Jak wiadomo, ciężar ciała to iloczyn jego masy i przyspieszenia ziemskiego. Dlaczego waga sprężynowa w naszej łazience pokazuje naszą masę, a nie ciężar? Bo jest tak wyskalowana?…
Dlaczego orbity planet krążących w jednym układzie zachowują równowagę między sobą, a planety nie zbliżają się coraz bliżej Słońca? Czy jest jakaś siła która równoważy grawitację?…
Czy prędkość orbitalna Ziemi wokół Słońca ma jakikolwiek wpływ na prędkość obrotową Ziemi (wokół własnej osi), i na odwrót ? Czy prędkość obrotowa jakkolwiek wpływa na prędkość orbitalną?…
Ziemia porusza się wokół Słońca, Słońce porusza się wokół centrum Drogi Mlecznej (w efekcie czego ruch wszystkich planet zaczyna przypominać tak jakby warkocz, wizualizacje są dostępne w internecie), Droga Mleczna porusza się w kierunku Andromedy, lokalna gromada galaktyk porusza się względem innych gromad galaktyk... Jak wyglądałby ruch Ziemi w przestrzeni…
Czy ogólna teoria względności tłumaczy oscylacje gwiazd i ruch układów podwójnych gwiazd? Czy może do wytłumaczenia ruchu w tych układach wystarczy odnieść się do grawitacji Newtona?…
Voyager 2 został wystrzelony w 1977 roku i od tego czasu nieprzerwanie działa na niego przyciąganie grawitacyjne. Czy wobec tego jego prędkość maleje, a jeśli nie to dlaczego?…
Co by się stało z „liną” na tyle długą, że jej przeciwnych końcach byłby zauważalny efekt rozszerzania się Wszechświata? Czy zostałaby rozerwana, czy może jej końce poruszałyby się względem „niezakotwiczonych” obiektów ze swej okolicy?…
Foton podróżując z odległych rejonów Wszechświata zwiększa swoją długość fali na skutek rozszerzania się samej przestrzeni (przesunięcie ku czerwieni). Jak rozumiem, oznacza to zmniejszenie z czasem i odległością jego energii. Gdzie podziewa się zatem energia, którą traci ten foton?…
Co się dzieje z gwiazdami o masach rzędu 10-20 mas naszego Słońca kiedy kończy się ich nuklearne paliwo? Wszędzie, zarówno w polskim jak i angielskim internecie, można przeczytać, że jeżeli początkowa masa gwiazdy wynosi 8-10 mas naszego Słońca, to po jej śmierci w supernowej pozostanie gwiazda neutronowa o masie od…
Wielokrotnie słyszałem o obliczeniach wykonanych dla obracających i nieobracających się czarnych dziur. Ale skąd wiadomo, czy czarna dziura się obraca? I co tak naprawdę obraca się w czarnej dziurze? Horyzont zdarzeń? Osobliwość wewnątrz? Nie pytam o dysk akrecyjny, bo on się obraca zawsze. Co na zewnątrz horyzontu zdarzeń pokazuje nam,…
Wielokrotnie słyszałem podczas wykładów popularnonaukowych, że w całej przestrzeni pojawiają się i niemal natychmiast anihilują pary cząstek wirtualnych. Czy to oznacza, że próżnia, w której powstają cząstki wirtualne, posiada związaną z tym zjawiskiem masę? Nawet jeśli cząstki wirtualne istnieją przez chwilę, to biorąc pod uwagę ich ilość, cała czasoprzestrzeń powinna…
Pytanie dotyczy pomiaru fal grawitacyjnych w interferometrze LIGO. Z jaką dokładnością znana jest długość fali lasera użytego w doświadczeniu? Czy to, z jaką dokładnością znamy długość fali światła, ogranicza dokładność pomiaru skrócenia/wydłużenia jednego z ramion interferometru?…
Mam pytanie odnośnie detekcji fal grawitacyjnych. Jeśli dobrze rozumiem, wykrywa się je za pomocą super dokładnego urządzenia mierzącego zmianę jego długości przez pomiar czasu przelotu światła. Jeśli nastąpi zniekształcenie przestrzeni, to rozumiem, że linia prosta łącząca nadajnik – lustro – odbiornik światła, staje się krzywą (w „starej” przestrzeni). Jednak światło…
Jak się ma zasada zachowania energii w polu grawitacyjnym (tzn. suma energii kinetycznej i potencjalnej jest stała, $E_k+E_p=const$) do zasady najmniejszego działania ($\int(E_k-E_p)dt$ jest minimalne)?…
W większości popularnonaukowych wykładów podawana jest informacja, że przekroczenie horyzontu zdarzeń supermasywnej czarnej dziury byłoby niezauważalne, w odróżnieniu od horyzontu zdarzeń czarnych dziur o masach gwiazdowych. Natomiast wydaje się, że przekroczenie jakiegokolwiek horyzontu zdarzeń wyglądałoby jak zanurzanie się w czarnej nieprzejrzystej toni. Dodatkowo musiałby temu towarzyszyć „dziwne efekty” wynikające z…
Zainteresował mnie eksperyment myślowy Einsteina z windą. Czy dzisiaj dysponujemy narzędziami pomiarowymi, które byłyby w stanie wykryć czy winda jest w polu grawitacyjnym czy też przyspiesza jednostajnie? W eksperymencie myślowym jest to nieodróżnialne.
