Jeżeli w wyniku efektu Dopplera obserwator zaobserwuje światło o niższej częstotliwości niż wyemitowane ze źródła, to zgodnie ze wzorem $E = hf$ jego energia spadnie. Gdzie różnica tej energii się podziewa? W odwrotnej sytuacji, gdy zaobserwowana częstotliwość jest wyższa, skąd się bierze ta dodatkowa energia?…
Liście herbaty w mojej szklance opadają na jej dno, ponieważ ich gęstość jest większa niż gęstość wody. Dlaczego, gdy zamieszam wywar, zbiegają się one ku osi szklanki pozostając przy dnie? Dlaczego nie zostają wyrzucone w stronę ścianek szklanki pod wpływem siły odśrodkowej?…
Dlaczego ciśnienie spada szybciej w zimnym powietrzu niż w powietrzu ciepłym? Wydawać by się mogło, że zimniejsze powietrze, które jest gęstsze od cieplejszego, będzie miało więcej energii (cząsteczki są położone bliżej siebie, niż w ciepłym), potrzebnej do „przeciwstawienia się” spadającemu ciśnieniu, czyli mniejszemu nacisku na te cząsteczki, ale chyba tak…
Jak wiadomo, ciężar ciała to iloczyn jego masy i przyspieszenia ziemskiego. Dlaczego waga sprężynowa w naszej łazience pokazuje naszą masę, a nie ciężar? Bo jest tak wyskalowana?…
Jak dobrać magnes, który byłby wystarczająco mocny, aby przytrzymać lekki przedmiot (np. plastikową zawieszkę na drzwi) po drugiej stronie drzwi wewnętrznych o grubości do 5 cm z litego drewna lub sklejki? Czy jest jakiś wzór, który pozwala to mniej więcej obliczyć? (Mniej więcej, bo jest tu dużo zmiennych, jak np.
Pokłóciłem się z kolegą o taką kwestię: kolega utrzymuje, że temperatura odczuwalna wpływa na takie zjawiska jak np. zamarzanie kałuż, gołoledź, itp. Dla mnie natomiast jest to po prostu wartość temperatury, która jest odczuwalna przez człowieka, a występowanie zjawisk wyżej opisanych określa temperatura normalna, tzn. mierzona przez termometr. Który z…
Od czego dokładnie zależy rozmiar tornada? Często na filmach w sieci widzę, jakby tornada sklasyfikowane jako EF5 wirowały i przemieszczały się bardzo powoli, co by sugerowało, że prędkość wiatru jest bardzo niewielka – a jednak od razu takie tornada klasyfikuje się najwyższym stopniem skali. Wiem, że pod uwagę jest też…
Czy pojęcia „teraz” lub „na żywo” w fizyce w ogóle mają sens? Pytam bo niedawno czytałem, że patrząc w lustro widzimy przeszłość. Czy ktoś lub coś może odbierać bodźce elektromagnetyczne, świetlne, faktycznie na żywo, czy zawsze z jakimś opóźnieniem?…
Załóżmy, że samochód porusza się z prędkością światła $c$ oraz ma zapalone światła drogowe, które też emitują światło z prędkością $c$. Jak w takim wypadku wygląda obserwacja z perspektywy pojazdu oraz obserwatora stojącego przy drodze – czy zobaczy on w ogóle światło z lamp?…
Jeżeli jakieś siły powodują, że para wodna w atmosferze skupia się (zamiast się rozpraszać) w większe skupiska, czyli chmury, to dlaczego chmury nie dążą do kształtu zbliżonego do kuli, tylko mają bardzo nieregularny kształt?…
Co decyduje o tym, że dany gaz jest cieplarniany (np. $CO_2$, $CH_4$, $N_2O_x$ itd.), a inny nie? Domyślam się, że chodzi o budowę cząsteczki, ale nie do końca to rozumiem.
Czy przeźroczysty, wykonany z polistyrenu jednorazowy sztuciec może działać jako polaryzator? Wykonajmy dwa doświadczenia. Pierwsze: bierzemy do ręki polaryzator i przed nim umieszczamy sztuciec (w moim przypadku nożyk) i kręcimy nim. Nic się nie dzieje. Gdybyśmy zamiast nożyka użyli drugiego polaryzatora, to kręcąc nim po przekręceniu o 90 stopni nie…
Czy półprzewodniki mogą być źródłem energii? Mam na myśli analogię do tranzystora, który jest zbudowany z półprzewodników i wzmacnia sygnał. Załóżmy, że będzie to tranzystor typu npn. Czy możliwe jest połączenie bardzo wielu takich tranzystorów, z których każdy kolejny będzię wzmacniał sygnał, już wzmocniony w poprzednim kroku? Czy taki układ…
Prędkość przenoszenia ładunków, czyli energii w przewodniku, jest bliska prędkości światła (tak wyczytałem). Dlaczego więc istnieje opór przewodnika, skoro ładunek podróżuje z taką prędkością, że chyba duża ilość energii powinna zdążyć przenieść się na drugi koniec przewodu? Ponadto, elektrony w przewodniku płyną bardzo wolno, więc nie mają wpływu na prędkość…
Odkąd zacząłem się uczyć elektroniki zastanawiało mnie pytanie jak to jest z przepływem prądu przed diody (głównie chodzi o ochronę LED). W czystej teorii dioda nie ma oporu, ale spadek napięcia na złączu jest zależny od natężenia prądu przezeń przepływającego. Zatem, aby zabezpieczyć diodę przed spaleniem, należy zapewnić ograniczenie prądowe…
