W jaki sposób radioteleskopy zaglądają do najdalszych zakątków Wszechświata? Skąd wiadomo, że obraz galaktyki pochodzi z odpowiedniego okresu, np. z 13 mld lat temu?…
Jeżeli w wyniku efektu Dopplera obserwator zaobserwuje światło o niższej częstotliwości niż wyemitowane ze źródła, to zgodnie ze wzorem $E = hf$ jego energia spadnie. Gdzie różnica tej energii się podziewa? W odwrotnej sytuacji, gdy zaobserwowana częstotliwość jest wyższa, skąd się bierze ta dodatkowa energia?…
Co się dzieje w skali atomowej w pryzmacie podczas przechodzenia przez niego światła białego? Jakie oddziaływania atom-światło prowadzą do rozszczepienia światła?…
Wiem na jakiej zasadzie działa teleskop zwierciadlany szeroko stosowany w astronomii, jednak nie pojmuję co ze światłem przechodzącym w punkcie połączenia wszystkich promieni walca teleskopu skoro w pewnym punkcie na linii wytworzonej przez punkty wspólne wszystkich promieni umieszczone jest zwierciadło pod kątem 45 stopni. Czy w przypadku dokonywania obserwacji za…
Czy laser dużej mocy w momencie emisji wytwarza tzw. odrzut? Chodzi o emisję fotonów. Przy małej ilości trudno to zmierzyć. Czy ktoś to sprawdzał, czy tylko bazujemy na wzorach teoretycznych?…
Wiadomo, że światło posiada naturę korpuskularno-falową (w pewnych sytuacjach zachowuje się jak cząstka materii, a w innych jak fala). Wiadomo, że Albert Einstein odkrył zależność wyrażoną wzorem $E = mc^2$. Czy to oznacza, że światło ma masę? Gdyby jej nie miało, to nie mogłoby być nośnikiem żadnej energii (a wiemy,…
Z poruszającym się fotonem związane jest pole elektryczne i magnetyczne. Jak zachowują się wektory pola elektrycznego $\vec E$ i pola magnetycznego $\vec B$ w funkcji czasu?…
Pytanie dotyczy pomiaru fal grawitacyjnych w interferometrze LIGO. Z jaką dokładnością znana jest długość fali lasera użytego w doświadczeniu? Czy to, z jaką dokładnością znamy długość fali światła, ogranicza dokładność pomiaru skrócenia/wydłużenia jednego z ramion interferometru?…
Mam pytanie odnośnie detekcji fal grawitacyjnych. Jeśli dobrze rozumiem, wykrywa się je za pomocą super dokładnego urządzenia mierzącego zmianę jego długości przez pomiar czasu przelotu światła. Jeśli nastąpi zniekształcenie przestrzeni, to rozumiem, że linia prosta łącząca nadajnik – lustro – odbiornik światła, staje się krzywą (w „starej” przestrzeni). Jednak światło…
Moje pytanie dotyczy horyzontu supermasywnej czarnej dziury. W książce „Potęga i Piękno – ekstremalne zjawiska w kosmosie” Bryana Gaenslera opisane są przyspieszenia jakie występują na powierzchni różnych ciał niebieskich. Wg autora na powierzchni gwiazdy neutronowej sięgają kilku milionów km/h/s, natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie horyzontu zdarzeń supermasywnej czarnej dziury wynosi „jedynie”…
Czy określenie „fala” dla opisania zjawisk takich jak światło jest adekwatne? Czy cząstki poruszające się po trajektorii widzianej z boku jako sinusoida – patrząc w dwóch wymiarach przestrzeni – nie poruszają się w istocie po trajektorii, którą można by określić jako śrubowa, opisując ją w trzech (a nie w dwóch)…
Wydarzenia w polu grawitacyjnym zachodzą wolniej, poprzez grawitacyjną dylatację czasu, dla obserwatora znajdującego się w mniejszym polu grawitacyjnym. Czy to samo tyczy się światła? Czy fotony zwalniają w polu grawitacyjnym?…
Dlaczego szkło żarówki halogenowej, w której żarnik jest blisko bańki, nie topi się (nie mięknie) pomimo tego, że żarnik osiąga temperaturę 3000 stopni Celsjusza, a temperatura mięknienia szkła kwarcowego wynosi 1400 stopni Celsjusza?…
Używając wskaźnika laserowanego skierowanego na odległą ścianę, ruch świecącej plamki na ścianie może mieć bardzo dużą prędkość przy niewielkich ruchach samego wskaźnika (prędkość liniowa zależy od promienia). Czy przy odpowiednio dużej odległości wskaźnika laserowego od ściany, możliwe jest przekroczenie prędkości światła przez plamkę wskaźnika poruszająca się po hipotetycznej ścianie?…
Jak wyglądałby wzór uzyskany w doświadczeniu podobnym do tego z dwoma szczelinami, ale ze szczelinami trzema, przy czym tylko przy jednej z nich znajdowałby się detektor? Czy dobrze mi się zdaje, że byłoby to złożenie wzoru interferencyjnego z dwóch szczelin (tych bez detektorów) i „zwykłego” rozproszenia, tak jakby była tylko…
Skąd wiadomo, że splątanie kwantowe („upiorne działanie na odległość”) jest szybsze niż światło? Tzn. np. pomiar spinu jednej splątanej cząstki natychmiast określa spin drugiej, nawet jeśli byłyby oddalone o setki lat świetlnych.
