Czy ogólna teoria względności tłumaczy oscylacje gwiazd i ruch układów podwójnych gwiazd? Czy może do wytłumaczenia ruchu w tych układach wystarczy odnieść się do grawitacji Newtona?…
Mam pytanie odnośnie rozpadu protonu. Wiadomo, że spontaniczny proces rozpadu swobodnego protonu według schematu $p \to n + e^+ + \nu$ (gdzie $\nu$ to neutrino) właściwie nie może zajść, a czas życia swobodnego protonu jest szacowany przynajmniej na $10^29$ lat. Dlaczego jednak podczas rozpadu $beta^+$ dla protonu związanego w jądrze…
Czas życia pierwiastków promieniotwórczych określa się czasem połowicznego rozpadu, czyli czasem, po którym połowa początkowej liczby atomów ulegnie przemianie w inny pierwiastek. Ten czas jest wartością uśrednioną dla całej populacji atomów – ale jak wygląda długość życia pojedynczych atomów? Czy można tę sytuację porównać pojęciowo np. ze średnim czasem życia…
Voyager 2 został wystrzelony w 1977 roku i od tego czasu nieprzerwanie działa na niego przyciąganie grawitacyjne. Czy wobec tego jego prędkość maleje, a jeśli nie to dlaczego?…
Czy dylatacja czasu ma jakikolwiek wpływ na ładunek cząstek elementarnych? Czy przy znacznie zwiększonej prędkości lub silnej grawitacji obserwuje się zmianę ładunku cząstek elementarnych?…
Jeśli masa elektronu i kwakrów wynika z interakcji z polem Higgsa, którego kwantem jest bozon Higgsa, to co nadaje masę bozonowi Higgsa, który ma bardzo dużą masę? Interakcja z samym sobą?…
Jaka jest średnia odległość między gwiazdami w naszej galaktyce? Najbliższą nam gwiazdą (nie licząc Słońca) jest Proxima Centauri, oddalona od nas 4 lata świetlne. Hiady z kolei to ok. 300 gwiazdach rozmieszczonych na przestrzeni 80 lat świetlnych. Jak gęsto muszą być rozmieszczone gwiazdy w reszcie galaktyki, żeby potocznie mówiąc ,„mieścić”…
Jeżeli jakieś siły powodują, że para wodna w atmosferze skupia się (zamiast się rozpraszać) w większe skupiska, czyli chmury, to dlaczego chmury nie dążą do kształtu zbliżonego do kuli, tylko mają bardzo nieregularny kształt?…
Dlaczego Ziemia nie spada na Słońce? Pył kosmiczny znajdujący się w układzie słonecznym i spadający na naszą planetę (ponoć 3,5 mln ton rocznie), jak również meteoryty zwiększają masę Ziemi. Sądzę, że sprawiają też opór w jej wędrówce wokół naszej gwiazdy. Czy w długim okresie czasu, rzędu milionów lat, nie powodują…
Co decyduje o tym, że dany gaz jest cieplarniany (np. $CO_2$, $CH_4$, $N_2O_x$ itd.), a inny nie? Domyślam się, że chodzi o budowę cząsteczki, ale nie do końca to rozumiem.
Moje pytanie dotyczy splątania kwantowego i teleportacji. Jedne artykuły w gazetach podają, że udało się teleportować cząstki natychmiastowo na duże odległości. Inne mówią, że przesyłać informacje można za pomocą splątania co najwyżej z prędkością światła. Jak to właściwie jest? Czy można przesłać informację z prędkością większą od światła?…
Co się dzieje w skali atomowej w pryzmacie podczas przechodzenia przez niego światła białego? Jakie oddziaływania atom-światło prowadzą do rozszczepienia światła?…
Jeżeli przyspieszam jakiś obiekt do granic prędkości światła, to jego masa zaczyna rosnąć. Czy zatem jego masa może przekroczyć granicę masy krytycznej, tak że ów obiekt zamieni się w czarną dziurę?…
Wiem na jakiej zasadzie działa teleskop zwierciadlany szeroko stosowany w astronomii, jednak nie pojmuję co ze światłem przechodzącym w punkcie połączenia wszystkich promieni walca teleskopu skoro w pewnym punkcie na linii wytworzonej przez punkty wspólne wszystkich promieni umieszczone jest zwierciadło pod kątem 45 stopni. Czy w przypadku dokonywania obserwacji za…
Czy laser dużej mocy w momencie emisji wytwarza tzw. odrzut? Chodzi o emisję fotonów. Przy małej ilości trudno to zmierzyć. Czy ktoś to sprawdzał, czy tylko bazujemy na wzorach teoretycznych?…
