Jeśli istnieje plazma kwarkowo-gluonowa o temperaturze 200 MeV to czy oznacza to, że energia taka przypada na jeden kwark, czy na jakąś objętość, np. 1 fm³?…
Czy promieniowanie zaliczane jest do materii barionowej? Jaki procent masy/energii Wszechświata szacunkowo stanowi wszelkiego rodzaju promieniowanie, fale grawitacyjne, itp.?…
Czy człowiek lub krzesło są falami de Broglie'a? Czy może być to np. sygnał cyfrowy, czyli fala zero-jedynkowa? Jeśli tak to o jakiej energii/częstości?…
Wrzenie cieszy kojarzy się zazwyczaj z bardzo wysokimi temperaturami, ale okazuję się, że gotowanie cieczy i wrzenie może także zachodzić w bardzo niskich temperaturach, jak np. w przypadku ciekłego helu czy azotu. Z czego to wynika, że zimne ciecze mogą wrzeć tak samo jak gorące?…
Dlaczego tak usilnie zakłada się, że musi być asymetria materii i antymaterii, bo inaczej w trakcie tworzenia świata materia i antymateria anihilowałaby i nic by nie zostało? Czy nie jest możliwy scenariusz w którym w trakcie inflacji część regionów uzyskałaby przewagę materii, a część antymaterii? Oddalone od siebie mogłyby istnieć…
Skoro kwarki występują jedynie w postaci związanej, to skąd wiadomo jaka jest masa pojedynczego kwarku, skoro masa barionu oprócz sumy mas kwarków "zawiera" w sobie dodatkową energię?…
Obecnie akceleratory są w stanie wytwarzać plazmę gluonową-kwarkową. Większość cząstek wytworzonych w akceleratorach ma czas życia mierzony w miliardowych częściach sekundy i mniej. Natomiast mnie interesuje jeden typ cząstek, który może powstać z niewystępujących naturalnie kwarków dziwnych, czyli tzw. dziwadełka. Jakie są warunki niezbędne do utrzymania ich w stabilnym stanie?…
W jaki sposób, na jakich szczegółowych przesłankach, na podstawie jakiego modelu, został obliczony we Wszechświecie procentowy udział ciemnej materii oraz ciemnej energii? Skoro matematyczna jedność ma 100%, to czym jest ta jedność w kosmologii? Czy jest to objętość przestrzeni obserwowalnego Wszechświata mająca kształt sfery? Proszę o podanie odnośników do szczegółowych…
Czy można przeprowadzić dowód na istnienie obiektywnej rzeczywistości? Świat jaki jawi nam się przed oczami, zdaje się być czymś przestrzennym, ale w jaki sposób udowodnić jego przestrzenność, jeśli – z tego co mi się wydaje – nie ma nawet możliwości jednoczesnego sprawdzenia jego dwóch – powiedzmy – punktów. Przecież nie…
Czy to prawda, że czarny samochód nagrzewa się na słońcu szybciej niż biały? Czy w białej koszulce naprawdę jest chłodniej niż w czarnej? Rozumiem, że może mieć to jakiś związek z odbijaniem się promieni świetlnych od białych rzeczy, ale czy promienie świetlne niosą ciepło? Czy jest ono przenoszone przez inne…
Czy wewnątrz czarnej dziury mogą istnieć inne czarne dziury, itd.? Czy wewnątrz czarnej dziury mogą istnieć galaktyki, gwiazdy, planety, życie? Wyobraźmy sobie czarną dziurę o masie $10^9$ galaktyk. Promień Schwarzschilda takiej czarnej dziury to ok. $10^8$ lat świetlnych. Daje to gęstość materii porównywalną z gęstością w naszej Galaktyce. Można sobie…
Mam pytanie dotyczące spełniania zasady Huygensa w przypadku światła. Jak wiemy światło posiada naturę falową i ulega zjawiskom wynikających z wyżej wymienionej zasady np. dyfrakcji. Mówi się też natomiast o prostoliniowym rozchodzeniu się światła, co z zasadą Huygensa nieco się komplikuje – weźmy na przykład taką wiązkę lasera w próżni,…
Żona Elżbieta zadała mi pytanie: jeżeli technika elektroniczna pozwala budować płaskie ekrany wysokiej rozdzielczości i milionów odcieni barw, to czy można tak ustawić proporcje, aby uzyskać barwę srebrzystą, mającą funkcję lusterka?…
Chciałem poprosić o wyjaśnienie czym jest pozyton. W popularnych źródłach natykam się zwykle na dwie definicje. Zgodnie z pierwszą, pozyton jest elektronem poruszającym się w czasie wstecz, zaś według drugiej – luką w nieskończonym morzu cząstek o energii negatywnej. Czy obie te definicje wykluczają się wzajemnie, czy też są to…
Pytanie teoretyczne: czy jeśli posiadałbym rurkę o długości jednego roku świetlnego, owa rurka miałaby mikroskopijną masę, a przy tym jakimś cudem posiadałaby zerową sprężystość, a wokół nie byłoby żadnych obiektów posiadających grawitację, mającą znaczący wpływ na potencjalne wygięcie rurki, to czy gdybym popchnął ową rurkę do kolegi stojącego po drugiej…
Czy izotop z wyraźną nadwyżką neutronów nad protonami może ulec również (przynajmniej w bardzo małym stopniu) rozpadowi ß+? Np. tal 204 rozpada się emitując elektrony; czy istnieje jakaś mała szansa, że wyemituje choć trochę pozytonów zamiast negatonów? Czy istnieje w ogóle jakieś prawo mówiące, że w takim przypadku na 100%…
Wiadomo, iż im szybciej poruszają się cząsteczki tym temperatura rośnie. Zwiększając ciśnienie sprawiamy, że w większej gęstości cząsteczki przyspieszają, odbijają się częściej od siebie itd. Czy teoretycznie możliwe jest takie zwiększenie ciśnienia, że cząsteczki staną? Co wtedy z temperaturą? Męczy mnie to od liceum :)…
Jak w mechanice kwantowej oddziaływania między obiektami przenosi kwant pola? Np. skoro wymiana wirtualnych fotonów jest mechanizmem oddziaływania elektromagnetycznego, to skąd jeden elektron wie, w którą stronę i kiedy wyemitować foton wirtualny do drugiego? Czy może wysyła je wszędzie dookoła i tylko określone docierają do drugiego elektronu?…
Jaki jest sens fizyczny współrzędnych kowariantnych i kontrawariantnych? Często pojawiają się one w literaturze, np. przy tensorze pola elektromagnetycznego, czy przy tensorach metrycznych; która z tych współrzędnych jest tą „rzeczywistą”?…
Czy jeśli światło potrafiłoby pchać, a teoretyczny obiekt posiadający masę "potrafiłby być" pchany przez to światło, to czy uzyskałby prędkość tego światła?…
W jaki sposób ustalono (chyba jednak obliczono, niż zaobserwowano) czas połowicznego rozpadu telluru, który wynosi 2 miliony miliardów miliardów lat? To jednak sporo i obserwacja raczej nie wchodzi w rachubę.
