W dostępnych materiałach można znaleźć informację, iż kwarki mają rozmiar $10^{-18}$ metra. Przeczytałem również, że prawdopodobnie "nie mają żadnego rozmiaru"... 1. Czy to prawda? 2. Co to właściwie znaczy "nie mają rozmiaru"? 3. Jak wygląda pomiar takich wielkości?…
Co to tak naprawdę jest elektron (można znaleźć bardzo wiele jego definicji...)? Czy elektrony poruszają się? I jak napisać: tworzą powłokę, są na powłoce, czy też może są w powłoce? A może jeszcze inaczej?…
Klasyczny promień elektronu (liczony jako promień, na którym ładunek elektronu miałby energię równą masie elektronu) jest rzędu $10^{-15}$ m, natomiast badania ponoć wykazały, że ma on promień mniejszy niż $10^{-22}$ m. W internecie znalazłem jedynie, że poniżej klasycznego promienia nie można traktować pola elektrycznego klasycznie. To jak mamy je traktować?…
Masę kwarku górnego szacuje się na 1,5-4 $MeV/c^2$, a kwarku dolnego na 4-8 $MeV/c^2$. Wiedząc, że proton składa się z 2 kwarków górnych i jednego dolnego można wyliczyć, że jego masa jest równa 4 + 4 + 8 = 16 $MeV/c^2$ chociaż, podczas pomiarów masy protonu doświadczalnie otrzymano ok. 938…
Czy pole Higgsa, o którym mówi fizyka kwantowa, można dzisiaj nazwać "nowym eterem"? Jeśli tak, to jakie wspólne cechy posiadałoby ono z pojęciem eteru sprecyzowanym np. przez J. C. Maxwella? Jeśli natomiast jest to porównanie nieuprawnione, to co o tym decyduje?…
Czy jest możliwe, że istnieje inny wszechświat? (Nie do końca wiem jak sformułować pytanie, ale już wyjaśniam o co mi chodzi.) Wiem, że poza wszechświatem nic nie ma, ale jak to nic nie ma? Nie ma, bo jest totalna próżnia? Nawet jak nie ma nic, to chyba jednak coś musi…
Na czym polega różnica między definicją masy wynikającą z drugiej zasady dynamiki Newtona, a definicją masy wynikającą z prawa powszechnego ciążenia? Przede wszystkim nie rozumiem co ma oznaczać masa bezwładna. Dlaczego raz uwzględnia się wzajemne przyciąganie, a innym razem tylko siłę oddziaływanie jednego z ciał na drugie?…
Jak pogodzić twierdzenie o izotropowości tempa rozszerzania się Wszechświata z twierdzeniem o jego kulistym kształcie? Jeżeli prędkość oddalania się galaktyk jest jednakowa w każdym punkcie, to Wszechświat nie może mieć granic. Jeżeli Wszechświat ma granice (bo mówimy o jego średnicy) to prędkość rozszerzania się nie może być jednakowa we wszystkich…
Podczas lekcji o elektryzowaniu ciał mówi się że niektóre przedmioty łatwiej naelektryzować futrem lub suknem. Z czego to wynika? Czy jest jakaś zasada odnosząca się do tego "podziału"?…
Wiek Wszechświata określany jest na około 13,8 mld lat. Jak ten wiek ma się do elementów teorii względności, której elementem jest uzależnienie tempa upływu czasu od "ugięcia" czasoprzestrzeni przez grawitację masywnych obiektów? Jak w takim razie czas 13,8 mld lat należny odczytywać w kontekście początkowej osobliwości?…
1. Czy wiadomo w jakim stopniu słabnie pole magnetyczne Ziemi? Według jednych źródeł jest to 5 % na 150 lat. Jednak inne mówią że jest to 5 % na 10 lat. 2. Czy jest to bardzo prawdopodobne, iż "przebiegunowanie magnetyczne" miałoby miejsce za życia przeciętnego człowieka? 3. Jeśli tak, to…
Co to jest cięcie/linia Heisenberga ("Heisenberg's cut") i jak się je odróżnia od cięcia/linii Kartezjusza? Jak się je opisuje naukowo (przy pomocy równań)?…
Czy grawitacja może oddziaływać na masę relatywistyczną, czy jedynie na obiekty posiadające niezerową masę spoczynkową? Dokładniej rzecz ujmując, czy pole grawitacyjne wpływa na tor światła, skoro poruszający się foton ma masę relatywistyczną? Jeżeli tak, jak to się ma do zasady Fermata?…
Zastanawiam się od małego i doszedłem już do jakiś swoich wniosków, ale może specjaliści uświadomią mnie w tym temacie. Pytanie jest takie - czy da się stworzyć okulary, w których będziemy widzieć jedynie w czerni i bieli - bez używania kamer i projektorów, a najlepiej bez żadnej elektroniki? Moje przemyślenia…
