Mam pytania dotyczące dylatacji czasu. Wiem, że jest na tej stronie kilka pytań i odpowiedzi dotyczących tej kwestii. Ale pozostaje mi jeszcze jedna sprawa. Z eksperymentów z zegarami atomowymi wożonymi w samolotach pasażerskich można się dowiedzieć, że po przywiezieniu ich z powrotem na Ziemię, spóźniają się one w stosunku do…
Ostatnio kolega opowiedział mi o filmie, w którym bohaterowie w momencie kulminacyjnym wrzucili bombę do środka trąby powietrznej i w ten sposób udało im się ją zniszczyć. Czy jest to możliwe i czy wybuchem można zatrzymać trąbę powietrzną?…
W pobliżu czarnej dziury, blisko horyzontu zdarzeń czas podobno płynie wolniej. Dla obiektu poruszającego się blisko horyzontu zdarzeń czas zewnętrzny (np. dla Ziemi) będzie upływał bardzo szybko. Jeśli taki obiekt będzie poruszał się dostatecznie długo dookoła czarnej dziury to czy można powiedzieć, że obiekt "zobaczy" koniec Wszechświata? Ciężko to sobie…
Z czego jest zbudowana czasoprzestrzeń? Według Ogólnej Teorii Względności jest to elastyczna membrana. Tylko wszystko co istnieje składa się z cząstek i oddziaływań. Jeśli jest jakaś membrana to z czegoś musi być zbudowana.
Potrzebuję obliczyć ciśnienie i szybkość powietrza (zakładamy, że gaz jest idealny) w dyfuzorze -- z jakiego wzor muszę skorzystać? Mam dany długość otworu wlotowego (30cm), otworu wylotowego (12cm), i długość dyfuzora (350cm). Samochód jedzie ze stałą prędkością 50 km/h po zakręcie, którego kąt wynosi 130 stopni i promień 10m.
1. Jak należy rozumieć proces rozszerzania się Wszechświata? Czy tak samo jak pompowany powietrzem balon? Jeśli tak, to czy Wszechświat nie jest tożsamy z przestrzenią kosmiczną, a jest jedynie jej podprzestrzenią? 2. W szkole mnie uczono,że przestrzeń kosmiczna jest nieskończona. Jak tego dowiedziono?…
Ile wynosi okres najdłuższej zarejestrowanej fali elektromagnetycznej? Gdzie i kiedy została ona zarejestrowana? Czy i gdzie na świecie mierzy się (rejestruje) najdłuższe możliwe fale elektromagnetyczne?…
Czy istnieje taki materiał, który włożony między płytki kondensatora powodowałby, że wraz ze zmniejszającym się ładunkiem w kondensatorze zmniejszałaby się jego pojemność?…
Zastanawia mnie fakt, dlaczego światło, które to nie posiada żadnej masy, jest wchłaniane przez czarną dziurę. Wiem, że przy tych obiektach prędkość ucieczki jest równa prędkości światła, jednak logika podpowiada mi, że potrzeba przekroczenia prędkości ucieczki w celu opuszczenia pola grawitacyjnego tyczy się obiektów mających masę, więc dlaczego w tym…
Czy znają Państwo doświadczenia, pomiary nad jeziorem, wskazujące wypukłość wody, ewentualnie pomiary promienia Ziemi? Próbuje dokopać się do jakichś badań ale jedyne co wyskakuje to http://www.pl.euhou.net/index.php/wiczenia-mainmenu-13/planeta-ziemia-mainmenu-140/173-jak-wypoczywajc-nad-jeziorem-zmierzy-promie-ziemi…
Przyjęło się i powtarza się jak mantrę, że Wszechświat się rozszerza ponieważ światło odległych galaktyk jest przesunięte ku czerwieni, a im dalej galaktyka, tym to przesunięcie jest większe. Otóż popełnia się błąd, ponieważ powinno się mówić, że się rozszerzał w czasie przeszłym, a nie że się rozszerza w czasie teraźniejszym.
