Jeżeli długość fali de Broglie'a zależy od pędu, to czy obiekty makroskopowe o wadze np. 1 kg , które poruszają się z bardzo małą prędkością, np. $10^{-34}$ m/s, będą miały dużą długość fali? Ze wzoru wynika, że długość fali tak poruszającego się obiektu będzie wynosić ok. 6.62 m. Co przeszkadza…
Ostatnio wyczytałam, że atomy, które mają parzystą liczbę protonów i parzystą liczbę neutronów w jądrze, są bardziej stabilne od tych, które mają nieparzystą liczbę nukleonów. Tylko nie wiem dlaczego tak jest, szukałam i nigdzie to zjawisko nie jest wyjaśnione. Czy stoi za tym jakaś zasada, mechanizm?…
Eksperyment Rutherforda zakładał, że cząstki alfa przenikną przez cienką złotą folię. Skąd takie oczekiwania, skoro mniejsze od nich fotony nie przechodzą przez tę folię?…
Czy w kontekście mechaniki kwantowej wciąż obowiązuje stwierdzenie, że energii nie można stworzyć, a tylko zmienić jej formę? Pytanie odnosi się do zjawiska w którym z próżni powstaje materia i antymateria – czy podczas zderzenia materii z antymaterią nie powstaje dużo energii? Skąd ta energia się bierze? Czy ma to…
Czytałem, że w próżni w każdej chwili powstają (i prawie natychmiast znikają) cząstki wirtualne (i to w dużej liczbie) i że jest to proces zachodzący spontanicznie, jako tzw. fluktuacje kwantowe? A czy znana jest (chociażby w przybliżeniu) przeciętna „wydajność” tego procesu, rozumiana jako liczba cząstek na jednostkę objętości i czasu…
Istnieje wiele metod związanych z obliczeniem energii stanu podstawowego atomu, np. metoda Hartree-Fock'a, metoda oddziaływania konfiguracji, metoda sprzężonych klasterów, itp. Do czego wykorzystywana jest wiedza o tejże energii?…
Moje pytanie dotyczy splątania kwantowego i teleportacji. Jedne artykuły w gazetach podają, że udało się teleportować cząstki natychmiastowo na duże odległości. Inne mówią, że przesyłać informacje można za pomocą splątania co najwyżej z prędkością światła. Jak to właściwie jest? Czy można przesłać informację z prędkością większą od światła?…
Podobno elektron i kwarki nie mają rozmiaru. Jak to możliwe? Podobno są one cząstkami punktowymi bez rozmiaru – ale co to znaczy?Jeśli elektron nie ma rozmiaru, to czym on jest? Proton z kolei ma rozmiar – dlaczego on ma, a nie ma go elektron? Czy foton też nie ma rozmiaru?…
Dlaczego elektrony mają „najniższy stan energii” w stanie podstawowym atomu? Innymi słowy, dlaczego orbita n=1 jest nieprzekraczalna dla elektronu mimo przyciągania elektrostatycznego między protonem a elektronem?…
Jakie są skutki zderzenia dwóch fotonów o niskich energiach? Czy efekt zależy od kąta pod którym dochodzi do zderzenia? Czy w ogóle w takiej sytuacji można mówić o „zderzeniu”? Wszystkie zderzenia fotonów o których czytałem dotyczyły fotonów o wysokich energiach, ale zastanawiam się co się dzieje, gdy energia jest zbyt…
Z poruszającym się fotonem związane jest pole elektryczne i magnetyczne. Jak zachowują się wektory pola elektrycznego $\vec E$ i pola magnetycznego $\vec B$ w funkcji czasu?…
Chciałbym zapytać o interpretację konsekwencji efektu Unruha. Zgodnie z moim rozumieniem obserwator przyspieszający (A) obserwuje cząstki, które nie istnieją z punktu widzenia obserwatora znajdującego się w spoczynku (B). Wobec tego wydaje się, że powstaje pewnego rodzaju paradoks. Jeżeli obserwator A zacznie oddziaływać z tymi cząstkami, tj. np nagrzewać się w…
Czytałem ostatnio o eksperymencie z dwoma szczelinami. Zazwyczaj w opisie zaznaczone było, że podczas eksperymentu wystrzeliwano wiele fotonów, czy innych cząstek; ale gdzieś spotkałem się z informacją o jednej. Nie bardzo ufam przypadkowym źródłom internetowym stąd moje pytanie. Czy wystrzelenie pojedynczej cząstki w stronę dwóch szczelin też spowoduje powstanie wzoru…
W RHIC wykorzystano jony złota, aby udowodnić teorię Johna Wheelera o wytworzeniu materii ze zderzeń fotonów. Moje pytanie: skąd biorą się fotony otaczające jony złota rozpędzone do prędkości 99.995 prędkości światła i dlaczego się nie rozpraszają, tylko je otaczają?…
Czy próżnia ma masę/gęstość? Gdy dochodzi do spontanicznej kreacji par cząstek i antycząstek pojawia się jakaś masa – krótki czas „życia” tych tworów powinien być kompensowany przez ich liczbę i częstość występowania. Czy można to jakoś oszacować (chodzi o przypadek owych „cząstek wirtualnych”)?…
