Teoria względności mówi o tym, że prędkość zależy od obserwatora, a także o tym, że masa zależy od prędkości, co prowadzi do prostego wniosku, iż masa jest względna. W szczególności chodzi o przypadek kiedy np. ktoś się porusza względem mnie z jakąś prędkością i ma jakąś dodatkową masę z tego…
Jak powstaje zjawisko fali na wodzie? Czy to tylko cząstki wody poruszające się w górę i dół? Ale jeśli tak, to dlaczego fale morskie rozbijają się o brzeg?…
Czytałem, że masa zapłonu gwiazdy wynosi około 0,8 masy Słońca. Po zapłonie gwiazda wytwarza wiatr gwiazdowy, który potrafi rozpraszać atmosferę złożoną z pierwiastków cięższych od wodoru. Moje pytanie brzmi: jak powstają większe gwiazdy i czy wiatr gwiazdowy będzie zapobiegał dalszej koncentracji i wzrostowi masy gwiazdy?…
Liście herbaty w mojej szklance opadają na jej dno, ponieważ ich gęstość jest większa niż gęstość wody. Dlaczego, gdy zamieszam wywar, zbiegają się one ku osi szklanki pozostając przy dnie? Dlaczego nie zostają wyrzucone w stronę ścianek szklanki pod wpływem siły odśrodkowej?…
Jeżeli długość fali de Broglie'a zależy od pędu, to czy obiekty makroskopowe o wadze np. 1 kg , które poruszają się z bardzo małą prędkością, np. $10^{-34}$ m/s, będą miały dużą długość fali? Ze wzoru wynika, że długość fali tak poruszającego się obiektu będzie wynosić ok. 6.62 m. Co przeszkadza…
Skąd magnes (np. sztabkowy) czerpie energię pozwalającą na przyciąganie obiektów żelaznych? Czy można tę „wewnętrzną energię magnesu” zużyć jednokrotnie przyciągając ciało o określonej masie?…
Jak dobrać magnes, który byłby wystarczająco mocny, aby przytrzymać lekki przedmiot (np. plastikową zawieszkę na drzwi) po drugiej stronie drzwi wewnętrznych o grubości do 5 cm z litego drewna lub sklejki? Czy jest jakiś wzór, który pozwala to mniej więcej obliczyć? (Mniej więcej, bo jest tu dużo zmiennych, jak np.
W filmie popularno-naukowym jeden z prowadzących stwierdził, iż synteza ciężkich pierwiastków, np. żelaza, ma miejsce między innymi w „eksplozjach” gwiazd pod koniec etapu ich życia, tzw. supernowych. Zakładając, że prowadzący nie wprowadził widza w błąd, czy można przyjąć, iż atomy żelaza lub inne pierwiastki wchodzące w skład tysięcy związków chemicznych…
Pokłóciłem się z kolegą o taką kwestię: kolega utrzymuje, że temperatura odczuwalna wpływa na takie zjawiska jak np. zamarzanie kałuż, gołoledź, itp. Dla mnie natomiast jest to po prostu wartość temperatury, która jest odczuwalna przez człowieka, a występowanie zjawisk wyżej opisanych określa temperatura normalna, tzn. mierzona przez termometr. Który z…
Istnieje wiele metod związanych z obliczeniem energii stanu podstawowego atomu, np. metoda Hartree-Fock'a, metoda oddziaływania konfiguracji, metoda sprzężonych klasterów, itp. Do czego wykorzystywana jest wiedza o tejże energii?…
Co w języku astrofizyków oznacza „zapalenie się wodoru w gwiazdach”? Ewentualnie pytanie brzmi: czy może dojść do fuzji, ale fotony nie będą jej produktem, więc nie nastąpi „spalanie wodoru”? Genezą pytania jest fragment z szanowanego, polskiego pisma astronomicznego, w którym, w kontekście „brązowych karłów” pada zdanie: „Ich masa – co…
Co decyduje o tym, że dany gaz jest cieplarniany (np. $CO_2$, $CH_4$, $N_2O_x$ itd.), a inny nie? Domyślam się, że chodzi o budowę cząsteczki, ale nie do końca to rozumiem.
