W jaki sposób radioteleskopy zaglądają do najdalszych zakątków Wszechświata? Skąd wiadomo, że obraz galaktyki pochodzi z odpowiedniego okresu, np. z 13 mld lat temu?…
Co z tą zimą? Nawet w górach jej nie ma! Czy faktycznie mamy do czynienia z globalnym ociepleniem? Czy globalne ocieplenie zawładnie branżą narciarską w Polsce i w europejskich kurortach narciarskich?…
Teoria względności mówi o tym, że prędkość zależy od obserwatora, a także o tym, że masa zależy od prędkości, co prowadzi do prostego wniosku, iż masa jest względna. W szczególności chodzi o przypadek kiedy np. ktoś się porusza względem mnie z jakąś prędkością i ma jakąś dodatkową masę z tego…
Składowa styczna prędkości ruchu obiegowego po elipsie planet wokół Słońca bierze się z ruchu wirowego dysku materii z której powstały Słońce i planety. A co wprawiło ten dysk materii w ruch wirowy?…
Jak powstaje zjawisko fali na wodzie? Czy to tylko cząstki wody poruszające się w górę i dół? Ale jeśli tak, to dlaczego fale morskie rozbijają się o brzeg?…
Czy siła Coriolisa działa też na ciała poruszające się wzdłuż równoleżników? Jeśli tak, to jak odchyli się obiekt lecący wzdłuż równoleżnika na półkuli północnej, a jak na równoleżniku półkuli południowej?…
Czytałem, że masa zapłonu gwiazdy wynosi około 0,8 masy Słońca. Po zapłonie gwiazda wytwarza wiatr gwiazdowy, który potrafi rozpraszać atmosferę złożoną z pierwiastków cięższych od wodoru. Moje pytanie brzmi: jak powstają większe gwiazdy i czy wiatr gwiazdowy będzie zapobiegał dalszej koncentracji i wzrostowi masy gwiazdy?…
Jeżeli w wyniku efektu Dopplera obserwator zaobserwuje światło o niższej częstotliwości niż wyemitowane ze źródła, to zgodnie ze wzorem $E = hf$ jego energia spadnie. Gdzie różnica tej energii się podziewa? W odwrotnej sytuacji, gdy zaobserwowana częstotliwość jest wyższa, skąd się bierze ta dodatkowa energia?…
Liście herbaty w mojej szklance opadają na jej dno, ponieważ ich gęstość jest większa niż gęstość wody. Dlaczego, gdy zamieszam wywar, zbiegają się one ku osi szklanki pozostając przy dnie? Dlaczego nie zostają wyrzucone w stronę ścianek szklanki pod wpływem siły odśrodkowej?…
Dlaczego ciśnienie spada szybciej w zimnym powietrzu niż w powietrzu ciepłym? Wydawać by się mogło, że zimniejsze powietrze, które jest gęstsze od cieplejszego, będzie miało więcej energii (cząsteczki są położone bliżej siebie, niż w ciepłym), potrzebnej do „przeciwstawienia się” spadającemu ciśnieniu, czyli mniejszemu nacisku na te cząsteczki, ale chyba tak…
Dlaczego liczba Pi, czyli $\pi$, ma nieskończone rozwinięcie dziesiętne? Skoro jest wynikiem dzielenia to czy istnieje możliwość, że po np. kilkuset bilionach liczb po przecinku trafi się taka, na której skończy się dzielenie i tym samym uda się znaleźć hipotetyczny koniec jej rozwinięcia?…
Dlaczego w Himalajach i na wyżynie tybetańskiej nie występują wulkany? Zawsze uczono mnie, że wulkany występują w strefach subdukcji – stąd Pacyficzny Pierścień Ognia. Czy w przypadku Himalajów nie mamy do czynienia z subdukcją? Podobnie w Europie w pasie Alp i Karpat nie występują wulkany, a przecież w Polsce mamy…
Jak wiadomo, ciężar ciała to iloczyn jego masy i przyspieszenia ziemskiego. Dlaczego waga sprężynowa w naszej łazience pokazuje naszą masę, a nie ciężar? Bo jest tak wyskalowana?…
Jeżeli długość fali de Broglie'a zależy od pędu, to czy obiekty makroskopowe o wadze np. 1 kg , które poruszają się z bardzo małą prędkością, np. $10^{-34}$ m/s, będą miały dużą długość fali? Ze wzoru wynika, że długość fali tak poruszającego się obiektu będzie wynosić ok. 6.62 m. Co przeszkadza…
Ostatnio wyczytałam, że atomy, które mają parzystą liczbę protonów i parzystą liczbę neutronów w jądrze, są bardziej stabilne od tych, które mają nieparzystą liczbę nukleonów. Tylko nie wiem dlaczego tak jest, szukałam i nigdzie to zjawisko nie jest wyjaśnione. Czy stoi za tym jakaś zasada, mechanizm?…