Czy ze względu na efekty teorii względności czas połowicznego rozpadu radioaktywnych jąder atomowych ulega wydłużeniu przy rozpędzaniu ich w akceleratorach?…
Dlaczego rad-226 rozpada się akurat do radonu-222 i helu-4, a nie inaczej? Dlaczego jest to akurat rozpad alfa, a nie rozpad innego rodzaju? Czy rad-226 może się rozpaść na inne pierwiastki?…
W fizyce kwantowej funkcjonuje pojęcie kolapsu funkcji falowej. Chyba już standardowy przykład kota Schrödingera mówi nam o kolapsie w skali makroskopowej. Czy fizyka kwantowa badała coś takiego jak prędkość kolapsu? Gdyby kolaps miał występować również w skalach „kosmicznych”, czy jego prędkość byłaby ograniczona prędkością światła?…
Jaka teoria wyjaśnia dokładnie oddziaływania grawitacyjne lub elektromagnetyczne poprzez wymianę bozonów ? Jaki konkretnie czynnik lub argument w tym procesie wymiany wywołuje efekt przyciągania lub odpychania, a którego brak nie wywoływałby tego efektu? Czy istnieje teoria relacji pomiędzy oddziaływaniami, czy jej jeszcze nie ma?…
Jak wyglądałby wzór uzyskany w doświadczeniu podobnym do tego z dwoma szczelinami, ale ze szczelinami trzema, przy czym tylko przy jednej z nich znajdowałby się detektor? Czy dobrze mi się zdaje, że byłoby to złożenie wzoru interferencyjnego z dwóch szczelin (tych bez detektorów) i „zwykłego” rozproszenia, tak jakby była tylko…
Skąd wiadomo, że splątanie kwantowe („upiorne działanie na odległość”) jest szybsze niż światło? Tzn. np. pomiar spinu jednej splątanej cząstki natychmiast określa spin drugiej, nawet jeśli byłyby oddalone o setki lat świetlnych.
W wykładach na temat ogólnie pojętej fizyki kwantowej często pojawia się temat eksperymentu ze szczelinami. Opisuje się go w ten sposób, że „strzela” się w kierunku tychże szczelin pojedynczymi fotonami. Moje pytanie jest następujące: jak w praktyce wytwarza się pojedynczy foton? Czy rzeczywiście da się wytworzyć pojedynczy foton, czy po…
Pomiędzy np. piątym poziomem energetycznym a ostatnim, w którym energia atomu jest równa zero, jest nieskończenie wiele poziomów energetycznych. Dlaczego nie oznacza to, że energia atomu wodoru może przyjmować dowolną wartość?…
Jakie są dowody istnienia splątania kwantowego? Czy wniosek o istnieniu stanu splątanego został wyciągnięty tylko na podstawie braku możliwości odróżnienia dwóch splątanych cząstek przez mechanikę kwantową?…
Oglądałem ostatnio świetny wykład o czasie i sposobach jego mierzenia. Ale zaintrygowało mnie coś innego. Z jaką dokładnością można mierzyć czas? Czy z nieskończoną, czy też jest jakaś niepodzielna jednostka czasu, której nie można już zmniejszyć?…
Mówi się, że elektron jest cząstką elementarną w sensie, że nie można go podzielić na mniejsze elementy tak jak np. proton na kwarki. Z drugiej strony istnieje zjawisko separacji spinowo-ładunkowej, w której elektron zachowuje się tak jakby składał się z trzech składowych, które opisywane są jako kwazicząstki. Moje pytanie dotyczy…
Kilka lat temu mówiło się o tym, że holenderscy naukowcy przeprowadzili pierwszy bezbłędny test Bella (https://www.nature.com/news/quantum-spookiness-passes-toughest-test-yet-1.18255). Zastanowiła mnie przyjęta w nim metodyka. Udowodnione zostało, że niemożliwe jest wykorzystanie stanu splątanego do przesłania informacji z prędkością nadświetlną, ponieważ brakuje w takiej transmisji kodu, a następujące zmiany są przypadkowe. Załóżmy jednak następujący…
Co znajduje się między atomami? Z podręczników do fizyki można dowiedzieć się, że atomy substancji gazowej są słabo związane między sobą, jednak interesuje mnie w jakiej „przestrzeni” się one znajdują oraz czy ta „przestrzeń” może zostać opisana jakimiś wartościami fizycznymi. W moim rozumieniu atomy z których, przykładowo, składa się atmosfera,…
Czy podczas kreacji pary elektron-pozyton nie dochodzi do złamania zasady zachowania energii? Czy ta zasada jest jakoś związana ze spinami tych cząstek?…
Jeżeli próżnia składa się z tak zwanych wirtualnych cząstek, które powstają i anihilują – tworząc tak zwaną pianę kwantową – to powinniśmy móc odczytać temperaturę próżni. Czy fizycy nie popełnili błędu zakładając, że tak zwana temperatura promieniowania tła jest pozostałością po Wielkim Wybuchu? Myślę, że ta temperatura może również być temperaturą…