Z definicji prąd to uporządkowany ruch elektronów - pomijam inne niż metale przewodniki, nie ma to znaczenia dla istoty problemu. Jak to rozumiem i co budzi moją wątpliwość... Elektrony poruszając się zgodnie z różnicą potencjałów (biegunów zasilania), przepływając przez odbiornik, np.żarówkę, powodują świecenie żarówki - czyli przekazują energię, a więc…
Zamknięty szczelnie sześcian wykładamy od wewnątrz lustrami. W geometrycznym środku umieszczamy źródło światła. Palimy światło przez X czasu i gasimy. Jak długo po wyłączeniu źródła światła, fotony z wcześniejszej emisji będą odbijały się od luster? Jak skorelowany jest czas trwania światła bez źródła do wielkości X? Nie gasząc źródła światła…
Załóżmy, że skonstruujemy żarówkę, ale taką, która zamiast szklanych ścianek ma ścianki z lustra, tak, że fotony po wyemitowaniu nie mogą jej opuścić, muszą ciągle odbijać się od ścianek i pozostawać wewnątrz. A żarówka świeci, fotonów przybywa. Czym się skończy taki eksperyment? Przepaleniem żarówki? Jakąś małą eksplozją? Czym innym?…
1. Czy ciała o bardzo wysokich temperaturach (np. Słońce - temperatura powierzchni 6000ºK ) świecą, ponieważ wysyłają energię wewnętrzną drogą konwekcji ? 2. Czy kaloryfery ogrzewające pomieszczenia w naszych domach wykorzystują głównie zjawisko konwekcji i w mniejszym stopniu promieniowania ? 3. W ciałach stałych przekazywanie energii następuje od ciał o…
Której dokładnie nocy w tym roku 2015 jest równonoc, czy to z 19 na 20 czy z 20 na 21 marca? Czy to prawda że z biegiem lat przesuwa nam się data rozpoczęcia wiosny teraz jest to 20 marca w dalszej przyszłości wręcz 18 marca?…
W jaki sposób możemy sobie wyobrazić fale elektromagnetyczne wokół nas? W internecie jest dużo jednowymiarowych rysunków, ale jak możemy je przenieść do trzech wymiarów?…
Jak to jest z tym paradoksem bliźniąt? Czy rzeczywiście fakt, że poruszający się z prędkością bliską prędkości światła bliźniak musi przyspieszyć swoją rakietę, potem zwolnić itd. aż tak dramatycznie wpływa na różnice w prędkości upływu czasu w obu układach? I dlaczego właściwie, mówiąc ludzkim językiem jest tak, że czas w…
Skoro odległe galaktyki oddalają się od nas i to z tym większą prędkością im bardziej są odległe, to czy oznacza to, że im dalej od nas we Wszechświecie znajduje się dany układ, tym wolniej płynie tam czas w stosunku do naszego czasu? Jak się ma zjawisko dylatacji czasu do rozszerzania…
Mam pytanie dotyczące czasu, dokładniej podróży w czasie. Podróży w czasie, ale nie w przyszłość, a w przeszłość. Tak się zastanawiam, czy jest ona możliwa? Moim zdaniem nie, ale jak to wygląda z punktu widzenia fizyka. Jeśli jest możliwa, nawet czysto teoretycznie i być może nawet całkiem realna, to czy…
Czy natura Wszechświata jest stochastyczna czy deterministyczna? Innymi słowy: czy istnieje nieuniknione przeznaczenie? Innymi słowy: czy Wszechświat (w tym ludzkie decyzje) jest opisany jakimś wielo- (nieskończenie-) wymiarowym układem równań?…
Często słyszę/czytam o tym, jak, na podstawie ogólnej teorii względności Einsteina, grawitację tłumaczy się zakrzywieniem czasoprzestrzeni. Podaje się przykład dwuwymiarowego materaca, który pod wpływem ciężkiego przedmiotu, zakrzywia się (ugina się) w trzecim wymiarze. Skoro żyjemy w trzech wymiarach przestrzennych, jak mam rozumieć zakrzywienie czasoprzestrzeni? Albo inaczej: gdzie (w jakim wymiarze)…
Skoro teoria wielkiego wybuchu zakłada, że cały znany nam wszechświat miliardy lat temu był skurczony do rozmiarów punktu to nasuwa mi się następujące pytanie: Czy przy obecnym stanie wiedzy jesteśmy w stanie wskazać w przestrzeni kosmicznej punkt w którym nastąpił wielki wybuch, czyli punkt w którym wszechświat miał swój początek…
