Jeśli jakaś obca cywilizacja oddalona od nas o 100 lat świetlnych zbudowała ogromny superteleskop, to zobaczy Ziemię z 1917 roku. A gdyby wyruszyła w podróż do nas z prędkością 0,5 c, to po 20 latach podróży byłaby od nas oddalona już tylko o 90 lat świetlnych, tzn. że zobaczyłaby Ziemię…
Dlaczego moc bierna w przebiegach odkształconych (napięcie i prąd elektryczny) jest niemożliwa do zmierzenia, mimo że posiadamy sposoby do jej obliczenia, m.in. moc bierną Fryzego?…
Czy Ogólna Teoria Względności (OTW) zastępuje całkowicie mechanikę klasyczną? Jak wygląda w przypadki OTW opis prostych układów o których uczymy się w szkole, np. ciał na równi pochyłej czy rzutu piłką? Co ogólna teoria względności mówi na temat bezwładności?…
W wielu artykułach, między innymi na Wikipedii, w kontekście reakcji zachodzących w gwiazdach, pojawia się sformułowanie "spalanie". Chodzi o reakcje termojądrowe, na przykład przekształcanie wodoru w hel, helu w węgiel i tak dalej. Czy sformułowanie "spalanie" w tym konteście jest używane prawidłowo?…
Czy woda po zamarznięciu zmienia swoje właściwości jako lód, jeśli coraz bardziej obniżamy jego temperaturę? Chodzi mi o to czy jest różnica w budowie lub właściwościach lodu przy temperaturze –30C, –150C, i blisko zera absolutnego? A inne materiały?…
Praktycznie każdy z nas wie jak za pomocą koncentratu zrobić pomidorówkę z rosołu, jednakże to co mnie zastanawia najbardziej to odwrócenie tego procesu, tj. jak zrobić rosół z pomidorówki? Pytanie wbrew pozorom wydaje się błahe, ale z punktu widzenia entropii pomidorówka jest stanem preferowanym, natomiast aby zmniejszyć entropię należy dodać…
Dowiedziałem się ostatnio, że nasz Układ Słoneczny, a może bardziej precyzując Słońce, porusza się po powierzchni torusa, w wyniku złożenia dwóch ruchów: po okręgu małym i po okręgu dużym, przy czym okręgi te leżą na prostopadłych do siebie płaszczyznach. Duży okrąg i jego średnica związane są z rokiem galaktycznym, nie…
Mam dwa pytania które nurtują mnie od dłuższego czasu. Jak poruszają się kwarki i co stanie się, kiedy zbliżymy je za bardzo do siebie? Oddziaływanie silne nie pozwala kwarkom się rozdzielić, bo gdy się oddalą to siła oddziaływania rośnie. A gdy je zbliżymy to owa siła maleje, czy sprawa tu…
Moje pytanie dotyczy bozonu Higgsa, a konkretniej w jaki sposób powoduje on, że leptony nabierają masy. Z tego co mi wiadomo, koncepcja bozonu Higgsa powstała przy analizie oscylacji cząstek pomiędzy lewo i prawo skrętnymi, a konkretniej faktem, że mają one różny ładunek słaby. Przy każdej zmianie spinu cząstka reaguje z…
Dlaczego podgrzewana woda zaczyna szumieć? Np. podczas podgrzewania wody w czajniku lub garnku. Co więcej zauważyłem, że woda zawierająca więcej soli głośniej szumi.
Czy jest jakieś wyjaśnienie dlaczego cząstki proton i elektron mają taki sam ładunek elektryczny co do wartości bezwzględnej, podczas gdy masa protonu jest ok. 1830 razy większa od masy elektronu?…
Dlaczego promieniowanie podczerwone niesie większą temperaturę niż bardziej energetyczne długości fali elektromagnetycznej, np. całe widmo światła widzialnego i ultrafiolet? W zasadzie skąd brak zależności pomiędzy energią a temperaturą, i czy temperatura rośnie wraz z długością fali ( w takim wypadku przy fali o długości dążącej do nieskończoności, temperatura byłaby równie…
Co w praktyce oznacza, że długość fali elektromagnetycznej wynosi np. 1,5 km? Taki wynik otrzymałem w zadaniu, w którym trzeba było obliczyć długość fali radiowej Polskiego Radia. Teoria teorią, ale jak ten wynik ma się w praktyce ?…
Ciekawi mnie skąd wiadomo, że efekt Dopplera zaobserwowany przy ucieczce galaktyk jest faktycznie wynikiem rozciągania przestrzeni, a nie zwykłym kinematycznym ruchem galaktyk?…
W jakiej postaci występuje promieniowanie Hawkinga? Czy czarne dziury "parując" emitują promieniowanie korpuskularne w postaci strumienia różnych cząstek, czy jest to promieniowanie elektromagnetyczne o konkretnej długości fali? Czy zjawisko promieniowania Hawkinga zachodzi cały czas, czy też czarne dziury zaczną "parować" i wysyłać promieniowanie dopiero gdy przestrzeń kosmiczna się na tyle…
Skąd biorą się różnice w rozmiarze Ziemi na zdjęciach publikowanych przez NASA? Podczas misji Apollo 8 Ziemia wydaje się niewielka w porównaniu do zdjęć wykonanych przez LRO: https://www.nasa.gov/image-feature/apollo-8-earthrise https://www.nasa.gov/image-feature/goddard/lro-earthrise-2015…
Czy istnieje jakaś matematyczna zależność która w przybliżeniu określa minimalną średnicę planety skalistej, przy której przybiera ona kształt zbliżony do kulistego?…
Chciałabym zapytać o prawo Brewstera. W treści tego prawa chodzi o odbicie od dielektryka, tymczasem okulary z filtrem polaryzacyjnym mają za zadanie wygaszać niepożądane odbicia, np. od powierzchni wody. Woda, która nie jest destylowana, nie jest dielektrykiem przecież. W zbiorach zadań są też zadania, w treści których chodzi o zastosowanie…
Czy ruch fotonów i innych cząstek elementarnych jest liniowy czy raczej poruszają się one skokowo/kwantowo? Jeśli kwantowo, to linie geodezyjne są wielkim uproszczeniem i efekt tunelowania przy wielkich prędkościach to nic niezwykłego.
