Jestem wychowawcą w przedszkolu i dzieci ostatnim czasem są bardzo zainteresowane pojęciami związanymi z wojną. Najbardziej ciekawi je na czym polega bomba atomowa. Dlaczego po wybuchu pojawia się „grzyb”. Dlaczego bomba atomowa jest taka niebezpieczna. Proszę o pomoc, bo sama nie wiem i nie wiem jak im to wytłumaczyć, a…
Dlaczego mikrofalowe promieniowanie tła wciąż jest obecne w przestrzeni i to od momentu powstania Wszechświata? Czy do tej pory promieniowanie takie nie powinno zostać pochłonięte przez planety, asteroidy, komety i czarne dziury?…
Trafiłem na ten artykuł: https://www.dailymail.co.uk/news/article-10671373/Chernobyl-disaster-fears-Norway-tells-citizens-dust-Cold-War-bunkers.html Pytanie odnosi się do pierwszego fragmentu. Czy jest możliwe, aby wojskowi przez pracę w „Czerwonym Lesie” w strefie Czarnobyla, kopiąc okopy, jeżdżąc ciężkim sprzętem, itp., otrzymali objawy będące następstwem napromieniowania? Wydaje mi się, że jest to nieprawdopodobne. Pomiary w tym miejscu wykazują znaczne promieniowanie, lecz…
Pytanie dotyczy pomiaru fal grawitacyjnych w interferometrze LIGO. Z jaką dokładnością znana jest długość fali lasera użytego w doświadczeniu? Czy to, z jaką dokładnością znamy długość fali światła, ogranicza dokładność pomiaru skrócenia/wydłużenia jednego z ramion interferometru?…
Chciałbym zapytać o interpretację konsekwencji efektu Unruha. Zgodnie z moim rozumieniem obserwator przyspieszający (A) obserwuje cząstki, które nie istnieją z punktu widzenia obserwatora znajdującego się w spoczynku (B). Wobec tego wydaje się, że powstaje pewnego rodzaju paradoks. Jeżeli obserwator A zacznie oddziaływać z tymi cząstkami, tj. np nagrzewać się w…
Czy przeźroczysty, wykonany z polistyrenu jednorazowy sztuciec może działać jako polaryzator? Wykonajmy dwa doświadczenia. Pierwsze: bierzemy do ręki polaryzator i przed nim umieszczamy sztuciec (w moim przypadku nożyk) i kręcimy nim. Nic się nie dzieje. Gdybyśmy zamiast nożyka użyli drugiego polaryzatora, to kręcąc nim po przekręceniu o 90 stopni nie…
Czy półprzewodniki mogą być źródłem energii? Mam na myśli analogię do tranzystora, który jest zbudowany z półprzewodników i wzmacnia sygnał. Załóżmy, że będzie to tranzystor typu npn. Czy możliwe jest połączenie bardzo wielu takich tranzystorów, z których każdy kolejny będzię wzmacniał sygnał, już wzmocniony w poprzednim kroku? Czy taki układ…
Czytałem ostatnio o eksperymencie z dwoma szczelinami. Zazwyczaj w opisie zaznaczone było, że podczas eksperymentu wystrzeliwano wiele fotonów, czy innych cząstek; ale gdzieś spotkałem się z informacją o jednej. Nie bardzo ufam przypadkowym źródłom internetowym stąd moje pytanie. Czy wystrzelenie pojedynczej cząstki w stronę dwóch szczelin też spowoduje powstanie wzoru…
Czy istnieje możliwość, by 2 różne (lub takie same) atomy pierwiastka ścisnąć (ale nie zderzyć) z soba tak, by powstał jeden... lub no właśnie... co w sumie wtedy się stanie, jeśli wgnieciemy jeden atom w drugi?…
Mam pytanie odnośnie detekcji fal grawitacyjnych. Jeśli dobrze rozumiem, wykrywa się je za pomocą super dokładnego urządzenia mierzącego zmianę jego długości przez pomiar czasu przelotu światła. Jeśli nastąpi zniekształcenie przestrzeni, to rozumiem, że linia prosta łącząca nadajnik – lustro – odbiornik światła, staje się krzywą (w „starej” przestrzeni). Jednak światło…
