Liście herbaty w mojej szklance opadają na jej dno, ponieważ ich gęstość jest większa niż gęstość wody. Dlaczego, gdy zamieszam wywar, zbiegają się one ku osi szklanki pozostając przy dnie? Dlaczego nie zostają wyrzucone w stronę ścianek szklanki pod wpływem siły odśrodkowej?…
Dlaczego ciśnienie spada szybciej w zimnym powietrzu niż w powietrzu ciepłym? Wydawać by się mogło, że zimniejsze powietrze, które jest gęstsze od cieplejszego, będzie miało więcej energii (cząsteczki są położone bliżej siebie, niż w ciepłym), potrzebnej do „przeciwstawienia się” spadającemu ciśnieniu, czyli mniejszemu nacisku na te cząsteczki, ale chyba tak…
Dlaczego w Himalajach i na wyżynie tybetańskiej nie występują wulkany? Zawsze uczono mnie, że wulkany występują w strefach subdukcji – stąd Pacyficzny Pierścień Ognia. Czy w przypadku Himalajów nie mamy do czynienia z subdukcją? Podobnie w Europie w pasie Alp i Karpat nie występują wulkany, a przecież w Polsce mamy…
Płyty oceaniczne powstają przez zamarzanie magmy wypływającej z powiększającej się szczeliny między dwoma innymi płytami oceanicznymi, które się rozsuwają. Zamarznięta magma tworzy nową płytę, która nie zapada się. Czy to oznacza, że magma podczas zamarzania na dnie oceanu zmniejsza swoją gęstość, podobnie jak zamarzająca woda?…
Dlaczego drzewa mogą osiągać wzrost powyżej 10 metrów, skoro przy takiej wysokości ciśnienie hydrostatyczne jest równe ciśnieniu atmosferycznemu, a więc w zastosowanym modelu naczyń połączonych woda nie powinna być transportowana powyżej tych 10 metrów? Domyślam się, że w przedstawionym rozumowaniu nie uwzględniłem jakiegoś istotnego szczegółu, np. napięcia powierzchniowego albo zjawiska…
Czy magnetosfera Ziemi wpływa na pogodę/klimat? Czy cząstki wody w chmurach są zjonizowane? Czy jonizacja atmosfery Ziemi zależy od wiatrów słonecznych i/lub od Ziemi?…
Pokłóciłem się z kolegą o taką kwestię: kolega utrzymuje, że temperatura odczuwalna wpływa na takie zjawiska jak np. zamarzanie kałuż, gołoledź, itp. Dla mnie natomiast jest to po prostu wartość temperatury, która jest odczuwalna przez człowieka, a występowanie zjawisk wyżej opisanych określa temperatura normalna, tzn. mierzona przez termometr. Który z…
Od czego dokładnie zależy rozmiar tornada? Często na filmach w sieci widzę, jakby tornada sklasyfikowane jako EF5 wirowały i przemieszczały się bardzo powoli, co by sugerowało, że prędkość wiatru jest bardzo niewielka – a jednak od razu takie tornada klasyfikuje się najwyższym stopniem skali. Wiem, że pod uwagę jest też…
Jeżeli jakieś siły powodują, że para wodna w atmosferze skupia się (zamiast się rozpraszać) w większe skupiska, czyli chmury, to dlaczego chmury nie dążą do kształtu zbliżonego do kuli, tylko mają bardzo nieregularny kształt?…
Co decyduje o tym, że dany gaz jest cieplarniany (np. $CO_2$, $CH_4$, $N_2O_x$ itd.), a inny nie? Domyślam się, że chodzi o budowę cząsteczki, ale nie do końca to rozumiem.
