Prędkość światła podobno jest prędkością której przekroczyć nie można. Jednak czy jakbyśmy rozpędzili pociąg do prędkości światła i poruszali się w tym pociągu do przodu, to czy teoretycznie można byłoby przekroczyć w ten sposób prędkość światła?…
Moje pytanie dotyczy oddziaływania cząstek elementarnych, np. fotonu, z tak zwaną próżnią. Jeśli to oddziaływanie zachodzi, to jakie są jego objawy, a co za tym idzie możliwości jego obserwacji? A jeśli nie ma możliwości obserwacji, czy to oznacza, że nie ma oddziaływania?…
Wiemy, że wszechświat się rozszerza. By to zobrazować, używa się analogii do nadmuchiwanego balonu dla zaznaczenia, że to nie tyle obiekty poruszają się względem siebie, ile "puchnie" sama struktura wszechświata. Czy można wobec tego stwierdzić, że w świecie wokół nas nie dostrzegamy owego fenomenu puchnięcia, bo wszystko rozszerza się równomiernie…
Przygotowując się kilka miesięcy temu do prezentacji dotyczącej powstania Wszechświata korzystałem z kilku źródeł informacji, m. in. z pewnego podręcznika do fizyki. Natknąłem się tam na pewną informację, w skrócie: jeżeli przyjmiemy prędkość oddalania się galaktyk za stałą, możemy obliczyć wiek Wszechświata ze wzoru $T=1/H$ ($H$ to stała Hubble'a). A…
1. Czy w mechanice kwantowej przyjmujemy, że cząstka jest w jakimś stanie, ale my nie wiemy jak jest, czy też cząstka w jakiś dziwny sposób jest naraz "taka i taka"? 2. Czym tak naprawdę jest splątanie kwantowe? Proszę o jakieś proste wytłumaczenie. 3. Czym różni się interpretacja kopenhaska od teorii…
Mam dwa pytania dotyczące praktycznie tej samej kwestii: 1. Czy mikrofalówka może powodować nowotwory? 2. Czy jeśli po otworzeniu mikrofalówki światło jeszcze ostatkami sił pada na posiłek, to czy jest to bezpieczne dla osoby która otworzyła?…
LHC... i co dalej? Najważniejszy z celów (najbardziej medialny?), dla których zbudowano LHC został osiągnięty. Oczywiście LHC działa nadal i o ile wiem nie osiągnął jeszcze pełnej mocy, więc niejednym może nas zaskoczyć, ale czy ktoś już zastanawiał się głębiej nad tym, co będziemy robić "po LHC"? Czy w świecie…
Teoretycznie, czy jeśli helikopter wzniósłby się nad ziemię i wisiał nieruchomo przez 24 godziny, to czy ziemia pod nim obróciłaby się? Jeśli tak , to o jaką odległość? Czy helikopter lądując wylądowałby w innym miejscu niż startował?…
Teoria superstrun mówi, że w naszej czasoprzestrzeni istnieje 10 wymiarów -- czy wymiary te są zależne od naszej czasoprzestrzeni? Jeśli nie, to czy mogły one istnieć przed Wielkim Wybuchem?…
Jak poprawnie zapisywać nazwy typu „prawo Stefana-Boltzmanna”, „wzór Lorentza-Lorenza”. Czy stosować dywiz (‐), półpauzę (–), czy pauzę (—)? Czy oddzielać je od przylegających liter odstępem (np. „Liénarda—Wiecherta”, czy „Liénarda — Wiecherta”)?…
Ostatnio usłyszałem sporo krytycznych głosów na temat zastosowania grafenu jako półprzewodnika. Mówi się też, że zamiast grafenu lepiej użyć materiałów warstwowych np. MoS$_2$. O co chodzi?…
Wykonałam doświadczenie i nie do końca umiem je wyjaśnić. Do torebki foliowej nalałam wody i z dwóch stron pryskałam na tę torebkę dezodorantem. Po chwili woda w torebce zamarzła. Według mnie temperatura gazu w dezodorancie podczas rozprężania maleje i stąd ten efekt. Ale nie do końca jestem tego pewna. Proszę…
Dlaczego polaryzacja światła jest taka ważna? Czemu zwraca się na nią tyle uwagi na wykładach? Jak w skali mikro działają polaryzatory? Wiem, że przepuszczają światło o odpowiedniej polaryzacji, ale jaki jest mechanizm kwantowy tego zjawiska?…
Dlaczego atom jest stabilny? Mówi się, że z punktu widzenia elektrodynamiki klasycznej elektrony powinny spadać na jądro. O co dokładnie w tym chodzi?…
Kwestia dotyczy przykładowego jabłka Newtona, którego masa grawitacyjna moim zdaniem jest określona wielkością masy Ziemi (za czasów Newtona), która z kolei jest określona była wielkością masy jabłka. Jednocześnie zgodnie z moją wiedzą zasada grawitacji określona przez Newtona została przez jej zwolenników, np. prof. Michała Hellera i nie tylko, "rozszerzona "…
