Mówiąc o obracającej się i nieobracającej się czarnej dziurze najczęściej mamy na myśli, odpowiednio, czarną dziurę Kerra i czarną dziurę Schwarzschilda.
Czarna dziura Kerra jest podzbiorem czasoprzestrzeni Kerra. Tak naprawdę istnieje rodzina czasoprzestrzeni Kerra – formuła matematyczna opisująca strukturę tych czasoprzestrzeni zawiera dwa parametry $m$ i $a$, za pomocą których odróżniamy poszczególne czasoprzestrzenie należące do rzeczonej rodziny. Pole grawitacyjne w każdej czasoprzestrzeni Kerra ma dwie istotne własności:
- posiada symetrię osiową,
- jest stacjonarne czyli (w pewnym sensie) stałe w czasie.
Co więcej, jeżeli $a^2\leq m^2$, to w czasoprzestrzeni Kerra istnieje horyzont zdarzeń – obszar pod horyzontem to czarna dziura Kerra.
Okazuje się, że dla parametru $a=0$ pole grawitacyjne w czasoprzestrzeni Kerra staje się sferycznie symetryczne, a sama czasoprzestrzeń staje się tożsama z czasoprzestrzenią Schwarzschilda.
Sferyczną symetrię pola grawitacyjnego w całej czasoprzestrzeni Schwarzschilda interpretujemy jako konsekwencję braku obrotu czarnej dziury Schwarzschilda (będącej częścią tej czasoprzestrzeni znajdującą się pod horyzontem zdarzeń).
Symetrię osiową pola grawitacyjnego w czasoprzestrzeni Kerra dla $a\neq 0$ przy braku symetrii sferycznej interpretujemy z kolei jako przejaw obrotu czarnej dziury Kerra.
Zatem odpowiedź na pytanie „Co na zewnątrz horyzontu zdarzeń pokazuje nam, że czarna dziura się obraca?” brzmi: o obrocie czarnej dziury świadczy osiowa symetria zewnętrznego pola grawitacyjnego przy braku symetrii sferycznej.
Odnośnie fizycznego znaczenia parametrów $m$ i $a$: czasoprzestrzenie Kerra należą do klasy czasoprzestrzeni, dla których udało się zdefiniować pojęcie masy i momentu pędu. Zastosowanie wzorów definiujących masę i moment pędu do czasoprzestrzeni Kerra o parametrach $m$ i $a$ daje wartości, odpowiednio, $m$ i $J=ma$. Zatem parametr $a=J/m$ jest wartością momentu pędu na jednostkę masy. Ponieważ w czasoprzestrzeni Kerra na zewnątrz horyzontu zdarzeń panuje próżnia, więc wielkości $m$ i $J$ traktujemy jako masę i moment pędu czarnej dziury Kerra. Wartości te są stałe w czasie, co pozostaje w zgodzie ze stacjonarnością czasoprzestrzeni Kerra.
Warto tu jeszcze dodać, że jeżeli w formule matematycznej opisującej czasoprzestrzeń Kerra zadaną wartościami $m$ i $a$ zmienimy kierunek upływu czasu na przeciwny (czyli dokonamy transformacji $t\mapsto -t$), to otrzymamy formułę opisującą czasoprzestrzeń Kerra zadaną wartościami $m$ i $-a$. Fakt ten możemy zinterpretować mówiąc, że po zmianie kierunku upływu czasu czarna dziura obraca się w przeciwnym kierunku (podobnie, gdybyśmy odtworzyli w kierunku od końca ku początkowi film przedstawiający obracający się żyroskop, to zobaczylibyśmy żyroskop obracający się w przeciwnym kierunku niż w rzeczywistości).