Pytanie dotyczy dylatacji grawitacyjnej. O jak dużych odchyleniach mówimy porównując czas który przemija np. na Ziemi i na Marsie? Jaki miałoby to związek z przyszłą kolonizacją kosmosu? Proszę też o jeszcze kilka przykładów znaczących odchyleń wynikających z owej dylatacji czasu i najlepiej jakiś uniwersalny wzór opisujący na ten problem.
Czy mógłbym się dowiedzieć jaki jest czas gwiazdowy w punkcie zadanym przez 12h 51m 26,282s, +27° 07′ 42,01″ (J2000), a zero długości, przy kącie pozycyjnym 122,932°?…
Przyjęło się mówić o tym, że jakaś cząsteczka jest naładowana/posiada ładunek ujemny lub dodatni. Jak najprościej możemy zdefiniować zjawisko, z czego ten fakt wynika? Czy jest to tylko wypadkowa stosunku protonów do elektronów w danym indywiduum ?…
Pytanie dotyczy znanego doświadczenia z dwoma filtrami polaryzacyjnymi. Mamy układ: źródło światła >> dwa identyczne liniowe filtry polaryzacyjne A i B >> obserwator. Światło przechodząc przez filtr A zostaje spolaryzowane (powiedzmy pionowo). Jeśli filtr B jest ustawiony identycznie, to spolaryzowane światło przechodzi dalej i obserwator je widzi. Jeśli filtr B…
Czytałem, że metryka Schwarzschilda jest ścisłym rozwiązaniem równań Einsteina z jedną, nieobracającą się i nienaładowaną czarną dziurą w pustym (poza nią) Wszechświecie. Czy istnieją ścisłe rozwiązania równań Einsteina z więcej niż jedną czarną dziurą naraz? Jeżeli nie, to czy to dlatego, że jeszcze ich nie odnaleziono, czy też teoretycznie wykazano…
W odpowiedzi na pytanie „Splątanie kwantowe i czarne dziury” podany został przykład z wysłanymi paczkami z kulkami. Wydawało mi się, że wnioskiem z twierdzenie Bella jest odrzucenie koncepcji opartych o zmienne ukryte, a na tym chyba bazuje ten przykład. Czy nie jest tak, że stan splątany jest nieustalony podczas „podróży”…
Moje pytanie związane jest z mechanizmem nadawania masy cząstkom elementarnym. Z tego co się orientuje istnieją dwa. Jeden z nich to mechanizm Brouta-Englerta-Higgsa. Jednak pytanie dotyczy drugiego mechanizmu. Proton „nabiera” masę w wyniku spontanicznego łamania symetrii chiralnej. Chciałem prosić o opis jak należy wyobrażać sobie nadawanie masy protonowi w ten…
Dlaczego na obrazach radarowych asteroidy wyglądają jak oświetlone z boku? Jedna krawędź jest bardzo jasna, środek ciemny, a krawędzi przeciwległej nie widać niemal w ogóle. Przykład można zobaczyć na stronie: http://kosmonauta.net/2015/10/obrazy-radarowe-2015-tb145/ W sytuacji gdy oświetlamy jakiś obiekt i oglądamy go z tego samego kierunku zwykle obraz jest równomiernie jasny na…
Czy teoria z osobliwością w czarnej dziurze może być poprawna? Obecnie twierdzi się, że osobliwość to punkt o nieskończonej gęstości. Wzór na gęstość $g=m/V$, czyli masa podzielona przez objętość. Czyli żeby gęstość była nieskończona, to i masa musiałaby być nieskończona – ale przecież potrafimy obliczyć masę czarnych dziur (więc nie…
Elektrony w atomie posiadają energię, która jest skwantowana. Gdy zmienia się wystarczająco jej wartość, zmieniają swoje położenie w atomie. Co się stanie, gdy nie otrzyma lub nie odda wystarczającej ilości energii aby zmienić położenie? Gdzie znajduje się elektron po zmianie swojej energii, a przed zmianą miejsca położenia?…
