Dlaczego we wzorze na przekładnię transformatora nie ma częstotliwości prądu zasilającego transformator? Według prawa Faradaya siła elektromotoryczna indukcji zależy od szybkości zmian strumienia magnetycznego, obejmującego w przypadku transformatora uzwojenie wtórne. Zwiększenie częstotliwości prądu płynącego w uzwojeniu pierwotnym powinno zatem zwiększyć szybkość zmian strumienia a w konsekwencji doprowadzić do zwiększenia napięcia…
Zakładając istnienie statku kosmicznego, który posiada doskonałe właściwości izolacyjne/wypromieniowanie ciepła, jak blisko można zbliżyć się do naszej gwiazdy? Czy istnieje szansa, by przebić się przez rozgrzaną koronę słoneczną?…
Czy można obliczyć prędkość swobodnie spadającego ciała jeśli znamy jego początkową wysokość i prędkość na tej wysokości, nie stosując wzorów na energię?…
Który biegun magnesu odpycha metal? Dlaczego magnesy z dysku twardego (neodymowe) przyciągają się z każdej strony? Czy magnes się zużywa, a jeśli tak to jak temu zapobiec i wydłużyć jego działanie?…
Jednym ze sposób na zbudowanie kompasu w warunkach polowych jest wykorzystanie metalowej szpilki i potarcie jej bawełnianym materiałem. Jeżeli pozwolimy jej swobodnie się poruszać to ostry koniec wskaże biegun północny. Moje pytanie jest następujące: jak to działa? Czy możliwe jest "namagnesowanie" przez pocieranie? Czy może jakieś inne zjawisko jest tu…
Prosiłbym, aby ktoś był tak miły i wyjaśnił mi (w prosty sposób) dlaczego laplasjan indukcji pola magnetycznego wynosi zero w stwierdzeniu: "Ponieważ laplasjan B jest równy zero, pole magnetyczne wewnątrz nadprzewodnika, poniżej głębokości wnikania, wynosi zero" na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Meissnera…
Często słyszy się, że grawitacja jest najsłabszym z oddziaływań podstawowych. Jak zatem można porównać np. grawitację z oddziaływaniem elektromagnetycznym albo silnym? Dodatkowo, jak działają na odległość? Wiem, że grawitacja ($GMm/r^2$) i elektromagnetyzm ($kQq/r^2$) maleją z kwadratem odległości. A dwa pozostałe? I co to znaczy, że oddziaływania silne i słabe mają…
Mam pytanie o "prędkość rozchodzenia się odkształcenia w ośrodku". Jeżeli mam kij długości np. 1000 km i popchnę go za koniec, to po jakim czasie drugi koniec się poruszy? Innymi słowy ile czasu potrzebuje odkształcenie na przejście z mojego końca na drugi koniec kija?…
Mam 16 lat i bardzo interesuję się fizyką. Po wakacjach idę do liceum na profil mat-fiz, ponieważ bardzo chciałabym rozwijać się w tym kierunku. Dlatego moje pytanie brzmi, w jaki sposób mogłabym poszerzać moją wiedzę, pomijając lekcje w szkole lub podręczniki. Przede wszystkim interesują mnie jakieś książki, ponieważ jest to…
Od pewnego czasu interesuję się różnymi teoriami na temat innych wymiarów, chyba każda zakłada istnienie ich nieskończonej ilości. I zastanawia mnie obecnie gdzie, czy też w czym, takie wymiary miałyby się znajdywać, i na jakiej zasadzie pojawiać się w założeniach takich teorii?…
Czy aby obliczyć maksymalną siłę dośrodkową można użyć wzoru na tarcie, gdzie współczynnikiem jest współczynnik tarcia opon o asfalt? Jak ma się do tego bezwładność (w ruchu jednostajnym po okręgu)? Dlaczego samochód w ruchu jednostajnym po okręgu może "wylecieć" z zakrętu, skoro wszystkie siły się równoważą?…
Wyobraźmy sobie statek kosmiczny, który leci przez kosmos z punktu A do B z prędkością $0.99 c$. O ile się orientuję skrócenie Lorentza sprawi, że z punktu widzenia pasażerów odległość AB jak i długość wszystkich mijanych obiektów się skróci, tym samym długość statku pozostanie bez zmian. Teraz przyjmijmy drugi identyczny…
Usłyszałem ostatnio, że poziom morza rośnie w niektórych miejscach szybciej niż gdzie indziej. Jak to możliwe, skoro oceany to jedno wielkie "naczynie połączone"?…
Straszy nas się ostatnio wzrostem poziomu morza w związku z globalnym ociepleniem i topnieniem lodowców i lądolodów. Ale przecież wzrost temperatury oznacza też wzrost parowania. Czy parowanie nie zrównoważy wzrostu poziomu morza?…
W jaki sposób doświadcza czasu foton? Ile czasu upływa od jego emisji do absorpcji w jego własnym układzie odniesienia?Jaką drogę pokonuje? Czy foton jest cząsteczką czasoprzestrzenną? A może czasoprzestrzeń ma sens tylko dla cząsteczek elementarnych z masą spoczynkową? Jak wiąże to czasoprzestrzeń z polem Higgsa?…
Jak to możliwe, że dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym i tworzy nad Ziemią warstwę, pod którą znajduje się powietrze? Przecież jest od niego ok. 1,5 raza cięższy? Zakładam, że nie może chodzić o warstwę przy powierzchni Ziemi, bo zwierzęta i rośliny podusiłyby się.