Pracuję w firmie produkującej opakowania do żywności. W opakowaniach tych bardzo ważna rolę odgrywa mikrobiologia. Wiem, że w Europie stosuje się sterylizację poprzez „ionizng radiation”. Czy w Polsce też jest to wykonywane? Czy mogę się czegoś dowiedzieć o tym procesie? Jaki jest w nim używany rodzaj promieniowania, jaka moc?…
Jeżeli w pomieszczeniu pracuje kompresor generujący hałas na poziomie 60 dB i w tym samym czasie włączymy drugi taki sam, to czy hałas wzrośnie do 120 dB czy pozostanie na poziomie 60 dB?…
Komunikacja między mózgiem a organami odbywa się również na drodze kwantowej ( chociażby poprzez pola elektromagnetyczne-fotony (biofotony)) .Czy promieniowanie mikrofalowe G5 nie nałoży się na wewnętrzne pola organizmu i w ten sposób zaburzy homeostazę organizmu, co spowoduje rozwój chociażby nowotworów? Jak wytłumaczyć wzrost zachorowań na glejaka mózgu?…
Załóżmy, że jesteśmy w stanie zbudować śmigło o rozpiętości 4000km. Gdyby obracało się z prędkością 50 obrotów na minutę, to koniec śmigła poruszałby się z prędkością większą niż prędkość światła. Czy w takim razie to oznacza, że nie da się wytworzyć takiej dużej mocy aby wprawić takie śmigło w ruch?…
Czy siła wypadkowa sił może być ujemna? Pytam, ponieważ w drugiej zasadzie dynamiki Newtona jest powiedziane: „W inercjalnym układzie odniesienia, jeśli siły działające na ciało nie równoważą się (czyli wypadkowa sił jest różna od zera), to ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do…
Co powoduje, że odbiornik (np. samochód zdalnie sterowany) wie, że nadajnik (np. pilot od tego samochodu) każe mu jechać do przodu a nie do tyłu? Czy to, że długości fal radiowych są inne?…
Co nadaje farbie właściwość trwałości, a konkretnie odporności na ścieranie, zmywanie, zakurzenie, zabrudzenie? Co teoretycznie należałoby wmieszać do farby, aby stała się ona zupełnie nieścieralna lub maksymalnie wydłużyć jej trwałość?…
Dlaczego szkło żarówki halogenowej, w której żarnik jest blisko bańki, nie topi się (nie mięknie) pomimo tego, że żarnik osiąga temperaturę 3000 stopni Celsjusza, a temperatura mięknienia szkła kwarcowego wynosi 1400 stopni Celsjusza?…
Byłem przekonany, że ruch obrotowy Ziemi wokół osi, a w konsekwencji siła odśrodkowa, jest przyczyną powstawania pływów morskich, przy określonych warunkach – np. koniunkcja Ziemi i Księżyca. Rozumiałem to tak: jeśli występowała koniunkcja tych ciał, to od strony „księżycowej” łączna siła była sumą siły odśrodkowej Ziemi i większej siły przyciągania…
Co komórka ludzka pobiera z organizmu by się pożywić i czy prawdą jest, że nasze ciała produkują wodór? Pytam, bo są „teorie”, że komórki pobierają wodór i wodorowanie wody ma leczyć ludzi dostarczając więcej wodoru.
Czy podczas lekcji fizyki w SZKOLE PODSTAWOWEJ powinno się używać terminu SZYBKOŚĆ czy też PRĘDKOŚĆ? W podstawie programowej jest napisane, że na tym etapie edukacyjnym nie wprowadza się jeszcze WEKTORÓW w odniesieniu do ruchu i w tej samej podstawie programowej jest napisane że uczeń oblicza PRĘDKOŚĆ itd... Ja zawsze rozumiałam…
W ostatnich kilku dniach dałem się wciągnąć w dyskusję z wyznawcą teorii płaskiej Ziemi. Czy ktoś jest w stanie wyliczyć następujące wielkości? Jeżeli stoję na pełnym morzu, oczy mam na wysokości 2 m, to horyzont widzę w odległości 5,1 km. I jeśli np. 75 km za linią horyzontu jest drapacz…
Prowadzę domowe badania nad siecią telefonii komórkowej 5G. Niestety nie wiem z czego mam wykonać klatkę Faradaya aby nie przepuszczała owych fal; fajnie by było, aby blokowała też sygnał radiowy. Jakiej wielkości muszą być oczka w siatce z cyny lub miedzi i który metal będzie najlepiej się sprawdzał w tej…
Czy istnieją jakieś rzetelne badania naukowe potwierdzające lub obalające twierdzenie o terapeutycznym działaniu radonu? Istnieją na świecie (w tym w Polsce) uzdrowiska, gdzie stosuje się kąpiele i inhalacje radonem, które mają rzekomo korzystny wpływ i leczą niemal wszystko.
Co się dzieje z cząsteczkami pyłu zawieszonego (popularnie zwanymi smogiem), które zostają przewiane przez wiatr lub... rozmyte przez deszcz? Czy one po jakimś czasie opadają na powierzchnię? Czy po kilku bezwietrznych dniach w mieście możemy powiedzieć, że te cząsteczki osiadają na ulicach niczym kurz w mieszkaniu, i mimo że nie…
Czy jest wzór na siłę zgniotu? To jest siłę jakiej trzeba by użyć do zgniecenia jakiegoś obiektu; np. jakiej siły używa prasa hydrauliczna do zgniecenia samochodu. Jakie zmienne są tu potrzebne: gęstość i masa obiektu zgniatanego, współczynnik tarcia pomiędzy obiektem naciskającym i zgniatanym, z ilu stron oddziałuje prasa na dany…