Ostatnio wyczytałam, że atomy, które mają parzystą liczbę protonów i parzystą liczbę neutronów w jądrze, są bardziej stabilne od tych, które mają nieparzystą liczbę nukleonów. Tylko nie wiem dlaczego tak jest, szukałam i nigdzie to zjawisko nie jest wyjaśnione. Czy stoi za tym jakaś zasada, mechanizm?…
Czy w kontekście mechaniki kwantowej wciąż obowiązuje stwierdzenie, że energii nie można stworzyć, a tylko zmienić jej formę? Pytanie odnosi się do zjawiska w którym z próżni powstaje materia i antymateria – czy podczas zderzenia materii z antymaterią nie powstaje dużo energii? Skąd ta energia się bierze? Czy ma to…
Jaki mechanizm odpowiada za odpychanie się protonów? Za przyciąganie i odpychanie cząstek odpowiedzialne jest oddziaływanie elektromagnetyczne. W przypadku elektronów lub jonów ujemnych następuje wymiana wirtualnych cząstek zwanych fotonami. Co w przypadku dwóch swobodnych protonów niezwiązanych silnie lub dwóch cząstek alfa? Czy protony emitują fotony?…
Czytałem, że w próżni w każdej chwili powstają (i prawie natychmiast znikają) cząstki wirtualne (i to w dużej liczbie) i że jest to proces zachodzący spontanicznie, jako tzw. fluktuacje kwantowe? A czy znana jest (chociażby w przybliżeniu) przeciętna „wydajność” tego procesu, rozumiana jako liczba cząstek na jednostkę objętości i czasu…
Na zajęciach spotkałem się z określeniem, że wszystkie ładunki w przyrodzie są wielokrotnością ładunku elementarnego e. Dlaczego w takim razie kwarkom przypisuje się ładunki ułamkowe?…
Mam pytanie odnośnie rozpadu protonu. Wiadomo, że spontaniczny proces rozpadu swobodnego protonu według schematu $p \to n + e^+ + \nu$ (gdzie $\nu$ to neutrino) właściwie nie może zajść, a czas życia swobodnego protonu jest szacowany przynajmniej na $10^29$ lat. Dlaczego jednak podczas rozpadu $beta^+$ dla protonu związanego w jądrze…
Czy dylatacja czasu ma jakikolwiek wpływ na ładunek cząstek elementarnych? Czy przy znacznie zwiększonej prędkości lub silnej grawitacji obserwuje się zmianę ładunku cząstek elementarnych?…
Jeśli masa elektronu i kwakrów wynika z interakcji z polem Higgsa, którego kwantem jest bozon Higgsa, to co nadaje masę bozonowi Higgsa, który ma bardzo dużą masę? Interakcja z samym sobą?…
Podobno elektron i kwarki nie mają rozmiaru. Jak to możliwe? Podobno są one cząstkami punktowymi bez rozmiaru – ale co to znaczy?Jeśli elektron nie ma rozmiaru, to czym on jest? Proton z kolei ma rozmiar – dlaczego on ma, a nie ma go elektron? Czy foton też nie ma rozmiaru?…
Wiemy, że w przyrodzie występują cząstki i ich antycząstki. Jeżeli cząstka zderzy się z jej antycząstką, obie ulegną anihilacji. W takim razie, gdyby w przyrodzie było więcej cząstek, uśmierciłyby one wszystkie antycząstki, a pozostałby tylko nadmiar cząstek. Z kolei gdyby więcej było antycząstek, spowodowałyby one zniszczenie wszystkich cząstek, a pozostałby…
Foton podróżując z odległych rejonów Wszechświata zwiększa swoją długość fali na skutek rozszerzania się samej przestrzeni (przesunięcie ku czerwieni). Jak rozumiem, oznacza to zmniejszenie z czasem i odległością jego energii. Gdzie podziewa się zatem energia, którą traci ten foton?…
Protony w akceleratorze LHC w CERN jesteśmy w stanie rozpędzić do prędkości zaledwie o ok. 3 m/s mniejszej od prędkości światła; innymi słowy protony te osiągają 99.9999990% prędkości światła. Czy protony krążąc w akceleratorze zwalniają i przyspieszają raz na okrążenie z powodu tego, że nie mogą przekroczyć prędkości światła, a…
Wiemy, że kontakt materii i antymaterii spowoduje ich zniszczenie i wypuszczenie energii, ale jak szybko się one przyciągają, jeżeli w ogóle to robią?…