Od wielu lat podejmowane są próby unifikacji oddziaływań silnych z elektrosłabymi. Jako propozycje symetrii, którym podlegałaby taka zunifikowana teoria, pojawiały się grupy $SU(5)$, $SO(10)$, $SU(4)×SU(2)×SU(2)$ i wiele innych. Jaki jest stan badań nad tym zagadnieniem? Czy są jakieś przesłanki – doświadczalne lub teoretyczne – przemawiające za tym, że któryś z…
Moje pytanie dotyczy kwestii obserwacji astronomicznych. Wiadomo, że Wszechświat się rozszerza, a tempo jego ekspansji cały czas rośnie. Badacze potrafią określić odległości dzielące nas od odległych galaktyk, wiemy także ile czasu światło potrzebowało na dotarcie od nich do nas na Ziemię. Im dalszy obiekt obserwujemy, tym bardziej "nieaktualny" jego obraz…
Atmosfera ziemska składa się głównie z azotu i tlenu. W wyniku mamy niebieski kolor nieba. Wobec tego jaki był kolor nieba np. 4 miliardy lat temu, gdy w skład atmosfery wchodził metan, amoniak, dwutlenek węgla?…
Chciałbym zapytać jak to się dzieje, że ciepło Słońca dociera do Ziemi. Przecież wokół Słońca panuje niewyobrażalny "siarczysty mróz". Mam na myśli temperaturę otaczającej przestrzeni, która wynosi około -273 C. Jak wiemy odległość do Słońca jest ogromna, a mimo to fala ciepła dociera do Ziemi.
Mam pytanie o wpływ wiatru na ciężar przedmiotu będącego w ruchu, a dokładnie anemometr. Załóżmy czysto teoretycznie, że przy prędkości wiatru 1 m/s anemometr będzie wykonywał dokładnie 1 obrót w sekundę (a więc średnica anemometru to prawie 32 cm). W praktyce 1 m/s prędkości wiatru zaniżył prędkość anemometru z powodu…
Mam pytania dotyczące dylatacji czasu. Wiem, że jest na tej stronie kilka pytań i odpowiedzi dotyczących tej kwestii. Ale pozostaje mi jeszcze jedna sprawa. Z eksperymentów z zegarami atomowymi wożonymi w samolotach pasażerskich można się dowiedzieć, że po przywiezieniu ich z powrotem na Ziemię, spóźniają się one w stosunku do…
Ostatnio kolega opowiedział mi o filmie, w którym bohaterowie w momencie kulminacyjnym wrzucili bombę do środka trąby powietrznej i w ten sposób udało im się ją zniszczyć. Czy jest to możliwe i czy wybuchem można zatrzymać trąbę powietrzną?…
W pobliżu czarnej dziury, blisko horyzontu zdarzeń czas podobno płynie wolniej. Dla obiektu poruszającego się blisko horyzontu zdarzeń czas zewnętrzny (np. dla Ziemi) będzie upływał bardzo szybko. Jeśli taki obiekt będzie poruszał się dostatecznie długo dookoła czarnej dziury to czy można powiedzieć, że obiekt "zobaczy" koniec Wszechświata? Ciężko to sobie…
Z czego jest zbudowana czasoprzestrzeń? Według Ogólnej Teorii Względności jest to elastyczna membrana. Tylko wszystko co istnieje składa się z cząstek i oddziaływań. Jeśli jest jakaś membrana to z czegoś musi być zbudowana.
Potrzebuję obliczyć ciśnienie i szybkość powietrza (zakładamy, że gaz jest idealny) w dyfuzorze -- z jakiego wzor muszę skorzystać? Mam dany długość otworu wlotowego (30cm), otworu wylotowego (12cm), i długość dyfuzora (350cm). Samochód jedzie ze stałą prędkością 50 km/h po zakręcie, którego kąt wynosi 130 stopni i promień 10m.
1. Jak należy rozumieć proces rozszerzania się Wszechświata? Czy tak samo jak pompowany powietrzem balon? Jeśli tak, to czy Wszechświat nie jest tożsamy z przestrzenią kosmiczną, a jest jedynie jej podprzestrzenią? 2. W szkole mnie uczono,że przestrzeń kosmiczna jest nieskończona. Jak tego dowiedziono?…
Ile wynosi okres najdłuższej zarejestrowanej fali elektromagnetycznej? Gdzie i kiedy została ona zarejestrowana? Czy i gdzie na świecie mierzy się (rejestruje) najdłuższe możliwe fale elektromagnetyczne?…
Czy istnieje taki materiał, który włożony między płytki kondensatora powodowałby, że wraz ze zmniejszającym się ładunkiem w kondensatorze zmniejszałaby się jego pojemność?…
Zastanawia mnie fakt, dlaczego światło, które to nie posiada żadnej masy, jest wchłaniane przez czarną dziurę. Wiem, że przy tych obiektach prędkość ucieczki jest równa prędkości światła, jednak logika podpowiada mi, że potrzeba przekroczenia prędkości ucieczki w celu opuszczenia pola grawitacyjnego tyczy się obiektów mających masę, więc dlaczego w tym…