Czy przeprowadzane były eksperymenty z puszczaniem splątanych fotonów w kierunku dwóch szczelin i sprawdzeniu, czy zachowują się jak fala, czy jak cząstki? Tzn. jaki obraz powstaje na ekranie po ich przejściu, w zależności od sprawdzenia przez jaką bramkę jak spolaryzowany foton przeszedł, a jak, kiedy tego nie sprawdzamy?…
Moje pytania dotyczą próżni, która zapewne, podobnie jak czarne dziury i w przeciwieństwie do tego, co pierwotnie zakładano, jest źródłem promieniowania. 1. Jaka jest gęstość energii próżni? 2. Na czym polega oddziaływanie próżni z energią pochodzącą z zewnętrznych źródeł, np. z falami elektromagnetycznymi? 3. Czy w próżni występuje niezaburzone i…
Odkryto, że prędkość rotacji gwiazd w galaktykach jest za duża w stosunku do masy tych galaktyk nazywając to niedoborem masy. Odkryto, że w gromadzie galaktyk Pocisk, obok miejsca zderzenia dwóch gromad galaktyk znajdują się obszary soczewkujące grawitacyjnie, w których nie znajdują się gwiazdy ani gaz. Na tej podstawie wysnuto wniosek,…
Mam takie pytania dotyczące zorzy: 1. Dlaczego zorze są najwidoczniejsze na biegunach? 2. Podobno niektórzy podczas silnych zórz słyszą jakieś dźwięki. Czy zorzy towarzyszą jakieś dźwięki? 3. Jaki jest wpływ pola magnetycznego ziemi na zachowanie protonów i elektronów z wiatru słonecznego? 4. Jakie muszą być spełnione warunki, aby zorza mogła…
Chciałbym dowiedzieć się jak zachowuje się warstwa lodu na naturalnym zbiorniku wodnym o głębokości około 1 metra w zależności od zmieniającej się temperatury. Załóżmy, że temperatura powietrza spada do powiedzmy -15 stopni C i utrzymuje się przez 10 dni. To spowoduje pojawienie się pokrywy lodowej o określonej grubości. Co stanie…
Bardzo mnie i moich kolegów interesuje co by się stało, gdyby stacje kosmiczną, która dryfuje po orbicie kołowej w odległości 400 km od Ziemi, przesunąć 5 razy dalej, to jest do 2000 km. Czy zmiana tej odległości bez przyśpieszenia spowodowałaby zmianę orbity? Czy może stacja kosmiczna odleciałaby po linii prostej…
Astronauta opada swobodnie na czarną dziurę. Na horyzoncie czarnej dziury nieruchomieje dla zewnętrznego obserwatora, czas zatrzymuje się. Czy widzimy "zamrożonego" astronautę? Fotony biegnące z horyzontu tracą energię, długość fali rośnie do nieskończoności, więc chyba nie widzimy? Pytanie: czy zewnętrzny obserwator widzi na horyzoncie zdarzeń czarnej dziury wszystko, co kiedykolwiek spadło,…
Od dawna dręczy mnie "kazus" z fizyki. Przyjmując, że wnętrze ziemi nie jest rozgrzaną magmą, a w samym jej środku jest wolna przestrzeń w kształcie kuli (przyjmijmy o średnicy 5m) w której znajdzie się swobodny przedmiot, to co się z nim stanie? W jaki sposób na ten przedmiot oddziaływać będzie…
Czy prawdą jest, że meteoryty i asteroidy które uderzają w Ziemię pochodzą wyłącznie z Układu Słonecznego, to znaczy z pasa pomiędzy Marsem i Jowiszem, z Pasa Kuipera lub Obłoku Oorta?…
Jako że powoli zaczynam się interesować astrofizyką i astronomią, chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób astronomowie potrafią oszacować np. masę jakiejś odległej planety, lub z czego się ona składa.