Ostatnio usłyszałem o układzie podwójnym gwiazd, w którym jedna z obiegających je planet porusza się w bardzo nietypowy sposób - jej orbita ma kształt ósemki. Czy takie coś może istnieć w rzeczywistości?…
Czy dwie fale o równej długości i będące w antyfazie, biegnące w przeciwnych kierunkach wygaszą się? Jeśli tak, to co się stanie z niesioną przez nie energią?…
Dlaczego jedne tkaniny wyglądają na matowe, a inne na lśniące mimo, że wykonane są z tego samego materiału, np. bawełny? Dlaczego podczas lata powierzchnia asfaltu się "świeci"?…
Załóżmy, że mamy dwa układy inercjalne. W jednym my się znajdujemy, a drugi porusza się z dużą prędkością (bliską prędkości światła) względem nas ruchem jednostajnym prostoliniowym. Wiadomo, że ruch jest względny w przypadku układów poruszających się bez przyśpieszenia, więc równie dobrze według niego to my się poruszamy bardzo szybko. Gdzie…
Wszystkie atomy zbudowane są z wielu cząstek elementarnych - protony, neutrony,elektrony, a te, z jeszcze mniejszych kwarków itd. Jednak o materii mówimy dopiero wtedy kiedy tworzą one zorganizowane, znane nam atomy. Jednak cząstki elementarne są opisywane jako energia - dodatnia, ujemna. Zawsze jako energia, która nie ma nośnika. Niematerialna energia?…
Moje pytanie może być trochę dziwne: zastanawia mnie, dlaczego, skoro atomy są niemal "puste" (jądro atomowe i elektrony zajmują niewielką część ich objętości) w tym, co widzimy, nie ma "dziur(?)", tj. co się dzieje w tych miejscach atomów, w których są "puste", w jaki sposób to obserwujemy i czemu nie…
Czy woda przewodzi prąd? Jeżeli takie pytanie padłoby w teleturnieju to pewnie większość odpowiedziałaby "Oczywiście że tak". Ale przecież woda destylowana, czyli w stanie podstawowym, tak jak rozumiemy słowo woda w sensie chemicznym, nie przewodzi prądu. Co odpowiedzieć?…
Załóżmy, że istnieje czarna dziura złożona z antymaterii o całkowitej masie $m_1$. W pewnej odległości od w/w czarnej "antydziury" znajduje się "zwykła" czarna dziura o masie $m_2$. Pytanie 1. Czy te dwa obiekty będą się przyciągały zgodnie z klasycznym prawem powszechnego ciążenia? Pytanie 2. Czy w przypadku kolizji tych dwóch…
Czy gorące powietrze wiatru na Saharze powoduje przez szybszą wymianę ciepła paradoksalnie "podgrzewanie" temp. ciała? Jesteśmy raczej przyzwyczajeni do odbierania energii przez wiatr przez szybsze obmywanie. Mówię o sytuacji w Polsce. Czy istnieje więc jakaś graniczna temp., po której subiektywnie czujemy nagrzewanie ciała??…
Czy w ujemnej temp.np. - 15"C występuje wilgotność powietrza Wilgotność powoduje zawarta w nim para wodna.W ujemnej temp.zamarżnie i opada w postaci śniegu,szronu itp.-dobrze rozumuję?? Skąd więc urządzenia (higrometry)pokazują u nas z różnych punktów miasta 70-90% wilgotności.
Jak duży wpływ na kierunek wirowania wypływającej przez otwór wody ma siła Coriolisa? Wśród wielu ludzi panuje przekonanie (wyniesione jeszcze ze szkoły), że jednym z efektów powodowanych przez siłę Coriolisa jest wirowanie wody wypływające z wanny czy zlewu. Powszechnie sądzi się, że wypływająca woda na półkuli północnej wiruje w przeciwnym…
Ostatnio czytałam o zjawisku rewersji biegunów. Interesuje mnie czy w najbliższym czasie czeka nas takie zdarzenie i jakie będzie miało skutki dla ludzkości. Pojawia się często mowa o roku 2012.
Czy w kopalniach o głębokości ok kilometra temperatura jest niższa czy wyższa niż na powierzchni? Czy woda wydostająca się z takiej głębokości będzie cieplejsza czy zimniejsza od wody z płytkich źródeł?…