Z pozoru proste pytanie. Skoro przy mniejszej temperaturze cząsteczki zbliżają się do siebie, a przy wyższej oddalają, to dlaczego po zalaniu butelki wodą, zakręceniu i wystawieniu na mróz butelka zostaje rozsadzona? A kiedy jej nie zakręcimy to lód „wycieknie” z butelki?…
Piszę z następującym pytaniem. Usuwam laserowo tatuaże. Laser ma następujące parametry: moc lasera wyrażoną w J i częstotliwość w Hz. Czy jeśli na tej samej mocy zwiększę częstotliwość uderzenia laserem to moc w danym uderzeniu zmniejszy swoją siłę? Chodzi mi o przykład: 370 mJ – 4 Hz, oraz 370 mJ…
Skąd się wzięły na Księżycu morza bazaltowe- czy na Księżycu były kiedyś wulkany? Jeśli tak, to dlaczego po drugiej tzw. "ciemnej stronie" Księżyca ich nie ma?…
Dlaczego ciemna materia, skoro oddziałuje ze zwykłą materią tylko grawitacyjnie, nie tworzy struktur takich jak zwykła materia – mam na myśli gwiazdy, planety, galaktyki, czy też czarne dziury? Dlaczego wobec wspomnianej wyżej własności nie są znane struktury których składowymi jest jednocześnie zwykła i ciemna materia? Czy oddziaływanie grawitacyjne ciemnej materii…
Chciałbym się dowiedzieć, kiedy możemy liczyć na jakikolwiek produkt wykonany z grafenu, dlaczego nie jest on produkowany na masową skalę, i czy to wszystko co o nim słyszałem – że procesory, telefony i cała reszta działałaby dużo szybciej – jest prawdą.
Chciałbym dokładniej zrozumieć, jak można wyjaśnić klasyczną siłę Coulomba w modelu wymiany cząstek wirtualnych. Zakładam (proszę o korektę), że skoro siła Coulomba może być wywnioskowana jako wynik wymiany wirtualnych fotonów, to w kwantowym wzorze opisującym rozproszenie elektronu na protonie versus elektronu na antyprotonie będziemy widzieli jakiś składnik, który w pierwszym…
Długo utrzymujący się mróz potrafi rozsadzić od wewnątrz stalowe rury (lub ich złącza), w których znajduje się woda. Domyślam się, że siła ta musi być ogromna. Czy próbowano tą siłę zmierzyć, choćby po to, by ocenić czy można stworzyć rury z takiego materiału, którego mróz nie byłby w stanie rozsadzić?…
Podobno stopienie dużej góry lodowej (takiej ja ta, która ostatnio oderwała się od Antarktydy) może spowodować wzrost poziomu morza. Jak to możliwe, skoro góra ta pływa po powierzchni ocenu? Spotkałam się z twierdzeniem, że ma to wynikać z faktu, że jest zrobiona z wody słodkiej, ale przecież chyba lód na…
Znany jest powszechnie rozpad beta neutronu, zachodzący zgodnie ze schematem: kwark d rozpada się dając kwark u (wchodzący w skład protonu) i bozon $W^-$. Ten od razu rozpada się na elektron i antyneutrino. Tu jakby neutron był źródłem trzech cząstek. W szczególności antyneutrino powołane jest do życia pomimo, że nie…
Czy możliwe jest, aby wewnątrz wyżu atmosferycznego, przy suchej atmosferze (np. pustynia lub Polska), powstała burza superkomórkowa/mezocyklon, a do jej powstania użyta by była woda wsysana z jeziora/rzeki przez wir pyłowy, który dociera aż do tropopauzy? Czy burza może mieć tylko kilometr średnicy i być wąska jak grzyb atomowy? Jest…
Mam pytanie odnośnie światła. Dlaczego mimo zachmurzenia, lub gdy słońce świeci nam z tyłu, w pokoju jest dalej jasno? Kolega upiera się przy teorii odbijania światła (wedle której promienie słoneczne odbijają się od wszystkiego co nas otacza, stąd też wszędzie będzie jasno), ja natomiast uważam, że to przez falową naturę…
