rozpraszają, tylko je otaczają?…
Jeżeli chodzi o oddziaływanie słabe to przeczytałem, że Yukawa pierwszy wyprowadził wymianę bozonu, jednak on proponował pion za pośrednika siły słabej. Skąd wiemy, że bozony W to cząstki elementarne, a nie odpowiednik pionów składających się z cięższych generacji kwarków?…
Jak to jest z masami przy rozpadzie mionów? Mion (o ładunku ujemnym lub dodatnim) rozpada się m.in. na elektron (lub pozyton). Skąd wynika olbrzymia różnica mas między mionem a elektronem/pozytonem?…
Czy próżnia ma masę/gęstość? Gdy dochodzi do spontanicznej kreacji par cząstek i antycząstek pojawia się jakaś masa – krótki czas „życia” tych tworów powinien być kompensowany przez ich liczbę i częstość występowania. Czy można to jakoś oszacować (chodzi o przypadek owych „cząstek wirtualnych”)?…
Podczas zderzeń, np. proton-proton, w zderzaczu hadronów powstają nowe cząstki. Czy powstają one z energii kinetycznej tych protonów? Jeśli tak, to co w takim razie dzieje się z protonami po zderzeniu?…
W jaki sposób teoria grup łączy się z teorią strun? W pewnym filmie powiedziano, że teoria grup łączy się z teorią stun i może być dowodem na jej potwierdzenie. Nie rozumiem w jaki sposób te dwie teorie się łączą.
Skoro w Modelu Standardowym leptony występują parami (np. naładowany elektron wraz z odpowiadającym mu neutrinem), to czy modele postulujące istnienie czwartego, sterylnego neutrina zakładają też istnienie czwartego, sterylnego „elektronu”? Czy takie cząsteczki, zapewne masywne i bardzo słabo oddziałujące, byłyby dobrym kandydatem ma ciemną materię?…
Czy ze względu na efekty teorii względności czas połowicznego rozpadu radioaktywnych jąder atomowych ulega wydłużeniu przy rozpędzaniu ich w akceleratorach?…
Czy gluony rzeczywiście są bezmasowe, jak wynika z Modelu Standardowego? Przecież z samego faktu posiadania ładunku (kolorowego) wynika związana z tym energia oddziaływania kolorowego która powinna czynić gluon masywnym – czy się mylę?…
Czy dwie przeciwległe wiązki fotonów w próżni będą się nawzajem rozpraszać? Na tzw. chłopski rozum fotony są swoimi własnymi antycząstkami, więc jeśli doprowadzimy do zderzenia czołowego dwóch naprzeciwległych wiązek fotonów o tej samej długości fali, to powinny one anihilować i wyprodukować dwa fotony o takiej samej energii (z zasady zachowania…
Dlaczego, po odkryciu spontanicznego tworzenia się cząstek w próżni (nazwanych wirtualnymi) nie uznano, że próżnia ma niezerową masę? Przecież to doskonale tłumaczyłoby obserwowanie niektóre działania „ciemnej materii”. Nawet jakby powstawały tylko na króciutką chwilę, to ogrom tej pustej przestrzeni powinien dawać mierzalne oddziaływania, np. w postaci poruszania się galaktyk „w…
Jaka teoria wyjaśnia dokładnie oddziaływania grawitacyjne lub elektromagnetyczne poprzez wymianę bozonów ? Jaki konkretnie czynnik lub argument w tym procesie wymiany wywołuje efekt przyciągania lub odpychania, a którego brak nie wywoływałby tego efektu? Czy istnieje teoria relacji pomiędzy oddziaływaniami, czy jej jeszcze nie ma?…
W wysokich temperaturach gluony są w stanie reagować ze sobą tworząc kwarki dziwne (temp. 170 MeV/kB). Czytając w różnych źródłach natknąłem się na to, że materia dziwna miałaby mieć większą stabilność, aniżeli materia zwykła (barionowa) i tym samym przy kontakcie tych dwóch typów materii materia dziwna niejako przemieniałaby zwykłą materię…
