Chciałbym się dowiedzieć, kiedy możemy liczyć na jakikolwiek produkt wykonany z grafenu, dlaczego nie jest on produkowany na masową skalę, i czy to wszystko co o nim słyszałem – że procesory, telefony i cała reszta działałaby dużo szybciej – jest prawdą.
Chciałbym dokładniej zrozumieć, jak można wyjaśnić klasyczną siłę Coulomba w modelu wymiany cząstek wirtualnych. Zakładam (proszę o korektę), że skoro siła Coulomba może być wywnioskowana jako wynik wymiany wirtualnych fotonów, to w kwantowym wzorze opisującym rozproszenie elektronu na protonie versus elektronu na antyprotonie będziemy widzieli jakiś składnik, który w pierwszym…
Długo utrzymujący się mróz potrafi rozsadzić od wewnątrz stalowe rury (lub ich złącza), w których znajduje się woda. Domyślam się, że siła ta musi być ogromna. Czy próbowano tą siłę zmierzyć, choćby po to, by ocenić czy można stworzyć rury z takiego materiału, którego mróz nie byłby w stanie rozsadzić?…
Podobno stopienie dużej góry lodowej (takiej ja ta, która ostatnio oderwała się od Antarktydy) może spowodować wzrost poziomu morza. Jak to możliwe, skoro góra ta pływa po powierzchni ocenu? Spotkałam się z twierdzeniem, że ma to wynikać z faktu, że jest zrobiona z wody słodkiej, ale przecież chyba lód na…
Znany jest powszechnie rozpad beta neutronu, zachodzący zgodnie ze schematem: kwark d rozpada się dając kwark u (wchodzący w skład protonu) i bozon $W^-$. Ten od razu rozpada się na elektron i antyneutrino. Tu jakby neutron był źródłem trzech cząstek. W szczególności antyneutrino powołane jest do życia pomimo, że nie…
Czy możliwe jest, aby wewnątrz wyżu atmosferycznego, przy suchej atmosferze (np. pustynia lub Polska), powstała burza superkomórkowa/mezocyklon, a do jej powstania użyta by była woda wsysana z jeziora/rzeki przez wir pyłowy, który dociera aż do tropopauzy? Czy burza może mieć tylko kilometr średnicy i być wąska jak grzyb atomowy? Jest…
Mam pytanie odnośnie światła. Dlaczego mimo zachmurzenia, lub gdy słońce świeci nam z tyłu, w pokoju jest dalej jasno? Kolega upiera się przy teorii odbijania światła (wedle której promienie słoneczne odbijają się od wszystkiego co nas otacza, stąd też wszędzie będzie jasno), ja natomiast uważam, że to przez falową naturę…
Ostatnio nurtuje mnie pewna kwestia dotycząca fal grawitacyjnych. Jak wiadomo, wszystkie inne fale interferują wzajemnie – a co z falami czasoprzestrzeni (grawitacyjnymi)? Czy one również interferują? Jeśli tak, to czy wygląda to tak samo jak interferencja fal elektromagnetycznych?…
Ziemia obraca się wokół własnej osi. Na równiku prędkość liniowa wywołana obrotem Ziemi wynosi około 1667 km/h; zmniejsza się ona w miarę oddalania się od równika i na biegunach wynosi 0 km/godz. Jeżeli wyłączymy siłę grawitacji i wzniesiemy się w górę balonem, to dlaczego ziemia nie przesuwa się pod zawieszonym…
Czy to prawda, że dwutlenek węgla, jako że jest cięższy od powietrza, gromadzi się w pomieszczeniach mieszkalnych przy podłodze? Jeśli tak, to czemu kratki wentylacyjne są przy suficie ?…
Od czego zależy czy wschód i zachód słońca są czerwone bądź fioletowe (skrajne długości fal)? I dlaczego niebo jest niebieskie, a nie fioletowe (fioletowe fale są przecież krótsze)?…
Klasyczna polaryzacja to rozdzielenie promienia na dwa o kierunkach prostopadłych oscylacji. Czy kwant światła można spolaryzować? I co wtedy się dzieje z energią kwantu, która nie może być mniejsza od pewnej minimalnej wartości? Czy ewentualna polaryzacja kwantu lub fali jest trwała? Czy występuje w przestrzeni światło naturalnie spolaryzowane?…
Mam dodatkowe pytanie a w zasadzie zarzut do odpowiedzi na pytanie: "Jaka jest objętość lądolodu Antarktydy?", które ostatnio ukazało się Waszej stronie. Teoretycznie w odpowiedzi wszystko ładnie policzono i wyszło, że poziom oceanów miałby się podnieść o 58 z przecinkami metrów. Problem jest tu jednak taki, że w obliczeniach nie…
Czy tzw. ognie świętego Elma faktycznie występują? Jaka jest ich natura i jak w rzeczywistości wyglądają? Osobiście jako żeglarz nigdy tego zjawiska nie spotkałem i nie znam nikogo, kto by jego doświadczył na morzu.