Czy istnieje możliwość wywołania fuzji H1-H2 i H2-H2 przy pomocy wodorku litu i radioizotopu Na24? Poniżej stabelaryzowałem i oznaczyłem gwiazdką kilka reakcji oraz właściwości wybranych radioizotopów, które kolejno prowadzą do takiej tezy. Aby przy użyciu zjawiska fotodezintegracji (fototransmutacji) lekkich jąder zaszły wymienione niżej reakcje, potrzebne są następujące energie fotonów[1][4]: H2…
Kiedy neutron trafia na jądro U-235 lub któregoś z izotopów plutonu nie zawsze dochodzi do rozpadu. Czasem dojdzie do przechwycenia neutronu i powstaniu nowego izotopu. Czy proporcja pomiędzy rozpadem a przyłączeniem się neutronu do jądra jest stała czy kieruję tym jakaś zależność? Czy ameryk który znajduje się w czujkach przeciwpożarowych…
Mam pytanie odnośnie reaktorów jądrowych. Pręty paliwowe w reaktorze jądrowym pracują ok. 1 roku. Ile materiału rozszczepialnego (uran, pluton) pozostaje w prętach paliwowych gdy są wyjmowane z reaktora? Jak dużo musi minąć czasu aby odzyskać z takiego pręta paliwo jądrowe, oraz jaka jest wydajność tego procesu na dzień dzisiejszy?…
Gwiazdę o temperaturze 2400 K postrzegamy jako pomarańczowo-czerwoną, gwiazdę o temperaturze 30000 K jako błękitną. Jaką barwę będzie miała gwiazda Wolfa-Rayeta o temperaturze np. 100000K - 200000 K? Ponadto w przedziale około 6000-7000 K powinno znaleźć się miejsce dla zielonych gwiazd; dlaczego ich nie obserwujemy, czy ma to związek ze…
Czy światło może zniknąć? Co się dzieje ze światłem gdy źródło, które je emituje, znika? Wiem, że niektóre powierzchnie pochłaniają, a inne odbijają światło; co by się więc stało gdybym np. w pomieszczeniu, w którym każda ze ścian jest zdolna je odbić, włączył i wyłączył światło -- czy wtedy byłoby…
Ostatnio natrafiłem w internecie na bardzo ciekawy filmik dotyczący dezintegracji cukru. Jednak film nie wyjaśnia tego zjawiska, dlatego prosiłbym o wyjaśnienie tego jakże ciekawego zjawiska.
Skoro matematyka jest tak powszechnie obecna w przyrodzie, to czy jesteśmy w stanie tak opisać prawa fizyki, aby chociaż teoretycznie można było je symulować na komputerze? Np. stworzyć model wszechświata, takiego jak nasz?…
Wirnik silnika DC, który pobudzony zostanie prądem stałym, zacznie się obracać. Czy jeśli zadaniem będzie użyć tego silnika jako generatora, to czy przy obracaniu wirnika mechanicznie prąd w przewodach, zgodnie z prawem Faradaya, będzie prądem zmiennym?…
Czy pole grawitacyjne można rozdzielić na dwa bądź więcej wzajemnie indukujących się prostszych pól (tak jak tensor pola elektromagnetycznego można zapisać w postaci dwóch wektorów -- pola magnetycznego i elektrycznego)?…
Wiadomo, że na Ziemię ciała spadają ze stałym przyspieszeniem. Czy Księżyc też spadałby ze stałym przyspieszeniem gdyby znalazł się wystarczająco blisko?…
Odkąd uczyliśmy się w szkole o ciśnieniu mój umysł nadal się zastanawia jak to możliwe, że mierząc ciśnienie wody musimy poznać tylko wysokość, a na wynik pomiaru nie ma wpływu kształt naczynia, czy też sama jego szerokość (np. na dnie stożka odwróconego do góry nogami, jak i wąskiej rurki, ciśnienie…
Dlaczego światło ma charakter cząsteczkowy? W podręczniku szkolnym nie ma o tym ani słowa, a w internecie wszystkie odpowiedzi na to pytanie oparte są na efekcie Comptona i zjawisku fotoelektrycznym. Czy nie da się tego jakoś prościej wyjaśnić?…
Postanowiłem policzyć przyspieszenie grawitacyjne, oddziałujące na obiekt posiadający masę, na horyzoncie zdarzeń czarnej dziury. W jednej z odpowiedzi na państwa portalu znalazłem wzór na przyspieszenie, będący wynikiem OTW sformułowany w języku takim samym, jakiego się używa w teorii Newtona: $g(r) = (GM/r^2)/\sqrt{1-2GM/c^2 r}$. Jeśli przyjrzeć się drugiej jego części $\sqrt{1-2GM/c^2…
Czy da się obliczyć prędkość drugiego obiektu w momencie kolizji znając przeciążenie, jakie oddziaływało na obiekt poruszający się z określoną prędkością, np. 35 km/h ? Przykład : obiekt A porusza się z prędkością 40 km/h. Obiekt B uderza w obiekt A. Prędkość obiektu A w momencie uderzenia wynosiła 36 km/h.
