Dlaczego na Ziemi nie ma żadnego śladu w związku z powstaniem Księżyca (a podobno Księżyc powstał z Ziemi)? Oraz czy to prawda, że bez Księżyca nie byłoby życia na Ziemi?…
Chciałbym zapytać, dlaczego chmury zatrzymują się na takiej a nie innej wysokości. 1. Jeżeli wraz z wysokością jest coraz zimniej, to unosząca się para wodna powinna się natychmiast skroplić i jako woda spaść na ziemię. 2. Dlaczego podstawa chmur od spodu jest płaska ?…
Pęd to zjawisko obiektów z masą. Tak uczą na lekcjach fizyki w szkole średniej. Lecz foton, który nie ma masy, posiada pęd. Jak to w ogóle jest możliwe? I co się dzieję z fotonem, który przekaże swój pęd lub jego cześć, np. żaglowi słonecznemu?…
Dlaczego przyspieszenie ziemskie jest dokładnie takie samo na biegunie północnym i na równiku? Czy w związku z ruchem obrotowym Ziemi nie powinno być znaczącej różnicy?…
Czy może powstać czarna dziura bez materii, a tylko z energii światła? Czy zmienia się grawitacja czarnej dziury gdy tylko pochłania światło (skoro grawitacja nie istnieje bez masy i na odwrót)?…
Jest bardzo dużo wody na ziemi, większość jest jednak słona. Czy istnieje skuteczna i tania metoda na oddzielenie soli od wody i uzdatnienie jej do picia? Czy woda pozyskiwana z pary wodnej w powietrzu nadaje się do picia?…
Zarejestrowane przez detektory LIGO fale grawitacyjne wygenerowane były przez zlewające się dwie czarne dziury. Wiadomo, że było to najbardziej energetyczne wtenczas zjawisko. Czy zatem zjawiska będące następstwem emisji fal elektromagnetycznych już do nas dotarły? Dotrą?…
Dlaczego woda chłodząca w obiegu pierwotnym reaktora PWR jest taka gorąca (280 stopni C)? Dlaczego nie stosuje się wody o temperaturze np. 10 stopni C? Z tego co wiem potrzebne jest wysokie ciśnienie, aby zapewnić wysoką efektywność turbiny, ale patrząc na wykres fazowy wody widzę, że zimna woda także może…
Wyobraźmy sobie dwie identyczne lodówki. Jedna jest pusta, druga natomiast wypełniona (np. butelkami z wodą). Po uruchomieniu obu lodówek temperatura w ich wnętrzu zacznie spadać. Po pewnym czasie (dłuższym dla pełnej lodówki) osiągnie ona pewną ustaloną wartość. Pytanie która lodówka będzie zużywać więcej energii na utrzymanie niskiej temperatury w jej…
Wiele mówi się na temat ostatniego zlodowacenia i tego jak szybko nastąpiło przejście z końcowego okresu lodowego (młodszy Drias), który wystąpił na całym globie, do ciepłego holocenu. Niektóre źródła mówią o 3 latach, inne o jednym roku, a być może odbyło się to w kilka miesięcy. Słońce obiega centrum Drogi…
Czy wyższe serie widmowe pierwiastków wieloelektronowych zmieniają się i jak, gdy niskie powłoki elektronowe są niekompletnie obsadzone? Np. jak zmieni się seria widmowa przejścia elektronu na orbital n=2 (odpowiednik serii Balmera w wodorze) w atomie helu, raz w przypadku gdy hel będzie zjonizowany pojedynczo, tj. będzie miał jeden elektron na…
Mam pytanie odnośnie tzw. wyspy stabilności pierwiastków transuranowych. Pamiętam jak w wielu publikacjach z lat 80-tych przypuszczano, że trwałe pierwiastki pojawią się ok. liczby atomowej 112. Obecnie już przekroczono tą wartość w nowo wytworzonych pierwiastkach, ale dalej są one bardzo nietrwałe. Czy "wyspa stabilności" została przesunięta? Czy nowe teorie przewidują…
Jaki kształt ma czarna dziura? Często mówi się o dysku akrecyjnym, dżetach, horyzoncie zdarzeń. Jednak czasami czyta się, że jest to kula z osobliwością w centrum, a horyzont zdarzeń to sfera.
