W fizyce posługujemy się wieloma jednostkami i stałymi. Od zawsze odnosiłem wrażenie, że konieczność posługiwania się stałymi wynika z tego, że przyjęte przez nas jednostki są subiektywne, a nie obiektywne -- związane z nami i naszym postrzeganiem świata, a nie z samą konstrukcją świata. Czy w fizyce próbowano wszystkie jednostki…
Jestem obecnie doktorem nauk technicznych na kierunku metalurgii. Borykam się jednak z pewnym pytaniem. Otóż, czy można w jakiś matematyczny sposób wyznaczyć temperaturę topnienia substancji? Weźmy pod uwagę najprostszy przypadek -- metale. Wydaje się, że temperatura topnienia metali musi być związana z budową atomu. Czy istnieje zatem związek pomiędzy budową…
Chciałbym spytać, w jaki sposób działa kuchenka indukcyjna. Dlaczego można stosować tylko takie garnki, które przyciągają magnes? Czy jej sposób działania może mieć negatywny wpływ na skład chemiczny podgrzewanych potraw? Serdecznie pozdrawiam i gratuluję znakomitego pomysłu na popularyzację fizyki.
Zastanawiam się, dlaczego mogę zobaczyć bezpośrednio plamkę lasera w sytuacji, gdy nie wlatuje mi ona bezpośrednio do oka (co oczywiście nie skończyłoby się zbyt dobrze). Tak samo nie rozumiem, dlaczego mogę zobaczyć jej odbicie od ekranu (np. w sytuacji, gdy nauczyciel stosuje laser jako wskaźnik do prezentacji na projektorze), mimo…
Jest oczywiste, że łatwiej skaleczyć się ostrym niż tępym nożem, łatwiej też przebić szpilką kartkę papieru niż tępym gwoździem (zakładając w obu przypadkach użycie takiej samej siły). Ale właściwie dlaczego tak jest?…
Skoro Układ Słoneczny porusza się w kosmosie z dużą prędkością, dlaczego od setek jeśli nie tysięcy lat gwiazdy tworzą idealne okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?…
Proszę wyjaśnić z jakiego powodu zakładamy, że to odkształca się czasoprzestrzeń układu odniesienia związanego z LIGO, a nie związanego z "miarką" czyli dowolnym fotonem lasera.
Dziękuję za odpowiedź na pytanie "Symulacje ewolucji Wszechświata i ciemnej materii". W tej odpowiedzi niezrozumiałe są dla mnie zdania: "Pył daje wkład tylko do gęstości energii, w przeciwieństwie do promieniowania, które generuje pole grawitacyjne również przez swoje ciśnienie. Ciemna energia generuje takie pole, jak promieniowanie o ujemnym ciśnieniu". I tak:…
Jakim cudem mezony istnieją i nie anihilują? Czy występują same w naturze, czy są tylko uzyskiwane w laboratoriach? I jak przechowywać antymaterię, by nie anihilowała przy pierwszej okazji?…
Od roku nurtują mnie pytania na temat czasu. Zaczynając "czym w ogóle jest" przez "co można nim zrobić" do "czy czas jest szybszy niż światło?". Moim zdaniem to nowy dział fizyki, gdyż nie spotkałem się z działem badającym właściwości czasu. Głównym pytaniem na jakie chciałbym odpowiedzieć jest: "czy czas ma…
Cała materia "czerpie" swoją masę z tzw. pola Higgsa (za pomocą bozonów). Gdzie w przestrzeni to pole się znajduje? Czy wypełnia może cały Wszechświat na poziomie kwantowym?…
Dlaczego akurat azot jest głównym składnikiem atmosfery na Ziemi? Czy życie na Ziemi mogłoby powstać gdyby jakiś inny gaz, razem z tlenem, tworzył atmosferę?…
Czym różni się w kwantowej teorii pola wirtualny foton emitowany przez elektron od tego emitowanego przez pozyton? Innymi słowy, w jaki sposób w wirtualnej cząstce jest zakodowana informacja o tym, czy ma nastąpić przyciąganie elektronu i pozytonu, bądź też odpychanie elektronów?…
W jakimś popularnonaukowy programie o powstaniu kosmosu, zaprezentowano superkomputer symulujący powstanie Wszechświata w Wielkim Wybuchu. W symulacjach używano różnych "przepisów" na wszechświat podobny do naszego. Okazało się, że bez tzw. ciemnej materii w symulacjach nie tworzą się galaktyki i gromady, co jest pośrednim dowodem na istnienie tej formy materii. Mam…
Pytania o foton: 1. Ze względu na to, iż foton cechuje dualizm korpuskularno-falowy, może się on zachowywać jak cząsteczka. Czy fotony mogą jakoś ze sobą oddziaływać, np. zderzyć się? 2. Według doniesień naukowych http://www.geekweek.pl/aktualnosci/21771/udalo-sie-spowolnic-swiatlo-w-prozni światło w próżni można spowolnić tak, aby osiągało wartość mniejszą od c. Według innych doniesień udało…
