Jestem artystką, maluję obrazy, dlatego moje pytanie nie będzie zadane naukowym językiem fizyki. Bardzo fascynuje mnie fizyka kwantowa i właśnie wczoraj doświadczyłam dziwnego zjawiska, a mianowicie światło lampy które odbijało się w wyłączonym telewizorze LED wyglądało właśnie jak fale interferencyjne (czyli tęcza); zauważyłam, że przy zapalaniu kolejnych lamp ich odbicia…
Światło słoneczne widzimy jako mniej lub bardziej białe i jest ono mieszaniną różnych barw czyli długości fal. Jednak ze wzoru Plancka wynika, że proporcje natężenia promieniowania dla różnych długości fal nie są jednakowe. Czy można wytworzyć światło którego widmo byłoby idealnie płaskie w całym zakresie widzialnym? Jeśli tak, to jaki…
Dlaczego ciało (nazwijmy je A) puszczone swobodnie, znajdujące się w innym ciele (nazwijmy je B) poruszającym się z ustaloną prędkością, będzie miało prędkość jadącego ciała?…
Ostatnio w mediach pojawiła się informacja o planetoidzie która przemierza Układ Słoneczny, a pochodzi spoza naszego układu. Jakie jest prawdopodobieństwo że okruch z innego układu słonecznego trafi w w nasz układ planetarny i skąd wiemy, że pochodzi z zewnątrz?…
Czy materia ma maksymalny poziom zagęszczenia i tym samym maksymalną masę w danej jednostce objętości? Ułożone jeden obok drugiego najcięższe cząstki elementarne w taki sposób, że nie ma już miejsca na następną?…
Czytałem ostatnio artykuł o supermasywnych czarnych dziurach w którym napisane było, że teoretycznie obiekt obracający się dość szybko mógłby przekroczyć horyzont zdarzeń, a punkt który pierwszy go przekroczył „zobaczył” co jest wewnątrz czarnej dziury i w wyniku szybkiego obrotu mógłby przekroczyć horyzont na naszą stronę i przesłać dane o wnętrzu…
Chciałbym dowiedzieć się jakim wzorem należy się posłużyć do obliczenia prędkości powietrza w przewodzie wentylacyjnym, którym jest rura o średnicy 200 mm. Elementem pomiarowym są dwie przeciwstawne rurki skierowane zgodnie oraz przeciwstawnie do kierunku przepływu powietrza. Mierzona jest różnica ciśnień pomiędzy rurkami (w paskalach [Pa]).
Naukowcy z uniwersytetów w St. Andrews, Dundee i Edynburgu (Szkocja) wykorzystali model komputerowy, aby przewidzieć los naszej planety za miliardy lat, gdy Słońce będzie świecić coraz jaśniej i goręcej. Temperatura na Ziemi stanie się tak wysoka, że oceany wyparują. Bardzo obniży się poziom tlenu, ciśnienie atmosferyczne wzrośnie i ogromnie zwiększy…
Otóż od jakiegoś czasu męczy mnie jedno zagadnienie: skoro liczba protonów decyduje o liczbie elektronów, a te z kolei o właściwościach danego pierwiastka, a neutrony poniekąd od gęstości, to czy jest możliwe wytworzenie izotopu danego pierwiastka (powiedzmy rtęci) całkowicie pozbawionego neuronów? I jaki, czysto teoretycznie, miałoby to wpływ na ów…
Obecnie w elektrowniach atomowych energię elektryczną uzyskuje się poprzez podgrzanie/wytworzenie pary, która napędza turbiny. Czy istnieje inny sposób (nawet teoretyczny), w którym moglibyśmy uzyskać energię elektryczną z energii jądrowej? Jeśli tak, to jaka by była wydajność takiego procesu?…
Mam ciekawą teorię. Światło, zanim dotrze do ludzkiego oka i zanim sygnał dotrze do mózgu, potrzebuje jakiegoś bardzo krótkiego czasu. Czyli tak naprawdę widzimy przeszłość. Zanim mózg zdecyduje się co zrobić też potrzebuje czasu. Potem wysyła sygnał do odpowiedniej części ciała, aby np. wykonać ruch. Wychodzi mi na to, że…
Co właściwie wywołuje siły spójności? Podczas szukania informacji na ten temat znalazłem jedynie informacje na temat ich powiązania z oddziaływaniami elektromagnetycznymi.
