Ciekawi mnie skąd wiadomo, że efekt Dopplera zaobserwowany przy ucieczce galaktyk jest faktycznie wynikiem rozciągania przestrzeni, a nie zwykłym kinematycznym ruchem galaktyk?…
W jakiej postaci występuje promieniowanie Hawkinga? Czy czarne dziury "parując" emitują promieniowanie korpuskularne w postaci strumienia różnych cząstek, czy jest to promieniowanie elektromagnetyczne o konkretnej długości fali? Czy zjawisko promieniowania Hawkinga zachodzi cały czas, czy też czarne dziury zaczną "parować" i wysyłać promieniowanie dopiero gdy przestrzeń kosmiczna się na tyle…
Skąd biorą się różnice w rozmiarze Ziemi na zdjęciach publikowanych przez NASA? Podczas misji Apollo 8 Ziemia wydaje się niewielka w porównaniu do zdjęć wykonanych przez LRO: https://www.nasa.gov/image-feature/apollo-8-earthrise https://www.nasa.gov/image-feature/goddard/lro-earthrise-2015…
Czy istnieje jakaś matematyczna zależność która w przybliżeniu określa minimalną średnicę planety skalistej, przy której przybiera ona kształt zbliżony do kulistego?…
Chciałabym zapytać o prawo Brewstera. W treści tego prawa chodzi o odbicie od dielektryka, tymczasem okulary z filtrem polaryzacyjnym mają za zadanie wygaszać niepożądane odbicia, np. od powierzchni wody. Woda, która nie jest destylowana, nie jest dielektrykiem przecież. W zbiorach zadań są też zadania, w treści których chodzi o zastosowanie…
Czy ruch fotonów i innych cząstek elementarnych jest liniowy czy raczej poruszają się one skokowo/kwantowo? Jeśli kwantowo, to linie geodezyjne są wielkim uproszczeniem i efekt tunelowania przy wielkich prędkościach to nic niezwykłego.
Jak powinno się zapisywać wektory? Jedni mówią, że dużą literą, inni że małą (oczywiście ze strzałką w prawo "nad"), ale ta litera jest albo cienka albo gruba, ba -- jest ponadto albo prosta albo pochyła. No to jak powinno ostatecznie być, jest gdzieś do przeczytania jakaś wykładnia na ten temat,…
Wiedzą powszechną jest, iż cząstki które nas bombardują z kosmosu zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka, uszkadzając nasze DNA w komórkach. Pytanie: czy budując dom mam możliwość odgraniczyć te oddziaływanie, np. przez zastosowanie płyt ołowianych pod dachówką, lub poprzez wykonanie pętli indukcyjnej wokoło budynku, która miałaby za zadanie odkształcić tor lotu…
Skoro rządzi całym światem, to dlaczego się ukrywa? Wbrew pozorom jest to pytanie jak najbardziej fizyczne, gdyż chodzi w nim o mechanikę kwantową. Wyraził się tak dr hab. Jan Chwedeńczuk w radiowej audycji filozoficznej. Rozumiem, że skoro ów uczony nie zna na nie odpowiedzi, to jej na razie (?) nie…
Rozważając pewien problem wiązany z siecią przesyłową prądu elektrycznego z elektrowni do odbiorców zaczął mnie nurtować pewien problem. Rozrysowując sobie najprostsze schematy składające się z generatora, sieci kolejnych transformatorów i obciążenia na końcu całego układu szybko doszedłem do wniosku, że tyle kabli ile "wychodzi" z elektrowni, musi do niej "wracać"…
Skoro w oparciu o ogromne sukcesy metody naukowej stosowanej w fizyce można twierdzić, że przyroda jest matematyczna, to czy uzasadniony jest wniosek, że każda spójna, wewnętrznie niesprzeczna struktura matematyczna modeluje jakąś rzeczywistość fizyczną?…
Stojąc na pustkowiu patrzymy na człowieka, który się od nas oddala. Po ilu kilometrach znajdzie się on na horyzoncie, czy też za nim zniknie, to znaczy będzie już poza krzywizną Ziemi?…
Obejrzałem właśnie wykład pana Andrzeja Dragana o podstawach mechaniki kwantowej. Pan Andrzej omawiał zasady działania interferometru w przypadku wpuszczenia do niego jednego fotonu. Okazało się, że foton "idzie" dwoma drogami naraz dopóki nie wykryje, że jest obserwowany. I tu pojawia się moje pytanie: co by było, gdybyśmy tak jak w…
Czy czarna dziura może wytwarzać pole magnetyczne lub mieć bieguny magnetyczne? Skoro jej pole grawitacyjne ściąga do siebie nawet światło, które jest falą elektromagnetyczne, a magnetyzm nierozerwalnie związany jest z elektrycznością, to czy czarna dziura ściągałaby do siebie i takie pole?…
Od czasu studiów nurtuje mnie jedno zagadnienie: katapulta grawitacyjna. Mianowicie, ciało posiadające masę zbliża się do drugiego i zaczyna przyspieszać, by potem zostać wyrzucone z większą prędkością (tak jak np. sondy kosmiczne). Efektem jest wzrost energii kinetycznej ciała (bo zwiększa się prędkość), ale skoro zwiększyła się energia, to pytanie, skąd…
Według ogólnej teorii względności (OTW) krzywizna i grawitacja zależy od mas ciał, ich energii, pędów, itp. Czy w ogólnym wzorze tej teorii przy obliczaniu krzywizny uwzględnia się ciemną materię i ciemną energię? Jeśli tak to który człon tego wzoru to uwzględnia i jaki jest procentowy udział tych wielkości w obliczaniu…
