Przewodnictwo graniczne elektrolitu zgodnie z jego definicją będzie wprost proporcjonalne do przewodnictwa elektrolitu w odpowiedniej granicy stężenia normalnego. Dlatego powyższe pytanie jest równoważne temu, czy przewodnictwo może przyjmować wartości ujemne.
Nie ma takiej możliwości. Przewodnictwo elektryczne musi być zawsze koniecznie dodatnio określone. Wynika to z tego, że opór elektryczny, do którego jest odwrotnie proporcjonalne przewodnictwo, musi być zawsze dodatni. Gdyby mógł być ujemny to wtedy, zgodnie z prawem Joule’a, moc wydzielana na oporniku byłaby ujemna. Oznaczałoby to, że opornik zamiast wydzielać energię cieplną pobierałby ją z otoczenia. Następnie tak pozyskana energia mogłaby być wykorzystana w silniku elektrycznym do wykonania pracy. Takie urządzenie, wykonujące pracę wyłącznie poprzez ochładzanie jednego zbiornika ciepła, byłoby perpetuum mobile II rodzaju, którego istnienie jest sprzeczne z drugą zasadą termodynamiki.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że dla nieliniowych elementów obwodu elektrycznego można wprowadzić pojęcie oporu różniczkowego, zdefiniowanego jako $R_{diff}=\frac{dU}{dI}$. Taki opór może w pewnym zakresie charakterystyki $I-U$ przyjmować wartości ujemne — dzieje się tak np. w diodzie Gunna. Aczkolwiek w takich obszarach zwykły opór statyczny nadal pozostaje dodatni.