Ostatnio nurtuje mnie pewna kwestia dotycząca fal grawitacyjnych. Jak wiadomo, wszystkie inne fale interferują wzajemnie – a co z falami czasoprzestrzeni (grawitacyjnymi)? Czy one również interferują? Jeśli tak, to czy wygląda to tak samo jak interferencja fal elektromagnetycznych?…
Ziemia obraca się wokół własnej osi. Na równiku prędkość liniowa wywołana obrotem Ziemi wynosi około 1667 km/h; zmniejsza się ona w miarę oddalania się od równika i na biegunach wynosi 0 km/godz. Jeżeli wyłączymy siłę grawitacji i wzniesiemy się w górę balonem, to dlaczego ziemia nie przesuwa się pod zawieszonym…
Czy to prawda, że dwutlenek węgla, jako że jest cięższy od powietrza, gromadzi się w pomieszczeniach mieszkalnych przy podłodze? Jeśli tak, to czemu kratki wentylacyjne są przy suficie ?…
Od czego zależy czy wschód i zachód słońca są czerwone bądź fioletowe (skrajne długości fal)? I dlaczego niebo jest niebieskie, a nie fioletowe (fioletowe fale są przecież krótsze)?…
Klasyczna polaryzacja to rozdzielenie promienia na dwa o kierunkach prostopadłych oscylacji. Czy kwant światła można spolaryzować? I co wtedy się dzieje z energią kwantu, która nie może być mniejsza od pewnej minimalnej wartości? Czy ewentualna polaryzacja kwantu lub fali jest trwała? Czy występuje w przestrzeni światło naturalnie spolaryzowane?…
Mam dodatkowe pytanie a w zasadzie zarzut do odpowiedzi na pytanie: "Jaka jest objętość lądolodu Antarktydy?", które ostatnio ukazało się Waszej stronie. Teoretycznie w odpowiedzi wszystko ładnie policzono i wyszło, że poziom oceanów miałby się podnieść o 58 z przecinkami metrów. Problem jest tu jednak taki, że w obliczeniach nie…
Czy tzw. ognie świętego Elma faktycznie występują? Jaka jest ich natura i jak w rzeczywistości wyglądają? Osobiście jako żeglarz nigdy tego zjawiska nie spotkałem i nie znam nikogo, kto by jego doświadczył na morzu.
Jak policzyć, kiedy galaktyka Andromedy zderzy się z Drogą Mleczną? Wikipedia twierdzi, iż nastąpi to za 4 mld lat. Próbowałam to policzyć, przyjmując, że odległość Andromedy wynosi 2,5 mln lat świetlnych i zbliża się się z prędkością 100 km/s, ale wyszło mi o 3,5 mld lat więcej. Czy jest to…
Czy nauka znalazła już sensowną i wyczerpującą odpowiedź, dlaczego koło wyspy Sri Lanka znajduje się jedyna na globie ziemskim tak gigantyczna anomalia sił ciężkości na powierzchni ekwipotencjalnej geoidy? Chodzi mi o przyczynę tej anomali na podstawie obrazowania sejsmiki. Z teorii wynikałoby, że w tym miejscu pod dnem morskim są jakieś…
W jaki sposób (najlepiej mikroskopowo) ruch powietrza powoduje obniżenie temperatury odczuwalnej? Przecież jego cząsteczki mają wtedy większą energię niż cząsteczki gazu bez makroskopowych przepływów, czyli mogłyby ją wręcz oddać do naszego ciała. Czy może chodzić o to, że np. one "mniej chętnie" pobierają energię z ciała?…
Obiektem matematycznym opisującym geometrię w ogólnej teorii względności (OTW) jest tensor metryczny. Wszystkie definicje tensora metrycznego jakie znam korzystają z pojęcia krzywoliniowego układu współrzędnych na rozmaitości. Czy można udowodnić, że dla każdego tensora metrycznego istnieje taki krzywoliniowy układ współrzędnych, żeby spełnione było równanie $g_{ab}=delta_{ij}(∂x^i/∂q^a) (∂x^j/∂q^b)$, gdzie $x^i$ to prostoliniowy układ…