Czy to prawda, że monitory LCD nie szkodzą zdrowiu?

Pyta Jolanta

Czy to prawda, że monitory LCD nie szkodzą zdrowiu, pomimo że zbudowane są w oparciu o świetlówki?

Odpowiada dr Grzegorz Brona

Wydaje mi się, że każda aktywność wykonywana w zbyt dużej dawce szkodzi zdrowiu. Również zbyt długie patrzenie na wyświetlacz LCD. Niemniej wyświetlacz LCD ma istotne przewagi nad dawnymi monitorami CRT. LCD zapewniają stabilny obraz (przy którym oczy męczą się znacznie mniej niż przy odświeżanym obrazie szczególnie tych gorszych monitorów CRT), obraz jest znacznie bardziej ostry (co również wpływa na zmniejszenie szkodliwości pracy z takim wyświetlaczem) oraz następuje istotna redukcja jonizacji otoczenia monitora. Z drugiej strony jednak długotrwałe wpatrywanie się w jasny obraz LCD męczy wzrok. Ekran zazwyczaj znajduje się też w stałej odległości od patrzącego i oko rozleniwia się powoli zatracając zdolność do szybkiej zmiany ogniskowej. Osoba skoncentrowana na obrazie zmniejsza również częstotliwość mrugania co może spowodować choćby problemy z rogówką. Dlatego tak czy inaczej pracując z wyświetlaczem LCD polecam robienie sobie co jakiś czas przerw. Druga uwaga jest taka, że warto odpowiednio uregulować jasność wyświetlacza. Zbyt jasny obraz sprzyja pojawieniu się problemów ze wzrokiem.