W jaki sposób wytwarzane są dźwięki w keyboardzie, który ma możliwość naśladowania dźwięków fortepianu, fletu, etc.? Dźwięki to fale mechaniczne powstałe w wyniku drgań, co więc drga w keyboardzie?…
Jak to możliwe, że obserwowalny Wszechświat ma wiek ok. 17,8 miliarda lat, a jednocześnie jego średnicę ocenia się na ok. 93 miliardy lat świetlnych? Nie rozumiem tego. Wiem, że rozszerza się przestrzeń. Czy w tym tkwi wyjaśnienie? Jak można to obliczyć?…
W książkach popularnonaukowych poświęconych fizyce współczesnej, gdy przedstawia się podstawowe pojęcia elektrodynamiki kwantowej (QED), zwykle jest narysowany diagram Feynmana pokazujący rozproszenie dwóch cząstek, np. elektronów, opatrzony komentarzem, że za oddziaływanie odpowiada wymiana wirtualnych fotonów. Jak w takim ujęciu zrozumieć (chociażby jakościowo) układ związany, np. atom wodoru? Tzn. jak wygląda w…
Jadący z przeciwka, mijający nas TIR powoduje efekt, który jest odczuwalny w postaci delikatnej kołyski pojazdu na bok. Czy związaną z tym efektem siłę można nazwać siłą dośrodkową?…
Jaką moc minimalną potrzebuje helikopter aby zawisnąć w powietrzu? Pomijając opory powietrza, do obliczeń powinien wystarczyć ciężar, w tym przypadku 10N. Jednak jak obliczyć potrzebną moc?…
Zmiany klimatu to rzecz naturalna. Wiadomo, że zmieniał się on wielokrotnie. Bywało znacznie cieplej (np. Jura, Kreda), bywało zimniej (np. Plejstocen), dlaczego więc ostatnie (relatywnie niewielkie w skali geologicznej) ocieplenie ma nie być naturalne, a nawet jak mamy w tym jakiś udział, to czemu tym się przejmować?…
Dlaczego ołówek wyjęty z rtęci jest suchy? Chciałabym się tego dowiedzieć, ponieważ na fizyce mamy podobny temat i pan zapytał nas o to i nikt z nas nie wiedział, a ja jestem ciekawa odpowiedzi.
Pytanie dotyczy bilansu energetycznego Ziemi: 1. Jaka część energii docierającej do Ziemi łącznie z atmosferą i oceanami jest przez nie pochłaniana? 2. Jaka ilość energii jest wypromieniowywana przez Ziemię w przestrzeń kosmiczną?…
Moje pytania dotyczą Słońca: - Jaki jest ubytek masy Słońca związany z promieniowaniem wydostającym się z jego powierzchni do otaczającej przestrzeni? - Czy ewentualna zmiana masy Słońca ma wpływ na oddziaływanie grawitacyjne i czy to ma wpływ na trajektorie ruchu otaczających Słońce planet?…
Moje pytanie dotyczy naszego układu słonecznego, który porusza się wokół centrum galaktyki z prędkością około 220 km/s. Czy dynamika układu związana z tym ruchem uwzględniana jest w obliczeniach analitycznych lub numerycznych wzajemnych oraz bezwzględnych (w przestrzeni kosmicznej) położeń, czasów obiegów oraz kształtu trajektorii ruchu Słońca, planet i księżyców? Sama Droga…
Powszechnie jest znany efekt polegający na zakrzywieniu toru promieniowania świetlnego przechodzącego w pobliżu ciał astronomicznych o bardzo dużej masie, czyli tak zwane soczewkowanie grawitacyjne. 1. Skąd wiemy, że za zakrzywienie toru światła odpowiedzialne jest właśnie oddziaływanie grawitacyjne? 2. Co jest przyczyną tego, że w warunkach niezaburzonych promieniowanie, jakie by ono…
Jeśli prędkość światła jest stała (zgodnie ze szczególną teorią względności), to dlaczego prędkość światła w szkle czy diamencie jest mniejsza niż w próżni?…
W aerodynamice istnieje pojęcie "draftingu", czyli mniejszej energii potrzebnej do jazdy jednego samochodu za drugim; profity z tego zjawiska otrzymuje ten drugi samochód, siedzący z tyłu "na zderzaku". Czy to zjawisko jest jakoś związane z zasadą zachowania energii? Czy jeżeli temu z tyłu jedzie się lżej, to ten z przodu…
Znalazłam informację, że 1 metr kwadratowy grafenu waży dużo mniej niż 1 gram. Ale zastanawia mnie fakt, czy taki kwadrat 1 metr na 1 metr grafenu byłby widoczny, skoro grafen posiada grubość jednego atomu.
