Jak w prosty sposób uczniom gimnazjum wytłumaczyć działanie źródeł światła LED?
Jak w prosty sposób uczniom gimnazjum wytłumaczyć działanie źródeł światła LED?
Diody LED swoje działanie opierają na półprzewodnikach, czyli materiałach, które charakteryzuje przewodnictwo mniejsze niż dla przewodników, lecz większe niż dla izolatorów.
Przewodnictwo jest związane z szerokością pasm energetycznych w danych materiałach. Pasmami energetycznymi nazywa się przedziały dozwolonych energii, które może mieć elektron w danym materiale. Wyróżnia się tzw. pasmo przewodnictwa i walencyjne. Walencyjne jest utożsamione z elektronami walencyjnymi związanymi z jądrem atomu, natomiast przewodnictwa z uwolnionymi elektronami służącymi jako nośnik prądu w ciele stałym. Pasma te powstają poprzez oddziaływanie na siebie niedalekich atomów w strukturze materiału. Dla jednego izolowanego atomu elektron może znajdować się jedynie na pojedynczych liniowych pasmach energetycznych, czyli może mieć konkretne energie i jedynie przeskakiwać między nimi a nie przechodzić w sposób ciągły. Poprzez oddziaływania z sąsiadami w materiałach pasma te stają się ciągłe.
(źródło: Wikipedia)
Jak przedstawiono na grafice wyżej, półprzewodniki charakteryzują się mniejszą przerwą energetyczną pomiędzy pasmami przewodnictwa i walencyjnym od izolatorów, lecz posiadają ją w przeciwieństwie do przewodników.
Elektrony w materiałach można wzbudzać na wyższe poziomy energetyczne za pomocą chociażby zewnętrznego napięcia. Tak właśnie trafia do nich energia w diodach LED. Następnie zachodzi rekombinacja, czyli elektrony, które zyskały na tyle dużo energii, żeby znaleźć się w paśmie przewodnictwa trafiają z powrotem do pasma walencyjnego. Po drodze nie mają jednak dozwolonych stanów, więc całą tę energię tracą naraz. Tracą ją emitując foton o energii równej tej oddanej przez elektron i odpowiadającej szerokości przerwy zabronionej (przerwy energetycznej).
Wiadomo, że diody LED mają różne kolory. Wynika to z różnic w przerwie energetycznej między materiałami. Im większa przerwa tym bardziej niebieskie światło, im mniejsza tym bardziej czerwone, i tak: diody czerwone powstają na bazie fosforku galu, arsenofosforku galu i galoarsenku glinu, a niebieskie na bazie arsenku galu.