1) Dlaczego ptaki mogą siedzieć na liniach przenoszących prąd? 2) Jak ludzie pracują na tychże liniach, dotykając ich? Czytałem o wyrównywaniu potencjału człowieka z linią (wtedy napięcie między nimi to 0, więc prąd nie popłynie). Ale czytałem też, że linią płynie prąd przemienny, więc potencjał się cały czas zmienia. Czy…
Wiemy że atom składa się z protonów i neutronów, a te z kolei składają się z kwarków. Ale czy wiemy z czego składają się elektrony, neutrina, bozony W$^+$ i W$^-$, i inne cząstki?…
Załóżmy istnienie uproszczonego modelu w formie dwóch bran A i B. Cząsteczki wyrażone jako wibrujące struny zakotwiczone na branie A posiadają masę. Jako że grawitony to pętle strun i mogą one opuszczać swoją branę, to czy mogą oddziaływać grawitacyjnie na cząsteczki na sąsiedniej branie B? Czy w ten sposób nie…
Mam spory problem (związany ze stomatologią), a mianowicie ile wynosi współczynnik tarcia metalu o porcelanę? Nie znalazłem tego przypadku w żadnej tablicy z takimi współczynnikami.
1. Co by było gdyby do horyzontu zdarzeń zbliżyć elektron, ale na tylko tyle, by tylko połowa elektronu przekroczyła horyzont zdarzeń? Taka operacja musiałaby być przeprowadzona z chirurgiczną precyzją, ale chyba jest to realne. Co stałoby się w takim przypadku? 2. Czy jeśli włożę palec do horyzontu zdarzeń, to czy…
Mamy dwóch obserwatorów A1 i A2 oraz źródło fotonów pozwalające na emisję pojedynczych fotonów o ściśle określonej długości fali (niech będzie to fala o długości odpowiadającej kolorowi zielonemu). Źródło oddala się wraz z obserwatorem A1 w tym samym kierunku z prędkością bliską c od obserwatora A2. Emituje foton w kierunku…
Jak działa gramofon? Dlaczego igła, która się ślizga po wgłębieniach w płycie winylowej, wydobywa z niej dźwięk? I jak to możliwe, że w taki prosty sposób - wyżłobienie jednej ścieżki dla igły - można odtworzyć nie tylko proste dźwięki, ale nawet brzmienie różnych instrumentów i barwę głosu?…
Czy można sterować magnetyzmem danego ciała? Tzn. czy można włączyć w ciele magnetyzm i wtedy będzie przyciągało lub odpychało w zależności od drugiego bieguna i znowu wyłączyć, żeby się wtedy zachowywało jakby nie wykazywało właściwości magnetycznych? Jeśli tak, to jak to zrobić?…
Mam pytanie dotyczące używania lamp plazmowych, czy też lamp dekoracyjnych, w których wewnątrz wypełnionej helem lub argonem kuli dochodzi do wyładowań elektrycznych. Te lampy są bezpieczne w momencie gdy ich dotykamy i pozwalamy utworzyć jedno pasmo wyładowań - ale gdybyśmy nosili coś takiego przy ciele, to czy miałoby to jakieś…
W latarce LED (konkretnie http://www.kerg.pl/index.php?page=produkty&produkty_linia_id=02&produkty_id=02011) na 1-2 sekundy samoczynnie zapalają się diody (ale tylko białe) w momencie gdy zaczyna dzwonić (pierwszy sygnał) leżący tuż obok telefon komórkowy. Jaka jest tego przyczyna?…
Jądro wodoru składa się z protonu. Jądro helu składa się z 2 protonów i 2 neutronów. W takim razie jak z połączenia się atomów wodoru powstaje hel, skoro w wodorze nie ma neutronów? Czy po prostu reakcja termojądrowa powstaje z izotopów wodoru?…
Nurtuje mnie następujący problem. Wrzucamy monetę do basenu. W drugim przypadku wrzucamy monetę do pontonu, który pływa w basenie. W którym przypadku poziom basenu podniesie się o większą wartość?…
Wyobraźmy sobie idealną przestrzeń bez gazu ani pyłu. Wiemy, że światło emitowane przez źródło słabnie proporcjonalnie do kwadratu przebytej odległości. Ale dlaczego tak jest? Skoro nie ma oporu to fala elektromagnetyczna powinna biec bez zmian w nieskończoność. To tak jak gdyby pusta przestrzeń pochłaniała światło.
