Czytałem dziś o możliwości transportu w tunelach próżniowych. I tak się zastanawiam, jak procentowo na samochód wpływa opór aerodynamiczny, a jak tarcie. Jeśli opór aerodynamiczny wpływa bardziej, to jak to możliwe, że dopiero teraz ten pomysł wchodzi w życie?…
Czarne dziury można podzielić na "zwykłe" i supermasywne. Czy supermasywna czarna dziura będzie w rzeczywistości większa, czy będzie miała tylko większą masę od "zwykłej" czarnej dziury?…
Rozważmy wkład mrożący do lodówki turystycznej. Co lepiej sprawdzi się w akumulacji zimna niż czysta woda? Z czego w domowych warunkach, lub ewentualnie tanim kosztem, wykonać wydajny wkład mrożący?…
Mam pytanie dotyczące masy fotonu. Czytając na różnych stronach internetowych nie otrzymywałem jednoznacznej odpowiedzi. Na jednym wykładzie na UW usłyszałem, że foton ma bardzo małą masę, a w stanie spoczynku równą 0. Wśród pytań na stronie znalazłem fragment gdzie jest napisane, że według wzoru na energię $E=mc^2$ można stwierdzić, że…
Co się stanie jeśli (oczywiście czysto hipotetyczne pomijając ciśnienie oraz temperaturę ) udałoby się wywiercić dziurę przez sam środek Ziemi, tzn. z bieguna północnego do bieguna południowego, a następnie człowiekiem wskoczyłby w tę dziurę -- czy będzie spadał do pewnego momentu, czy może zatrzyma się w środku, czy będzie się…
Z jaką prędkością porusza się elektron? Czy w różnych atomach ma inną prędkość? Jeśli tak, to od czego to zależy i jaka jest najmniejsza i największa prędkość?…
Co to znaczy, że foton (światło) na falową naturę? Gdy taki foton leci od Słońca na Ziemię, to zatacza spirale, faluje z góry na dół, czy z lewej na prawą? Można gdzieś o tym przeczytać?…
Co odpowiada za grawitację? Czytałem, iż czasoprzestrzeń wg Einsteina miała być ''płachtą'', na której rozmieszczone są planety, gwiazdy itp. i to one zakrzywiają czasoprzestrzeń. Ale w wielu kwantowych teoriach grawitacji pojawia się grawiton. Czy to znaczy, że istnieje także antygrawiton, a co za tym idzie antygrawitacja? Jeżeli tylko taka cząstka…
Czy grawitacja ma jakieś granice? Z definicji wiemy, że "każde dwa ciała przyciągają się siłami grawitacji"; ale czy pięciozłotowa moneta, którą noszę w portfelu, przyciąga z niemal nieskończenie małymi siłami galaktyki odległe o miliardy lat świetlnych od Ziemi?…
Dlaczego oddychanie helem jest bezpieczne, mimo że jądro helu to nic innego jak cząsteczka alfa, bardzo groźna jeśli dostanie się do wnętrza organizmu?…
Prędkość światła podobno jest prędkością której przekroczyć nie można. Jednak czy jakbyśmy rozpędzili pociąg do prędkości światła i poruszali się w tym pociągu do przodu, to czy teoretycznie można byłoby przekroczyć w ten sposób prędkość światła?…
Moje pytanie dotyczy oddziaływania cząstek elementarnych, np. fotonu, z tak zwaną próżnią. Jeśli to oddziaływanie zachodzi, to jakie są jego objawy, a co za tym idzie możliwości jego obserwacji? A jeśli nie ma możliwości obserwacji, czy to oznacza, że nie ma oddziaływania?…
Wiemy, że wszechświat się rozszerza. By to zobrazować, używa się analogii do nadmuchiwanego balonu dla zaznaczenia, że to nie tyle obiekty poruszają się względem siebie, ile "puchnie" sama struktura wszechświata. Czy można wobec tego stwierdzić, że w świecie wokół nas nie dostrzegamy owego fenomenu puchnięcia, bo wszystko rozszerza się równomiernie…
Przygotowując się kilka miesięcy temu do prezentacji dotyczącej powstania Wszechświata korzystałem z kilku źródeł informacji, m. in. z pewnego podręcznika do fizyki. Natknąłem się tam na pewną informację, w skrócie: jeżeli przyjmiemy prędkość oddalania się galaktyk za stałą, możemy obliczyć wiek Wszechświata ze wzoru $T=1/H$ ($H$ to stała Hubble'a). A…
