Dlaczego okulary typu blue blocker są pomarańczowe a nie niebieskie?

Pyta Ada

Dlaczego okulary typu blue blocker są pomarańczowe a nie niebieskie?

Odpowiada Piotr Wasylczyk

Zadaniem okularów tego typu, jak sama nazwa wskazuje, jest odcinanie światła niebieskiego (często również ultrafioletowego). Jeśli chcemy pozbyć się światła niebieskiego, potrzebny jest filtr optyczny (okulary takie to z punktu widzenia optyka absorpcyjne filtry spektralne), który będzie absorbował światło niebieskie. Jeśli popatrzymy przez taki filtr na światło białe, to z całego widmo pozostaną barwy inne niż niebieska. W szczególności może  być tak, że w przechodzącym świetle najwięcej będzie właśnie składnika żółtego i czerwonego — wtedy szkła takich okularów będą pomarańczowe.

Generalnie filtry barwne pochłaniające jedną barwę będą miały zwykle kolor zbliżony do barwy dopełniającej, tzn. znajdującej się po przeciwnej stronie koła barw. Dla fioletowego będzie to żółty, dla czerwonego – zielony, itd.