Osiągnięcie prędkości światła przez ciało materialne wymaga nieskończonego wkładu energii. Wobec tego jakim cudem neutrina, które mają masę (lub inne cząstki, które mają masę lub energię) "wchodzą" na taką prędkość?…
Dlaczego istnieją akurat trzy rodziny kwarków i leptonów? Czy jakaś nadrzędna teoria wyjaśnia, dlaczego konkretne kwarki i leptony mają takie, a nie inne masy?…
Cząstek elementarnych jest bardzo dużo. Jak fizycy odróżniają np. elektron od gluonu, gluon od neutrino, neutrino od neutronu, itd.? Jeśli w wyniku zderzeń powstaje ślad danej cząstki, to skąd wiadomo, że to taka a nie inna cząstka elementarna?…
Czy pole Higgsa jest jednorodne? Czy może być "odkształcone" przez grawitację jak czasoprzestrzeń? Czy ewentualne zaburzenia pola Higgsa nie powinny wpływać na to jak dużą masę nadaje ono cząsteczkom?…
W ramach walki z wilgocią w mieszkaniu wyposażyłem się w tak zwane pochłaniacze wilgoci -- w pojemniku jest wkład z granulowanego chlorku wapnia. Zastanawia mnie dokładna zasada, na jakiej opiera się działanie takiego urządzenia. Czy sól "wysysa" wilgoć z powietrza na zasadzie gradientu stężeń (w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia powietrze jest…
Powiedzmy, że mam niezwykły, bardzo szybki samochód. Wsiadam i dodaję gazu. Jadę coraz szybciej i szybciej. Energia kinetyczna samochodu się zwiększa. Jadę już bardzo szybko i ciągle dodaję gazu. Za szybą deformują się domy, drzewa i pewnie mój samochód? Zaczyna się też skracać odległość (trudno to sobie wyobrazić). Patrzę na…
Mam dość nietypowe pytanie: gdy jedzie się na nartach po prostym to większy wpływ na to jak szybko jedziemy ma nacisk czy opór powietrza, i czy ma na to wpływ waga lub "szerokość ciała"?…
Gdy mówimy, że wiek Wszechświata wynosi ok. 13,8 mld lat, to jakim pojęciem czasu posługujemy się? Czy pojęciem czasu kosmicznego, związanym z OTW, czy w sensie STW, w którym układem odniesienia jest Słońce, czy w jeszcze jakimś innym?…
Czy jak rzucę piłkę, a ona porusza się po pewnej krzywej (spada na ziemię) to czy ona porusza się po linii prostej która wynika z zakrzywienia czasoprzestrzeni przez Ziemię? Czy tylko taki opis można stosować dla fotonów, które są zakrzywiane przez gigantyczne masy?…
Po czym można poznać, czy obserwowana z Ziemi kometa jest okresowa i po pewnym czasie pojawi się ponownie w pobliżu Słońca, czy pojawiła się tylko raz w Układzie Słonecznym i nie wróci ponownie?…
1. Jaka jest prędkość rozszerzania się Wszechświata od początku Wielkiego Wybuchu aż do chwili obecnej? Jeśli ta prędkość była przynajmniej w pewnym przedziale czasu większa od prędkości światła, a tak miało być zgodnie z teorią inflacji Alana Gutha, to może to oznaczać, że nie cała materia we Wszechświecie jest powiązana…
Powiedzmy, że mamy metalową kulkę która składa się z atomów żelaza. Z teorii Einsteina wynika, że im większa prędkość, tym większa masa. Masa jest równoważna energii. Załóżmy, że nasza kulka ma coraz większą prędkość, a więc jej masa wzrasta. Ale co to oznacza? Podejrzewam, że nie zwiększa się ilość atomów.
Czy wybuch supernowej może wygenerować fale grawitacyjne? Taki wybuch jest chyba w dobrym przybliżeniu sferycznie-symetryczny (chyba że gwiazda bardzo szybko wiruje?).