Ostatnio za sprawą nagrody Nobla z fizyki odżyła sprawa neutrin. Moje pytanie brzmi: czy udało się w końcu zmierzyć prędkość tych cząstek wytworzonych w ziemskich akceleratorach? Cały czas jest mowa o szybkościach okołoświetlnych (teraz już wiadomo, że podświetlnych), ale czy neutrino może mieć np. prędkość 0,1 c?…
Pracuję w firmie wodociągowo-kanalizacyjnej nadzorując oczyszczalnie ścieków metodą napowietrzania osadu aktywnego. Od jakiegoś czasu trwa spór o to, czy zwiększanie ciśnienia w systemie napowietrzania powoduje spadek czy wzrost przepływu powietrza. Pytanie może być dość banalne, ale zależy mi na uzyskaniu odpowiedzi popartej, o ile to możliwe, przykładem który mógłbym użyć…
Abstrahując od ludzkich możliwości, jak wydostać się z Układu Słonecznego? Czy analogicznie do wydostania się z atmosfery ziemskiej w przestrzeń kosmiczną? Zdaje się, że Słońce siłą grawitacji trzyma w ryzach cały nasz układ planetarny -- czy zatem do jego opuszczenia potrzeba odpowiedniej szybkości?…
Zjawisko precesji sprawia, że co 72 lata równonoc wiosenna (i tym samym jesienna, oraz przesilenia) ma miejsce 1 stopień wcześniej w ruchu Ziemi wokół Słońca. Natomiast nasz kalendarz nie jest sztywno związany z żadnym z tych czterech zjawisk (równonocy i przesileń). Czy tym samym co mniej więcej 72 lata data…
Widząc pytanie, co by się stało gdyby wywiercić dziurę w Ziemi i co by się stało z człowiekiem który by tam wskoczył ([siteurl]/pytania/podroz-do-wnetrza-ziemi/), zaczęłam się zastanawiać nad takim pytaniem: jak zmienia się przyspieszenie grawitacyjne wraz ze spadaniem coraz głębiej w Ziemię?…
Skąd się bierze przestrzeń? Frapuje mnie pytanie jak powyżej, jeżeli mamy długość Plancka, czyli najkrótszy możliwy odcinek, to z tego wynika że przestrzeń, przynajmniej w ujęciu kwantowym ma ziarnisty charakter. Czy z tego płynie wniosek że wszechświat w danym momencie czasu ma skończona liczbę "ziaren"? Jeśli tak, to jak to…
Straty mocy w materiale QTC (Quantum Tunneling Composite). Ten materiał konsystencją przypominający gumę, w normalnych warunkach jest izolatorem, natomiast poddając go naprężeniom lub naciskowi zaczyna przewodzić prąd. Im większy nacisk jest na niego wywieramy, tym mniejszy stawia opór; przy odpowiednim nacisku jest to opór nawet poniżej 1 Ohma. QTC znajduje…
Mam pytanie, które zostało tu już zadane, ale odpowiedź mnie nie satysfakcjonuje. Dlaczego elektron nie spada na proton? Wyjaśnienie, że działa na niego siła odśrodkowa nie trzyma się kupy, bo ze względu na zmianę wektora prędkości energia ruchu elektronu maleje, a w dodatku poza grawitacją protonu działa jeszcze przyciąganie się…
Czy to prawda, że jak stoję w miejscu moich narodzin to wartość mojej średniej prędkości będzie równa zeru, niezależnie od tego ile kilometrów pokonałem w swoim życiu?…
Czy do kolapsu, czyli zmaterializowania się stanu kwantowego, potrzebny jest świadomy akt obserwacji? Czy to zależy od interpretacji mechaniki kwantowej?…
Bardzo proszę o wyjaśnienie następującego zjawiska. Sztabkowy magnes neodymowy został złamany na dwa fragmenty nierównej długości. Spodziewałem się, że obie części będą przyciągały się w miejscy złamania, jednak jest odwrotnie. Nie udało mi się skleić obu kawałków, ponieważ siła odpychania była większa niż kohezja kleju. Zakładałem, że pole magnetyczne układa…
Moje pytanie związane jest z występowaniem plazmy. Mamy z nią do czynienia w płomieniu, łuku elektrycznym, Słońcu, itp. Interesuje mnie występowanie plazmy wewnątrz ciał stałych, w szczególności materiałów ceramicznych.
Wszędzie jest napisane, że efekt Magnusa działa tylko dla małych prędkości, ale ostatnio obejrzałem filmik, który temu zaprzecza (http://www.geekweek.pl/aktualnosci/23607/efekt-magnusa-w-akcji). Czy to jest efekt Magnusa? Dlaczego zachodzi, jeżeli piłka od koszykówki nie osiąga małych prędkości, tylko przyśpiesza?…
Mam pytanie dotyczące Modelu Standardowego. Chodzi o cząstki z 2. i 3. generacji. Znalazłam opis, że np. kwark powabny występuje tylko w cząstkach wytworzonych sztucznie. W takim razie nie występuje on cały czas w otaczającej nas materii? Jak to możliwe, że czątka elementrana występuje tylko tworzona sztucznie i to w…
Skoro fizyka klasyczna a fizyka kwantowa to “dwie różniące się osobliwości” to czy jest możliwe, że obiekty podlegające fizyce klasycznej mogą podlegać innym prawom i zachowaniem niż obiekty podlegające fizyce kwantowej w ośrodku mającym takie same właściwości oddziaływania na te obiekty? Na przykład przez to prędkość graniczna mogłaby być różna…