Mam pytanie o grawitację w ogólnej teorii względności (OTW). W książkach popularnonaukowych grawitacja w ujęciu OTW jest opisywana jako odchylanie toru ruchu obiektów z powodu zakrzywienia czasoprzestrzeni. Jest to całkiem intuicyjne wyjaśnienie dla obiektów, które są w ruchu, jednak co dzieje się w przypadku ciał będących w spoczynku? Grawitacja opisywana…
Mówi się, że dzięki rezonansowi drgania o pewnej częstotliwości ulegają wzmocnieniu. Skąd bierze się energia na to wzmocnienie? Może to raczej selektywne zmniejszenie tłumienia?…
Gęstość właściwa lodu jest o około 10% mniejsza od wody. Z prawa Archimedesa wiemy, że siła wyporu działająca na zanurzone ciało jest zależna od jego objętości. Ciało unosi się na wodzie jeżeli siła wyporu jest większa od siły ciężkości. Czy jeżeli skompresować by duża masę ludu pod olbrzymim ciśnieniem do…
Moje pytanie dotyczy strefy konwektywnej. Dowiedziałem się ostatnio, że w niektórych gwiazdach, dużo masywniejszych od Słońca, może ona znajdować się w jądrze, natomiast dalszy transport energii odbywa się poprzez strefę promienistą. Jest to odwrotna sytuacja niż wewnątrz słońca. Czym jest tym spowodowane i czy taka gwiazda może emitować większą ilość…
Dlaczego ślad meteorów obserwowanych z Ziemi albo samolotów ma kształt łuku? Skoro meteoryty uderzają prostopadle w powierzchnię Ziemi, to dlaczego na filmach widzimy je jak lecą po łuku? Samoloty podobnie, ich ślady tworzą półokręgi.
Jaki będzie wynik interferencji dwóch fal biegnących względem siebie nierównolegle? Jak uwzględnić w równaniach taką różnicę kierunków? Gdzie ewentualnie można znaleźć szczegółowe informacje na ten temat (w powszechnie dostępnych materiałach rozważa się tylko najprostsze przypadki fal biegnących równolegle lub w przeciwnych kierunkach)?…
Chciałbym zapytać czy hipoteza wszechświata holograficznego jest rozpatrywana obecnie przez ośrodki naukowe, które zajmują się kosmologią? Czy jest to hipoteza, która posiada status "równoważności" wobec innych teorii budowy i funkcjonowania kosmosu, czy jest raczej traktowana "z przymrużeniem naukowego oka"...? Prosiłbym ewentualnie o podanie nazw takowych ośrodków oraz kosmologów hołdujących tej…
Czy z prawa zachowania energii można wnioskować, że suma energii nie zmieniła się od początku istnienia Wszechświata? Czy ktoś podjął próbę oszacowania, ile wynosi?…
Od czego zależy kolor plazmy? Np. kolor wyładowań elektrycznych uzyskanych dzięki cewce Tesli wydaje się być inny niż kolor piorunów podczas burzy. Zorze polarne także mogą mieć różne kolory. Czy na kolor wpływa tylko napięcie wywołujące jonizację i skład gazu?…
W odpowiedzi (z 14 grudnia 2016) na pytanie "Czy jest możliwe całkowite stopienie lodowców, a jeśli tak, to jakie będą konsekwencje dla całej planety?" prof. Szymon Malinowski napisał: ''Objętość lądolodu Antarktydy wynosi ok. 30 000 000 km$^3$, roztopienie tej masy lodu podniosłoby poziom morza o ponad 60 m". Czy mógłby…
Mógłbym prosić o podanie przykładów zjawisk zachodzących ze sprzężeniem zwrotnym w fizyce? Wiem, że niektóre układy tranzystorów wykorzystują ten efekt.
Czy w "Popularnej encyklopedii powszechnej" w haśle "Droga Mleczna" jest błąd? Cytuję: "równik Drogi Mlecznej jest nachylony do równika niebieskiego pod kątem 62 stopni". Według mnie ten kąt wynosi 28 stopni.
Dlaczego dwa magnesy trwałe przyciągają się do siebie? Jaki jest model takiego oddziaływania? Czy istnieje jakiś wzór na siłę z jaką będą przyciągały się dwa dipole magnetyczne zwrócone do siebie przeciwnymi biegunami? Jak oddziaływanie to zależy od odległości i czy istnieje jakaś analogiczna cecha do grawitacji/elektrostatyki (masa/ładunek), która odgrywałaby tu…
Czy można uderzyć w chmurę? Niekoniecznie chmurę rozumianą jako produkt kondensacji pary wodnej na naszej planecie. Pytanie to nurtuje mnie odkąd obejrzałam "Interstellar". W jednej ze scen, na innej planecie, na której panowały ujemne temperatury, statek zahaczył o chmurę kłębiastą. Czy w jakichkolwiek warunkach fizycznych jest to możliwe? Czy są…
Gdzie mogę uzyskać informacje o lokalizacji i odległości sześciu kwazarów? Podaję przybliżone parametry: rektascencja 0h, 6h, 12h, 18h, deklinacja 0 stopni i obszary okołobiegunowe Ziemi.
Czy ludzie mają wpływ na globalne ocieplenie? Dużo się naczytałem na ten temat, ale uważam iż ludzie nie mają na to znaczącego wpływu; np. oceany produkują ogromne ilości etanu, a większość mówi, że to właśnie ludzie tyle tego produkują (co uważam za absurd). Uważam, że to zjawisko naturalne, które przebiega…