Równanie Bernoulliego wyprowadza się na podstawie równania bilansu pędu przy dodatkowych istotnych założeniach. Przyjmujemy, że przepływ jest ustalony, lepkość płynu wynosi zero, gęstość zależy jedynie od ciśnienia (mówimy wówczas o przepływie barotropowym) lub jest stała, oraz że przepływ odbywa się w potencjalnym polu sił masowych (czyli np. siły grawitacji). Wówczas otrzymujemy równanie, z którego wynika, że suma trzech składników: energii kinetycznej, energii potencjalnej oraz energii wynikającej z ciśnienia płynu jest stała wzdłuż linii prądu. Czyli jest to opis jednowymiarowy (nie opisze np. procesu mieszania strug w łączniku).
Aby wyznaczyć wartości prędkości i ciśnienia w poszczególnych strugach można skorzystać z równania ciągłości oraz z równań Bernoulliego dla każdej ze strug z osobna.
Z równania ciągłości wynika, że wydatek masowy w strudze A, czyli iloczyn gęstości płynu ρ, jego prędkości vA oraz przekroju strugi SA, QA=ρ SA vA plus wydatek masowy w strudze B, QB=ρ SB vB równy jest wydatkowi masowemu w strudze C, QC=ρ SC vC, czyli QA+ QB= QC. Następnie napisać można równanie Bernoulliego dla przepływu między przekrojem strugi A a punktem połączenia strumieni, drugie równanie Bernoulliego dla przepływu między przekrojem strumienia B a punktem połączenia strumieni, oraz trzecie równanie Bernoulliego np. dla przepływu między punktem połączenia strumieni, a wylotem strumienia C.