W wykładach na temat ogólnie pojętej fizyki kwantowej często pojawia się temat eksperymentu ze szczelinami. Opisuje się go w ten sposób, że „strzela” się w kierunku tychże szczelin pojedynczymi fotonami. Moje pytanie jest następujące: jak w praktyce wytwarza się pojedynczy foton? Czy rzeczywiście da się wytworzyć pojedynczy foton, czy po…
Dlaczego jeśli polejemy wodą jakiś przedmiot to zmienia on kolor, np. robi się ciemniejszy? Np. ziemia na polu. U góry jest sucha i jasnobrązowa, a jak ją wodą polać lub trochę się wkopać to jest już brązowa.
Dlaczego niebo jest bardzo niebieskie nawet na bardzo wysokiej górze, mimo że już tam jest mało powietrza (tak że trudno się tam oddycha)? Mówię o Kilimanjaro, byłam tam i niebo na takiej wysokości nie jest ciemne, a tak samo niebieskie jak na dole, gdzie atmosfera jest gęsta.
Jakim cudem możliwe jest kierowanie strumieniem elektronów tak, żeby manipulować każdym możliwym pikselem? Jak dokładnie odbywa się to kierowanie światłem i natężeniem prądu? Nic przecież wewnątrz sprzętu nie porusza się z prędkością światła. Wszystko stoi w miejscu, więc jakim cudem obraz zmienia się tak dynamicznie, skoro nic poza prądem i…
Czy każdy widzi tak samo kolory? Mówię o zdrowych ludziach bez wady wzroku, chorób itp. Na przykład ja widzę czerwony i inna osoba też mówi, że widzi czerwony, ale skąd mam wiedzieć jak dla tej osoby wygląda czerwony – może ta osoba widzi czerwony tak jak ja niebieski, ale nie…
Dlaczego filtr polaryzacyjny w okularach przeciwsłonecznych zawsze jest ustawiony tak, by absorbował promienie spolaryzowane poziomo? Na jednej ze stron internetowych znalazłam informację, że to dlatego, że promień spolaryzowany poziomo daje wrażenie oślepiającego błysku (spolaryzowany pionowo natomiast daje normalny obraz), na innej stronie natomiast znalazłam informację, że promień Słońca padający na…
W odpowiedzi z 4 lutego 2019 r. na pytanie „Czy Wszechświat stygnie?” padło stwierdzenie, że „...Maleje więc też temperatura tego promieniowania [reliktowego], którą często nazywamy 'temperaturą Wszechświata'. Dlatego mówimy często, że Wszechświat stygnie”. Otóż znany jest z historii fizyki tzw. paradoks Olbersa zwany też paradoksem ciemnego nocnego nieba. W szczególności…
Jak dobrze wiemy światło ma energię. Zmierzyliśmy energię jaką dostarcza nam Słońce. W takim razie ile energii zostaje odbite od powierzchni Księżyca?…
W jaki sposób pojedynczy foton może odbić się od czegokolwiek? Znając jego rozmiar oraz proporcje pustej przestrzeni międzycząsteczkowej do przestrzeni zajmowanej przez cząstki elementarne wydaje się, że odbicie fotonu od przeszkody jest statystycznie nieprawdopodobne.
Na czym polega różnica pomiędzy aberracją światła a paralaksą (w kontekście astronomii)? Nie potrafię jednoznacznie stwierdzić czy dotyczy to opisu tego samego zjawiska. Nie jestem tego również pewny po prześledzeniu wszystkich publikacji z którymi dane mi było się zapoznać – sformułowania te nie były stosowane przemiennie – zakładam, że było…
Dlaczego lustra wykonuje się ze szkła? Chodzi konkretnie o podstawy luster (teleskopowych). Zakładając ,że moglibyśmy napylić warstwę odbijającą na dowolne materiały, wydawałoby się, że wykonanie podstawy np. z plastiku miałoby sens, gdyż całość mogłaby być lżejsza i łatwiejsza w obróbce. Czy chodzi tu o „sztywność” konstrukcji, czy może o jakiś…
Jak fale elektromagnetyczne oddziaływują ze sobą? Na przykład stojąc przed lustrem część fal jest odbijanych przez lustro, a część przez nasza twarz. Obie fale biegną naprzeciwko siebie – czy ulegają one wzmocnieniu, wygaszeniu, czy nie reagują ze sobą?…
Nośnikiem oddziaływań elektromagnetycznych jest foton. Czy zatem foton jest kwantem światła? Czy można tak samo powiedzieć, że foton jest nośnikiem fal radiowych? Foton jako kwant fal radiowych, ale o niższej energii?…
Nurtuje mnie jeden problem związany ze światłem (fotonami) i zasadą zachowania energii. Załóżmy, że od idealnego zwierciadła (100% odbicia) użytego jako żagiel słoneczny odbija się określona ilość fotonów (np. 1000). Fotony zmieniają pęd (zwrot) na przeciwny – stąd siła działająca na żagiel, który nabiera prędkości i energii kinetycznej. Tylko: kosztem…
Jaką moc ma Słońce? Czy przy jego powierzchni moc światła jest większa czy mniejsza w porównaniu z bombą jądrową podczas wybuchu, i czy świeci mocniej czy słabiej od bomby?…