Skoro dźwięk jest falą i przez to pewną formą energii, to czy możliwe jest by „złapać” w przestrzeni fale dźwiękowe wytworzone nawet kilkadziesiąt lat temu?…
Czy przesunięcie ku czerwieni światła odległych galaktyk może świadczyć o ich stygnięciu? Na jakiej podstawie uważa się, że przyczyną tego zjawiska jest oddalanie się tych galaktyk od nas?…
W jaki sposób naukowcy obliczyli, że Księżyc oddala się od naszej planety o 4 cm rocznie? Czy ta wartość jest stała i ile czasu będzie potrzeba aby Księżyc "odleciał" od Ziemi, tzn. przestał być naszym satelitą?…
Dlaczego niektórzy teoretycy w ogóle rozważają, czy możliwe jest, aby coś mogło przeżyć "wciągnięcie" przez czarną dziurę – wydaje mi się, że takie rozważania są bezzasadne? Dlaczego im większa jest masa czarnej dziury tym mniejsze siły pływowe horyzontu zdarzeń?…
Czy fotony, opuszczając ośrodek w którym ich prędkość jest znacznie mniejsza, odzyskują swoją poprzednią prędkość? Jeśli tak, to skąd bierze się energia by je ponownie rozpędzić?…
Biorąc pod uwagę fakt, iż nasza wiedza na temat budowy wnętrza Ziemi opiera się wyłącznie na obserwacjach pośrednich (np. badanie propagacji fal sejsmicznych), chciałem zapytać na ile dokładny i zweryfikowany jest obowiązujący obecnie, znany z podręczników model budowy naszej planety? Czy istnieją (pomijając różnego rodzaju koncepcje paranaukowe) jakieś alternatywne, prawdopodobne…
Asysta grawitacyjna wymaga dokładnych obliczeń i precyzyjnego momentu startu i nadania wyznaczonego początkowego toru lotu. Czy do wykonania tych obliczeń wystarczającą precyzję daje mechanika Newtona, czy też wymagane są obliczenia w oparciu o teorię Einsteina?…
Dwa takie same pojazdy poruszają się w tym samym kierunku na luzie z taką samą prędkością. W jednym z nich jest jedna osoba ważąca 70 kg, a w drugim 4 takie osoby (każda ważąca 70 kg). Który pojazd dojedzie dalej: ten z jedną osobą czy z czterema?…
Jakie jest fizyczne znaczenie $r$ w metryce Schwarzschilda? Z tego co wiem, Einstein formułując swoją teorię względności bardzo dbał o to, aby wszystkie używane tam pojęcia miały dobrze określoną interpretację fizyczną (przynajmniej „w zasadzie”). Odległości dawały się zmierzyć sztywnym prętem albo czasem przelotu błysku światła, czasy porównać zegarami, itp. Pojęcia…
Od długiego czasu zastanawia mnie pewne zagadnienie. Jeśli mamy magnes to emituje on stałe pole magnetyczne; a jeśli mamy elektromagnes, to emituje on pole magnetyczne czy elektromagnetyczne? Nazwa wskazywałaby na pole elektromagnetyczne, ale może wynika ona z przepływu ładunków w przewodniku. To w końcu jakie pole emituje elektromagnes?…
Czy istnieje minimalna prędkość? Innymi słowy, czy prędkość jest kwantowa? Jeszcze inaczej, czy kula o masie 1kg może poruszać się tak powoli, że jej energia kinetyczna będzie mniejsza od stałej Plancka?…
Zastanawiam się nad jedną kwestią. Mówi się, że gdy przekroczymy prędkość światła, to zaczniemy cofać się w czasie. Czy mówimy tak tylko dlatego, że światło jest najszybsze we Wszechświecie, czy jest inny powód? Dlaczego światło jest wyznacznikiem tej sytuacji?…
Chciałam zapytać czy „teorii ukrytych wymiarów”, mówiącej o tym, że mamy 9 wymiarów przestrzennych i jeden wymiar czasu, rozważane jest istnienie dodatkowych wymiarów czasu, które może byłyby obserwowalne tylko w obrębie ukrytych wymiarów przestrzennych. Czy generalnie rozważa się możliwość istnienia więcej niż jednego wymiaru czasu?…
Czy jest jakaś graniczna prędkość z jaką może działać Wielki Zderzacz Hadronów? Wydaje mi się, że jeżeli elektrony mające masę i prędkość, to i zmienne pola magnetyczne stosowane w naszych aparaturach mają graniczną szybkość działania.
Skoro różnica między realną wartością czynnika $g$ a wartością przewidywaną z prawa Diraca wynika z istnienia energii próżni, to czy na podstawie tych wartości da się obliczyć energię próżni, a jeśli tak to w jaki sposób?…
Dlaczego wyprowadzenie teorii Heisenberga opiera się głównie na efekcie Comptona? Skoro foton nie ma masy to czy jego pęd nie powinien być także zerowy? A jeśli jednak ma, to czy jest ona wprost proporcjonalna do jego energii?…
Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu następującego zakładu. Pan A twierdzi, że prawidłową definicją tiksotropii jest pamięć cieczy. Pan B twierdzi, że taka definicja jest nieprawidłowa. Który z panów ma rację? Prosimy także o podanie (możliwie krótkiej) prawidłowej definicji.