Na dnie naczynia wypełnionego cieczą leży ostrosłup przylegający szczelnie do dna tego naczynia. Czy cała siła naporu słupa cieczy ograniczonego powierzchnią podstawy tego ostrosłupa przekazywana jest przez ten ostrosłup na dno naczynia (jak to się ma w przypadku przedmiotu o płaskiej powierzchni górnej?), czy jej część jest rozpraszana z uwagi…
Masa cząstki alfa, czyli jądra helu He 4. Mam pytanie, czy masa jądra helu wynosi 4,0015 u, czy 40026 u? W zbiorach zadań pojawiają się te dwie dane, a przecież to duża różnica. Licząc np. energię wiązania jądra He 4 otrzymamy bardzo różniące się wyniki. Podobnie w zadaniach o energii…
W dostępnych materiałach można znaleźć informację, iż kwarki mają rozmiar $10^{-18}$ metra. Przeczytałem również, że prawdopodobnie "nie mają żadnego rozmiaru"... 1. Czy to prawda? 2. Co to właściwie znaczy "nie mają rozmiaru"? 3. Jak wygląda pomiar takich wielkości?…
Co to tak naprawdę jest elektron (można znaleźć bardzo wiele jego definicji...)? Czy elektrony poruszają się? I jak napisać: tworzą powłokę, są na powłoce, czy też może są w powłoce? A może jeszcze inaczej?…
Klasyczny promień elektronu (liczony jako promień, na którym ładunek elektronu miałby energię równą masie elektronu) jest rzędu $10^{-15}$ m, natomiast badania ponoć wykazały, że ma on promień mniejszy niż $10^{-22}$ m. W internecie znalazłem jedynie, że poniżej klasycznego promienia nie można traktować pola elektrycznego klasycznie. To jak mamy je traktować?…
Masę kwarku górnego szacuje się na 1,5-4 $MeV/c^2$, a kwarku dolnego na 4-8 $MeV/c^2$. Wiedząc, że proton składa się z 2 kwarków górnych i jednego dolnego można wyliczyć, że jego masa jest równa 4 + 4 + 8 = 16 $MeV/c^2$ chociaż, podczas pomiarów masy protonu doświadczalnie otrzymano ok. 938…
Czy pole Higgsa, o którym mówi fizyka kwantowa, można dzisiaj nazwać "nowym eterem"? Jeśli tak, to jakie wspólne cechy posiadałoby ono z pojęciem eteru sprecyzowanym np. przez J. C. Maxwella? Jeśli natomiast jest to porównanie nieuprawnione, to co o tym decyduje?…
Czy jest możliwe, że istnieje inny wszechświat? (Nie do końca wiem jak sformułować pytanie, ale już wyjaśniam o co mi chodzi.) Wiem, że poza wszechświatem nic nie ma, ale jak to nic nie ma? Nie ma, bo jest totalna próżnia? Nawet jak nie ma nic, to chyba jednak coś musi…
Na czym polega różnica między definicją masy wynikającą z drugiej zasady dynamiki Newtona, a definicją masy wynikającą z prawa powszechnego ciążenia? Przede wszystkim nie rozumiem co ma oznaczać masa bezwładna. Dlaczego raz uwzględnia się wzajemne przyciąganie, a innym razem tylko siłę oddziaływanie jednego z ciał na drugie?…
Jak pogodzić twierdzenie o izotropowości tempa rozszerzania się Wszechświata z twierdzeniem o jego kulistym kształcie? Jeżeli prędkość oddalania się galaktyk jest jednakowa w każdym punkcie, to Wszechświat nie może mieć granic. Jeżeli Wszechświat ma granice (bo mówimy o jego średnicy) to prędkość rozszerzania się nie może być jednakowa we wszystkich…
Podczas lekcji o elektryzowaniu ciał mówi się że niektóre przedmioty łatwiej naelektryzować futrem lub suknem. Z czego to wynika? Czy jest jakaś zasada odnosząca się do tego "podziału"?…
Wiek Wszechświata określany jest na około 13,8 mld lat. Jak ten wiek ma się do elementów teorii względności, której elementem jest uzależnienie tempa upływu czasu od "ugięcia" czasoprzestrzeni przez grawitację masywnych obiektów? Jak w takim razie czas 13,8 mld lat należny odczytywać w kontekście początkowej osobliwości?…
1. Czy wiadomo w jakim stopniu słabnie pole magnetyczne Ziemi? Według jednych źródeł jest to 5 % na 150 lat. Jednak inne mówią że jest to 5 % na 10 lat. 2. Czy jest to bardzo prawdopodobne, iż "przebiegunowanie magnetyczne" miałoby miejsce za życia przeciętnego człowieka? 3. Jeśli tak, to…
Co to jest cięcie/linia Heisenberga ("Heisenberg's cut") i jak się je odróżnia od cięcia/linii Kartezjusza? Jak się je opisuje naukowo (przy pomocy równań)?…
Czy grawitacja może oddziaływać na masę relatywistyczną, czy jedynie na obiekty posiadające niezerową masę spoczynkową? Dokładniej rzecz ujmując, czy pole grawitacyjne wpływa na tor światła, skoro poruszający się foton ma masę relatywistyczną? Jeżeli tak, jak to się ma do zasady Fermata?…