Podobno elektron i kwarki nie mają rozmiaru. Jak to możliwe? Podobno są one cząstkami punktowymi bez rozmiaru – ale co to znaczy?Jeśli elektron nie ma rozmiaru, to czym on jest? Proton z kolei ma rozmiar – dlaczego on ma, a nie ma go elektron? Czy foton też nie ma rozmiaru?…
Wiadomo, że światło posiada naturę korpuskularno-falową (w pewnych sytuacjach zachowuje się jak cząstka materii, a w innych jak fala). Wiadomo, że Albert Einstein odkrył zależność wyrażoną wzorem $E = mc^2$. Czy to oznacza, że światło ma masę? Gdyby jej nie miało, to nie mogłoby być nośnikiem żadnej energii (a wiemy,…
Co by się stało z „liną” na tyle długą, że jej przeciwnych końcach byłby zauważalny efekt rozszerzania się Wszechświata? Czy zostałaby rozerwana, czy może jej końce poruszałyby się względem „niezakotwiczonych” obiektów ze swej okolicy?…
Czy w kosmosie istnieje określenie kierunku północy, południa, wschodu i zachodu? Skoro wszystko się kręci, to jak określić kierunek, w którym porusza się dany obiekt?…
Wiemy, że w przyrodzie występują cząstki i ich antycząstki. Jeżeli cząstka zderzy się z jej antycząstką, obie ulegną anihilacji. W takim razie, gdyby w przyrodzie było więcej cząstek, uśmierciłyby one wszystkie antycząstki, a pozostałby tylko nadmiar cząstek. Z kolei gdyby więcej było antycząstek, spowodowałyby one zniszczenie wszystkich cząstek, a pozostałby…
Foton podróżując z odległych rejonów Wszechświata zwiększa swoją długość fali na skutek rozszerzania się samej przestrzeni (przesunięcie ku czerwieni). Jak rozumiem, oznacza to zmniejszenie z czasem i odległością jego energii. Gdzie podziewa się zatem energia, którą traci ten foton?…
Dlaczego elektrony mają „najniższy stan energii” w stanie podstawowym atomu? Innymi słowy, dlaczego orbita n=1 jest nieprzekraczalna dla elektronu mimo przyciągania elektrostatycznego między protonem a elektronem?…
Co się dzieje z gwiazdami o masach rzędu 10-20 mas naszego Słońca kiedy kończy się ich nuklearne paliwo? Wszędzie, zarówno w polskim jak i angielskim internecie, można przeczytać, że jeżeli początkowa masa gwiazdy wynosi 8-10 mas naszego Słońca, to po jej śmierci w supernowej pozostanie gwiazda neutronowa o masie od…
Wielokrotnie słyszałem o obliczeniach wykonanych dla obracających i nieobracających się czarnych dziur. Ale skąd wiadomo, czy czarna dziura się obraca? I co tak naprawdę obraca się w czarnej dziurze? Horyzont zdarzeń? Osobliwość wewnątrz? Nie pytam o dysk akrecyjny, bo on się obraca zawsze. Co na zewnątrz horyzontu zdarzeń pokazuje nam,…
Protony w akceleratorze LHC w CERN jesteśmy w stanie rozpędzić do prędkości zaledwie o ok. 3 m/s mniejszej od prędkości światła; innymi słowy protony te osiągają 99.9999990% prędkości światła. Czy protony krążąc w akceleratorze zwalniają i przyspieszają raz na okrążenie z powodu tego, że nie mogą przekroczyć prędkości światła, a…
Wiemy, że kontakt materii i antymaterii spowoduje ich zniszczenie i wypuszczenie energii, ale jak szybko się one przyciągają, jeżeli w ogóle to robią?…
Wielokrotnie słyszałem podczas wykładów popularnonaukowych, że w całej przestrzeni pojawiają się i niemal natychmiast anihilują pary cząstek wirtualnych. Czy to oznacza, że próżnia, w której powstają cząstki wirtualne, posiada związaną z tym zjawiskiem masę? Nawet jeśli cząstki wirtualne istnieją przez chwilę, to biorąc pod uwagę ich ilość, cała czasoprzestrzeń powinna…
Jakie są skutki zderzenia dwóch fotonów o niskich energiach? Czy efekt zależy od kąta pod którym dochodzi do zderzenia? Czy w ogóle w takiej sytuacji można mówić o „zderzeniu”? Wszystkie zderzenia fotonów o których czytałem dotyczyły fotonów o wysokich energiach, ale zastanawiam się co się dzieje, gdy energia jest zbyt…
Z poruszającym się fotonem związane jest pole elektryczne i magnetyczne. Jak zachowują się wektory pola elektrycznego $\vec E$ i pola magnetycznego $\vec B$ w funkcji czasu?…