Kiedy siadam na nieruchomej huśtawce i zaczynam intensywnie poruszać nogami do przodu i tyłu oraz wychylać resztę ciała, zaczynam się huśtać. Jakie siły powodują że zaczynam się poruszać do przodu i do tyłu, zakładając, że na układ od początku nie działała żadna siła zewnętrzna, ani ja sam nie napędzałem huśtawki…
Dlaczego w jakichkolwiek znanych mi modelach dotyczących wzrostu czarnych dziur nie jest brana pod uwagę możliwość zamiany masy w energię na skutek wzrostu temperatury? Czy temperatura czarnej dziury rośnie wraz z jej masą? Czy obecne teorie przewidują, że masę można podgrzewać bezkarnie w nieskończoność i kiedykolwiek nie nastąpi skokowa przemiana…
Według Modelu Standardowego, oddziaływania przenoszone są przez cząstki – bozony – przy czym jedne bozony są bezmasowe, a inne posiadają nawet spore masy, czym tłumaczy się dlaczego jedne oddziaływania mają nieskończony zasięg, a inne bardzo krótki. Jednak czytałem gdzieś, że oddziaływania przenoszone są przez cząstki wirtualne, które mogą mieć dowolne…
Biały karzeł nie zapada się pod wpływem grawitacji, ponieważ równoważy ją siła odpychających się elektronów. W przypadku większych gwiazd, siła grawitacji jest większa i doprowadza do zderzania się elektronów z jądrami atomów, co sprawia, że zostają same neutrony i w przypadku gwiazd neutronowych to one równoważą siłę grawitacji. (Proszę mnie…
Jak wiadomo 17 sierpnia 2017 r. po raz pierwszy zaobserwowano fale grawitacyjne (sygnał GW170817) wraz z towarzyszącym im rozbłyskiem gamma (GRB 170817A), pochodzącymi z połączenia dwu gwiazd neutronowych w galaktyce NGC 4993 odległej o ok. 40 Mp (wiadomość o tej obserwacji podano 16 października). Jednocześnie nie zaobserwowano (nie podano do…
Pytanie dotyczy dylatacji grawitacyjnej. O jak dużych odchyleniach mówimy porównując czas który przemija np. na Ziemi i na Marsie? Jaki miałoby to związek z przyszłą kolonizacją kosmosu? Proszę też o jeszcze kilka przykładów znaczących odchyleń wynikających z owej dylatacji czasu i najlepiej jakiś uniwersalny wzór opisujący na ten problem.
Czy mógłbym się dowiedzieć jaki jest czas gwiazdowy w punkcie zadanym przez 12h 51m 26,282s, +27° 07′ 42,01″ (J2000), a zero długości, przy kącie pozycyjnym 122,932°?…
Przyjęło się mówić o tym, że jakaś cząsteczka jest naładowana/posiada ładunek ujemny lub dodatni. Jak najprościej możemy zdefiniować zjawisko, z czego ten fakt wynika? Czy jest to tylko wypadkowa stosunku protonów do elektronów w danym indywiduum ?…
Pytanie dotyczy znanego doświadczenia z dwoma filtrami polaryzacyjnymi. Mamy układ: źródło światła >> dwa identyczne liniowe filtry polaryzacyjne A i B >> obserwator. Światło przechodząc przez filtr A zostaje spolaryzowane (powiedzmy pionowo). Jeśli filtr B jest ustawiony identycznie, to spolaryzowane światło przechodzi dalej i obserwator je widzi. Jeśli filtr B…
Czytałem, że metryka Schwarzschilda jest ścisłym rozwiązaniem równań Einsteina z jedną, nieobracającą się i nienaładowaną czarną dziurą w pustym (poza nią) Wszechświecie. Czy istnieją ścisłe rozwiązania równań Einsteina z więcej niż jedną czarną dziurą naraz? Jeżeli nie, to czy to dlatego, że jeszcze ich nie odnaleziono, czy też teoretycznie wykazano…
W odpowiedzi na pytanie „Splątanie kwantowe i czarne dziury” podany został przykład z wysłanymi paczkami z kulkami. Wydawało mi się, że wnioskiem z twierdzenie Bella jest odrzucenie koncepcji opartych o zmienne ukryte, a na tym chyba bazuje ten przykład. Czy nie jest tak, że stan splątany jest nieustalony podczas „podróży”…
