Gdy mówimy, że wiek Wszechświata wynosi ok. 13,8 mld lat, to jakim pojęciem czasu posługujemy się? Czy pojęciem czasu kosmicznego, związanym z OTW, czy w sensie STW, w którym układem odniesienia jest Słońce, czy w jeszcze jakimś innym?…
Czy jak rzucę piłkę, a ona porusza się po pewnej krzywej (spada na ziemię) to czy ona porusza się po linii prostej która wynika z zakrzywienia czasoprzestrzeni przez Ziemię? Czy tylko taki opis można stosować dla fotonów, które są zakrzywiane przez gigantyczne masy?…
Po czym można poznać, czy obserwowana z Ziemi kometa jest okresowa i po pewnym czasie pojawi się ponownie w pobliżu Słońca, czy pojawiła się tylko raz w Układzie Słonecznym i nie wróci ponownie?…
1. Jaka jest prędkość rozszerzania się Wszechświata od początku Wielkiego Wybuchu aż do chwili obecnej? Jeśli ta prędkość była przynajmniej w pewnym przedziale czasu większa od prędkości światła, a tak miało być zgodnie z teorią inflacji Alana Gutha, to może to oznaczać, że nie cała materia we Wszechświecie jest powiązana…
Powiedzmy, że mamy metalową kulkę która składa się z atomów żelaza. Z teorii Einsteina wynika, że im większa prędkość, tym większa masa. Masa jest równoważna energii. Załóżmy, że nasza kulka ma coraz większą prędkość, a więc jej masa wzrasta. Ale co to oznacza? Podejrzewam, że nie zwiększa się ilość atomów.
Czy wybuch supernowej może wygenerować fale grawitacyjne? Taki wybuch jest chyba w dobrym przybliżeniu sferycznie-symetryczny (chyba że gwiazda bardzo szybko wiruje?).
Chciałbym spytać w jaki sposób niepogwałcona zostaje zasada zachowania energii podczas kosmologicznego przesunięcia ku czerwieni. Skoro foton w miejscu emisji ma, dajmy na to 500 nm, a w miejscu absorbcji 600 nm, to co stało się z jego energią, wynikającą z długości fali? Rozumiem rozszerzanie się samej przestrzeni związane z…
Fotony promieniowania reliktowego stygną, ponieważ przez rozszerzanie przestrzeni zwiększa się ich długość fali. Czy w takim razie będą one stygły w nieskończoność, czy osiągną maksymalną długość fali (czy ona istnieje dla fotonu?) I tym samym temperaturę zera bezwzględnego? Czy wiemy co stanie się z nimi w tym momencie?…
Splątanie fotonów tworzy korelacje w wynikach pomiarów. Jednak obserwacja powoduje załamanie tej korelacji. Czy możliwe jest załamanie korelacji bez dokonania obserwacji? Odwołując się do kota Schroedingera, czy możemy uśmiercić kota nie otwierając pudełka? Jeśli tak proszę o przykłady.
Ostatnio moją uwagę zwrócił artykuł, w którym proponuje się, by zbudować "klimatyzator" przy pomocy wariacji [1] na temat zeer, tzn. lodówki zbudowanej z dwóch doniczek, pomiędzy które nasypany jest piasek następnie zalany wodą. Zasadę działania zeer z grubsza rozumiem na tyle, na ile rozumiem też chłodzenie ciała parowaniem potu. Wariacja…
Ostatnio wpadłem na pomysł, tylko nie wiem czy nie tkwi w nim jakaś luka. Jeśli zderzymy ze sobą proton i elektron, to powstanie neutron. Czyli że układ kwarków w protonie się zmieni. Początkowy układ kwarków w protonie to uud (kwark: górny, górny, dolny), natomiast układ kwarków w neutronie to ddu…
Czy to prawda, że prawo Hubble'a obowiązuje tylko we wszechświecie jednorodnym? Skoro nasz Wszechświat jest niejednorodny (inaczej by nas tutaj nie było), to czy te prawo można stosować i z pewnym przybliżeniem oszacować odległości do dalekich gwiazd, galaktyk? Czy jak na razie jesteśmy bezradni do wyznaczenia tych odległości?…
Czy teoretycznie patrząc w niebo w gwiazdy tak daleko, iż widać początki Wszechświata, to czy wtedy na tych przykładowo zdjęciach z "początków Wszechświata" można zaobserwować materię z której składał się młody Wszechświat, i czy ta obserwowana materia może być tą otaczającą nas materią z której np. jest stworzona poduszka, którą…
Czy ewolucja na ewentualnych innych planetach będzie przebiegać podobnie jak na Ziemi? Czy organizmy żywe MUSZĄ oddychać tlenem, spalać glukozę i pobierać wodę? Czy mogłyby być zupełnie inne, uzyskując energię w całkowicie inny sposób? Przecież jest dużo metod otrzymywania energii i pomimo, że nie mam na ten temat wiedzy, to…