Zastanawiam się od jakiegoś czasu dlaczego w zimie przy wysokim ciśnieniu nie ma ma dużo chmur i jest niska temperatura, a w lecie jest wysoka temperatura i też nie ma chmur. Z kolei przy niskim ciśnieniu w zimie jest stosunkowo wysoka temperatura i pada śnieg, a w lecie jest zimno…
Niedawno trafiłem na artykuł mówiący o tym, że około 99% materii we Wszechświecie to plazma: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plazma_kosmiczna Sprawdziłem na innych stronach czy to nie jest pomyłka. Znalazłem artykuł na stronie NASA, gdzie również znajduje się taka informacja: "99.9 percent of the Universe is made up of plasma," says Dr. Dennis Gallagher,…
Pytanie związane z kinematyką, a konkretnie z ruchem w różnych układach odniesienia. Rozważmy taką sytuację: człowiek idzie w pociągu z prędkością $V_1$ przeciwnie do jego ruchu, załóżmy na zachód, a pociąg jedzie na wschód z prędkością $u$ względem ziemi. Prędkość człowieka w pociągu względem ziemi można obliczyć jako $V_2 =…
Mam pytanie dotyczące mechaniki kwantowej i teorii stanu splątanego. Mechanika kwantowa przewiduje nieskończenie szybką propagację informacji dotyczącej stanu jednej ze splątanych cząstek do drugiej. Można by to ująć: "tak, jakby przestrzeń między nimi nie istniała". Oznacza to nawet, że jeśli splątane cząstki będą oddalone o miliardy lat świetnych, ich wzajemne…
Czy istnieje na świecie jakiś materiał nieprzepuszczalny dla wody, wilgoci, ostrych przedmiotów np. kamyczków, patyczków lub innych ciał stałych jak np. liście, ziemia itp., ale przepuszczalny dla tlenu oraz tlenku węgla (IV)?…
Co by się stało, gdyby przez naszą galaktykę, przez Ziemię i przez nasze ludzkie ciała przeleciała fala grawitacyjna o długości fali 1mm, albo całe grawitacyjne tsunami o długości fali kilku kilometrów? Co by się stało z Ziemią? Jak wpłynęłoby to na ludzkie życie? Czy atomy wchodzące w skład naszego ciała…
Jak wiadomo Wszechświat się rozszerza, a ekspansja ta jak na razie nie zwalnia, a wręcz przyśpiesza. Jeżeli dojdzie do "wielkiego rozdarcia" to czy jest taka możliwość, żeby czasoprzestrzeń "pękła" pod wpływem ciemnej energii?…
Licznik Geigera nie jest w stanie poznać jaki izotop jest źródłem promieniowania. Na jakiej zasadzie działają urządzenia, które rozpoznają poszczególne izotopy (np. są w stanie odróżnić, czy na zegarku jest farba trytowa czy radowa)?…
Czy można w praktyce otrzymać zimny płomień? To znaczy czy można spalić jakąś substancję tak, by temperatura płomienia była bliska temperatury otoczenia lub nawet mniejsza (zakładając, że temperatura otoczenia jest mniej więcej porównywalna z temperaturą pokojową, a nie wynosi setek stopni Celsjusza)? Przyjmując, że spalanie jest procesem samorzutnym (czyli entalpia…
Co by było gdyby na Ziemi nie było wiatru? Załóżmy, że nad Polską znajduje się powietrze polarno-morskie i nagle "wyłączamy" wiatr. Czy dobrze rozumiem, że dopóki nie "włączymy" go, to powietrze to będzie nieustannie nad naszym krajem?…
Dlaczego na Ziemi nie ma żadnego śladu w związku z powstaniem Księżyca (a podobno Księżyc powstał z Ziemi)? Oraz czy to prawda, że bez Księżyca nie byłoby życia na Ziemi?…
Chciałbym zapytać, dlaczego chmury zatrzymują się na takiej a nie innej wysokości. 1. Jeżeli wraz z wysokością jest coraz zimniej, to unosząca się para wodna powinna się natychmiast skroplić i jako woda spaść na ziemię. 2. Dlaczego podstawa chmur od spodu jest płaska ?…
Pęd to zjawisko obiektów z masą. Tak uczą na lekcjach fizyki w szkole średniej. Lecz foton, który nie ma masy, posiada pęd. Jak to w ogóle jest możliwe? I co się dzieję z fotonem, który przekaże swój pęd lub jego cześć, np. żaglowi słonecznemu?…
Dlaczego przyspieszenie ziemskie jest dokładnie takie samo na biegunie północnym i na równiku? Czy w związku z ruchem obrotowym Ziemi nie powinno być znaczącej różnicy?…