Moje pytanie związane jest z mechanizmem nadawania masy cząstkom elementarnym. Z tego co się orientuje istnieją dwa. Jeden z nich to mechanizm Brouta-Englerta-Higgsa. Jednak pytanie dotyczy drugiego mechanizmu. Proton „nabiera” masę w wyniku spontanicznego łamania symetrii chiralnej. Chciałem prosić o opis jak należy wyobrażać sobie nadawanie masy protonowi w ten…
Dlaczego na obrazach radarowych asteroidy wyglądają jak oświetlone z boku? Jedna krawędź jest bardzo jasna, środek ciemny, a krawędzi przeciwległej nie widać niemal w ogóle. Przykład można zobaczyć na stronie: http://kosmonauta.net/2015/10/obrazy-radarowe-2015-tb145/ W sytuacji gdy oświetlamy jakiś obiekt i oglądamy go z tego samego kierunku zwykle obraz jest równomiernie jasny na…
Czy teoria z osobliwością w czarnej dziurze może być poprawna? Obecnie twierdzi się, że osobliwość to punkt o nieskończonej gęstości. Wzór na gęstość $g=m/V$, czyli masa podzielona przez objętość. Czyli żeby gęstość była nieskończona, to i masa musiałaby być nieskończona – ale przecież potrafimy obliczyć masę czarnych dziur (więc nie…
Elektrony w atomie posiadają energię, która jest skwantowana. Gdy zmienia się wystarczająco jej wartość, zmieniają swoje położenie w atomie. Co się stanie, gdy nie otrzyma lub nie odda wystarczającej ilości energii aby zmienić położenie? Gdzie znajduje się elektron po zmianie swojej energii, a przed zmianą miejsca położenia?…
Z pozoru proste pytanie. Skoro przy mniejszej temperaturze cząsteczki zbliżają się do siebie, a przy wyższej oddalają, to dlaczego po zalaniu butelki wodą, zakręceniu i wystawieniu na mróz butelka zostaje rozsadzona? A kiedy jej nie zakręcimy to lód „wycieknie” z butelki?…
Piszę z następującym pytaniem. Usuwam laserowo tatuaże. Laser ma następujące parametry: moc lasera wyrażoną w J i częstotliwość w Hz. Czy jeśli na tej samej mocy zwiększę częstotliwość uderzenia laserem to moc w danym uderzeniu zmniejszy swoją siłę? Chodzi mi o przykład: 370 mJ – 4 Hz, oraz 370 mJ…
Skąd się wzięły na Księżycu morza bazaltowe- czy na Księżycu były kiedyś wulkany? Jeśli tak, to dlaczego po drugiej tzw. "ciemnej stronie" Księżyca ich nie ma?…
Dlaczego ciemna materia, skoro oddziałuje ze zwykłą materią tylko grawitacyjnie, nie tworzy struktur takich jak zwykła materia – mam na myśli gwiazdy, planety, galaktyki, czy też czarne dziury? Dlaczego wobec wspomnianej wyżej własności nie są znane struktury których składowymi jest jednocześnie zwykła i ciemna materia? Czy oddziaływanie grawitacyjne ciemnej materii…
Chciałbym się dowiedzieć, kiedy możemy liczyć na jakikolwiek produkt wykonany z grafenu, dlaczego nie jest on produkowany na masową skalę, i czy to wszystko co o nim słyszałem – że procesory, telefony i cała reszta działałaby dużo szybciej – jest prawdą.
Chciałbym dokładniej zrozumieć, jak można wyjaśnić klasyczną siłę Coulomba w modelu wymiany cząstek wirtualnych. Zakładam (proszę o korektę), że skoro siła Coulomba może być wywnioskowana jako wynik wymiany wirtualnych fotonów, to w kwantowym wzorze opisującym rozproszenie elektronu na protonie versus elektronu na antyprotonie będziemy widzieli jakiś składnik, który w pierwszym…
Długo utrzymujący się mróz potrafi rozsadzić od wewnątrz stalowe rury (lub ich złącza), w których znajduje się woda. Domyślam się, że siła ta musi być ogromna. Czy próbowano tą siłę zmierzyć, choćby po to, by ocenić czy można stworzyć rury z takiego materiału, którego mróz nie byłby w stanie rozsadzić?…