Byłem przekonany, że ruch obrotowy Ziemi wokół osi, a w konsekwencji siła odśrodkowa, jest przyczyną powstawania pływów morskich, przy określonych warunkach – np. koniunkcja Ziemi i Księżyca. Rozumiałem to tak: jeśli występowała koniunkcja tych ciał, to od strony „księżycowej” łączna siła była sumą siły odśrodkowej Ziemi i większej siły przyciągania…
Dlaczego, po odkryciu spontanicznego tworzenia się cząstek w próżni (nazwanych wirtualnymi) nie uznano, że próżnia ma niezerową masę? Przecież to doskonale tłumaczyłoby obserwowanie niektóre działania „ciemnej materii”. Nawet jakby powstawały tylko na króciutką chwilę, to ogrom tej pustej przestrzeni powinien dawać mierzalne oddziaływania, np. w postaci poruszania się galaktyk „w…
Czy tzw. boska proporcja występuje w Układzie Słonecznym, np. w odległościach między planetami względem siebie i Słońca? Czy występuje ona również w odległościach między galaktykami?…
Jaka teoria wyjaśnia dokładnie oddziaływania grawitacyjne lub elektromagnetyczne poprzez wymianę bozonów ? Jaki konkretnie czynnik lub argument w tym procesie wymiany wywołuje efekt przyciągania lub odpychania, a którego brak nie wywoływałby tego efektu? Czy istnieje teoria relacji pomiędzy oddziaływaniami, czy jej jeszcze nie ma?…
Jaki aparat matematyczny jest niezbędny do zrozumienia ogólnej teorii względności? Chodzi mi o niezbędne pojęcia, zwłaszcza z zakresu analizy matematycznej i topologii.
Każda galaktyka obraca się wokół własnego jądra (czarnej dziury). Czy wszystkie galaktyki razem wzięte obracają się wokół jakiegoś nieznanego „centrum”?…
Czy nie jest tak, że aby jakiś przedmiot się poruszał (wykonywał tzw. pracę) potrzebuje dostarczania energii? Zatem dlaczego w przestrzeni kosmicznej Ziemia „bez dodawania jej energii” stale wykonuje pracę krążąc wokół Słońca i wokół samej siebie (swojej osi)? Nawet brak „tarcia” tego nie „usprawiedliwia”! Dlaczego też, podobnie, jeżeli jakiemuś przedmiotowi…
Dlaczego w wzorze Newtona dotyczącym powszechnej grawitacji siła F zależy od iloczynu mas ciał przyciągających się? Jedno ciało oddziaływuje na drugie siłą $F_1=m_1 a_1$ a drugie ciało $F_2= m_2a_2$, oczywiście zgodnie z tym, że akcja jest równa reakcji. Zrozumiałe jest, że siła ta jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości –…
Od dłuższego czasu bezskutecznie szukam danych pomiarowych ziemskiego przyspieszenia grawitacyjnego, mierzonego na dużych głębokościach pod powierzchnią. Kopalnie w RPA 4km, odwierty geologiczne nawet 12km, głębie oceaniczne. Chodzi mi o zestawienie danych z powierzchni i z dużej głębokości w tym samym miejscu. Jeżeli Uniwersytet Warszawski nie ma takich danych, to może…
Czy orbita naszego Układu Słonecznego względem środka galaktyki jest elipsą? Jeśli tak, to jakie są implikacje zmiany odległości od centrum na przestrzeni pełnego obiegu?…
Horyzont czarnej dziury określamy jako sferę o promieniu powiedzmy kilku kilometrów (szacowaną z zewnątrz czarnej dziury). Jednocześnie przyjmujemy, że materia w czarnej dziurze zapada się do punktu, a samo „wnętrze” czarnej dziury nie posiada znanej nam geometrii (czyli nie ma rozmiarów w naszym rozumieniu). Czy nie należy z tego wnioskować,…
Czy w związku ze zmianą energii fali elektromagnetycznej przy zmianie potencjału grawitacyjnego (eksperyment Pound-Rebeka), ilość fal wysłanych z satelity zwiększy się po dotarciu na ziemię? Grawitacyjne zwiększenie częstotliwości (mierzone na powierzchni Ziemi) fali wysyłanej z satelity geostacjonarnego: 1+Z=5,9e-10. Przesunięcie dopplerowskie zmniejszające częstotliwość (mierzone na powierzchni ziemi) fali wysyłanej z satelity…
Oglądałem ostatnio świetny wykład o czasie i sposobach jego mierzenia. Ale zaintrygowało mnie coś innego. Z jaką dokładnością można mierzyć czas? Czy z nieskończoną, czy też jest jakaś niepodzielna jednostka czasu, której nie można już zmniejszyć?…
Mam pytanie odnośnie eksperymentu Arthura Eddingtona, który potwierdził teorię Einsteina. Chodziło w nim o obserwację gwiazdy za Słońcem w trakcie zaćmienia i zarejestrowanie soczewkowania. Pytanie: czy jakiekolwiek obserwatorium na świecie powtórzyło te obserwacje i czy można zobaczyć wyniki?…
Jeżeli fala elektromagnetyczna to zaburzenie pola elektromagnetycznego rozchodzące się w przestrzeni, to fala grawitacyjna jest zaburzeniem czasoprzestrzeni rozchodzącym się...? No właśnie? W jakim ośrodku rozchodzi się fala grawitacyjna (zaburzenie czasoprzestrzeni)?…
Jaką masę mają gwiazdy, które się zapadają, tworząc czarne dziury? Czy dowolny obiekt o takiej masywności również by się zapadł i utworzył czarną dziurę?…