Prędkość przenoszenia ładunków, czyli energii w przewodniku, jest bliska prędkości światła (tak wyczytałem). Dlaczego więc istnieje opór przewodnika, skoro ładunek podróżuje z taką prędkością, że chyba duża ilość energii powinna zdążyć przenieść się na drugi koniec przewodu? Ponadto, elektrony w przewodniku płyną bardzo wolno, więc nie mają wpływu na prędkość…
Odkąd zacząłem się uczyć elektroniki zastanawiało mnie pytanie jak to jest z przepływem prądu przed diody (głównie chodzi o ochronę LED). W czystej teorii dioda nie ma oporu, ale spadek napięcia na złączu jest zależny od natężenia prądu przezeń przepływającego. Zatem, aby zabezpieczyć diodę przed spaleniem, należy zapewnić ograniczenie prądowe…
Pracuję w firmie produkującej opakowania do żywności. W opakowaniach tych bardzo ważna rolę odgrywa mikrobiologia. Wiem, że w Europie stosuje się sterylizację poprzez „ionizng radiation”. Czy w Polsce też jest to wykonywane? Czy mogę się czegoś dowiedzieć o tym procesie? Jaki jest w nim używany rodzaj promieniowania, jaka moc?…
Czy naukowcy fizycy z UW mają wiedzę na temat możliwości wpływania na ludzkie umysły za pomocą fal? Chodzi mi w szczególności o możliwość sterowania ludzkim zachowaniem, nasyłania myśli, itp. (Znalazłam taki artykuł ale niewiele jestem w stanie z niego zrozumieć. https://patents.google.com/patent/US9966720B2/en?q=Maser&oq=Maser)…
Jak się ma zasada zachowania energii w polu grawitacyjnym (tzn. suma energii kinetycznej i potencjalnej jest stała, $E_k+E_p=const$) do zasady najmniejszego działania ($\int(E_k-E_p)dt$ jest minimalne)?…
W RHIC wykorzystano jony złota, aby udowodnić teorię Johna Wheelera o wytworzeniu materii ze zderzeń fotonów. Moje pytanie: skąd biorą się fotony otaczające jony złota rozpędzone do prędkości 99.995 prędkości światła i dlaczego się nie rozpraszają, tylko je otaczają?…
Ostatnio zainteresowałem się tematyką odzysku metali ziem rzadkich z wypalonego paliwa jądrowego. Uran i niemal każdy pierwiastek rozszczepialny rozszczepia się do izotopów pierwiastków znajdujących się właśnie w tej okolicy. Produktami rozszczepienia są pierwiastki takie jak ruten, rod, etc. Część z nich jest stabilna, a część promieniotwórcza, jednak zazwyczaj czas ich…
W większości popularnonaukowych wykładów podawana jest informacja, że przekroczenie horyzontu zdarzeń supermasywnej czarnej dziury byłoby niezauważalne, w odróżnieniu od horyzontu zdarzeń czarnych dziur o masach gwiazdowych. Natomiast wydaje się, że przekroczenie jakiegokolwiek horyzontu zdarzeń wyglądałoby jak zanurzanie się w czarnej nieprzejrzystej toni. Dodatkowo musiałby temu towarzyszyć „dziwne efekty” wynikające z…
Jeżeli w pomieszczeniu pracuje kompresor generujący hałas na poziomie 60 dB i w tym samym czasie włączymy drugi taki sam, to czy hałas wzrośnie do 120 dB czy pozostanie na poziomie 60 dB?…
Jeżeli chodzi o oddziaływanie słabe to przeczytałem, że Yukawa pierwszy wyprowadził wymianę bozonu, jednak on proponował pion za pośrednika siły słabej. Skąd wiemy, że bozony W to cząstki elementarne, a nie odpowiednik pionów składających się z cięższych generacji kwarków?…