Dlaczego często mówi się, aby wyłączać ładowarkę telefoniczną z sieci, gdy nie ładujemy telefonu? Podobno ona wciąż pobiera prąd. Ale przecież strumień elektronów, które płyną w kablu nie ulatnia się w powietrze. Myślałam, że może jego energia zużywana jest na niepotrzebne ogrzanie ładowarki lub kabla, ale po pozostawieniu (doświadczalnym) ładowarki…
1. Dlaczego niemożliwe jest wstanie z krzesła, nie wysuwając przy tym do przodu rąk ani głowy? 2. Skąd biorą się opady atmosferyczne z bezchmurnego nieba? 3. Dlaczego pchając wózek z zaczepionymi na nim balonami z helem, balony „wędrują” do przodu, a nie jak to być powinno (według zasady bezwładności) do…
Skąd bierze się przewaga komputerów kwantowych nad klasycznymi? Czy jest to kwestie tego, że algorytmy niedeterministyczne wymagają mniejszej liczby kroków, a ceną jest po prostu brak pewności co do wyniku? Czy w takim razie można uzyskać podobne efekty biorąc dane np. z generatora liczb pseudolosowych?…
Moje pytanie dotyczy kwestii czasu. Czy w skali makro i mikroświata nie jest tak, że jeśli do obserwatora dotarła informacja związana z oddziaływaniem jakiegokolwiek oddalonego od niego ciała fizycznego z jego otoczeniem, to po przebyciu drogi między tym ciałem i obserwatorem, czyli po upływie odcinka czasu z tym związanym, może…
Co to znaczy, że w gniazdku jest jakieś napięcie? Albo że przykładamy do czegoś jakieś napięcie? Napięcie musi być między czymś a czymś, więc jak to należy rozumieć?…
Promieniowanie reliktowe - w Wikipedii jest napisane, że wypełnia cały Wszechświat i że powstało we wczesnej fazie Wszechświata. Dlaczego przez ten cały czas nie "odleciało"?…
Na wykładzie profesora Krzysztofa Meissnera usłyszałem, że w teorii względności nie ma czegoś takiego jak zasada zachowania energii - tzn. w bardzo długim okresie czasu materia (proton) może powstać sam z siebie. I w związku z tym pytanie. Czy jeśli wg teorii względności nie ma zasady zachowania energii to czy…
Jak według najnowszych badań astrofizycy szacują średnią gęstość ciemnej materii w galaktykach i w przestrzeni międzygalaktycznej? Proszę o podanie wartości na przykład w jednostkach liczba protonów na metr sześcienny.
Czy równowaga elektryczna materii Wszechświata jest przyjmowana przez fizyków tylko jako swego rodzaju aksjomat? W dostępnej literaturze z zakresu fizyki cząstek dobrze opisano kreację leptonów (1 elektronu i 1 pozytonu) z 2 lub 3 fotonów. Kreacja ta uzasadniała by równowagą ładunkową materii po fazie Plancka Wielkiego Wybuchu. No ale pozostają…
Czy stałe fizyczne są, były i będą stałe? A jeśli nie, to jaką to niesie informację dla fizyki? Znalazłam ostatnio informację, że zmierzono, że stała struktury subtelnej zmieniała się (minimalnie, ale jednak) w czasie istnienia naszego Wszechświata i że jest to związane z dominacją materii lub ciemnej energii. Zakładając, że…
Interesuje mnie jak fizycy (specjaliści od teorii strun) interpretują znany podobnież już Eulerowi związek 1+2+3+... = -1/12. W poważnych opracowaniach dotyczących teorii strun autorzy powołują się na ten związek przywołując jako uzasadnienie funkcję zeta Riemanna $\zeta(z)$. Wiadomo, że $\zeta(-1)=-\frac{1}{12}$, lecz jak to się ma do sumy wszystkich liczb naturalnych?…
Mam może proste pytanie, ale sam nie mogę sobie do końca poradzić. Chodzi o to, że jeśli wbije w grunt dwa pręty metalowe, z tego samego materiału, np. stalowe lub mosiężne i podłączę multimetr do tych prętów (elektrod), to uzyskam pomiar napięcia i prądu. Proszę o wytłumaczenie tego zjawiska, skąd…
Gotując mleko zauważyłem, że jak tylko wyłączę gaz, ciecz zaczyna dosyć intensywnie parować. Włączam gaz i przestaje zupełnie parować. Jak można to wytłumaczyć? Termometrem kuchennym zmierzyłem, że mleko miało wtedy około 50 stopni Celsjusza.