Wszystkie cząstki tworzące „naszą” materię mogą mieć dowolny ładunek elektryczny, natomiast ich ładunek kolorowy zawsze jest zerowy (biały). Czy mogłyby (przynajmniej teoretyczne) istnieć cząstki o obowiązkowo zerowym ładunku elektrycznym, lecz niezerowym ładunku kolorowym? Jeśli tak, to czy mogłyby one pomóc wyjaśnić czym jest ciemna materia?…
Czy podczas kreacji pary elektron-pozyton nie dochodzi do złamania zasady zachowania energii? Czy ta zasada jest jakoś związana ze spinami tych cząstek?…
Interferencja: dwie fale się nakładają – następuje wzmocnienie – powstaje fala o energii dwa razy większej; czy to prawda? Dwie fale się nakładają – następuje wygaszenie – fale zanikają; co dzieje się z energią tych fal? Energia znika? Czy to jest jakaś symetria pozwalająca na złamanie praw fizyki? P.S. Elektron…
Jeżeli próżnia składa się z tak zwanych wirtualnych cząstek, które powstają i anihilują – tworząc tak zwaną pianę kwantową – to powinniśmy móc odczytać temperaturę próżni. Czy fizycy nie popełnili błędu zakładając, że tak zwana temperatura promieniowania tła jest pozostałością po Wielkim Wybuchu? Myślę, że ta temperatura może również być temperaturą…
Czy Wszechświat jest elektrycznie obojętny? Jeżeli tak, to zgodnie z zasadą zachowania ładunku musi tak być od początku jego istnienia, a zatem cząstki elementarne musiałyby powstać w idealnych proporcjach, tak żeby łączny ładunek elektryczny wynosił zero. Ale dlaczego miałoby się akurat tak stać (np. w przypadku materii i antymaterii symetria…
Co by się stało gdyby człowiek wszedł do uruchomionego Wielkiego Zderzacza Hadronów? Jakie byłyby dokładne skutki? Dodam, że mam 15 lat, więc byłabym wdzięczna za słownictwo pozbawione skomplikowanych określeń :-)…
Czy dwa ładunki ujemne ale o innych wartościach, np. $-1/3$ w kwarku dolnym i $-2/3$ w antykwarku górnym, również będą się odpychać? Czy siła tego odpychania będzie mniejsza lub większa od siły odpychania się np. elektronów z ładunkiem $-1$? Czy elektrony i pozytony odpychają się od siebie (elektron-elektron, pozyton-pozyton) z…
Dlaczego dwa neutrony nie mogą się połączyć, tak jak robią to z protonami w jądrach atomów? Jak to wygląda w skali kwarków? W internecie znalazłem tylko wyjaśnienie, że ładunki elektryczne kwarków na to nie pozwalają, ale naprawdę nie wiem jak to miałoby wpłynąć na siły jądrowe. Zresztą kwarki nie łączą…
Czytając informacje na Wikipedii zauważyłem, że elektrony, neutrina i wszystkie kwarki w antymaterii mają przeciwny izospin, a inne „zwykłe” cząstki w antymaterii mają izospin równy 0. Jakie to są „zwykłe” cząstki? Jeżeli dobrze rozumiem to chodzi o wszystkie pozostałe, tzn. bozony W, Z, H, γ, g; jednak dalej jest napisane,…
Podczas zderzenia protonu z antyneutrinem elektronowym powstaje neutron i pozyton. Reakcję powinno zapoczątkować antyneutrino elektronowe, które spowodowałoby oddziaływanie kwarku górnego protonu z wirtualnym bozonem W. Następnie dodatni bozon W rozpada się na pozyton i neutrino elektronowe. W wyniku reakcji zderzenia antyneutrina elektronowego z protonem powstaje neutron i pozyton, a neutrino…
Wiem, że nośnikami pola elektromagnetycznego są fotony. Czy zatem możemy w końcu powiedzieć, że fotony są CZĄSTECZKAMI (pomimo, że wszędzie czytam o „dwoistości ich natury”, raz falowej, a raz korpuskularnej)? Czy też nie możemy tego powiedzieć, z powodu właśnie owej dwoistości ich natury Krótko: czy w końcu fotony są jakiegoś…