Jak powinno się zapisywać wektory? Jedni mówią, że dużą literą, inni że małą (oczywiście ze strzałką w prawo "nad"), ale ta litera jest albo cienka albo gruba, ba -- jest ponadto albo prosta albo pochyła. No to jak powinno ostatecznie być, jest gdzieś do przeczytania jakaś wykładnia na ten temat,…
Wiedzą powszechną jest, iż cząstki które nas bombardują z kosmosu zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka, uszkadzając nasze DNA w komórkach. Pytanie: czy budując dom mam możliwość odgraniczyć te oddziaływanie, np. przez zastosowanie płyt ołowianych pod dachówką, lub poprzez wykonanie pętli indukcyjnej wokoło budynku, która miałaby za zadanie odkształcić tor lotu…
Skoro rządzi całym światem, to dlaczego się ukrywa? Wbrew pozorom jest to pytanie jak najbardziej fizyczne, gdyż chodzi w nim o mechanikę kwantową. Wyraził się tak dr hab. Jan Chwedeńczuk w radiowej audycji filozoficznej. Rozumiem, że skoro ów uczony nie zna na nie odpowiedzi, to jej na razie (?) nie…
Rozważając pewien problem wiązany z siecią przesyłową prądu elektrycznego z elektrowni do odbiorców zaczął mnie nurtować pewien problem. Rozrysowując sobie najprostsze schematy składające się z generatora, sieci kolejnych transformatorów i obciążenia na końcu całego układu szybko doszedłem do wniosku, że tyle kabli ile "wychodzi" z elektrowni, musi do niej "wracać"…
Skoro w oparciu o ogromne sukcesy metody naukowej stosowanej w fizyce można twierdzić, że przyroda jest matematyczna, to czy uzasadniony jest wniosek, że każda spójna, wewnętrznie niesprzeczna struktura matematyczna modeluje jakąś rzeczywistość fizyczną?…
Stojąc na pustkowiu patrzymy na człowieka, który się od nas oddala. Po ilu kilometrach znajdzie się on na horyzoncie, czy też za nim zniknie, to znaczy będzie już poza krzywizną Ziemi?…
Obejrzałem właśnie wykład pana Andrzeja Dragana o podstawach mechaniki kwantowej. Pan Andrzej omawiał zasady działania interferometru w przypadku wpuszczenia do niego jednego fotonu. Okazało się, że foton "idzie" dwoma drogami naraz dopóki nie wykryje, że jest obserwowany. I tu pojawia się moje pytanie: co by było, gdybyśmy tak jak w…
Czy czarna dziura może wytwarzać pole magnetyczne lub mieć bieguny magnetyczne? Skoro jej pole grawitacyjne ściąga do siebie nawet światło, które jest falą elektromagnetyczne, a magnetyzm nierozerwalnie związany jest z elektrycznością, to czy czarna dziura ściągałaby do siebie i takie pole?…
Od czasu studiów nurtuje mnie jedno zagadnienie: katapulta grawitacyjna. Mianowicie, ciało posiadające masę zbliża się do drugiego i zaczyna przyspieszać, by potem zostać wyrzucone z większą prędkością (tak jak np. sondy kosmiczne). Efektem jest wzrost energii kinetycznej ciała (bo zwiększa się prędkość), ale skoro zwiększyła się energia, to pytanie, skąd…
Według ogólnej teorii względności (OTW) krzywizna i grawitacja zależy od mas ciał, ich energii, pędów, itp. Czy w ogólnym wzorze tej teorii przy obliczaniu krzywizny uwzględnia się ciemną materię i ciemną energię? Jeśli tak to który człon tego wzoru to uwzględnia i jaki jest procentowy udział tych wielkości w obliczaniu…
Mam pytanie o grawitację w ogólnej teorii względności (OTW). W książkach popularnonaukowych grawitacja w ujęciu OTW jest opisywana jako odchylanie toru ruchu obiektów z powodu zakrzywienia czasoprzestrzeni. Jest to całkiem intuicyjne wyjaśnienie dla obiektów, które są w ruchu, jednak co dzieje się w przypadku ciał będących w spoczynku? Grawitacja opisywana…
Mówi się, że dzięki rezonansowi drgania o pewnej częstotliwości ulegają wzmocnieniu. Skąd bierze się energia na to wzmocnienie? Może to raczej selektywne zmniejszenie tłumienia?…
Gęstość właściwa lodu jest o około 10% mniejsza od wody. Z prawa Archimedesa wiemy, że siła wyporu działająca na zanurzone ciało jest zależna od jego objętości. Ciało unosi się na wodzie jeżeli siła wyporu jest większa od siły ciężkości. Czy jeżeli skompresować by duża masę ludu pod olbrzymim ciśnieniem do…
Moje pytanie dotyczy strefy konwektywnej. Dowiedziałem się ostatnio, że w niektórych gwiazdach, dużo masywniejszych od Słońca, może ona znajdować się w jądrze, natomiast dalszy transport energii odbywa się poprzez strefę promienistą. Jest to odwrotna sytuacja niż wewnątrz słońca. Czym jest tym spowodowane i czy taka gwiazda może emitować większą ilość…