Załóżmy, że wokół Ziemi porusza się statek kosmiczny z prędkością bliską prędkości światła. Załóżmy także, że w statku kosmicznym jest telefon, którym można zadzwonić na Ziemię, oraz że cały czas telefon jest w "zasięgu" sieci, np. GSM (lub satelitarnej). Czy człowiek w statku mógłby wykonać normalną rozmowę telefoniczną z osobą…
Najskuteczniej odbijającym promienie słoneczne ciałem niebieskim w układzie słonecznym jest Enceladus (księżyc Saturna). Albedo Enceladusa utrzymuje się na stałym poziomie (A = 0.99), w przeciwieństwie do albedo chociażby Ziemi (A = 0,367). Pytanie: czy w miarę zanikania lodów arktycznych na Ziemi oraz w związku z tym podnoszeniem się poziomu wód…
Siły pływowe na skutek ruchu obrotowego powodują poprzez rozciąganie i kurczenie obiektu pracę, której efektem jest wzrost temperatury spowodowany tarciem. Przyczyniają się one do zjawisk wulkanicznych na księżycach planet olbrzymów, a nawet do wyrzucania gejzerów wody i lodu na Enceladusie (księżycu Saturna). Otóż proszę Państwa mamy tutaj do czynienia z…
Jak to jest z piorunami kulistymi? Jak coś takiego się tworzy i dlaczego tak rzadko? Czy prawdą jest, że pioruny kuliste potrafią wślizgnąć się do zamkniętego budynku przez szparę w drzwiach, oknie albo wpaść przewodem kominowym? Poproszę jeszcze o wyjaśnienie nieoczekiwanych zmian ruchu pioruna kulistego. Dlaczego wydają dźwięki?…
Wszyscy niemal znamy "paradoks bliźniąt", który nie jest paradoksem. A co z paradoksem trojaczków? Czy jeśli jeden z trojaczków będzie szybko okrążał Ziemię na wschód, drugi na zachód, a trzeci zostanie w domu, to czy ten na wschód będzie młodszy, a ten na zachód starszy od tego, który został w…
Załóżmy, że mam brata. Wysyłam go o 2 lata świetlne od siebie. W jednym ręku trzyma on niezwykle mocną latarkę, w drugim koniec idealnie sztywnego pręta o długości 2 lat świetlnych. Przy drugim końcu pręta siedzę ja. Ustaliliśmy, że da mi znak, że jest na miejscu i będzie wracał poprzez:…
Słyszałem, iż Einstein stwierdził, iż nie dałoby się sprawdzić, czy człowiek znajduje się w polu grawitacyjnym czy w rakiecie poruszającej się z jednostajnym przyspieszeniem, i że jest to ważne założenie dla teorii względności. Lecz wyczytałem, iż nie jest to prawda przez ciśnienie elektromagnetyczne. Na końcu zostało stwierdzone, iż może to…
Dlaczego powstały planety typu ziemskiego i planety olbrzymy? Oraz jakie znaczenie podczas formowania się Układu Słonecznego i w późniejszym czasie miały planety olbrzymy?…
Podaliście w jednej odpowiedzi, że we Wszechświecie jest $10^{22}$ gwiazd (lub $10^{11}$ galaktyk). Widoczny wycinek nieba równy powierzchni tarczy księżyca to ok. 1/50000 powierzchni całej sfery, czyli na wycinku nieba o wielkości księżyca mieści się $10^{18}$ gwiazd (lub $10^7$ galaktyk). Skoro na powierzchni nieba zakrytej ziarnkiem piasku są miliardy gwiazd,…
Moje pytanie najkrócej należałoby sformułować chyba tak: czy skrócenie Lorentza dotyczy jedynie OBIEKTU poruszającego się z prędkością bliską $c$, czy też skraca się również sama odległość / droga prowadząca z punktu A do punktu B? Moje pytanie bierze się z pewnych wątpliwości dotyczących tego artykułu: http://nietuzinkowyblognaukowy.blogspot.com/2012/05/relatywistyczny-zawrot-gowy.html Autor stwierdza w nim…
Dlaczego Ziemia jest satelitą Słońca, skoro pierwsza prędkość kosmiczna Słońca wynosi 436,74 km/s, a Ziemia porusza się z prędkością ok. 30 km/s, czyli mniejszą niż potrzebna aby stać się satelitą Słońca?…
Umieśćmy żabę w gradiencie bardzo silnego pola magnetycznego (o równoległych liniach pola). Przyjmijmy, że zwierzę znajduje się już w jednorodnym polu grawitacyjnym, skierowanym tak jak pole magnetyczne. Płaz, jak wiemy, zaczyna lewitować. Czy jednak będzie zdolny poruszać się w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku pól? Czy zagarniając kończynami przestrzeń pod sobą…
