Moje pytanie dotyczy przewodnictwa jonowego granicznego wyrażonego w mikrozimensach na cm. Urządzenie pracujące na zasadzie odwróconej osmozy po wymianie złoża wskazuje przez pewien czas ujemną wartość przewodnictwa po przefiltrowaniu wody wodociągowej, co moim zdaniem nie ma sensu fizycznego. Tu mój kolega z pracy nie chciał się ze mną zgodzić. Moje…
Jak mechanika kwantowa tłumaczy, że kąt padania jest równy kątowi odbicia światła? W skali makro można to łatwo udowodnić stosując zasadę Huygensa, jednak jak to wygląda w skali atomowej? Fotony rozpraszane są we wszystkich kierunkach, ale dlaczego tylko dla kąta odbicia równego kątowi padania dochodzi do konstruktywnej interferencji? Dlaczego wypolerowane…
Czy istnieje jakiś rodzaj powierzchni, na której nie formuje się lód? Konkretyzując, czy występuje jakaś struktura powierzchni, materiał, na którym woda nie zamarza?…
Mam pytanie dotyczące ogólnie natury fotonu. Mechanika kwantowa określa energię fotonu jako $E=h f$. Jest to zgodne oczywiście z opisem mechaniki relatywistycznej, dla fotonu w próżni, czyli takiego, którego prędkość jest równa $c$. Wzór na energię w STW ma postać $E=\gamma m_0 c^2$, gdzie $\gamma$ to czynnik Lorentza. Dla fotonu…
Pytanie w zasadzie z astrofizyki ale muszę je zadać, ponieważ nie doczytałem nigdzie dlaczego Mars pozbył się atmosfery. Podobno zdmuchnięta ona została przez wiatr słoneczny. W przypadku Marsa zjawisko to spotęgowane zostało tym, że cząsteczki tworzące atmosferę, a poruszające się z określona prędkością, z łatwością przezwyciężyły słabą grawitację Marsa. Skoro…
Jak i dlaczego zmienia się kolor danej substancji wraz z jej rozdrobnieniem? Np. dlaczego nanocząstki złota w zależności od rozmiarów i kształtów mają odmienne kolory? Rozmiar cząstek wpływa na poziomy energetyczne elektronów?…
Z tego co wiem, to Mechanika Kwantowa nie jest "spójna" z Teorią Względności. 1. Czy ta niespójność wiąże się tylko z problemem czysto koncepcyjnym? Mechanika Kwantowa jest teorią probabilistyczną, a Teoria Względności nie jest teorią probabilistyczną, więc ogólnie nie dałoby się prosto uogólnić Mechaniki Kwantowej, tak aby w jej zakres…
Paliwo jądrowe (w postaci prętów) w czasie produkcji jest względnie bezpieczne dla ludzi (źródło: https://youtu.be/n2f7kEeSXYg?t=4m52s). Jaki proces jest zatem wykonywany w reaktorze aby takie pręty zostały "aktywowane" i zaczęły wytwarzać energię?…
Skąd biorą się różnice w poziomach mórz? W końcu są to naczynia połączone. Ale ponoć np. między Morzem Śródziemnym a Morzem Czerwonym na Kanale Sueskim jest ok. 10 metrów różnicy; a między oceanami Atlantyckim i Spokojnym, na Kanale Panamskim, ok. 26 metrów różnicy. Jakie mogłyby być skutki otwarcia śluz na…
Otóż usłyszałem zdanie, jakoby nocne oświetlenie miasta było konieczne nie tylko z powodu samego oświetlenia ulic, ale również z konieczności zużycia wyprodukowanego prądu przez elektrownie. Czy jest to prawdą? Jeśli tak, to czy mógłbym dowiedzieć się jak dokładniej to działa?…
1. Dotyczy przemiany neutrina w proton i elektron. Powszechnie podaje się proces, w którym dochodzi do spontanicznego rozpadu neutronu na elektron i antyneutrino (poprzez W$^-$). Możliwa jest też inna reakcja, w której neutrino z tła "zderza się" z neutronem, w wyniku czego otrzymujemy proton i elektron. Także tu spełnione jest…
Pytanie dotyczy wizualizacji jaka się często przedstawia przy omawianiu czasoprzestrzeni. Pokazana jest płaszczyzna (elastyczna) i położona jest na niej jakaś kula imitująca masę, która zakrzywia czasoprzestrzeń. Następnie jest pokazany ruch np. kuli, który pod wpływem tej zakrzywionej powierzchni jest odchylony od prostej. Zatem, jeżeli foton leci prosto i napotyka coś…