Czy aby doświadczyć lub zaobserwować efekty szczególnej teorii względności w postaci dylatacji czasu lub relatywistycznego skrócenia długości, ruch jednego obiektu musi się odbywać w ustalonej płaszczyźnie względem drugiego (czyli np. musi być w kierunku prostopadłym lub równoległym), czy liczy się sam fakt ruchu bez względu na kierunek?…
Czy jeżeli na ciało będzie działać jedna siła o stałej wartości, to ciało to będzie stale przyspieszać w nieskończoność i w efekcie jego prędkość również będzie zbiegać do nieskończoności?…
Dlaczego nigdy nie mówi się o tym, że w samym środku ciała niebieskiego typu planeta czy gwiazda, grawitacja jest prawie równa zeru („prawie” ze względu na minimalne odchylenia od idealnego rozkładu masy w kuli). Ale jednak bardzo mała, a więc także ciśnienie bardzo małe. A to powinno mieć np. takie…
Byłem przekonany, że ruch obrotowy Ziemi wokół osi, a w konsekwencji siła odśrodkowa, jest przyczyną powstawania pływów morskich, przy określonych warunkach – np. koniunkcja Ziemi i Księżyca. Rozumiałem to tak: jeśli występowała koniunkcja tych ciał, to od strony „księżycowej” łączna siła była sumą siły odśrodkowej Ziemi i większej siły przyciągania…
W fizyce kwantowej funkcjonuje pojęcie kolapsu funkcji falowej. Chyba już standardowy przykład kota Schrödingera mówi nam o kolapsie w skali makroskopowej. Czy fizyka kwantowa badała coś takiego jak prędkość kolapsu? Gdyby kolaps miał występować również w skalach „kosmicznych”, czy jego prędkość byłaby ograniczona prędkością światła?…
Dlaczego w wzorze Newtona dotyczącym powszechnej grawitacji siła F zależy od iloczynu mas ciał przyciągających się? Jedno ciało oddziaływuje na drugie siłą $F_1=m_1 a_1$ a drugie ciało $F_2= m_2a_2$, oczywiście zgodnie z tym, że akcja jest równa reakcji. Zrozumiałe jest, że siła ta jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości –…
W sumie mam dwa pytania, ale z podobnego zagadnienia. 1) Co się dzieje z nadmiarowymi ładunkami w chmurach? Ładunek elektryczny pojawia się, bo dwie masy powietrza ocierają się (a w nich drobinki wody), przez co górna warstwa zyskuje ładunek, załóżmy +A, a dolna -A. Gdyby wyładowania przebiegały między chmurami, to…
Skąd w meteorologii wzięło się sformułowanie „temperatura odczuwalna”? Ciekawi mnie też jakim cudem istnieją nawet wzory do tego, wszakże różni ludzie różnie odczuwają temperatury.
Czy oprócz produkcji CO$_2$ człowiek wpływa na zmiany klimatu? Konkretnie, jaki jest wpływ ogrzewania/chłodzenia budynków (klimatyzator też grzeje), które działają jak radiatory, oraz łącznej powierzchni obiektów czarnych jak drogi czy dachy, które łatwo się nagrzewają? Nie słyszałem o takich rozważaniach, ale słyszałem o wpływie topnienia lodowców i zmniejszającej się powierzchni…
Jestem hodowcą gołębi i zastanawia mnie jak one wracają do domu. Podobno odnajdują się za pomocą pola magnetycznego Ziemi. Czy mogę zbudować coś prostego, tak aby gołębie będące w pobliżu były przyciągane do gołębnika?…
Czy na Księżycu zachodzą jakieś procesy tektoniczne? I czy we wnętrzu Księżyca mają miejsce jakiekolwiek zjawiska dynamiczne, czy to jest po prostu zimna kulka materii?…
Nie ma głupich pytań, a więc. Na Ziemi znajduje się skończona liczba atomów – co jednak gdy ktoś/coś się rodzi? Np. człowiek. Wiadomo, że nabiera on masy, rośnie itd., i jest zbudowany z atomów. Skąd się biorą atomy „na człowieka”? Jest „tworzony” z tych obecnych atomów na Ziemi? Tylko teoretycznie…
Dlaczego niebo jest bardzo niebieskie nawet na bardzo wysokiej górze, mimo że już tam jest mało powietrza (tak że trudno się tam oddycha)? Mówię o Kilimanjaro, byłam tam i niebo na takiej wysokości nie jest ciemne, a tak samo niebieskie jak na dole, gdzie atmosfera jest gęsta.
Zgodnie z odpowiedzią na jedno z pytań, wraz z głębokością np. w kopalni, temperatura skał rośnie. A jak to wygląda w przypadku jaskiń naturalnych? Czy można się spodziewać, że speleolodzy zagłębiając się w jaskinie będą odczuwać coraz większą temperaturę?…
Co by się stało, gdyby obrót Ziemi wokół własnej osi trwał kilka miesięcy? Dzień i noc trwałyby wtedy kilka miesięcy, ale jak jeszcze wpłynęłoby to na pogodę i klimat naszej planety, na pory roku, zwierzęta i ludzi?…
Interferencja: dwie fale się nakładają – następuje wzmocnienie – powstaje fala o energii dwa razy większej; czy to prawda? Dwie fale się nakładają – następuje wygaszenie – fale zanikają; co dzieje się z energią tych fal? Energia znika? Czy to jest jakaś symetria pozwalająca na złamanie praw fizyki? P.S. Elektron…
Jak wiemy cząsteczki gazów drgają, a gdy zmieszany ze sobą dwa rodzaje cząsteczek wymieszaj się one, co jest skutkiem ich chaotycznego przemieszczania się. Moje pytanie jest następujące: skąd pochodzi energia, której efektem jest ów chaotyczny ruch oraz od czego zależy kierunek ruchu? Czy ma to coś wspólnego z oddziaływaniem chmury…
W jednym podręczniku dla technikum możemy znaleźć stwierdzenie: „Warunkiem poruszania się pojazdu jest odpowiednia wartość siły napędowej $F_N$, która musi zrównoważyć wszystkie siły oporów ruchu $F_o$”. Coś tu mi nie pasuje, bo wtedy wypadkowa wszystkich sił działających na pojazd $F=0$, a zgodnie z zasadami dynamiki Newtona, to siła wypadkowa nadaje…