1. Czy w mechanice kwantowej przyjmujemy, że cząstka jest w jakimś stanie, ale my nie wiemy jak jest, czy też cząstka w jakiś dziwny sposób jest naraz "taka i taka"? 2. Czym tak naprawdę jest splątanie kwantowe? Proszę o jakieś proste wytłumaczenie. 3. Czym różni się interpretacja kopenhaska od teorii…
Mam dwa pytania dotyczące praktycznie tej samej kwestii: 1. Czy mikrofalówka może powodować nowotwory? 2. Czy jeśli po otworzeniu mikrofalówki światło jeszcze ostatkami sił pada na posiłek, to czy jest to bezpieczne dla osoby która otworzyła?…
LHC... i co dalej? Najważniejszy z celów (najbardziej medialny?), dla których zbudowano LHC został osiągnięty. Oczywiście LHC działa nadal i o ile wiem nie osiągnął jeszcze pełnej mocy, więc niejednym może nas zaskoczyć, ale czy ktoś już zastanawiał się głębiej nad tym, co będziemy robić "po LHC"? Czy w świecie…
Teoretycznie, czy jeśli helikopter wzniósłby się nad ziemię i wisiał nieruchomo przez 24 godziny, to czy ziemia pod nim obróciłaby się? Jeśli tak , to o jaką odległość? Czy helikopter lądując wylądowałby w innym miejscu niż startował?…
Teoria superstrun mówi, że w naszej czasoprzestrzeni istnieje 10 wymiarów -- czy wymiary te są zależne od naszej czasoprzestrzeni? Jeśli nie, to czy mogły one istnieć przed Wielkim Wybuchem?…
Jak poprawnie zapisywać nazwy typu „prawo Stefana-Boltzmanna”, „wzór Lorentza-Lorenza”. Czy stosować dywiz (‐), półpauzę (–), czy pauzę (—)? Czy oddzielać je od przylegających liter odstępem (np. „Liénarda—Wiecherta”, czy „Liénarda — Wiecherta”)?…
Ostatnio usłyszałem sporo krytycznych głosów na temat zastosowania grafenu jako półprzewodnika. Mówi się też, że zamiast grafenu lepiej użyć materiałów warstwowych np. MoS$_2$. O co chodzi?…
Wykonałam doświadczenie i nie do końca umiem je wyjaśnić. Do torebki foliowej nalałam wody i z dwóch stron pryskałam na tę torebkę dezodorantem. Po chwili woda w torebce zamarzła. Według mnie temperatura gazu w dezodorancie podczas rozprężania maleje i stąd ten efekt. Ale nie do końca jestem tego pewna. Proszę…
Dlaczego polaryzacja światła jest taka ważna? Czemu zwraca się na nią tyle uwagi na wykładach? Jak w skali mikro działają polaryzatory? Wiem, że przepuszczają światło o odpowiedniej polaryzacji, ale jaki jest mechanizm kwantowy tego zjawiska?…
Dlaczego atom jest stabilny? Mówi się, że z punktu widzenia elektrodynamiki klasycznej elektrony powinny spadać na jądro. O co dokładnie w tym chodzi?…
Kwestia dotyczy przykładowego jabłka Newtona, którego masa grawitacyjna moim zdaniem jest określona wielkością masy Ziemi (za czasów Newtona), która z kolei jest określona była wielkością masy jabłka. Jednocześnie zgodnie z moją wiedzą zasada grawitacji określona przez Newtona została przez jej zwolenników, np. prof. Michała Hellera i nie tylko, "rozszerzona "…
Na dnie naczynia wypełnionego cieczą leży ostrosłup przylegający szczelnie do dna tego naczynia. Czy cała siła naporu słupa cieczy ograniczonego powierzchnią podstawy tego ostrosłupa przekazywana jest przez ten ostrosłup na dno naczynia (jak to się ma w przypadku przedmiotu o płaskiej powierzchni górnej?), czy jej część jest rozpraszana z uwagi…
Masa cząstki alfa, czyli jądra helu He 4. Mam pytanie, czy masa jądra helu wynosi 4,0015 u, czy 40026 u? W zbiorach zadań pojawiają się te dwie dane, a przecież to duża różnica. Licząc np. energię wiązania jądra He 4 otrzymamy bardzo różniące się wyniki. Podobnie w zadaniach o energii…