Czy używanie lampy błyskowej szkodzi eksponatom muzealnym?

Pyta Mariusz

Intryguje mnie taka kwestia: na ile używanie lampy błyskowej szkodzi eksponatom muzealnym? Chodzi mi o oszacowanie natężenia światła, jakie otrzymałyby dodatkowo eksponaty, gdyby zwiedzający fotografowali je używając flesza. Czy byłaby to duża dawka, czy może np. tylko równoważna jednemu słonecznemu dniu w roku? Bardzo bym prosił o ilościowe rozważania.

Odpowiada prof. Piotr Sułkowski

Zagadnienie to jest przedstawione w takim artykule, który m.in. podsumowuje różne badania na ten temat (do których odnośniki znajdują się na końcu artykułu), i którego konkluzja jest następująca: „flashes from ‚smartphones’ cannot be regarded as a conservation threat in any properly lit gallery” — tzn. używanie lamp błyskowych nie może eksponatom muzealnym szkodzić. Zakaz fotografowania jest po prostu starym zwyczajem, który być może obrósł mitami o naukowym zabarwieniu. Przyczyny zakazu fotografowania w muzeach mogą też być inne, np. związane z prawami autorskimi. Powyższy artykuł zawiera też bardziej szczegółowe rozważania ilościowe.