Nurtujące jest dla mnie czy można określić długość trwania zdjęcia. Skoro film czy po prostu świat widziany oczyma to zbiór klatek, to może istnieje jakaś "najmniejsza / najkrócej trwająca", która wyznaczałaby moment uchwycony na zdjęciu?…
Mam drążek do podciągania montowany we futrynie drzwi. Podciągam się na nim i tutaj pada moje pytanie: czy im wyżej zawieszę drążek, tym więcej siły muszę użyć, by wykonać każde pojedyncze podciągnięcie?…
Jaki jest status modeli ewolucji Wszechświata bez początkowej osobliwości? Czy środowisko naukowe traktuje je jak poważną alternatywę dla teorii Wielkiego Wybuchu, czy może ciągle jest to pomysł raczej "egzotyczny", spoza mainstreamu? Jaka argumentacja stoi za takimi modelami?…
Zapalenie atmosfery: ponoć było to jedno z zagadnień rozpatrywanych przez naukowców pracujących przy tworzeniu bomby atomowej. Na czym to zjawisko miałoby polegać, czemu się go obawiano i jak naukowcy doszli do wniosku, że raczej nie wystąpi?…
Czy stabilna materia kwarkowa (tzw. samorodki postulowane przez prof. Edwarda Wittena ) mogą katalizować rozpad nukleonów analogicznie do monopoli magnetycznych? Czy można teoretycznie z samorodków materii kwarkowej uzyskać antymaterię ? ("A possible means of energy production from CFL superconductors is provided by Andreev reflection [43], where a high energy (≥…
Czy dźwięk podróżuje w czasie? Jeśli my coś mówimy w danej chwili, to wypuszczamy falę dźwiękową. Jeśli ją przechwycimy, to możemy ją odtworzyć w innej chwili. To inna fala czy taka sama?…
Podczas uczenia się o ruchu przeczytałem, że chcąc obliczyć (z wykresu) drogę pokonaną przez ciało trzeba obliczyć pole figury zawartej pod wykresem. Na przykład gdy liczy się drogę z wykresu $v(t)$ w ruchu jednostajnie przyspieszonym, należy pomnożyć prędkość i czas oraz podzielić to na dwa (pole trójkąta). Moim pytaniem jest:…
Co jest mniejsze od atomu? Czytałem kiedyś, że kwark jest mniejszy. No dobra, jeśli tak, to on musi być z czegoś zbudowany, np. z jakiegoś jądra, które jest już mniejsze od niego, a to z kolei też z czegoś musi być zbudowane. I to można tak ciągle? Gdyby się dało,…
Jaki kolor ma czarna dziura? Na zdjęciach umownie jest przedstawiana jako czarna kula. Jak wiadomo, widzenie czegokolwiek zawdzięczamy temu, że przedmioty odbijają światło. Na przykład liście widzimy zielone, bo chlorofil w nich zawarty "lubi" kolory niebieski i czerwony. Za zielonym nie przepada, dlatego go odbija, a ten wraca do naszych…
Księżyc powoduje pływy oceanów. Ziemia posiada pole magnetyczne pochodzące od wirującego metalicznego jadra; czy jest prawdopodobne, aby Ziemia dzięki wpływowi Księżyca posiadała pole magnetyczne? Czy Księżyc może powodować pływy jądra Ziemi?…
Piszę z małym pytaniem natury (jak mi się zdaje) fizycznej, a jako że ja sam się nie znam, to zwracam się do Was:) Chodzi o zjawisko zauważone w herbacie. Mianowicie zawsze piję herbatę z mlekiem, najpierw sypię cukier, mieszam i wtedy dolewam mleko. Ostatnio zauważyłem, że dolewając mleko tuż po…
Czy z punktu widzenia matematyki jest możliwość, by w równaniach postawić grawitację niejako na "głowie"? Skoro wg fizyków nic nie stoi na przeszkodzie, by w tych samych równaniach czas płynął do tyłu, to chyba równie dobrze można zamienić grawitację na antygrawitację. W końcu byłoby to nawet zgodne z obecną kosmologią,…
Przesilenie zimowe w 2016 r. wypada 21 grudnia; w roku 2017 równonoc wiosenna wypada 20 marca, przesilenie letnie 21 czerwca, równonoc jesienna 22 września, a przesilenie zimowe wypada 21 grudnia. Między 21 grudnia 2016 a 20 marca 2017 jest 89 dni; między 20 marca 2017 a 21 czerwca 2017 są…
