Czy domieszkowanie jest odwracalne, tzn. czy po wprowadzeniu dodatkowych, obcych jonów/atomów do sieci krystalicznej danej substancji można je potem znowu z niej usunąć? Czy wiązałoby się to z jakimiś startami, tzn. czy dana sieć krystaliczna będzie miała identyczną postać jaką miała przed domieszkowaniem? Jeśli tak, to sieć krystaliczna, którego pierwiastka…
Dlaczego butelka wypełniona wodą, zrzucona z wysokości, spadnie szybciej na ziemię niż taka sama, pusta butelka? Uczą, że siła oporu zależy przecież tylko od kształtu ciała, rodzaju ośrodka i prędkości. Kształt jest ten sam, ośrodek to powietrze. Prędkość powinna też być taka sama skoro piórko i kula do kręgli upuszczone…
Mam pytanie w sprawie pewnego doświadczenia, które wykonałem w szkolnej pracowni fizycznej. Jestem licealistą i nie za bardzo się na tym znam, więc zadaję pytanie. Na lince, przymocowanej do więzów zawiesiłem sprężynę, a na niej masę. Sprężynę i wahadło wychyliłem jednocześnie z położenia równowagi. Efekt był zaskakujący. Przy największej amplitudzie…
W podręcznikach szkolnych znajduje się definicja temperatury wrzenia "Każda ciecz wrze w takiej temperaturze, w której ciśnienie jej pary nasyconej jest równe ciśnieniu zewnętrznemu". No i uczeń ma problem - czy to stwierdzenie jest poprawne? Wydaje mu się, że to oznaczałoby, że w zamkniętym zbiorniku z cieczą i parą nasyconą…
Jaka jest graniczna częstotliwość przy której transformator zaczyna działać? Zakładamy, że zapodajemy napięcie o kształcie czystego sin na wejście (pierwotne) transformatora. Przy jakiej szybkości narastania napięcia z drugiej strony (uzwojenie wtórne) możemy coś zmierzyć ? Innymi słowy, czy można nazwać to granicą oddzielającą prąd zmienny od stałego? W sumie możemy…
Mam pytanie dotyczące ogrzewania wody w układzie centralnego ogrzewania. Czy ilość wody w układzie ma związek z ilością potrzebnej energii (a co za tym idzie kosztów) do ogrzania tej wody? Według mnie ma to znaczenie jeśli gotujemy wodę w czajniku, ale już w układzie centralnego ogrzewania chyba nie ma to…
Jak obliczyć "dwa razy niższą" temperaturę? Zetknąłem się z niby banalnym zadaniem: "Na termometrze jest 20 stopni C. Oblicz, jaka będzie temperatura, jeżeli obniży się o połowę?". Banalna (i mam wrażenie, że błędna) odpowiedź to 10 stopni C, ale nie daje mi spokoju, jak obliczyć to samo zadanie, jeżeli temperatura…
Zastanawiałam się ostatnio jaką interpretację mają dwa twierdzenia: 1) rotacja gradientu funkcji skalarnej = 0 2) dywergencja rotacji funkcji wektorowej = 0 Pomyślałam, że pierwsze wyklucza istnienie sytuacji, którą przedstawia znane złudzenie optyczne -- schody, które się nie kończą: http://www.matemaks.pl/grafika/zludzenia/escher-schody1.jpg Czy to jest poprawne skojarzenie? Jak można odnieść drugie twierdzenie…
Pytanie dotyczy konsekwencji zaniku pola magnetycznego Ziemi, a konkretnie wzrostu energii słonecznej docierającej do powierzchni w momencie zaniku pola. Czy ktoś to już przeliczał? Może są energetyczne pomiary satelitarne dla pełnego widma.
Jak to się dzieje, że po wprowadzeniu chłodniejszego powietrza do pomieszczenia, wilgotność powietrza wewnątrz tego pomieszczenia spada nawet wtedy, gdy powietrze doprowadzone było bardziej wilgotne (miało wyższą wilgotność bezwzględną)? Jaka różnica temperatur pomiędzy powietrzem wewnątrz (np. mieszkania) a tym z zewnątrz jest potrzebna, by powstał efekt suszenia? Czy taki sam…
Gdy bawiłem się wskaźnikiem laserowym zauważyłem, że światło z wiązki rozpraszającej się na płaskiej powierzchni nie jest równomierne, lecz "ziarniste". Chciałbym poznać przyczynę tego zjawiska. Jeśli to ma znaczenie laser ma 532nm (zielony).