Moje pytanie wiąże się m.in. z odpowiedzią na pytanie „Światło z Wielkiego Wybuchu?”. W odpowiedzi na to pytanie znajdujemy stwierdzenie: „długość fali znacznie się wydłużyła ze względu na rozszerzanie się przestrzeni”. Ja jednak nie rozumiem dlaczego długość fali nie jest po prostu większa za przyczyną efektu Dopplera. Gdybyśmy np. ustawili…
Czy wszystkie cząstki jakie znamy, to tylko różne formy energii? Innymi słowy, czy istnieje materia jako taka, czy jednak gdybyśmy zeszli z obserwacjami dostatecznie nisko, do poziomów subatomowych, nie okazałoby się, że to tylko energie oddziałujące między sobą?…
Jak obliczyć ilość wydzielanej energii przy anihilacji antymaterii? Gdzieś przeczytałem że anihilacja 1 grama antymaterii wydzieliłaby energię 43 kt, czyli ok. 3 razy więcej niż bomba zrzucona na Hiroshimę.
Pytanie z przymrużeniem oka. Mózg emituje mózgowe fale elektromagnetyczne. Czy jest szansa skonstruować kondensator, który mógłby je wykorzystać np. do ładowania baterii, np. w latarce czołówce?…
Czy próżnia kosmiczna ma temperaturę? Czy temperaturę odnosi się tylko do materii, czy też do np. promieniowania (reliktowego promieniowanie tła)? Czy rozgrzana materia w próżni ostygnie, czy też nie, skoro próżnia to idealny izolator?…
Mam pytanie odnośnie rozpadu beta. Wiem że dochodzi do rozpadu beta poprzez oddziaływanie słabe, które może zamienić kwarki danego protonu lub neutronu, przez co dochodzi do jego zmiany na neutron albo proton. W jaki sposób dochodzi do tej zmiany i jakie cząsteczki oddziałują słabym oddziaływaniem na dany neutron lub proton?…
Od czego zależy średnica promienia laserowego? Od czego zależy długość impulsu laserowego (lasery femtosekundowe)? Czy są ograniczenia teoretyczne dla średnicy i długości impulsu? Gdzie szukać podstaw teoretycznych?…
Chciałbym zapytać o zgodność hipotezy wielu wymiarów przestrzennych teorii strun z hipotezą holograficznego wszechświata. Jeśli wszystkie trójwymiarowe obiekty można przedstawić jako zbiór dwuwymiarowych informacji na jego powierzchni, to w jaki sposób w przestrzeni dwuwymiarowej można przedstawić obiekt z przestrzeni np. 8-wymiarowej?…
Dlaczego nieraz chmury na niebie na dwóch różnych wysokościach przesuwają się w przeciwnych kierunkach? Czy istnieje wiatr dolny i przeciwny górny? Podejrzewam, że masa powietrza chłodniejszego niżej przesuwa się w jednym kierunku, a cieplejszego powyżej w przeciwnym. Czy zawsze tak jest, tylko nie zawsze powstają chmury na dwóch różnych poziomach,…
Mam pytanie odnośnie zjawiska tzw. deszczu spadających gwiazd. Skoro kometa 109P Swift-Tuttle ma czas orbity 133 lata to jakim sposobem kawałki ogrzanej przez Słońce i oderwanej od niej materii, które stają się meteroidami, obserwujemy aż 133 lata podczas "nocy spadających gwiazd"? Bo rozumiem, że Ziemia przechodzi przez pozostawione przez nią…
Moment siły powoduje ruch bryły sztywnej. Jeśli Ziemię potraktujemy jako bryłę sztywną co stanowi moment siły? I czy zasada zachowania momentu pędu dla Ziemi jest spełniona? I czy oddziaływanie innych planet (zmiana położenia) też jakoś na to wpływa...?…
Dzisiejsza energetyka jądrowa opiera się na uranie i plutonie. W ostatnim czasie wiele krajów inwestuję w reaktory jądrowe torowe oparte na Th-232 (https://www.youtube.com/watch?v=yGhEdcwXxdE). Czy jest prawdą, że energetyka jądrowa oparta na Th-232 nie da nam materiału rozszczepialnego do bomb atomowych?…
Mój problem jest związany z globalną cyrkulacją atmosfery, z którą w szkole średniej można mieć styczność jedynie na lekcjach geografii. Próby wytłumaczenia tego mechanizmu przez różnych nauczycieli nigdy mnie nie satysfakcjonowały (podobnie uzasadnienia w podręcznikach do geografii). Intensywne nagrzewanie powierzchni Ziemi przez Słońce (w strefie międzyzwrotnikowej) powoduje rozrzedzenie powietrza i…
Czy teoretycznie możliwe jest soczewkowanie grawitacyjne fal grawitacyjnych? Wiem, że to brzmi jak masło maślane i pewnie jest bezsensowne, ale chciałbym znać odpowiedź.
Czy obliczając energię fotonu i podstawiając ją do wyprowadzonego wzoru $m=E/c^2$, można obliczyć masę poruszającego się fotonu? Czy energię czarnej dziury można obliczyć, podstawiając do wzoru $E=mc^2$ jej masę; czy może czarna dziura nie posiada żadnej energii?…
Proszę o rozstrzygnięcie sporu pomiędzy mną a kolegą z ławy szkolnej. Sprawa dotyczy tego, czy silny wiatr strumieniowy wiejący dokładnie w ogon samolotu pasażerskiego może rozpędzić go do prędkości naddźwiękowej, co będzie skutkowało jego rozpadem w momencie przekraczania bariery dźwięku. Kolega twierdził, że jak leciał samolotem do Hiszpanii to znaleźli…
Jakie są granice stosowalności zasad dynamiki Newtona? Czytałem, że drugą zasadę trzeba przeformułować tak, aby była ona poprawna w mechanice relatywistycznej. A co z zasadą I i III? Czy są one zawsze poprawne?…
Jaka jest w tej chwili sytuacja z lądolodem Grenlandii i jej lodowcami wewnątrz wyspy i szelfowymi? Czy są jakieś ostatnie badania naukowe na ten temat?…