W różnego rodzaju materiałach popularno-naukowych, padają stwierdzenia o rozmiarach czarnych dziur, jednak z tego co mi wiadomo, autorzy mają na myśli wielkość jej horyzontu zdarzeń. Czy da się, podobnie jak podaje się na przykład średnicę gwiazdy lub planety, oszacować rozmiar materii wchodzącej w skład czarnej dziury? Czy czarne dziury są…
Kwarki mogą tworzyć wiele cząstek. Mezony, nukleony, tetrakwarki, pentakwarki... Na tych ostatnich chciałbym się skupić. Składają się one z czterech kwarków i jednego antykwarku i rozpadają się na nukleon + mezon. Czy w takim razie jest możliwość istnienia pentakwarku o składzie trzech kwarków dolnych, jednego kwarku górnego i jednego kwarku…
Gdzie w skale w rudzie uranu po jego rozpadzie można znaleźć hel? Czy jest on uwalniany czy gromadzi się w skale? Czy po skruszeniu skały można spodziewać się uwolnienia tego gazu?…
Podczas zderzenia gwiazd neutronowych powstają pierwiastki ciężkie w ilości 10 tysięcy mas ziemskich. Ile w masach ziemi powstaje np. złota, żelaza, platyny, wolframu i innych pierwiastków?…
W Wikipedii można przeczytać, że plazma kwarkowo-gluonowa jest mieszaniną swobodnych kwarków i gluonów. Czy jest to skrót myślowy dotyczący swobody asymptotycznej, czy rzeczywiście kwarki mogą być niezwiązane i występować samotnie w objętości takowej plazmy?…
Czy jest możliwe aby wykorzystać neutrina (te z kosmosu lub sztucznie wytwarzane) do "prześwietlania" Ziemi? Czy można by z pomocą tych neutrin poszukiwać złóż ropy, minerałów, badać jądro Ziemi, płyty tektoniczne itp., czyli tajemnice wnętrza naszej planety?…
Co stałoby się z człowiekiem, w którego uderzyłaby wiązka rozpędzonych protonów w LHC? Wiem, że mają one ogromne energie, ale proton to ciągle tylko proton o małym przekroju, który nawet jeśli byłoby go milion to chyba nic by nie uczynił (żadnej rany wlotowej-wylotowej...).
Gdzieś czytałem, że kamienny meteor przed uderzeniem w ziemię wybucha. Ale co konkretnie wybucha jeśli meteor jest kamienny? Myślę np. o eksplozji meteoru tunguskiego, który podobno przed uderzeniem w ziemię eksplodował.
Dlaczego podczas np. drugiej fazy Księżyca widzimy gołym okiem jego nieoświetloną część? Czy są inne źródła światła, które odbijają się od ciemnej strony na tyle silnie, żeby można było je zobaczyć bez uzbrojenia?…
Jeśli protony i neutrony są fermionami i mają dwie możliwości spinu, to jak mogą istnieć jądra atomowe zawierające dużo takich cząstek? Moim zdaniem dla nich po prostu braknie możliwości ustawienia spinów i coś takiego nie mogłoby istnieć.
Czy pole grawitacyjne, odpowiednio silne, może powodować polaryzację światła przechodzacego? Czy coś wiadomo na ten temat? Jeśli tak, to czy istnieje skręcenie płaszczyzny polaryzacji, gdy światło przechodzi przez pole niejednorodne (centralne)?…
Można połączyć proton z elektronem i powstanie neutron. Ale neutron składa się z kwarków. Co się stało z elektronem, z jego ładunkiem elektrycznym i spinem?…
Skoro dźwięk jest falą i przez to pewną formą energii, to czy możliwe jest by „złapać” w przestrzeni fale dźwiękowe wytworzone nawet kilkadziesiąt lat temu?…
Czy przesunięcie ku czerwieni światła odległych galaktyk może świadczyć o ich stygnięciu? Na jakiej podstawie uważa się, że przyczyną tego zjawiska jest oddalanie się tych galaktyk od nas?…
W jaki sposób naukowcy obliczyli, że Księżyc oddala się od naszej planety o 4 cm rocznie? Czy ta wartość jest stała i ile czasu będzie potrzeba aby Księżyc "odleciał" od Ziemi, tzn. przestał być naszym satelitą?…