Powszechnie dostępne są informacje o tym, że istnienie magnetyzmu wynika ze szczególnej teorii względności. Moje pytanie brzmi: czy można uzyskać składowe pól oddziaływań słabych i silnych na analogicznej zasadzie?…
Po doświadczeniach z kilkoma polaryzatorami liniowymi chciałbym zapytać, dlaczego przez skrzyżowane polaryzatory przechodzi najwięcej światła niebieskiego? Wiem, że te polaryzatory nie są idealne, przez co przepuszczają nieco światła nawet gdy są skrzyżowane. Ale dlaczego to światło ma barwę niebieską? Mam dwie pary polaryzatorów i w obu to widzę. Czy to…
1. Czy możemy empirycznie ustalić okres połowicznego rozpadu pierwiastka promieniotwórczego, czy jest to możliwe tylko i wyłącznie w oparciu o badania emisji cząstek elementarnych lub energii przez detektory? 2. Czy uzyskując w akceleratorze nowy pierwiastek w stanie wzbudzonym, którego rozpad nastąpi w ułamku chwili w ilości jednego atomu, może przyjąć…
W jaki sposób promieniowanie może "wpaść" do czarnej dziury? Rozważmy wiązkę światła, powiedzmy silny laser, skierowaną prostopadle do powierzchni czarnej dziury. Ponieważ światło porusza się po krzywych geodezyjnych, najkrótsza lub najdłuższa droga, nawet dla promienia świetlnego skierowanego prostopadle do horyzontu zdarzeń, w pewnym momencie zaczyna biec dookoła horyzontu. Zatem światło…
Wiem z ogólnodostępnych źródeł, że plazma oddziałuje z polem magnetycznym i elektrycznym. Chciałbym jednak się dowiedzieć dokładniej w jaki sposób, np. czy jest ona odpychana, przyciągana, dzieli się na oddzielne grupy jonów i elektronów i najważniejsze, czy kierunek linii pól porusza plazmą lub jakoś na nią wpływa?…
Pytania dotyczą kolorów ciał. 1. Dlaczego ciało jest np. czerwone gdy oświetlane jest światłem białym? 2. Czy "kolorowe" fotony tworzące światło białe są pochłaniane przez atomy powierzchni ciała, a dopiero potem następuje emisja fotonów czerwonych? Czy fotony są odbijane i nie wnikają w ciało? 3. Co dzieje się z fotonami…
Czy gdybyśmy patrzyli przez płaską szybkę o bardzo niskiej prędkości rozchodzenia się w niej światła, to czy obraz przez nią oglądany pokazywały wydarzenia z przeszłości?…
Skoro istnieje możliwość zamiany materii na energię, to czy możliwa jest sytuacja odwrotna? Czy możliwe byłoby wytworzenie w ten sposób całych atomów?…