Czy istnieje na Ziemi podobna pod względem gęstości materia do materii wypełniającej wnętrze jądra atomowego? Jeśli tak, to jaka to materia i jak ją zdobyć? Jeśli nie, to czy można taką materię wytworzyć w warunkach laboratoryjnych?…
Od razu: jestem kompletnym laikiem -- to apel o możliwie łopatologiczne odpowiedzi, co wiem, że dla fachowca trudne :). Jeśli era Plancka byłaby bezczasowa, a to przecież poważne przypuszczenie, to jak może ona trwać określony czas? Nawet tak minimalny. Nie rozumiem (było w jednym z wykładów jako coś oczywistego) dlaczego…
Czy znana jest ilość czasu, w jakim Droga Mleczna wykonuje pełen obrót? I w związku tym, czy wiemy jaka jest nasza (na Ziemi) prędkość liniowa w tym ruchu po okręgu o promieniu równym naszej odległości do centrum galaktyki?…
Ostatnio pojawiły się doniesienia o tym, że wyliczenia wskazują na istnienie gazowego olbrzyma na dalekich "rubieżach" układu słonecznego (Konstantin Batygin i Mike Brown z Caltech'u). Miałby on mieć masę nawet 10-krotnie większą od Ziemi i krążyć około 20 razy dalej niż Neptun. Czy możemy dostrzec taką planetę za pomocą teleskopów…
Moje pytanie jest bardziej związane z matematyką niż z fizyką, ale liczę na odpowiedź. Jak rozwija się matematyka? Czy ludzkość kiedykolwiek doczeka się Matematycznej Teorii Wszystkiego, kiedy wszystkie zależności między wszystkim zostaną ODKRYTE przez człowieka, czy też można cały czas brać pod uwagę coraz to nowe (i abstrakcyjne) założenia? Czy…
Dlaczego wirowanie jest popularne? Planety wirują wokół własnej osi i krążą wokół swojej gwiazdy, a gwiazdy obracają się względem centrum galaktyki (co więcej, obracają się w wyróżnionym w przestrzeni płaskim dysku, a nie sferycznie symetrycznie). Nawet pojedyncze cząsteczki (np. elektron) immanentnie wirują (tzn. posiadają spin). Czemu ruch obrotowy jest tak…
Czy jest bezpiecznie? Na stawku o obwodzie ok. 1440 m i głębokości chyba 30 m powstało lodowisko. Przez co najmniej 7 dni było mroźno: temperatura w nocy poniżej -15 stopni, a w dzień - 12 stopni. Czy było bezpiecznie przejść z brzegu na brzeg? Bardzo dużo ludzi jeździło na łyżwach.
Czy szybko obracający się, masywny obiekt (ziemia, planetoida, cokolwiek) może w "łagodny" sposób przekroczyć horyzont zdarzeń supermasywnej czarnej dziury (SBH) o gigantycznym promieniu Schwarzschilda (w takiej sytuacji na ów obiekt w praktyce nie działają siły pływowe czarnej dziury)? Przeczytałem w Mądrej Książce, że w przypadku naprawdę dużych SBH, hipotetyczny astronauta…
Ostatnio czytałam o powstawaniu gwiazd i czarnych dziur i przyszło mi do głowy pytanie, czy w przypadku gwiazd neutronowych jest możliwe, że orbitale w poszczególnych atomach mogą zmienić swój rozmiar, np. pod wpływem grawitacji lub zapadania się gwiazdy po przekroczeniu masy krytycznej. I czy poprawne jest pytanie w tym przypadku,…
Dlaczego okres obrotu płaszczyzny drgań wahadła Foucaulta wynosi $24\cdot 3600/\sin(\theta)$ i dlaczego w czasie jednej godziny zegarowej obraca się o kąt równy $15\cdot \sin(\theta)$?…
Proszę o wyjaśnienie kwestii dotyczących Księżyca i jego obrotu względem własnej osi. Na Wikipedia piszą: "Orbita Księżyca – trajektoria, po której Księżyc porusza się wokół Ziemi; przebycie jej w całości zajmuje mu około 27,3 dnia", natomiast: "Obrót synchroniczny (rotacja synchroniczna) – zjawisko astronomiczne obserwowane w układach dwóch wzajemnie obiegających się…
1. Z czego wynika, że planety naszego Układu Słonecznego za wyjątkiem Plutona poruszają się w uproszczeniu po orbitach leżących z niewielkimi odchyleniami w jednej płaszczyźnie? 2. Czy zostało to ujęte w teoriach grawitacji jako wyjaśniających w znacznym stopniu przyczynę oraz naturę tego ruchu? 3. Jaka jest trajektoria ruchu środka ciężkości…
Dzisiaj poszłam do koleżanki pouczyć się jeden dzień. Siedziałam z laptopem w kuchni obok lodówki. Gdy lodówka sobie pracowała i po schłodzeniu wnętrza przestała, nagle tak jakby odłączyło mi myszkę, ale zaraz znowu normalnie zaczęła działać. Za pierwszym razem nie zastanowiłam się nad tym dłużej, ale po trzecim razie wiedziałam,…