Wg Wikipedii: Nieważkość – stan, w którym działające na układ ciał siły zewnętrzne nie wywołują wzajemnych ciśnień (nacisków) części układu na siebie, a wewnętrzne oddziaływania grawitacyjne są pomijalne. […] W szczególności nieważkość występuje, gdy na ciało działa tylko siła grawitacji. Czy grawitacja może wywołać nacisk wewnątrz układu? Na poniższym rysunku…
Czy teorie w fizyce dzielą się na teorie klasyczne i kwantowe? Czy fizyka relatywistyczna (relatywistyka?) to teoria klasyczna? Czy STW, OTW to teorie klasyczne?…
Wiem, że teorii grawitacji alternatywnych do ogólnej teorii względności powstało co najmniej kilkadziesiąt (teoria Bransa–Dicke'a, teoria Einsteina–Cartana, różne teorie skalarne, itp.) i jest to bardzo obszerny temat, ale czy mógłbym prosić o krótkie, kilkuzdaniowe scharakteryzowanie przynajmniej kilku z nich -- tych najważniejszych/najbardziej udanych/najciekawszych/z którymi wiązane są największe nadzieje? Tak, żeby…
Chciałbym zapytać o planety skaliste. Jakiś czas temu usłyszałem lub gdzieś przeczytałem, że planety skaliste nie mogą być dużo większe niż Ziemia, bo gdyby byłyby większe to zapadłyby się pod wpływem własnej masy. Czy to prawda? Czy są jakieś ograniczenia wynikające z praw fizyki jeśli chodzi o wielkość (masa, objętość,…
Po obejrzeniu filmu Interstellar ciekawi mnie jedna rzecz. Czy to możliwe, że człowiek w innej galaktyce (do której dostał się przez tunel czasoprzestrzenny) mógłby być na planecie na której godzina równa się 7 lat ziemskich. Czy taki człowiek nie zestarzałby się w godzinę o 7 lat? I w jaki sposób…
Jak to możliwe, że dwutlenek węgla ogrzewa atmosferę, skoro jest cięższy od powietrza? Przecież powinien gromadzić się przy powierzchni Ziemi, a nie unosić?…
Od czego zależy kąt zwilżania? Czy zmienia się on wraz z temperaturą powierzchni materiału lub cieczy? Czy możliwe byłoby skonstruowanie pompy wykorzystującej zjawiska kapilarne?…
Dlaczego w opisach przyczyn globalnego ocieplenia specjaliści koncentrują się na efekcie cieplarnianym i pomijają ciepło produkowane przy okazji procesów przemysłowych czy ogrzewania budynków? Nie mówiąc o cieple płynącym z głębi Ziemi?…
Słońce ogrzewa naszą planetę powierzchownie, ale Ziemia ma też swoje ciepło wewnętrzne (zmagazynowane i generowane w jądrze). Gdyby Słońce nagle przestało świecić to po jakim czasie ustabilizowałby się nowy (zapewne mroźny) klimat i jakie panowałyby warunki (temperatura, wiatry, ciśnienie)? Na jakiej głębokości pod Ziemią trzeba by żyć aby było przyjemnie…
Powszechnie znane jest stwierdzenie Kopernika, który stwierdził, że to Ziemia krąży wokół Słońca. Czy w świetle względności ruchu można mówić o tym, że coś bezwzględnie krąży wokół czegoś?…
Reakcja jądrowa w zamkniętej przestrzeni. W środku olbrzymiej żelaznej kuli o średnicy 10 000 km przeprowadzamy próbny wybuch jądrowy. Zastanawiam się co się stanie z taką kulą. Jej wielkość i masa determinują jej wielką wytrzymałość, ale co z reakcją jądrową i wyzwoloną energią? Czy może ona doprowadzić do jej rozsadzenia?…
Mam pytanie związane z obserwatorem i kotem Schroedingera. Załóżmy, że kot zamknięty w pudełku ze śmiercionośnym materiałem znajduje się na statku kosmicznym na orbicie Ziemi. Czy jeśli na statku będzie kosmonauta, który sprawdzi stan kota, ale nie podzieli się tą informacją z nikim, to w jakim stanie będzie kot dla…
Jakie inne źródła neutronów istnieją oprócz źródła polonowo-berylowego, które jak się domyślam jest radioaktywne? Chodzi mi o metodę pozyskiwania wolnych neutronów w całkowicie bezpieczny dla człowieka sposób.
Jak obliczyć strumień pola elektrycznego dla powierzchni półkuli (półsfery), która znajduje się w jednorodnym polu elektrycznym? Czy strumień wynosi tyle samo na płaskiej jak i wypukłej powierzchni półkuli?…
W XX wieku przeprowadzono na Ziemi ponad 2000 prób jądrowych. Każdy taki wybuch to potężna dawka uwalnianej energii. Czy można policzyć, ile energii cieplnej dodano w ten sposób atmosferze? Czy nie jest to przypadkiem przynajmniej jedną z przyczyn globalnego ocieplenia? A co z próbami podwodnymi?…
Pole magnetyczne Ziemi to skutek obrotu jądra Ziemi. Wybuchy na Słońcu powstają na skutek zaburzeń pola elektromagnetycznego Słońca. Co jest źródłem pola elektromagnetycznego Słońca? Czy fuzja wodoru powoduje zakłócenia pola elektromagnetycznego Słońca?…