Dlaczego przewody linii wysokiego napięcia wydają charakterystyczne "trzaski"? Domyślam się, że chodzi o wypływ części energii w powietrze. Jaki jest mechanizm tego zjawiska?…
Fale grawitacyjne pierwszy raz pojawiły się w rozwiązaniu zlinearyzowanych równań Einsteina. Czy ich istnienie zostało analitycznie udowodnione dla pełnych równań pola grawitacyjnego?…
Jakie są magnetyczne właściwości antyferromagnetyka poniżej temperatury Neela ? Czy są one podobne do tych jakie posiada diamagnetyk ? Powyżej tej temperatury jak rozumiem ciało przybiera właściwości paramagnetyczne. Natomiast poniżej tej temperatury zgodnie z opisem wewnętrzne pole magnetyczne z uwagi na charakter budowy ciała ulega całkowitej lub częściowej kompensacji i…
Mechanika kwantowa zakłada, że do momentu pomiaru stan układu jest wyłącznie zadany funkcją falową. Dopiero podczas pomiaru jego stan zostaje określony. Chciałabym wiedzieć, czy i w jaki sposób zbadano to zjawisko, lub na podstawie czego wysunięto takie wnioski, skoro w momencie interakcji z układem (pomiaru) stan ten jest określany? Inaczej…
Słowem wstępu: pracuję w laboratorium. Od pewnego czasu zastanawia mnie pewna rzecz: w ramach zlecenia dokonujemy zagęszczenia pewnej mieszanki wielofazowej (podobnej do betonu). Procedura polega na tym, że luźny materiał wsypywany jest do walcowej formy i poddawany naciskowi pionowemu. Jednocześnie forma wychylana jest od piony pod określonym kątem i wymuszany…
Kiedy wystąpił Wielki Wybuch, przestrzeń rozpoczęła ekspansję... Rodzi się zatem pytanie: czy światło z Wielkiego Wybuchu było już widoczne, albo może być widoczne?…
Mam pytanie odnośnie początków Wszechświata. Teoria Wielkiego Wybuchu zakłada powstanie całej istniejącej materii z ......niczego. Jak to pogodzić z jednym z podstawowych praw przyrody, czyli z prawem zachowania energii? I jaki model tej teorii przewiduje powstanie ciemnej materii i ciemnej energii?…
Co znajduje się pomiędzy jądrem atomowym a krążącymi wokół niego elektronami? Czy można powiedzieć, że to jest właśnie próżnia doskonała? Czy protony i neutrony w jądrze są "ściśle zbite", czy w pewnej odległości od siebie nawzajem?…
Od jakiegoś czasu oglądam w serwisie YouTube wykłady prof. Krzysztofa Meissnera. Od czasu do czasu profesor mówi o stygnięciu Słońca: za kilka miliardów lat Słońce stanie się czerwonym olbrzymem, temperatury na Ziemi przekroczą 373 K. Dalej można usłyszeć, że "[...] Słońce będzie w tym czasie tracić energię, czyli jego temperatura…
W fizyce posługujemy się wieloma jednostkami i stałymi. Od zawsze odnosiłem wrażenie, że konieczność posługiwania się stałymi wynika z tego, że przyjęte przez nas jednostki są subiektywne, a nie obiektywne -- związane z nami i naszym postrzeganiem świata, a nie z samą konstrukcją świata. Czy w fizyce próbowano wszystkie jednostki…
Jestem obecnie doktorem nauk technicznych na kierunku metalurgii. Borykam się jednak z pewnym pytaniem. Otóż, czy można w jakiś matematyczny sposób wyznaczyć temperaturę topnienia substancji? Weźmy pod uwagę najprostszy przypadek -- metale. Wydaje się, że temperatura topnienia metali musi być związana z budową atomu. Czy istnieje zatem związek pomiędzy budową…
Chciałbym spytać, w jaki sposób działa kuchenka indukcyjna. Dlaczego można stosować tylko takie garnki, które przyciągają magnes? Czy jej sposób działania może mieć negatywny wpływ na skład chemiczny podgrzewanych potraw? Serdecznie pozdrawiam i gratuluję znakomitego pomysłu na popularyzację fizyki.