Jak policzyć, kiedy galaktyka Andromedy zderzy się z Drogą Mleczną? Wikipedia twierdzi, iż nastąpi to za 4 mld lat. Próbowałam to policzyć, przyjmując, że odległość Andromedy wynosi 2,5 mln lat świetlnych i zbliża się się z prędkością 100 km/s, ale wyszło mi o 3,5 mld lat więcej. Czy jest to…
Czy nauka znalazła już sensowną i wyczerpującą odpowiedź, dlaczego koło wyspy Sri Lanka znajduje się jedyna na globie ziemskim tak gigantyczna anomalia sił ciężkości na powierzchni ekwipotencjalnej geoidy? Chodzi mi o przyczynę tej anomali na podstawie obrazowania sejsmiki. Z teorii wynikałoby, że w tym miejscu pod dnem morskim są jakieś…
W jaki sposób (najlepiej mikroskopowo) ruch powietrza powoduje obniżenie temperatury odczuwalnej? Przecież jego cząsteczki mają wtedy większą energię niż cząsteczki gazu bez makroskopowych przepływów, czyli mogłyby ją wręcz oddać do naszego ciała. Czy może chodzić o to, że np. one "mniej chętnie" pobierają energię z ciała?…
Obiektem matematycznym opisującym geometrię w ogólnej teorii względności (OTW) jest tensor metryczny. Wszystkie definicje tensora metrycznego jakie znam korzystają z pojęcia krzywoliniowego układu współrzędnych na rozmaitości. Czy można udowodnić, że dla każdego tensora metrycznego istnieje taki krzywoliniowy układ współrzędnych, żeby spełnione było równanie $g_{ab}=delta_{ij}(∂x^i/∂q^a) (∂x^j/∂q^b)$, gdzie $x^i$ to prostoliniowy układ…
Gdyby czasoprzestrzeń miała geometrię euklidesową, uzasadnione byłoby stosowanie dla dowolnych prędkości transformacji Galileusza. Geometria czasoprzestrzeni jest jednak inna. W płaskiej czasoprzestrzeni obowiązuje metryka Minkowskiego, a w konsekwencji stosuje się transformację Lorentza. Czy w zakrzywionej czasoprzestrzeni, np. w geometrii Schwarzschilda, należy stosować inną (niż transformacja Lorentza) transformację liniową?…
Ostatnio, oglądając pewien dokument o LHC natknąłem się na informację, że są ludzie, którzy uważają to urządzenie za zagrożenie dla naszej planety, ponieważ w wyniku jego działalności może powstać czarna dziura, bądź w dalekiej przyszłości bąbel próżniowy (nie jestem pewien, czy tak to się nazywa w języku polskim). Osobiście jestem…
Dlaczego moc bomby termojądrowej jest nieporównanie większa od mocy "zwykłej" bomby jądrowej (rzędu megaton w stosunku do kiloton)? W trakcie jednego aktu rozszczepienia atomu uranu wydziela się około 200 MeV energii w zależności od przebiegu rozszczepienia, zaś w trakcie jednej fuzji wodoru do helu jest to energia przynajmniej dziesięciokrotnie mniejsza.
Czy według Modelu Standardowego oddziaływania fundamentalne są zawsze (tylko) przejawem wymiany wirtualnych cząstek? Jeśli tak, to dlaczego dane cząstki nie oddziałują z innym obiektami (np. fotony wymieniane pomiędzy dwoma magnesami, pomiędzy którymi znajduje się trzeci magnes)? Czy tymi cząstkami są tylko bozony cechowania?…
Skąd biorą się cząstki typu fotony, mezony, itp.? Czy one znajdują się gdzieś w jądrze? W podręcznikach jest następujący opis, że atom składa się z elektronu, protonu i neutronu, a te z kolei z kwarków. A co np. z mezonem pi czy sigma? W jaki sposób powstają cząstki po rozpadach,…
Moje pytanie dotyczy terapii BNCT, którą leczy się nowotwory. Wykorzystuje się w niej izotop boru B-10, który wnika w zasadzie tylko w komórki nowotworowe. Moje pytanie: jak on „odróżnia” właśnie te komórki od zdrowych?…
Czy to nie ekspansja Wszechświata powoduje, że oddziaływanie grawitacyjne jest stosunkowo słabe? Czy jest możliwe, że siły grawitacji były inne we wczesnym Wszechświecie, tzn. oddziaływanie grawitacyjne słabnie wraz z wiekiem Wszechświata? A w obecnym stadium jest to na tyle powolny proces, że nie jest dostrzegalny w naszej skali czasu obserwacji…
Magnesy neodymowe mają powłokę ochronną. Są to 3 warstwy: na spodzie nikiel. w środku miedź, a na wierzchu znowu nikiel. Jaka jest przyczyna stosowania tego rozwiązania? Czy nie wystarczyłaby już pierwsza powłoka niklu?…
Kiedy parzę herbatę w czajniczku na gazie, w pewnym momencie ciecz zaczyna wrzeć. W tym momencie wyłączam gaz i ciecz przez chwilę wrze zdecydowanie intensywniej. Dlaczego tak się dzieje?…
Dlaczego przez cały rok obserwujemy gwiazdozbiory w tym samym położeniu, skoro obracamy się wokół Słońca? I jakie występują różnice w obserwacji gwiazd w zależności od miejsca obserwacji?…
Dlaczego w nazwie występującego w teorii strun pola Ramonda–Ramonda zdublowano nazwisko Ramond, skoro autorem tego pomysłu był jeden człowiek, Pierre Ramond?…
Powszechnie dostępne są dziś wskaźniki laserowe. Ostatnio sam dostałem wskaźnik emitujący światło zielone. Do wskaźnika dołączone były nakładki, które dają różne ciekawe efekty. Nakładki te składają się jakby z dwu siatek dyfrakcyjnych, które mogą obracać się względem siebie, dzięki czemu uzyskane efekty są dość ciekawe. Czy te zjawiska rzeczywiście polegają…