Wielokrotnie słyszałem podczas wykładów popularnonaukowych, że w całej przestrzeni pojawiają się i niemal natychmiast anihilują pary cząstek wirtualnych. Czy to oznacza, że próżnia, w której powstają cząstki wirtualne, posiada związaną z tym zjawiskiem masę? Nawet jeśli cząstki wirtualne istnieją przez chwilę, to biorąc pod uwagę ich ilość, cała czasoprzestrzeń powinna…
Jakie są skutki zderzenia dwóch fotonów o niskich energiach? Czy efekt zależy od kąta pod którym dochodzi do zderzenia? Czy w ogóle w takiej sytuacji można mówić o „zderzeniu”? Wszystkie zderzenia fotonów o których czytałem dotyczyły fotonów o wysokich energiach, ale zastanawiam się co się dzieje, gdy energia jest zbyt…
W RHIC wykorzystano jony złota, aby udowodnić teorię Johna Wheelera o wytworzeniu materii ze zderzeń fotonów. Moje pytanie: skąd biorą się fotony otaczające jony złota rozpędzone do prędkości 99.995 prędkości światła i dlaczego się nie rozpraszają, tylko je otaczają?…
Jeżeli chodzi o oddziaływanie słabe to przeczytałem, że Yukawa pierwszy wyprowadził wymianę bozonu, jednak on proponował pion za pośrednika siły słabej. Skąd wiemy, że bozony W to cząstki elementarne, a nie odpowiednik pionów składających się z cięższych generacji kwarków?…
Jak to jest z masami przy rozpadzie mionów? Mion (o ładunku ujemnym lub dodatnim) rozpada się m.in. na elektron (lub pozyton). Skąd wynika olbrzymia różnica mas między mionem a elektronem/pozytonem?…
Czy próżnia ma masę/gęstość? Gdy dochodzi do spontanicznej kreacji par cząstek i antycząstek pojawia się jakaś masa – krótki czas „życia” tych tworów powinien być kompensowany przez ich liczbę i częstość występowania. Czy można to jakoś oszacować (chodzi o przypadek owych „cząstek wirtualnych”)?…
Podczas zderzeń, np. proton-proton, w zderzaczu hadronów powstają nowe cząstki. Czy powstają one z energii kinetycznej tych protonów? Jeśli tak, to co w takim razie dzieje się z protonami po zderzeniu?…
W jaki sposób teoria grup łączy się z teorią strun? W pewnym filmie powiedziano, że teoria grup łączy się z teorią stun i może być dowodem na jej potwierdzenie. Nie rozumiem w jaki sposób te dwie teorie się łączą.
Skoro w Modelu Standardowym leptony występują parami (np. naładowany elektron wraz z odpowiadającym mu neutrinem), to czy modele postulujące istnienie czwartego, sterylnego neutrina zakładają też istnienie czwartego, sterylnego „elektronu”? Czy takie cząsteczki, zapewne masywne i bardzo słabo oddziałujące, byłyby dobrym kandydatem ma ciemną materię?…
Czy ze względu na efekty teorii względności czas połowicznego rozpadu radioaktywnych jąder atomowych ulega wydłużeniu przy rozpędzaniu ich w akceleratorach?…
Czy gluony rzeczywiście są bezmasowe, jak wynika z Modelu Standardowego? Przecież z samego faktu posiadania ładunku (kolorowego) wynika związana z tym energia oddziaływania kolorowego która powinna czynić gluon masywnym – czy się mylę?…
Czy dwie przeciwległe wiązki fotonów w próżni będą się nawzajem rozpraszać? Na tzw. chłopski rozum fotony są swoimi własnymi antycząstkami, więc jeśli doprowadzimy do zderzenia czołowego dwóch naprzeciwległych wiązek fotonów o tej samej długości fali, to powinny one anihilować i wyprodukować dwa fotony o takiej samej energii (z zasady zachowania…
Dlaczego, po odkryciu spontanicznego tworzenia się cząstek w próżni (nazwanych wirtualnymi) nie uznano, że próżnia ma niezerową masę? Przecież to doskonale tłumaczyłoby obserwowanie niektóre działania „ciemnej materii”. Nawet jakby powstawały tylko na króciutką chwilę, to ogrom tej pustej przestrzeni powinien dawać mierzalne oddziaływania, np. w postaci poruszania się galaktyk „w…
Jaka teoria wyjaśnia dokładnie oddziaływania grawitacyjne lub elektromagnetyczne poprzez wymianę bozonów ? Jaki konkretnie czynnik lub argument w tym procesie wymiany wywołuje efekt przyciągania lub odpychania, a którego brak nie wywoływałby tego efektu? Czy istnieje teoria relacji pomiędzy oddziaływaniami, czy jej jeszcze nie ma?…