Czy aby doświadczyć lub zaobserwować efekty szczególnej teorii względności w postaci dylatacji czasu lub relatywistycznego skrócenia długości, ruch jednego obiektu musi się odbywać w ustalonej płaszczyźnie względem drugiego (czyli np. musi być w kierunku prostopadłym lub równoległym), czy liczy się sam fakt ruchu bez względu na kierunek?…
Jak to jest z masami przy rozpadzie mionów? Mion (o ładunku ujemnym lub dodatnim) rozpada się m.in. na elektron (lub pozyton). Skąd wynika olbrzymia różnica mas między mionem a elektronem/pozytonem?…
Czy próżnia ma masę/gęstość? Gdy dochodzi do spontanicznej kreacji par cząstek i antycząstek pojawia się jakaś masa – krótki czas „życia” tych tworów powinien być kompensowany przez ich liczbę i częstość występowania. Czy można to jakoś oszacować (chodzi o przypadek owych „cząstek wirtualnych”)?…
Chciałbym zapytać o gadolin-160. 1. Dlaczego ten izotop uznawany jest za nietrwały, skoro nie zaobserwowano do tej pory rozpadu jego jądra? 2. Na podstawie jakich przesłanek oszacowany został teoretyczny czas półrozpadu na ponad 10^21lat? Zakładam, że budowa jądra Gd-160 nie spełnia jakichś kryteriów stabilności. Czy rzeczywiście takie kryteria istnieją? I…
Czy jeżeli na ciało będzie działać jedna siła o stałej wartości, to ciało to będzie stale przyspieszać w nieskończoność i w efekcie jego prędkość również będzie zbiegać do nieskończoności?…
Komunikacja między mózgiem a organami odbywa się również na drodze kwantowej ( chociażby poprzez pola elektromagnetyczne-fotony (biofotony)) .Czy promieniowanie mikrofalowe G5 nie nałoży się na wewnętrzne pola organizmu i w ten sposób zaburzy homeostazę organizmu, co spowoduje rozwój chociażby nowotworów? Jak wytłumaczyć wzrost zachorowań na glejaka mózgu?…
Podczas zderzeń, np. proton-proton, w zderzaczu hadronów powstają nowe cząstki. Czy powstają one z energii kinetycznej tych protonów? Jeśli tak, to co w takim razie dzieje się z protonami po zderzeniu?…
Moje pytanie dotyczy horyzontu supermasywnej czarnej dziury. W książce „Potęga i Piękno – ekstremalne zjawiska w kosmosie” Bryana Gaenslera opisane są przyspieszenia jakie występują na powierzchni różnych ciał niebieskich. Wg autora na powierzchni gwiazdy neutronowej sięgają kilku milionów km/h/s, natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie horyzontu zdarzeń supermasywnej czarnej dziury wynosi „jedynie”…
Zainteresował mnie eksperyment myślowy Einsteina z windą. Czy dzisiaj dysponujemy narzędziami pomiarowymi, które byłyby w stanie wykryć czy winda jest w polu grawitacyjnym czy też przyspiesza jednostajnie? W eksperymencie myślowym jest to nieodróżnialne.
Załóżmy, że jesteśmy w stanie zbudować śmigło o rozpiętości 4000km. Gdyby obracało się z prędkością 50 obrotów na minutę, to koniec śmigła poruszałby się z prędkością większą niż prędkość światła. Czy w takim razie to oznacza, że nie da się wytworzyć takiej dużej mocy aby wprawić takie śmigło w ruch?…
Czy siła wypadkowa sił może być ujemna? Pytam, ponieważ w drugiej zasadzie dynamiki Newtona jest powiedziane: „W inercjalnym układzie odniesienia, jeśli siły działające na ciało nie równoważą się (czyli wypadkowa sił jest różna od zera), to ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do…