Jak działa ciśnienie w wodzie? Czy np. ciśnienie w basenie o głębokości 15 metrów na jego dnie jest takie samo jak w otwartym zbiorniku wody (np. morzu) na tej samej głębokości ? Czy jednak inaczej to wygląda, bo dochodzi siła przyciągania ziemskiego ?…
Skoro w Modelu Standardowym wszystkie cząstki posiadające masę nabywają ją przez oddziaływanie z polem Higgsa, to jaki porządek rządzi wzrostem masy tych cząstek, poczynając od leptonów, poprzez kwarki, do bozonów, czyli w przedziale 11 rzędów wielkości?…
W nawiązaniu do pytania o tym czy relatywistyczna masa-energia jest równoważna masie grawitacyjnej, mam następujące pytanie: czy możliwe jest, aby układ zapadł się w czarną dziurę z powodu wzrostu jego masy-energii spowodowanego wzrostem prędkości? Jeśli tak, to jak można wytłumaczyć następujący paradoks: wyobraźmy sobie dwa identyczne układy 1 i 2.
Ostatnio gdzieś przeczytałem, że jakby człowiek poruszał się, załóżmy, z prędkością 99,999 % światła, to oczywiście byłaby dylatacja czasu, ale też to, że dla osobnika poruszającego się tą prędkością ''rok'' świetlny trwa dla niego jako raptem kilka godzin. Nurtuje mnie to pytanie i nie wiem czy to prawdziwe...
Znalazłem dwie wersje definicji sekundy: sekunda, s - jednostka czasu równa 9 192 631 770 okresom przejścia pomiędzy podpoziomami f = 3 i f = 4 struktury nadsubtelnej poziomu podstawowego 2s1/2 atomu 133Cs (powyższa definicja odnosi się do atomu cezu w spoczynku w temperaturze 0 K). A w drugiej z…
Czy cząstki wirtualne powodują zakrzywienie czasoprzestrzeni (emitują hipotetyczne grawitony)? Czy nasze oko teoretycznie mogłoby "zobaczyć" wirtualny foton, gdy ten dostałby się do oka? Czy wiemy jak wirtualne cząstki reagują ze zwykłą materią?…
Dość powszechnie wiadomo, że energia jest równoważna masie (zgodnie z koncepcją Einsteina). Doświadczamy tego np. podczas produkcji energii w procesie rozpadu jąder uranu lub w fuzji jądrowej jąder wodoru. W powyższych przypadkach nikt chyba nie ma wątpliwości, że masa została zamieniona w energię. Mniej powszechne jest przekonanie, że podobny proces…
Poszukując odpowiedzi na dość dziwne pytanie "Jaki kształt ma foton?" stanąłem przy okazji przed ścianą której nie mogę przeskoczyć korzystając z ogólnodostępnych źródeł wiedzy. Mianowicie: W większości obrazowań fali elektromagnetycznej pokazywany jest następujący wykres - http://tinyurl.com/oa6j55x -- czyli składowa magnetyczna oraz prostopadła do niej składowa elektryczna które równocześnie zwiększają swój…
Moje pytania dotyczą cząstek elementarnych, a w szczególności fotonu: 1. Co jest przyczyną ruchu fotonu oraz w konsekwencji posiadania przez niego pędu? 2. Jeśli prędkość światła (fotonu) w próżni jest wielkością maksymalną, to co powoduje, że nie można jej przekroczyć? Jeśli jest to oddziaływanie, to co jest jego źródłem i…
Jeżeli dla fali elektromagnetycznej przenoszona energia jest wprost proporcjonalna do częstotliwości, to jaką energię ma pojedynczy foton wyemitowany osobno?…
Na czym polega różnica między polem i promieniowaniem elektromagnetycznym? Czy jest to tylko kwestia nazewnictwa? Czy jest możliwe, aby na przykład istniało pole świetlne?…
Czy jest możliwa sytuacja polegająca na tym, że materia jest próżnią z punktu widzenia obecnie i powszechnie rozumianej "próżni"? Czy prawa fizyki jakie obecnie znamy są w stanie opisać taką sytuację?…
Witam, mam pytanie odnośnie fal radiowych. Konkretnie chodzi o to, że posiadam bezprzewodowe słuchawki i przez przypadek zmieniłem częstotliwość na jakiej odbierają. Nie mam pojęcia jak to możliwe, ale słyszałem sąsiadów mieszkających piętro niżej bardzo wyraźnie i moim pytaniem jest co mogłoby w ich mieszkaniu być nadajnikiem, czy np. radio…
Skoro możemy dostrzec Wszechświat odległy nie więcej niż 15 miliardów lat świetlnych, czy to oznacza, że nigdy nie dowiemy się co jest dalej? Czy na poznanie odległości 16 miliardów lat będziemy musieli czekać miliard lat?…
Jaka jest obecna sytuacja teorii strun? Według wielu uczonych jest to "ślepa uliczka", a projekt "teoria strun" jest utrzymywany przy życiu tylko ze względu na duże pieniądze, które jeszcze są udostępniane.
