Tak! Zwiększając ciśnienie gazu możemy go skroplić. A zwiększając ciśnienie cieczy możemy sprawić by zmieniła się w ciało stałe. Często myślimy, że zmiany stanu skupienia spowodowane są zmianą temperatury. Tak naprawdę to czy dana substancja jest ciałem stałym, cieczą lub gazem, zależy zarówno od temperatury jak i od ciśnienia. Prześledźmy to na przykładzie wody.
Myśląc o wodzie w temperaturze 50 stopni Celsjusza wyobrażamy sobie ciecz. Ale w tej temperaturze woda jest cieczą tylko dla pewnego przedziału ciśnienia. Ciśnienie atmosferyczne wynosi w przybliżeniu 100 kPa (kilopaskali). Jeżeli obniżymy ciśnienie (przy tej samej temperaturze) poniżej 10 kPa, to woda zmieni swój stan skupienia z cieczy w parę wodną. Innymi słowy przy ciśnienie około 10 kPa woda wrze w temperaturze około 50 stopni Celsjusza. Doświadczają tego zjawiska himalaiści, na wysokości 8000 m n.p.m. ciśnienie wynosi około 40 kPa, a woda wrze w temperaturze około 70 stopni Celsjusza.
Podobnie zwiększając ciśnienie możemy sprawić, by woda o temperaturze 50 stopni Celsjusza zamarzła. Musimy tylko zwiększyć ciśnienie do 1 GPa (czyli 10 tysięcy razy większe ciśnienie od ciśnienia atmosferycznego). Takiego ogromnego ciśnienia nie doświadczamy na co dzień, jest ono jednak osiągalne w specjalnych laboratoriach.