Jeśli w przyrodzie koncentracje cząstek dążą do wyrównania się między układami i zgęszczenia i rozrzedzania atmosfery możemy traktować jako fluktuacje to dlaczego chmury nie zmieniają swojego kształtu przed rozsądnie długi czas?…
Jeżeli fotony nie posiadają masy spoczynkowej (czyli ich masa = 0) to jest to swojego rodzaju antymateria, gdyż mamy pewną rzecz bez masy. W związku z tym jeżeli moje rozumowanie jest poprawne to czy można zatrzymać foton w miejscu? Czy tego dokonano? Jak by wyglądał? Czy posiadałby właściwości antymaterii?…
Kiedy patrzymy na jakieś źródło światła (skupiam myśl na latarni ulicznej) to widać jasną chmurkę wokół elementu świecącego. Co to jest ta poświata? Skąd się również biorą promienie świetlne, które widać od każdego świecącego obiektu?…
Pytanie o hologramy. Rozdzielając hologram można odtworzyć większą część obrazu (chodzi o brak proporcji, że rozdzielając hologram na pół otrzymany obraz nie będzie połową pierwotnego, a większą częścią). Brzmi to trochę jak science-fiction, jakim cudem jest to możliwe?…
Jeżeli fotony mają zerową masę, to w jaki sposób możliwe jest pochłanianie światła przez czarne dziury? Rozumiem, że grawitacja ma wpływ jedynie na ciała o niezerowej masie?…
Jak przedstawia się oddziaływanie atomu (atomu z dwoma poziomami tj. podstawowym (0) i wzbudzonym (1)) z fotonami światła. W wielu książkach ten przykład jest analizowany ale zawsze fala świetlna traktowana jest klasycznie. Ciekawe, że żaden podręcznik (w których szukałem) nie podaje nawet jakościowego opisu takiego podstawowego procesu według pełnej teorii…
Ostatnio oglądając zdjęcia szklanego mostu zbudowanego nad Wielkiem Kanionem zacząłem się zastanawiać nad tym jaka cecha ciał powoduje to, że są one przezroczyste? Czy zależy to od struktury budowy ciała czy też od składników je budujących? Co powoduje, że niektóre ciała są przezroczyste, a niektóre nie i czy niektóre ciała…
W podręcznikach fizyki czytamy, ze foton powstający w wyniku emisji wymuszonej jest identyczny z fotonem padającym. Nie może być jednak całkiem identyczny istnieje bowiem zakaz klonowania stanów kwantowych. Na czym wiec polega różnica miedzy fotonem pierwotnym a powstającym w akcie emisji wymuszonej?…
Jeżeli oddziaływanie zdefiniowane jest jako działanie jednego obiektu na drugi to jak rozumieć stwierdzenie, że oddziaływanie słabe jest odpowiedzialne za rozpad beta?…
Oddziaływanie grawitacyjne pomiędzy cząstkami elementarnymi. Czy został przeprowadzony pomiar siły tego oddziaływania między cząskami el np. takimi jak fotony lub nukleony? Czy istnieją jakiekolwiek dane potwierdzone doświadczalnie mówiące o występowaniu tego typu oddziaływań w świecie cząstek elementarnych?…
Długość Plancka według założenia jest najmniejszą jednostką mającą sens fizyczny, nie oznacza to jednak, że nie mogą istnieć krótsze odległości. Załóżmy, że obiekt długości Plancka porusza się z prędkością przyświetlną, a naszym zadaniem jako obserwatora jest pomiar tej długości. Zgodnie ze Szczególną Teorią Względności długość ta powinna ulec skróceniu lorentzowskiemu.
W jaki sposób elektron przeskakuje na wyższy orbital w trakcie wzbudzenia? Jak wygląda orbital w trakcie tego procesu, gdy elektron nie znajduje się jeszcze na orbitalu docelowym ani na pierwotnym? Jak długo trwa taki przeskok? Jakie warunki, prócz odpowiedniej energii kwantu wzbudzającego promieniowania, muszą być spełnione aby skok się powiódł?…
Według definicji encyklopedycznych protony, neutrony i inne stwory z jądra atomowego nie są cząstkami elementarnymi, lecz składają się z mniejszych cząstek, zwanych kwarkami. Są ich różne generacje, ładunki, ale to nie ważne w tym pytaniu. "Przyciągają się" za pomocą tkz. odz. silnego, wymieniając między sobą gluon, tak jak foton jest…
Marek Demiański napisał: "Spodziewamy się, że przy takich małych odległościach przestrzeń i czas nie będą ciągłe, ujawni się ich kwantowa natura." * A co nas skłania do spodziewania się, że przestrzeń i czas mogą nie być ciągłe?…
Czy fotony należałoby zaliczyć do "naszej" materii, czy raczej do antymaterii? Czy na podstawie obecnej ilości fotonów można by uwiarygodnić wyliczoną ilość materii powstałą w Wielkim Wybuchu? Czy można by zidentyfikować "inne" światło gdyby napłynęło z innej "anty-galaktyki"?…
W literaturze popularno-naukowej często podaje się że spin (wewnętrzny moment pędu) można sobie wyobrazić jako własność związaną z ruchem cząstki wokół własnej osi. Taki obraz spinu łatwo sobie wyobrazić w przypadku kiedy cząstka np. elektron jest sztywną kulką. Problem pojawia się jednak kiedy myślę o spinie w przypadku elektronu, który…
Skąd wiemy, że podczas konwersji wewnętrznej energia wzbudzenia jądra atomowego zostaje przekazana bezpośrednio elektronowi na powłoce atomu? Jakie fakty doświadczalne za tym przemawiają?…
Dlaczego chrupki, które wrzuci się do mleka, zaczynają się przyciągać jedne do drugich, do ścianek talerza i do łyżki? Dlaczego suche nie wykazują takich właściwości?…
Różne firmy oferują tak zwane wymienniki gruntowe, czy znany jest strumień ciepła jaki możemy uzyskać z powierzchni 1 m^2 gruntu znajdującego się na przykład 5 metrów pod poziomem terenu bez wychłodzenia tego gruntu. Jak szybko następuje regeneracja tego gruntu którego temperaturę obniżyliśmy np. z 8 do 4 stopni Celsjusza? Gdzie…
W jaki sposób elektrony są "uwspólniane" podczas tworzenia się "wiązań" między atomami? Dlaczego cząsteczka się nie rozpada i co tak naprawdę prowadzi do powstania "wiązania"?…
Nie rozumiem za bardzo ruchów Browna, a właściwie wzoru. W jaki sposób Smoluchowski wyprowadził ten wzór? I co on oznacza, w ludzkim języku? Dziwi mnie on, dlatego że opiera się na dyskusyjnych założeniach (turbulencja cząsteczek wody o różnych temperaturach, jak się okazało przy stałych temperaturach też, inna była taka, że…
Jak wiadomo, temperatura w próżni wynosi 2,7 K, i ciągle spada. Co się stanie gdy temperatura osiągnie 0 K? Czy jest to możliwe? Czy może spaść poniżej 0 K?…
Robimy następujące doświadczenie. Odkręcamy na "ful" wodę w kranie, najpierw zimną potem ciepłą. Woda w jednym i drugim przypadku leci pod wysokim ciśnieniem więc gdy wkładamy rękę pod tak silny strumień wody czujemy jak w nas uderza. Ale czujemy coś jeszcze.....gdy wkładamy rękę pod strumień ciepłej wody to oprócz swoistego…