Mamy dwie metalowe kulki o identycznych wymiarach zewnętrznych, załóżmy o średnicy 3 cm, ale o różnych masach: kulka nr 1 waży 0.2 kg, natomiast kulka nr 2 waży 1 kg. Teraz puszczam te dwie kulki z wysokości 20 metrów w warunkach absolutnie bezwietrznych, działa na nie jedynie siła grawitacji. Która…
Zespół 2+1 śpiewał kiedyś przebój "Iść w stronę Słońca". Ja się zastanawiam od dawna, jak by taka droga wyglądała na mapie. Sam sobie ułatwiam i na początku wędrowiec idzie po równiku w czasie górowania Słońca, nad równikiem właśnie. Czy to będzie linia prosta? A jak będzie wyglądała jego droga, gdy…
Jak określa (oblicza się) wiek skał? Podobno robi się to metodą oznaczania zawartości izotopu węgla (znając okres połowicznego rozkładu można to ponoć wyliczyć), ale skąd wiadomo ile tego izotopu było "na początku"? Czyż nie jest łatwo pomylić się np. "dwukrotnie"? ;-)…
Czy odkrycie stałej Plancka dowodzi, że Wszechświat ma zasadniczo naturę dyskretną, a nie ciągłą - na którym to założeniu ufundowano współczesną matematykę (a więc i dano język fizyce)? Jeżeli tak, to czy zgodność tego ciągłego modelu z rzeczywistością można uznać za szczęśliwy zbieg okoliczności (bo przy założeniu, że mielibyśmy od…
Pytanie dotyczy popularnego paradoksu tyczki: przyspieszając ciało o długości 1 do prędkości relatywistycznej "skracamy" jego długość do 0,4 i mieścimy w "stodole". W układzie laboratorium zamykamy "drzwi" przed nim i za nim. Zatem to ciało nie może wylecieć ze środka. Rozważmy jednak "tyczkę" jako ciało którego końce odpychają się. Skoro…
Moje pytanie związane jest z zagadnieniem rozszerzania się Wszechświata: 1. Czy zaobserwowano to zjawisko w skali mniejszej niż całego widocznego Wszechświata, na przykład w skali naszej galaktyki lub dowolnego układu planetarnego? 2. Dlaczego masy się od siebie oddalają, bo tak rozumiem rozszerzanie się czegokolwiek, skoro zgodnie ze znanymi zasadami powinny…
Mam pytanie dotyczące stanów splątanych. Jeżeli dobrze rozumiem, cząstki splątane znajdują się w superpozycji dwóch stanów i dopiero w czasie pomiaru pierwszego "decydują się" w którym stanie zostaną zaobserwowane; wtedy ta druga cząstka będzie w drugim stanie. Co jeżeli w jednym układzie odniesienia ten drugi pomiar jest wcześniej?…
Czy jest jakaś teoria próbująca “połączyć” materię z informacją? Informacją w rozumieniu teorii informacji i ilości informacji jako prawdopodobieństwu zajścia o informowanym zjawisku. Chodzi mi między innymi o zasadę nieoznaczoności Heisenberga i wpływ pomiaru na układ, w szczególności fakt, że pomiar jednej wartości ma wpływ na drugą. Pomiar możemy porównać…
Dlaczego przyciąganie na równiku nie jest mniejsze, skoro prędkość obracania się Ziemi na równiku wynosi 1667 km/h, a zatem siła odśrodkowa powinna być ogromna?…
1. Czy księżyce mogą być ciałami gazowymi? 2. Usłyszałem, że księżyc ogranicza kąt o jaki Ziemia odchyla się podczas zimy/lata, i bez księżyca Ziemia mogłaby sie odchylać aż o kąt prosty. Czy wychodząc z tego założnia, zestrzelenie obu księżyców Marsa mogłoby się przyczynić do zwiększenia jego odchyleń na tyle, aby…
Czy rodzaj drewna w gitarze elektrycznej (albo ogólniej: materiału z jakiego jest wykonana) ma wpływ na jej brzmienie? Podkreślam, że chodzi o gitarę elektryczną (typu solid body).