Pojęcia trzech wymiarów, czyli szerokość, długość, i wysokość są tak zakorzenione i wygodne w użyciu, że na co dzień uważamy je za oczywistość. Czy próbowano wyrazić trójwymiarowość naszego świata w inny sposób niż tylko w odniesieniu do trzech wzajemnie prostopadłych osi? Czy w związku z tym istnieją jakieś alternatywne wyobrażenia…
Moje pytanie dotyczy często rozważanego zadania fizycznego, ale na poziomie teoretycznym. Mamy układ dwóch ciał: jednego znajdującego się na stole, o masie np. 1 kg, i jednego zwisającego ze stołu, o masie np. 3 kg. Kiedy połączymy te ciała nierozciągliwą linką i pominiemy tarcie (lub będzie ono małe) okaże się,…
Co to znaczy przyłożyć napięcie? Źródłem potencjałów są ładunki. Czy zatem na jednej okładce baterii zgromadzony jest ich nadmiar, a na drugiej niedomiar?…
Ostatnio, czytając jakiś artykuł, spotkałem się z określeniem, że zakaz Pauliego dotyczy cząstek o spinie połówkowym tego samego typu. Co znaczy tego samego typu? Tzn. tylko elektronów wobec elektronów, lub np. mionów wobec mionów? Wiadomo też, że fizycy doświadczalni wytwarzają tzw. atomy egzotyczne, przebadali np. wodór mionowy. Jednak nie spotkałem się z żadną publikacją…
Na jakiej zasadzie następuje absorpcja światła i jego ponowne odbicie? Wiadomo, że dana materialna struktura może pochłonąć daną porcję światła po czym wypromieniować ją, a interferencję światła oddanego odbieramy jako obraz tej struktury. Na jakiej zasadzie następuje jednak sama absorpcja (klasyczne wzbudzenie czy coś innego)? I czy można wyprowadzić jakąś…
W różnych publikacjach wykładach z fizyki kwantowej używa się pojęcia "cząstki". Czy w tym rozumieniu atom uważa się za cząstkę? Pytam w kontekście zimnego gazu (schłodzony prawie do zera absolutnego), gdy efekt kwantowy uzyskuje się na obiekcie wielkości średnicy włosa ludzkiego. Czy to zbiór atomów czy "cząstek"? Czy interferencja w…
Czy według teorii rozszerzającego się Wszechświata można wyróżnić dla Ziemi (jako składowej Układu Słonecznego, galaktyki itd.), jakiś wyróżniony kierunek i zwrot jej ruchu? Skoro bowiem Wszechświat się rozszerza, a my jesteśmy w ruchu, to przecież nie ruszamy się we wszystkich kierunkach jednocześnie i równomiernie. To samo dotyczy obserwacji galaktyk: skoro…
Czy to prawda, że pole magnetyczne wokół przewodnika z prądem jest wynikiem ruchu ładunków, które doświadczają relatywistycznego skrócenia długości, które z kolei powoduje nadmiar danego ładunku na jednostkowym odcinku? Innymi słowy, czy pole magnetyczne to pole elektryczne tylko badane z innej perspektywy?…
Czemu widzimy drzewa? Z poznanej przeze mnie teorii pasmowej w szkole wynika, że jeśli przerwa energetyczna jest duża to ciało jest izolatorem. Jeśli zatem nie zachodzi absorpcja fotonów przy świetle widzialnym, to ciało powinno być przezroczyste. Dlaczego drzewa widać, jeśli drewno jest bardzo dobrym izolatorem?…
Siła dośrodkowa zakrzywia tor ruchu; na lekcji pani nam powiedziała, że podczas jazdy samochodem na zakręcie też siła dośrodkowa występuje. Ale przecież to kierowca decyduje że skręca, przekręca kierownicę, itp. Czy tylko dlatego, że jest ten bezwład -- siła odśrodkowa, jak nas z tego zakrętu wyrzuca -- to można powiedzieć…
Obserwując Wszechświat wyciągany jest wniosek o jego rozszerzaniu. Skąd jednak pewność, że np. przesunięcie ku czerwieni świadczy o ruchu, a nie np. o "zmęczeniu" światła (wytracaniu np. energii w efekcie innych zjawisk fizycznych, być może czarnej materii)? Po drugie, obserwowane odległe obiekty są przecież przesunięte w czasie -- ze względu…
Jaka jest maksymalna prędkość elektronu w zjawisku fotoelektrycznym? Czy jest to prędkość światła? A jeśli promieniowanie miałoby w takim przypadku jeszcze większą częstotliwość, co stałoby się z resztą energii? Czy elektron przekroczyłby prędkość światła? Chciałbym zadać jeszcze jedno pytanie odnośnie światła, odnosząc się do dwóch już zadanych pytań -- o…