Eksperyment Rutherforda zakładał, że cząstki alfa przenikną przez cienką złotą folię. Skąd takie oczekiwania, skoro mniejsze od nich fotony nie przechodzą przez tę folię?…
Dlaczego orbity planet krążących w jednym układzie zachowują równowagę między sobą, a planety nie zbliżają się coraz bliżej Słońca? Czy jest jakaś siła która równoważy grawitację?…
Płyty oceaniczne powstają przez zamarzanie magmy wypływającej z powiększającej się szczeliny między dwoma innymi płytami oceanicznymi, które się rozsuwają. Zamarznięta magma tworzy nową płytę, która nie zapada się. Czy to oznacza, że magma podczas zamarzania na dnie oceanu zmniejsza swoją gęstość, podobnie jak zamarzająca woda?…
Skąd magnes (np. sztabkowy) czerpie energię pozwalającą na przyciąganie obiektów żelaznych? Czy można tę „wewnętrzną energię magnesu” zużyć jednokrotnie przyciągając ciało o określonej masie?…
Czy w kontekście mechaniki kwantowej wciąż obowiązuje stwierdzenie, że energii nie można stworzyć, a tylko zmienić jej formę? Pytanie odnosi się do zjawiska w którym z próżni powstaje materia i antymateria – czy podczas zderzenia materii z antymaterią nie powstaje dużo energii? Skąd ta energia się bierze? Czy ma to…
Jaki mechanizm odpowiada za odpychanie się protonów? Za przyciąganie i odpychanie cząstek odpowiedzialne jest oddziaływanie elektromagnetyczne. W przypadku elektronów lub jonów ujemnych następuje wymiana wirtualnych cząstek zwanych fotonami. Co w przypadku dwóch swobodnych protonów niezwiązanych silnie lub dwóch cząstek alfa? Czy protony emitują fotony?…
Dlaczego drzewa mogą osiągać wzrost powyżej 10 metrów, skoro przy takiej wysokości ciśnienie hydrostatyczne jest równe ciśnieniu atmosferycznemu, a więc w zastosowanym modelu naczyń połączonych woda nie powinna być transportowana powyżej tych 10 metrów? Domyślam się, że w przedstawionym rozumowaniu nie uwzględniłem jakiegoś istotnego szczegółu, np. napięcia powierzchniowego albo zjawiska…
Jak dobrać magnes, który byłby wystarczająco mocny, aby przytrzymać lekki przedmiot (np. plastikową zawieszkę na drzwi) po drugiej stronie drzwi wewnętrznych o grubości do 5 cm z litego drewna lub sklejki? Czy jest jakiś wzór, który pozwala to mniej więcej obliczyć? (Mniej więcej, bo jest tu dużo zmiennych, jak np.
W filmie popularno-naukowym jeden z prowadzących stwierdził, iż synteza ciężkich pierwiastków, np. żelaza, ma miejsce między innymi w „eksplozjach” gwiazd pod koniec etapu ich życia, tzw. supernowych. Zakładając, że prowadzący nie wprowadził widza w błąd, czy można przyjąć, iż atomy żelaza lub inne pierwiastki wchodzące w skład tysięcy związków chemicznych…
Czy magnetosfera Ziemi wpływa na pogodę/klimat? Czy cząstki wody w chmurach są zjonizowane? Czy jonizacja atmosfery Ziemi zależy od wiatrów słonecznych i/lub od Ziemi?…
Czytałem, że w próżni w każdej chwili powstają (i prawie natychmiast znikają) cząstki wirtualne (i to w dużej liczbie) i że jest to proces zachodzący spontanicznie, jako tzw. fluktuacje kwantowe? A czy znana jest (chociażby w przybliżeniu) przeciętna „wydajność” tego procesu, rozumiana jako liczba cząstek na jednostkę objętości i czasu…
Czy prędkość orbitalna Ziemi wokół Słońca ma jakikolwiek wpływ na prędkość obrotową Ziemi (wokół własnej osi), i na odwrót ? Czy prędkość obrotowa jakkolwiek wpływa na prędkość orbitalną?…
Ziemia porusza się wokół Słońca, Słońce porusza się wokół centrum Drogi Mlecznej (w efekcie czego ruch wszystkich planet zaczyna przypominać tak jakby warkocz, wizualizacje są dostępne w internecie), Droga Mleczna porusza się w kierunku Andromedy, lokalna gromada galaktyk porusza się względem innych gromad galaktyk... Jak wyglądałby ruch Ziemi w przestrzeni…