Co się dzieje z gwiazdami o masach rzędu 10-20 mas naszego Słońca kiedy kończy się ich nuklearne paliwo? Wszędzie, zarówno w polskim jak i angielskim internecie, można przeczytać, że jeżeli początkowa masa gwiazdy wynosi 8-10 mas naszego Słońca, to po jej śmierci w supernowej pozostanie gwiazda neutronowa o masie od…
Jestem wychowawcą w przedszkolu i dzieci ostatnim czasem są bardzo zainteresowane pojęciami związanymi z wojną. Najbardziej ciekawi je na czym polega bomba atomowa. Dlaczego po wybuchu pojawia się „grzyb”. Dlaczego bomba atomowa jest taka niebezpieczna. Proszę o pomoc, bo sama nie wiem i nie wiem jak im to wytłumaczyć, a…
Czy przeźroczysty, wykonany z polistyrenu jednorazowy sztuciec może działać jako polaryzator? Wykonajmy dwa doświadczenia. Pierwsze: bierzemy do ręki polaryzator i przed nim umieszczamy sztuciec (w moim przypadku nożyk) i kręcimy nim. Nic się nie dzieje. Gdybyśmy zamiast nożyka użyli drugiego polaryzatora, to kręcąc nim po przekręceniu o 90 stopni nie…
Jak się ma zasada zachowania energii w polu grawitacyjnym (tzn. suma energii kinetycznej i potencjalnej jest stała, $E_k+E_p=const$) do zasady najmniejszego działania ($\int(E_k-E_p)dt$ jest minimalne)?…
W RHIC wykorzystano jony złota, aby udowodnić teorię Johna Wheelera o wytworzeniu materii ze zderzeń fotonów. Moje pytanie: skąd biorą się fotony otaczające jony złota rozpędzone do prędkości 99.995 prędkości światła i dlaczego się nie rozpraszają, tylko je otaczają?…
Ostatnio zainteresowałem się tematyką odzysku metali ziem rzadkich z wypalonego paliwa jądrowego. Uran i niemal każdy pierwiastek rozszczepialny rozszczepia się do izotopów pierwiastków znajdujących się właśnie w tej okolicy. Produktami rozszczepienia są pierwiastki takie jak ruten, rod, etc. Część z nich jest stabilna, a część promieniotwórcza, jednak zazwyczaj czas ich…
Jeżeli w pomieszczeniu pracuje kompresor generujący hałas na poziomie 60 dB i w tym samym czasie włączymy drugi taki sam, to czy hałas wzrośnie do 120 dB czy pozostanie na poziomie 60 dB?…
Podczas zderzeń, np. proton-proton, w zderzaczu hadronów powstają nowe cząstki. Czy powstają one z energii kinetycznej tych protonów? Jeśli tak, to co w takim razie dzieje się z protonami po zderzeniu?…
Załóżmy, że jesteśmy w stanie zbudować śmigło o rozpiętości 4000km. Gdyby obracało się z prędkością 50 obrotów na minutę, to koniec śmigła poruszałby się z prędkością większą niż prędkość światła. Czy w takim razie to oznacza, że nie da się wytworzyć takiej dużej mocy aby wprawić takie śmigło w ruch?…
Czytałem ostatnio, że hel jest jednym z droższych pierwiastków na świecie i że jego zasoby powoli się wyczerpują. Hel jest też produktem wielu reakcji jądrowych, chociażby rozpadu alfa lub reakcji syntezy jądrowej (np. proces trzy alfa). Część z tych procesów możemy przeprowadzić w warunkach laboratoryjnych. Czy zatem możliwa jest produkcja…
Czy określenie „fala” dla opisania zjawisk takich jak światło jest adekwatne? Czy cząstki poruszające się po trajektorii widzianej z boku jako sinusoida – patrząc w dwóch wymiarach przestrzeni – nie poruszają się w istocie po trajektorii, którą można by określić jako śrubowa, opisując ją w trzech (a nie w dwóch)…
Co nadaje farbie właściwość trwałości, a konkretnie odporności na ścieranie, zmywanie, zakurzenie, zabrudzenie? Co teoretycznie należałoby wmieszać do farby, aby stała się ona zupełnie nieścieralna lub maksymalnie wydłużyć jej trwałość?…
Dlaczego nigdy nie mówi się o tym, że w samym środku ciała niebieskiego typu planeta czy gwiazda, grawitacja jest prawie równa zeru („prawie” ze względu na minimalne odchylenia od idealnego rozkładu masy w kuli). Ale jednak bardzo mała, a więc także ciśnienie bardzo małe. A to powinno mieć np. takie…
Dlaczego szkło żarówki halogenowej, w której żarnik jest blisko bańki, nie topi się (nie mięknie) pomimo tego, że żarnik osiąga temperaturę 3000 stopni Celsjusza, a temperatura mięknienia szkła kwarcowego wynosi 1400 stopni Celsjusza?…
Czy można przeliczyć energie elektryczną na temperaturę? Chodzi mi o to, że jeżeli mamy gram materii (jeżeli dobrze rozumiem pierwiastek nie robi różnicy, ale jeżeli tak by było to przyjmijmy wodór) to czy ogrzanie takiej ilości można opisać za pomocą watów? Jeśli tak, to ile watów by było potrzebne do…
W wysokich temperaturach gluony są w stanie reagować ze sobą tworząc kwarki dziwne (temp. 170 MeV/kB). Czytając w różnych źródłach natknąłem się na to, że materia dziwna miałaby mieć większą stabilność, aniżeli materia zwykła (barionowa) i tym samym przy kontakcie tych dwóch typów materii materia dziwna niejako przemieniałaby zwykłą materię…
Co się dzieje z cząsteczkami pyłu zawieszonego (popularnie zwanymi smogiem), które zostają przewiane przez wiatr lub... rozmyte przez deszcz? Czy one po jakimś czasie opadają na powierzchnię? Czy po kilku bezwietrznych dniach w mieście możemy powiedzieć, że te cząsteczki osiadają na ulicach niczym kurz w mieszkaniu, i mimo że nie…